Jump to content

Co2 Regulator Από Ebay


PanaGreco

Recommended Posts

Φίλοι γνώστες θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω :

http://www.ebay.co.uk/itm/250692507511

http://www.ebay.co.uk/itm/170959977962

http://www.ebay.co.uk/itm/261165759762

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

Τα δυο πρώτα ειναι τα ίδια προιοντα παρά την διάφορα τιμής (στην ουσία πληρώνεις 29£ για το bubble counter). Η αγορά co2 regulator από το eBay εμπεριέχει ένα ρίσκο. Δεν ξέρεις αν θα σου βγει ή όχι. Ξέρω άτομα που τους βγήκε μια χαρά και άλλους που το πετάξανε μετά από 2 εβδομάδες. Το αν θα πάρεις το ρίσκο για αγορά χωρίς ουσιαστική εγγύηση το αποφασίζεις εσυ. Ειναι λίγο λαχείο πάντως, ή σου κάθεται ή όχι. Αν σου κάτσει πήρες κάτι σε λιγότερο από την μισή τιμή και αν όχι απλά έκαψες 60 ευρώ.

Για το diffuser γιατί δεν πας σε glass diffuser όπως αυτό εδώ;

http://www.ebay.com/sch/Fish-Aquariums-/20754/i.html?_nkw=rhinox+diffuser&_frs=1

Αισθητικά πιο ωραίοι (αν και περί ορέξεως...) και από προσωπική εμπειρία πολύ καλοί

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω πάρα πολλές αγορές μέσω eBay και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Να κοιτάς οι πωλητές να έχουν καλή βαθμολογία (άνω του 98%). Στο θέμα σου τώρα.

  1. Για ρυθμιστή πίεσης (regulator) να κοιτάξεις να πάρεις κάποιον που να έχει αφαιρούμενη ηλεκτροβάνα. Είναι σημαντικό αυτό γιατί αν σου χαλάσει με 20€ - 30€ την αλλάζεις, αλλιώς θα χρειαστεί να αντικαταστήσεις ολόκληρο τον ρυθμιστή ή να προσθέσεις με πατέντα μια ηλεκτροβάνα μετά τον ρυθμιστή σου. Μπορείς να πάρεις έναν σαν αυτόν.
  2. Για διαχυτήρα (diffuser) θα σου πρότεινα να πάρεις έναν τέτοιο, τέτοιο ή τέτοιο γιατί οι άλλοι όπως αυτός, αυτός, αυτός ή αυτός δεν κάνουν τόσο καλή διάχυση και εκτός αυτού μπουκώνουν κάποια στιγμή και μπλέκεις σε διαδικασίες καθαρίσματος (μούλιασμα με ζεστά νερά, τριψίματα, χλωρίνες κτλ). Επίσης μπορείς πολύ απλά να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό φιλτράκι σαν αυτό για να κάνεις πολύ καλή διάχυση με χαμηλό κόστος.

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάνω πάρα πολλές αγορές μέσω eBay και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Να κοιτάς οι πωλητές να έχουν καλή βαθμολογία (άνω του 98%). Στο θέμα σου τώρα.

  1. Για ρυθμιστή πίεσης (regulator) να κοιτάξεις να πάρεις κάποιον που να έχει αφαιρούμενη ηλεκτροβάνα. Είναι σημαντικό αυτό γιατί αν σου χαλάσει με 20€ - 30€ την αλλάζεις, αλλιώς θα χρειαστεί να αντικαταστήσεις ολόκληρο τον ρυθμιστή ή να προσθέσεις με πατέντα μια ηλεκτροβάνα μετά τον ρυθμιστή σου. Μπορείς να πάρεις έναν σαν αυτόν.
  2. Για διαχυτήρα (diffuser) θα σου πρότεινα να πάρεις έναν τέτοιο, τέτοιο ή τέτοιο γιατί οι άλλοι όπως αυτός, αυτός, αυτός ή αυτός δεν κάνουν τόσο καλή διάχυση και εκτός αυτού μπουκώνουν κάποια στιγμή και μπλέκεις σε διαδικασίες καθαρίσματος (μούλιασμα με ζεστά νερά, τριψίματα, χλωρίνες κτλ). Επίσης μπορείς πολύ απλά να χρησιμοποιήσεις ένα μικρό φιλτράκι σαν αυτό για να κάνεις πολύ καλή διάχυση με χαμηλό κόστος.

