Jump to content

Νέο Ενυδρείο, 218 Λίτρα...


Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Ειναι πρωτη φορα που γραφω αν και διαβαζω το φορουμ εδω και 3-4 χρονια. Αρχισα να διαβαζω εδω οταν μου πηρε η κοπελα μου δωρο ενα 20λιτρο και το οποιο ειχε γινει φυτεμενο με εναν μονομαχο. Μετα απο μετακομισεις κτλ σταματησε το 20αρι. Τωρα λοιπον μετα απο πολυ μπλα-μπλα καταφερα την κοπελα μου, που μενουμε μαζι πλεον, να μου παρει δωρο ενα Anubias A800+ , 80*42*65 , 218 λιτρων... Εχω λοιπον το ενυδρειο με την βαση του και εδω θελω την βοηθεια σας. Θελω να το στησω με τον οικονομικοτερο δυνατο τροπο. Ξεκινοντας απο το φιλτρο σκεφτομαι ενα εσωτερικο sump, μιας κ υπαρχουν τζαμια για να γινει, το οποιο θα κρυφτει πισω απο το 3d background που σκεφτομαι να κανω απο φελιζολ κ τσιμεντο. Για βυθο σκεφτομαι να βαλω αμμο. Το ενυδρειο σκεφτομαι να γινει κοινωνικο με φυτα χαμηλων απαιτησεων. Βεβαια ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε αλλη προταση σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες , ωραία δωράκια σου κάνει η κοπέλα σου. ;):)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες

Και επιτέλους που μας μιλάς

Χεχεχε

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες. Για πες και σε μας το μυστικο για τα δωρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα παιδια, χρονια πολλα κ χριστος ανεστη.... την τεταρτη γυρναω στην εδρα μου κ ξεκιναω την δημιουργια του εσωτερικου φιλτρου πλατης. Ηθελα να μπει στο κεντρο του ενυδρειου μιας κ τα πλαϊνα θα φαινονται αλλα εχει κοντρα στην μεση το ενυδρειο, λεω να μην την βγαλω;;;; θελω την βοηθεια σας στις διαστασεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Όπως σας είπα κ παραπάνω ετοιμάζομαι για την δημιουργια του εσωτερικού μου sump. Το διαθέσιμο ύψος του ενυδρείου ( έως την κόντρα ) είναι 56cm. Σκέφτομαι λοιπόν για ένα sump 58x30x10 χωρισμένο στα 3. Δείτε σας παρακαλώ το σχέδιο που έχω κάνει κ πείτε μου την γνώμη σας γιατί όλα τα υλικά περιμένουν έτοιμα...

Επίσης, χρειάζονται 2 είσοδοι στο sump ή 1?

post-18934-0-69216100-1368123847_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - gkvotsis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...