Jump to content

Μαυρα Στιγματα Σε Κλοουν


Recommended Posts

Καλησπερα χριστος ανεστη κ χρονια πολλα σε ολους....θα ηθελα λιγο τα φωτα σας τα κλοουνακια μου εχουν βγαλει μαυρα στιγματα στο σωμα τους....μεχρι στιγμης ειναι πολυ ζωηρα κ παιζουν αλλα μηπως ξερεις κανεις τι μπορει να ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Αντώνη!

Κάπως έτσι είναι; http://i5.photobucket.com/albums/y182/paulfry/clown.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα φωταρα μου....οχι ποιο πολυ μοιαζει με τελειες....Ειναι πολυ ποιο μικρα σαν στιγματα....

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και από μένα!

Υπάρχει ανεμώνη στο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Εαν μιλαμε για το ιδιο πραγμα αντωνη το εχω δει και εγω παλιοτερα σε κλοουνακια που ειχα αλλα και σε ενα yellow tang.

Απλα ταισα με καποιες βιταμινες και μετα απο 2-3 εβδομαδες εφυγαν.Η χρηση των βιταμινων ισως να μη βοηθησε και

καθολου απλα το αναφερω ;)

Δεν εχασα κανενα απο τα τρια ψαρακια.

Eαν μιλαμε οντως για το ιδιο λεγεται Black spott-ick δεν ειναι τοσο θανασιμο,τουλαχιστον με βαση την δικη μου εμπειρια με αυτο

και καποια αρθρακια που ειχα διαβασει πολυ παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει επισης να ειναι θεμα διατροφικο,καθως και καποια αντιδραση του ψαριου,αν τριβεται πανω σε ζωανθους,star polyps η καποια εφιλια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη κ εγω αυτο σκέφτηκα ότι ειναι μετα απο κάποιες έρευνες που έκανα....τι βιταμίνες είχες δώσει;;;

Στρατό εχω κ απο τ τρία ζωντανα που ανεφερες τώρα απο διατροφή ειναι σταθερά η ιδια εδω κ σχεδόν κανά τρίμηνο....

Δεν τα εχω δει να τριβονται σε κανένα ζωντανο αλλα φυσικα τις ώρες που δεν βλέπεις δεν ξέρεις τι γίνεται!!!!

Παρόλα αυτα λέτε να βοηθήσει κ λίγο σκορ σακί στο φαΐ;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1899199 η φωτο που ειναι τα κλόουν με την ανεμωνη έτσι φαίνονται τα σημαδια.... Έγινε επεξεργασία - Ankyv
Link to comment
Share on other sites

Μπορει επισης να ειναι θεμα διατροφικο,καθως και καποια αντιδραση του ψαριου,αν τριβεται πανω σε ζωανθους,star polyps η καποια εφιλια.

:)

Γι’αυτο ακριβώς ρώτησα αν υπάρχει ανεμώνη στο ενυδρείο!

Υπάρχουν αρκετές αναφορές που θέλουν τα κλουν να κάνουν χοστ σε ζωανθους και άλλα μαλακά κοράλλια να δεν υπάρχει ανεμώνη μέσα στο ενυδρείο πράγμα που μπορεί να τους προκαλέσει κάποια αντίδραση όπως την αναφερόμενη!

Link to comment
Share on other sites

Νικο εχω ανεμωνη αλλα ειναι μικρή κ δεν πανε καθόλου εδω κ καιρο.....η αλήθεια ειναι ότι εχω ένα φραγκ με ζώα θεούς που καθε μέρα πρέπει να το βαζω στην θέση του....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν μπορείς να βάλεις μια καθαρή φωτογραφία από το ψάρι θα βοηθούσε!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι και να ειναι δεν συντρεχει λογος ανησυχιας.Ταισμα με βιταμινες και σκορδακι και θα ειναι μια χαρα :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ ξεκινάμε με σκορδακι κ Τετάρτη βιταμίνες....

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη ειχα χρησιμοποιησει το maxamino της brightwell και το Lipovit της kent :thumbup:

Τωρα τελευταια χρησιμοποιω το fish-v-power της preis.

Παρα πολυ καλο!

