Jump to content

44 Lit Καθαρα Και Ξεκινησα Flourish Excel. Συμβουλή?


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι!

Έχω ξεκινήσει από εχθές την εισαγωγή του flourish excel, γιατι δεν έχω CO2, και έχοντας υποόψιν του ότι κάθε αλλαγη με μέτρο σε ότι καινουριο κάνουμε, καθώς και των προτεινόμενων δοσολογιών, έβαλα εχθές για τα 43,2 λιτρα μου καθαρά, 3ml από το εξελ. Διάβασα τις οδηγείες και φοβήθηκα να βάλο 5ml για κάθε 40lit. από δω και πέρα τί πρέπει να κάνω? Υπολογίζω πως μέρα παρα μέρα θα θέλει και άλλο?! Ναι αλλά πόσο? Μήπως ταραχτεί το υδάτινο οικοσύστημα? Για πιο αναλυτικές πληροφορίες του ενυδρείου δείτε το παρακάτω λινκ παρακαλώ που είναι από παλαιότερο θέμα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85281&hl=

Παράλληλα εισάγω 2 ταμπλέτες από Σερα (τις plus) μια φορα την εβδομάδα. Λίπασμα δεν ξεκίνησα ακόμη για ναδω σιγά σιγά πως θα εξεληχθέι ο συνδυασμός.

Εαν χωλένω κάπου πείτε μου.

Καλή Ανάσταση και ευχαριστώ :bigemo_harabe_net-134:

Υ.Γ. όπου θα δέιτε Θερμοστάτης είναι 50W και όχι 15....τυπογραφικό ;)

Link to comment
Share on other sites

Το excel θελει καθημερινα και να ριχνεις την δοσολογια που γραφει.

Τι φυτα εχεις στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα rastafarian,

είναι τα παρακάτω:

Φυτά: 1 anubia πλατύφυλλη, 1 δρομέα σαν τριφύλλι, ένα κερατόφυλο, 1 rotala rotundifolia και μία Lobelia cardinalis.

Μου έχεις ξαναγράψει στο λινκ που δίνω σχετικά με άλλες απορίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα θα πρεπει να αναβαθμισεις τον φωτισμο σου που ειναι το Α και το Ω σε ενα φυτεμενο,τα φυτα σου δεν ξερω κατα ποσο θα την παλεψουν με το φωτισμο που εχεις τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα πρέπει απλά είναι κομπακτ η λάμπα και θέλει πατεντα στο καπάκι καθως και σιγουρα στεγανότητα. Παρόλα αυτά αυτην τη στιγμη όλα φωτίζονται και ο χρόνος είανι 9 -10 ώρες. καθάρισα καλα και την λάμπα και έβαλα και ανακλαστηρα DIY. είναι καύτερα από πρίν. Δηλαδή πέραν του φωτισμού τι αλλο να κάνω με τον ανθρακα? να βάζω και πόσο? Εχθές έβαλα όπως προείπα 3ml. Σημερα? ΚΑταλαβαίνω την σπουδαιόττα του φωτός...απλά υπάρχει κάποια λυση εκτος του ότι χρειάζονται παραπάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το excel θα το ριχνεις καθημερινα μολις αναψουν τα φωτα και οτι δοσολογια γραφει το μπουκαλι.

Σαν τι λυση να υπαρχει γα το φως?Πρεπει να τον αναβαθμισεις,δεν γινετε κατι αλλο. Η λαμπα σου ποσα κελβιν ειναι?

Επεισης δεν χρειαζεται να ριχνεις τοσο συχνα ταμπλετες λιπανσης,αυτες αργουν πολυ να λιωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την προσαρμογή?Σύμφωνα με την aquael είναι 6500 K. Λυση είναι μόνον η αναβάθμιση. Δίαβασα σχετικα με αυτό το θέμα στο φόρουμ και λιγο φοβάμαι την στεγανότητα.. Πιανουν τα χέρια μου αλλα καταλαβαίνεις. :) Ρίχνω ταμπλέτες με βάση τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν στεγανα ακροφυσια γι αυτο το λογο,ψαξε σε μαγαζια με ηλεκτρολογικο υλικο και θα βρεις.

Προβλημα με προσαρμογη για ποιο λογο?

Link to comment
Share on other sites

έχω ήδη ψάξει και ολοκληρωμένα σετ, τύπου αρκάντια και έχω δει και από ηλεκτρολογους....

