Jump to content

Νέο Ενυδρείο 110Λτ Για Κοχυλόψαρα


Recommended Posts

καλημέρα φίλοι μου και χρόνια πολλά.

σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα ενυδρείο με κοχυλόψαρα και ως νέος στην παρέα της αφρικής έχω μερικές απορίες στις οποίες είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε.

ας τα πάρουμε όμως από την αρχή

1) το ενυδρείο είναι το Rekord 800 της juwel με διαστάσεις 81*36*45

2) για φίλτρανση υπάρχουν οι εξής δυο επιλογές ή το εσωτερικό του ενυδρείου ή εξωτερικό το fluval 205

3) για τον βυθό όμως προβληματίζομαι περισσότερο καθώς είναι το σημείο κλειδί για τα εν λόγω ψάρια. Τι άμμο να χρησιμοποιήσω? έχω 8 κιλά αραγωνίτη. Προφανώς για να καλύψω τον βυθό στο επιθυμητό ύψος χρειάζομαι πολύ παραπάνω. Σκεφτόμουν να τον αναμείξω με χαλαζιακή άμμο ή με άμμο θαλάσσης.

Link to comment
Share on other sites

1) Μια χαρά !

2) Το fluval είναι μια χαρά.

3) Μπορείς να τον αναμίξεις με άμμο θαλάσσης.

:)

Καλή αρχή και περιμένουμε φωτογραφικό υλικό και ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα και καλός ήρθες στην Αφρική! Θα σου πρώτηνα το εξωτερικό φίλτρο. Εγώ πιστεύω ότι τα 8 κιλά σου φτάνουν το πολύ πολύ να χρειαστείς και κανένα κιλό ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ γι τις άμεσες απαντήσεις. οπότε θα ξεκινήσω με τον αραγωνίτη και άμα δε φτάσει συμπληρώνω και αναμιγνύω με άμμο. Από βδομάδα θα ξεκινήσω το στήσιμο οπότε θα έχουμε και πλήρη φωτ υλικό. προς το παρόν είμαι στο ξεστήσιμο του record και την μεταφορά του ψαριού σε άλλο ενυδρείο και μαζεύω όλες τις πληροφορίες για να μαι έτοιμος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φίλοι μου και χρόνια πολλά.

σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα ενυδρείο με κοχυλόψαρα και ως νέος στην παρέα της αφρικής έχω μερικές απορίες στις οποίες είμαι σίγουρος ότι θα με βοηθήσετε.

ας τα πάρουμε όμως από την αρχή

1) το ενυδρείο είναι το Rekord 800 της juwel με διαστάσεις 81*36*45

2) για φίλτρανση υπάρχουν οι εξής δυο επιλογές ή το εσωτερικό του ενυδρείου ή εξωτερικό το fluval 205 Αν τα δουλεψεις και τα δυο ακομη καλυτερα!

3) για τον βυθό όμως προβληματίζομαι περισσότερο καθώς είναι το σημείο κλειδί για τα εν λόγω ψάρια. Τι άμμο να χρησιμοποιήσω? έχω 8 κιλά αραγωνίτη. Προφανώς για να καλύψω τον βυθό στο επιθυμητό ύψος χρειάζομαι πολύ παραπάνω. Σκεφτόμουν να τον αναμείξω με χαλαζιακή άμμο ή με άμμο θαλάσσης. Μην ανησυχεις μπορεις να τα αναμειξεις αλλα σκεψου πως θα πρεπει να γεμισεις ολο τον βυθο σου με κοχύλια οποτε παιζει να σου φτασει τελικα ο αραγωνιτης!

Καλη αρχη και καλως ηρθες στην μαυρη ηπειρο!!!

Έγινε επεξεργασία - Rythor
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου.

Θα διαφωνήσω με τον Αλέξανδρο για το εσωτερικό. Σίγουρα θα κάνει δουλειά σε συνδυασμό με το εξωτερικό, αλλά προτείνω να βγει, γιατί τα λίτρα σου είναι περιορισμένα. Μόνο για αυτό.

Το μόνο που θα σου επισημάνω είναι ο αραγωνίτης και η άμμος, να έχουν την ίδια κοκκομετρία και να είναι ψιλόκοκκη για να βοηθάει τα ψάρια.

Έχεις καταλήξει σε ποια κοχυλόψαρα?

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το σκεφτόμουν να το βγάλω. Πιστεύω ότι το εξωτερικό αρκεί. έτσι κι αλλιώς σκεφτόμουν να βάλω και καμιά ανούμπια σε καμιά πέτρα υποστηρικτικά στην βιολογία.

όχι δεν έχω καταλήξει.

για πείτε καμιά γνώμη για τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987

Νομίζω οτι αυτό θα σε βοηθήσει φίλε μου. Προσωπικά προτείνω julidochromis με multifasciatus. :)

For the record: Όταν ένα ενυδρείο υποστηρίζεται από 2 φίλτρα έχει πάρα πολλά προτερήματα και για μένα είναι οτι καλύτερο αν μπορούμε να το κάνουμε, απλά στην δικιά σου περίπτωση ο χώρος είναι περιορισμένος. Βέβαια από την άλλη αν είναι κάποιο μικρό σε μέγεθος εσωτερικό και δεις οτι σε παίρνει, τότε εγώ είμαι υπέρ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ σκεφτόμουν για αρχή ένα χαρεμάκι multifasciatus και πολύ κοχύλι για να στήσουν την αποικία τους

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο φίλτρα φίλε μου να λειτουργούν και σας δίνω τους λόγους γιατί είναι πραγματικά κρίμα να αφαρεθεί το εσωτερικό φίλτρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85337&p=795713

Link to comment
Share on other sites

εγώ σκεφτόμουν για αρχή ένα χαρεμάκι multifasciatus και πολύ κοχύλι για να στήσουν την αποικία τους

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπέρ 2 φίλτρων !

