Jump to content

Η Τροπικη Μου Λιμνη Με Θηρευτες!!!!!!


petrosarowana

Recommended Posts

Εδω και εναμιση χρονο περιπου εχω σε λειτουργια μια εωτερικη λιμνη 2300λ!Η λιμνη κατασκευαστικε απο μια πτυσομενη πισινα intex με διαστασεις 2,6μ χ 1,6μ χ 0,65 μ!Ενυσχηθηκε με ειδικη μεμβρανη για δημιουργια λιμνων παχους ο,5 χιλ.Το καπακι κατασκευαστικε απο καδρονια 4χ5 εκ και απλο ναιλον του εμποριου.Φιλτραρεται με ενα eheim 2260.Απο ψαρια φιλοξενει:
a) aligator gar 75cm
B) red tail catfish 80cm
c)tiger shovelnose catfish 55cm
d)potamotrygon castexi 45cm
e)rtc x tsn 40cm

20120922_174433.jpg20120922_174725.jpg20130406_191651_zps51f62579.jpg20130406_191656_zps81dfc2ee.jpg20130406_191702_zpsd80e32df.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι λιτρα για θυρευτες!!!!!!!!!!!!!!!!! :buttrock: :buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλα ψαρια πολλα λιτρα αλλα ο σκοπος ποιος ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλα ψαρια πολλα λιτρα αλλα ο σκοπος ποιος ειναι;

Αν και υπερβολικά νεος και άπειρος στο χόμπι τη ίδια απορία εχω...

Βλέπω ένα τεραστιο ενυδρείο (πολυ καθαρό) με πολυ μεγάλα και όχι συνηθισμένα ψάρια αλλά είναι σε ένα χορο (απ'οτι φαίνετε ) σαν υπόγειο- αποθηκη που λογικά δεν θα περνάς πολλές ώρες εκει (αν κάνω λάθος διόρθωσε με ) και εκτός απο αυτό έχεις και καπάκι που όταν είναι κλειστό κάνει την παρατήρηση των ψαριών δύσκολη.

Αρα πια η ουσια να έχεις κάτι αν δεν μπορείς να το θαυμάσεις και να σε χαλαρωνει ????

Μιλάω πάντα σύμφωνα με το προσωπικό μου γούστο και δεν έχω κανένα σκοπό να σε προσβάλω ή να σε κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

ολα βρισκονται στο fishroom που εχω φτιαξει!εκει εχω τη λιμνη και ολα τα ενυδρεια μου!εκει περναω και αρκετες ωρες της ημερας μου χαλαρωνοντας με τα ψαρια!Σχεδια υπαρχουν αρκετα,κυριως ειτε σε αυτον,ειτε σε αλλον χωρο ειναι να κατασκευαστει ενα τσιμεντενιο ενυδρειο 10000λ και να φιλοξενησει ολα τα ψαρια μου ανετα!

Iσχυει πως στη λιμνη δυσκολα βλεπεις τα ψαρια αλλα ο σκοπος μου ειναι να παρεχω οσο το δυνατον καλητερες συνθηκες διαβιωσης στα ψαρια μου!η λιμνη μπορει να με δυσκολευει στο να βλεπω τα ψαρια ομως τους προσφερει χωρο για κολυμπι που ειναι μια απο τις βασικες αναγκες σε αυτα τα ειδη ψαριων!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγώ μια λίμνη 1,20Χ2,50Χ1,20 και τη θεώρησα μικρή για τα Κόι που είχα και τα έβγαλα .

Είναι πολύ μικρή και η δικιά σου γι αυτά τα ψάρια .

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πάς για μεγάλη λίμνη !!!

Πολύ καλά σαν μεταβατικό στάδιο .

Να προσέξεις μόνο τους συνδυασμούς που θα κάνεις και τους χρόνους ανάπτυξης που έχει το κάθε ψάρι .

Ο Φρακτοκέφαλος για παράδειγμα είναι αρκετά μεγάλος και δεν θα σου επιτρέψει να προσθέσεις κάτι άλλο αν δεν έχει το απαιτούμενο μέγεθος .

Πάντως φοβάμαι οτι δύο ψάρια σου ίσως να μη προλάβουν να μεγαλώσουν και να γίνουν τροφή ............... κάποιο βράδυ .

Καλή συνέχεια και το συντομότερο τα 10000 λίτρα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...