σχετικα με την προσαρμογη φαντάζομαι την ποιοαδηποτε αλλαγη γινεται στην ευρύτερη χημε'ια? μπορει να κανω και λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να κανεις πατεντα με τον φωτισμο σου μπορεις να βγαλεις το καπακι και βαλεις εξωτερικο φωτιστικο.

Με το excel δεν θα εχεις προβλημα,με τα λιπασματα ξεκιναμε με λιγοτερο και σιγα σιγα αυξανουμε την δοση.

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα σε παρακαλώ....μιλάμε για τί είδους λαμπα? Τ5 και αν ναι πόσα Κ? Watt? μια μόνον χωράει σίγουρα στο καπάκι μου... και λογικα 40 κάτι εκατοστά.... διότι είναι 50 το καπάκι. (στο υψος που έχει τις βίδες για τα Ω κλιπ)

Link to comment
Share on other sites

αααα. πολύ ωραία... τα φίλτρα εισαγουν και οξυγόνο στη είσοδο του νερού (φισαλίδες....) Αυτό θα επιρρεάσει το CO2?

στην περίπτωση αφαίρεσης του καπακιού δεν χάνω θερμότητα και CO2? καθως και σκόνη? το νερο το κρατάω περίπου 2cm από την επιφάνεια. τα ψάρια δεν θα πηδηξουν? Πλατυ και μολυ

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα σε παρακαλώ....μιλάμε για τί είδους λαμπα? Τ5 και αν ναι πόσα Κ? Watt? μια μόνον χωράει σίγουρα στο καπάκι μου... και λογικα 40 κάτι εκατοστά.... διότι είναι 50 το καπάκι. (στο υψος που έχει τις βίδες για τα Ω κλιπ)

Δοκιμασε να βαλεις 2 αν χωρανε,μια 6500Κ και μια 4500Κ και προτειμησε τ5 που βγαζουν περισσοτερα βατ απο τις τ8.Τωραγια βατ δεν ξερω ακριβως να σου ποσα ειναι στη διασταση σου.

αααα. πολύ ωραία... τα φίλτρα εισαγουν και οξυγόνο στη είσοδο του νερού (φισαλίδες....) Αυτό θα επιρρεάσει το CO2?

στην περίπτωση αφαίρεσης του καπακιού δεν χάνω θερμότητα και CO2? καθως και σκόνη? το νερο το κρατάω περίπου 2cm από την επιφάνεια. τα ψάρια δεν θα πηδηξουν? Πλατυ και μολυ

Προσπαθησε να μην εχεις μεγαλη αναταραξη στην επιφανεια γιατι χανεις co2.

Αν αφαιρεσεις το καπακι εχεις περισσοτερη εξατμιση το καλοκαιρι.Τα ζωοτοκα δεν ξερω αν πηδουν εξω..

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να ξεκινησω σίγουρα με μια λάμπα.Δεν θα αφαιρέσω καπάκι για παν ενδεχόμενο. Η φυσαλίδες χτυπούν κεντρο και προς τα κάτω... η ανατάραξη ειναι περιορισμένη. Αφού πάω για μια λάμπα για αρχη, ποια από τις δύο? εταιρία?

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Καλή Ανάσταση!

Υ.Γ. το CO2 να το ρίξω τώρα? τα φώτα είανι ήδη αναμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις μια λαμπα,τοτε βαλε 6500Κ,τωρα απο μαρκες παιζουν πολλες καλες.Μια καλη ειναι η sylvania grolux.

Ριξτο τωρα το excel αλλα απο αυριο να το ριχνεις οταν αναβουν τα φωτα.

Καλη ανασταση και σ εσενα.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Να σαι καλά...Πήγα και ρώτησα σε ένα πετ σοπ και καταλήξαμε σε εξωτερικό φωτιστικό με 35 ευρώ και 2 Τ5 κούλ και ροζ σύνολο 48W....Μου είπε να μειώσω το φωτισμό εφόσον προχωρήσω και σταδιακά να τον ανεβάσω γιοα να μην τα παίξουν τα φυτα και έχω αλγες και λοιπά.... Δεν με φοβίζει τελικά το ανοιχτο....θα το παλέψω!

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αναβάθμησα σε φωτιστικο και αφαιρεσα καπάκι... Οι λάμπες είναι Τ5 24W η καθε μία 10000K.... Μου είπαν να αρχίσω σταδιακά το φωτισμό για να σηνηθισουν τα φυτα....2 ώρες κάθε μέρα (έναντι των 9-10 πριν με την μικρί κομπακτ 11W) είναι κάλά? συγνώμη που ρωτάω τέτοια μέρα αλλά φευγω και είναι επέιγον για να βάλω το χρονοδιακόπτη...

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...