Παλιότερα που είχα ένα φίλτρο κάποιο άγχος το είχα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι υπέρ 2 φίλτρων !

Παλιότερα που είχα ένα φίλτρο κάποιο άγχος το είχα!

Συμφωνώ γιατί να μην ξεχνάμε το θέμα ασφάλειας

Link to comment
Share on other sites

K. Σωκράτη, το μόνο που με απασχολεί είναι ο χώρος που θα φάει σε τόσα λίγα λίτρα. Ειδικά αν είναι απο εκείνα που "πιάνουν" σχεδόν όλη την πλευρά. Αν βέβαια μείνει σε ένα είδος(species tank) τότε δεν θα είναι σημαντική απώλεια.

Εννοείται οτι τα 2 φίλτρα είναι τεράστιο αβαντάζ. :)

Link to comment
Share on other sites

το εσωτερικό πιάνει την πίσω δεξιά γωνία. Για ένα είδος που σκέφτομαι δεν πιστεύω να υπάρχει θέμα χώρου.

αναμφίβολα τα 2 φίλτρα είναι σίγουρα καλύτερα από το ένα.

σκεφτόμουν το εσωτερικό με σφουγγάρια και υαλοβάμβακα κια το εξωτερικό τίγκα στο βιολογικό υλικό. Το μόνο θέμα ότι πρέπει ν ανοίξω τρύπες στο καπάκι για τους σωλήνες του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

επίσης καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και χρόνια πολλά! Καλύτερά θα είναι να έχεις βιολογικό υλικό και στα δυο ούτως ώστε αν πάθει κάποιο φίλτρο κάτι να είσαι καλυμμένος από το άλλο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα και χρόνια πολλά! Καλύτερά θα είναι να έχεις βιολογικό υλικό και στα δυο ούτως ώστε αν πάθει κάποιο φίλτρο κάτι να είσαι καλυμμένος από το άλλο.. ;)

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

K. Σωκράτη, το μόνο που με απασχολεί είναι ο χώρος που θα φάει σε τόσα λίγα λίτρα. Ειδικά αν είναι απο εκείνα που "πιάνουν" σχεδόν όλη την πλευρά. Αν βέβαια μείνει σε ένα είδος(species tank) τότε δεν θα είναι σημαντική απώλεια.

Εννοείται οτι τα 2 φίλτρα είναι τεράστιο αβαντάζ. :)

Λογικά εφόσον είναι juwel τα φίλτρα είναι σε μια γωνία δεξιά κοίτα εδώ http://www.juwel-aquarium.de/en/Products/Aquariums/Rekord-Line/Rekord-600-Int.html?force_sid=5g1nn37elunqr6b9lg13qsscs4#!juwel-000000000000021800 record 800 και δεν πιστεύω οτι θα δημιουργήσει πρόβλημα στο χώρο ,συγκριτικά με τα πλεονεκτήματα που προσφέρει

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μετά από μια περίοδο απραξίας έφτασε η ώρα να συνεχίσω με το στήσιμο

προς το παρόν το μόνο που έχει μπει είναι η άμμος (αραγωνίτης και χαλαζιακή) πάνω από 5 εκ

ερώτηση κοχύλια που μπορώ να βρώ και πόσα χρειάζομαι?

post-19873-0-13170600-1369911132_thumb.jpg

post-19873-0-63744900-1369911141_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελικα ποια ψαρακια αποφασισες να βαλεις;

αν βαλεις moulti θα σου προτεινω να το στρωσεις ολο με κελυφη :)

Link to comment
Share on other sites

multi

σκεφτόμουν στις γωνίες να βάλω και καμιά πέτρα με ανούμπια να δείχνει πιο όμορφο

κοχύλια που μπορώ να βρω?

Link to comment
Share on other sites

multi

σκεφτόμουν στις γωνίες να βάλω και καμιά πέτρα με ανούμπια να δείχνει πιο όμορφο

κοχύλια που μπορώ να βρω?

Βαλε στην πλατη ωαλισνεριες και γεμισε το ολο κελυφη :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτό που σου λέει ο Δίας να μην σου ακούγετε καλό, αλλά αν θες ένα ενυδρείο που να εξασφαλίζει όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες για τα ψάρια σου, αυτή είναι η λύση.

Εσύ πάλι μπορείς να βάλεις ότι θες στο ενυδρείο σου φίλε μου, αλλά με τον καιρό θα δεις οτι στο aquascape του Δία θα καταλήξεις. ;)

Επίσης θα πρότεινα αν μπορούσες να βάλεις περισσότερη άμμο, αφού τα milti είναι τρελοί εκσκαφείς. Θάβουν ολόκληρα κοχύλια για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...