Το σκορδο μην το πολυ βαζεις στην διατροφη των ψαριων αντωνη,ειδικα εαν τρωνε ηδη.

Αντε μια φορα καθε 2-3 εβδομαδες.

Προσωπικα βαζω μια φορα το μηνα σκορδο και v-power(σιιιιγουρα κατι θα πει ο στρατος...δεν υπαρχει περιπτωση :hysterical: ) μια με δυο φορες την εβδομαδα.

Link to comment
Share on other sites

Το σκορδακι για δυο φορες τη βδομαδα απο ενα ταισμα ειναι οκ.

Καποιοι δινουν και περισσοτερο,αλλα υπαρχει φοβος μηπως τα παει σερπαντινα χαχαχαχαααααα

Link to comment
Share on other sites

Λες να τα παει αίμα που λέμε....Οκ δυο φορές την εβδομάδα σκορδακι.....

Link to comment
Share on other sites

Λες να τα παει αίμα που λέμε....Οκ δυο φορές την εβδομάδα σκορδακι.....

Πλυντηριοοοοο :D

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο άλλος από πάνω τους βάζει αμόλυβδη και μάλιστα την V το σκορδάκι θα τα πειράξει…

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Σουηδε μη σπαμαρεις σε παρακαλω!

Link to comment
Share on other sites

Σαν δεν ντρέπεστε ελεεινοί….. λύσσα το κάνατε και αυτό! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο άλλος από πάνω τους βάζει αμόλυβδη και μάλιστα την V το σκορδάκι θα τα πειράξει…

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

απο αλλου το περιμενα απο αλλου ηρθε! :hysterical: :hysterical:

μα και αυτοι v-power να το ονομασουν?

περα απο την πλακα ειναι πολυ καλο ..πολυ καλο θα ελεγα!

ειδα διαφορα στην "γυαλαδα" που λεμε του ψαριου στη δευτερη εβδομαδα!

ρε παιδια δεν ξερω για το σκορδο! :(

υπαρχουν πολλες μελετες που λενε οτι η συχνη χρηση του και σε βαθος χρονου κανει κακο στο συκωτι του ψαριου.

αντιθετα δεν υπαρχει καμια που να λεει οτι κανει καλο στην υγεια του ψαριου,απλα ισως οτι του ανοιγει την ορεξη.

τωρα αυτο που δεν θυμαμαι καθολου ειναι ποιος ειναι ο ορισμος της "συχνης χρησης".

γι'αυτο και το εχω παει μια φορα το μηνα η τις 3 εβδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

Αντωνη το σκορδο το βαζεις οταν θες για θεραπεια απο εκει και περα 1 με 2 φορες καθε 10 μερες θεωρω οτι ειναι οκ απο εκει και περα εαν θες βιταμινες βαλε 1 φορα την εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

απο αλλου το περιμενα απο αλλου ηρθε! :hysterical: :hysterical:

μα και αυτοι v-power να το ονομασουν?

περα απο την πλακα ειναι πολυ καλο ..πολυ καλο θα ελεγα!

ειδα διαφορα στην "γυαλαδα" που λεμε του ψαριου στη δευτερη εβδομαδα!

ρε παιδια δεν ξερω για το σκορδο! :(

υπαρχουν πολλες μελετες που λενε οτι η συχνη χρηση του και σε βαθος χρονου κανει κακο στο συκωτι του ψαριου.

αντιθετα δεν υπαρχει καμια που να λεει οτι κανει καλο στην υγεια του ψαριου,απλα ισως οτι του ανοιγει την ορεξη.

τωρα αυτο που δεν θυμαμαι καθολου ειναι ποιος ειναι ο ορισμος της "συχνης χρησης".

γι'αυτο και το εχω παει μια φορα το μηνα η τις 3 εβδομαδες.

Τετοια μελετη εγω δεν εχω δει.

Αυτο που κανει το σκορδο,ειναι πως επηρεαζει θετικα το μεταβολισμο,αλλα και δημιουργει αντισωματα.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τετοια μελετη εχω δει! :D

%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τετοια μελετη εχω δει! :D

%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B7.jpg

εισαι ωραιος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...