Jump to content

Φως Στο Ενυδρείο Ύστερα Από Αναβάθμιση....


Recommended Posts

Καλησπέρα! Αναβάθμησα σε φωτιστικο και αφαιρεσα καπάκι... Οι λάμπες είναι Τ5 24W η καθε μία 10000K.... Μου είπαν να αρχίσω σταδιακά το φωτισμό για να σηνηθισουν τα φυτα....2 ώρες κάθε μέρα (έναντι των 9-10 πριν με την μικρί κομπακτ 11W) είναι κάλά? συγνώμη που ρωτάω τέτοια μέρα αλλά φευγω και είναι επέιγον για να βάλω το χρονοδιακόπτη...

Α! και κάτι ακόμα.... τώρα που το καπάκι εφυγε ποσο χαμηλα η στάθμη? έχω κοντα στα 2 δάχτυλα...τα πλατυ και μολυ πηδούν?

Ευχαριστώ!

post-52019-0-81586300-1367681901_thumb.jpg

post-52019-0-88261000-1367681903_thumb.jpg

post-52019-0-62056200-1367681905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ανουμπια και κερατοφυλο εχεις μέσα ; δεν παθαίνουν τιποτα . όμως δυο λάμπες των 10000κ είναι υπερβολή και θα γεμίσει άλγες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι και μια rotala rotundifolia. Το φωτιστικο ήταν με αυτές. τι μπορω να κάνω? την πάτησα? για τις αλγες φοβάμε και για τις ώρες....

Link to comment
Share on other sites

Άκου συνήθως στα φυτεμένα βάζουν 6500 και 4500κ πάντως αν είναι να λειψεις κάνα δυο μέρες και χωρίς φως δεν παθαίνουν τίποτα .

Αν είναι να φύγεις για καμια βδομάδα βάλε χρονοδιακόπτη 4-5 ώρες αλλά όχι με όλες τις λάμπες βγάλε μια (2 έχει;)

Link to comment
Share on other sites

χμμμ....δηλδη την πατησαμε.....θα το κανω όπως λες....γενικα απο δω και πέρα μιας και δεν ειναι εφικτο να αλλάξω λάμπες, λόγω του ότι ειναι καινούριες....τι να κάνω?πέραν του αν θα φύγω και πόσο που με κατατόπισες πλήρως! ;)

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακόμα σε παρακαλώ πολύ. 6500κ και 4000κ σε ποια θεση? μπρος? πισω? ποια παει πού? καθως και απο ποιες εταιρίες? υπάρχει πρόβλημα αγοράς από ηλεκτρικό μαγαζί?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες θα κάνουν καλό και για άλλα φυτα? όπως κόκκινα η και γενικα? σκοπευω να βάλω κανα δυο από έναν φιλο που θα κλαδέψει...

Link to comment
Share on other sites

Η θέση λίγο ρόλο παίζει ... Μονο στο πως βλέπεις το ενυδρειο

Για δύσκολα φυτα αυτο που πρέπει να δεις ειναι η αναλογία watt ανα λίτρο πανω απο 0,5 μπορείς να αρχίσεις να βάζεις πιο δύσκολα αλλα για καλύτερα κοιτα στο www.tropica.com Θα σου λυθούν όλες οι απορίες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγοράζω λάμπες απο μαγαζί με ηλεκτρολογικα που είναι φθηνές ....αυτό που έχει σημασία είναι τα κέλβιν δε μπορω να καταλάβω γιατί πρέπει να πληρώσει κάποιος μια λάμπα 24 watt 6500 k 18-20 ευρώ όταν μπορεί να την πάρει με 3- 4 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη διαφερουν σε διαστασεις σε βατ σε κελβιν και φασμα. Αν προσεξεις οι φτηνες γραφουν 765, 965

Link to comment
Share on other sites

Αυτές που έχω και σε τ5 24 watt και σε τ8 30 watt είναι 865

Link to comment
Share on other sites

Το μηκος τους ειναι 55 cm και 90 cm;

π.χ. Η Τ5 24W σε Juwel ενυδρειο ειναι 59 cm. 438

Έγινε επεξεργασία - panik
Link to comment
Share on other sites

90 η τ8 και η τ5 είναι σε φωτιστικό glo νομιζω ναι 55 cm

Τα ενυδρεία μου το ενα είναι diy και το άλλο wave

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και Χριστος ανεστη.

Και βεβαια παιζει ρολο πως θα μπουν οι λαμπες,διαβασε εδω ενα αρθρο για τον φωτισμο.

Μπορεις να παρεις και απο μαγαζι με ηλεκτρολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αληθώς!

Θα διαβάσω, ευχαριστώ. έχω μία 4000Κ 960L που βρήκα σπίτι από κάπου... ταιριάζει...μεχρι να επιστρέψω από διακοπες την Παρασκευή να βγάλω τη μια 10000Κ και να βάλω την 4000Κ? Καλυτερα δεν θα είναι? Η αλλη λύση είναι να το λειτουργήσω τώρα για λίγο με μια 10000Κ....και ώρες 4 καλα θα είναι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...