Jump to content

Αναγνώριση Zoanthus


Recommended Posts

Επειδή θα σκάσω αν δεν τα δώσω όνομα, δώστε ένα χεράκι βρε παιδιά.... Βλέπω συνέχεια εικόνες, αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο είναι ποιο.

lGJVace.jpg?1

dE3J42Q.jpg?1

02i3ZLv.jpg?1

Link to comment
Share on other sites

Κατά σειρά είναι 24Κ,watermelon,purple passion..θέλουν λίγο χρόνο και ακτινικές λάμπες για να δεις πιο σωστό χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks man! Τα 2 πρώτα τα έβλεπα για Eagle eye....Το τελεύταιο δεν μπορούσα να αποφασίσω με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Τα eagle eye έχουν κίτρινη φούστα και είναι μικρά και τα 2 είδη.

Αυτά και άλλα πολλά zoantharia θα βρεις στο coralpedia.com καθώς έχει την πιο πλήρη εγκυκλοπαίδεια που έχω βρει μέχρι τώρα.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

3χρωμα είναι.Αν ήταν&με μόβ κύκλους θα ήταν νέο είδος...Γνωρίζω και από πού έφυγαν για να τα πάρει ο evri.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά και άλλα πολλά zoantharia θα βρεις στο coralpedia.com καθώς έχει την πιο πλήρη εγκυκλοπαίδεια που έχω βρει μέχρι τώρα.

Αλεξ, κανοντας μια βολτα στο site, βρήκα AYTO.

Κατα πόσο είναι επικίνδυνο? Στην καραντίνα μου, έχω 2-3 τέτοια πλάσματα που όντως γυρνοβολάνε σε 2-3 ζωανθάκια που έχω εκεί μέσα, αλλά δεν έχω δει κάποια ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει ποτέ αμφίποδα να τρώνε ζοάνθους. Απλά μερικές φορές τα ενοχλούν και αυτά κλείνουν για να προστατευτούν.Μερικοί χομπίστες μάλιστα ισχυρίζονται ότι τρώνε και την γλίτσα που προστατεύει τα σκληρά κοράλλια.Εγώ τα καλλιεργώ γιατί κάνουν έναν υπέροχο μεζέ για τα ψαράκια τύπου μανδαρίνος,καρδινάλιος κτλ...που αρέσκονται να τσιμπολογάνε απο τα βράχια.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σε κάποια ζωανθά που είχαν κλείσει και άρχιζαν να καίγονται γινόταν πάρτυ απο τα αμφίποδα πάνω τους οπότε νομίζω και εγώ ότι επιτίθενται όταν τους δίνεται η ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσικός εχθρός πάντως ούτε η αιτία που έλιώσαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι φυσικός εχθρός πάντως ούτε η αιτία που έλιώσαν.

Δεν αντιλέγω, απλά όπου τους δίνεται η ευκαιρία δεν λένε όχι. Εγώ αυτό έχω παρατηρήσει

Link to comment
Share on other sites

Τα eagle eye έχουν κίτρινη φούστα και είναι μικρά και τα 2 είδη.

Αυτά και άλλα πολλά zoantharia θα βρεις στο coralpedia.com καθώς έχει την πιο πλήρη εγκυκλοπαίδεια που έχω βρει μέχρι τώρα.

Thanks man για το site ;-) Όπως και να λέγονται πάντως, είναι κουκλιά :-)

oMmtqcH.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως σε κάποια ζωανθά που είχαν κλείσει και άρχιζαν να καίγονται γινόταν πάρτυ απο τα αμφίποδα πάνω τους οπότε νομίζω και εγώ ότι επιτίθενται όταν τους δίνεται η ευκαιρία.

Αν το εκαναν αυτο,απλα δεν θα ειχε κανεις μας κοραλια..................

Link to comment
Share on other sites

Αν το εκαναν αυτο,απλα δεν θα ειχε κανεις μας κοραλια..................

Στράτο μου δεν μίλησα για υγιές κοράλι, αλλά για άρωστο. Όπως οι οργανισμοί που αναλαμβάνουν την αποσύνθεση στην φύση έτσι και αυτά αναλαμβάνουν να κάνουν το ίδιο μέσα στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο μου δεν μίλησα για υγιές κοράλι, αλλά για άρωστο. Όπως οι οργανισμοί που αναλαμβάνουν την αποσύνθεση στην φύση έτσι και αυτά αναλαμβάνουν να κάνουν το ίδιο μέσα στο ενυδρείο.

Δεν το προσεξα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...