Αυτά από μένα.

Σε ευχαριστώ για τα χρήσιμα links και τις πληροφορίες. Θα τα αξιοποιήσω ανάλογα.

Έγινε επεξεργασία - panagreco
Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για αυτό?

http://www.ebay.co.uk/itm/ISTA-External-CO2-Ceramic-Reactor-Diffuser-16-22mm-for-aquarium-plants-Spiral-/170959949240?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item27ce01cdb8

Μου αρέσει που συνδέεται στην έξοδο του φίλτρου και η διάχυση του CO2 γίνεται μέσα στην ροή.

Εδώ είναι και ένα βίντεο παρουσίασης.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από regulator εχω το πρώτο που σε ενδιαφέρει αυτον δηλαδή με τα πράσινα οργανάκια και δουλευει άψογα εδω και 6 μήνες.Δεν το πήρα από ebay αλλά ηταν μαζι με την μπουκάλα από το κατάστημα με τους πυροσβεστήρες.

Aπό διάχυση έχω αυτό το οποίο εκτός από οικονομικό, έχει και ανταλλακτικό όταν φτάσει στο σημειο να μην κάνει καλή διάχυση.Και τα δυο τα δουλευω το ίδιο διάστημα χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από regulator εχω το πρώτο που σε ενδιαφέρει αυτον δηλαδή με τα πράσινα οργανάκια και δουλευει άψογα εδω και 6 μήνες.Δεν το πήρα από ebay αλλά ηταν μαζι με την μπουκάλα από το κατάστημα με τους πυροσβεστήρες.

Aπό διάχυση έχω αυτό το οποίο εκτός από οικονομικό, έχει και ανταλλακτικό όταν φτάσει στο σημειο να μην κάνει καλή διάχυση.Και τα δυο τα δουλευω το ίδιο διάστημα χωρίς πρόβλημα.

Μπορείς να μου στείλεις σε μήνυμα τα στοιχεία απο το κατάστημα που λες? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις σε μήνυμα τα στοιχεία απο το κατάστημα που λες? Ευχαριστώ.

Ο ρυθμιστής που λέει ο φίλος δεν έχει αποσπώμενη ηλεκτροβάνα. Σου το ξαναείπα να το προσέξεις αυτό. Είναι πολύ σημαντικό γιατί όταν σου χαλάσει η ηλεκτροβάνα σου αχρηστεύει όλο τον ρυθμιστή. Μπορείς να βρεις με τα ίδια χρήματα ή και λιγότερα ρυθμιστές με αφαιρούμενη ηλεκτροβάνα σαν αυτόν που υπέδειξα πιο πάνω ή αυτόν. Για τον διαχυτήρα που λες δεν το ξέρω. Εγώ θα απέφευγα κάθε τι που έχει κεραμικό υλικό. Και αυτοί οι διαχυτήρες που σου υπέδειξα πιο πάνω συνδέονται στην έξοδο του φίλτρου για να κάνουν την διάχυση. Ξανασκέψου όμως την πατέντα με το μικρό εσωτερικό φιλτράκι που είναι μια πολύ φθηνή λύση με άριστα αποτελέσματα και πάνω απ' όλα δοκιμασμένη από πάρα πολλούς συνχομπίστες....!

ΥΓ. Το κατάστημα που σου λέει ο φίλος είναι πιθανότατα αυτό. Πολύ καλό κατάστημα!!! Άσχετα όμως από αυτό οι ρυθμιστές που έχει δεν είναι ότι καλύτερο για τον λόγο που σου έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί ειναι όντως αυτο.

Όσο για την ηλεκτροβάνα δεν το γνώριζα οπότε δεν μπορω να εκφερω γνώμη αλλά για να το λέτε έτσι θα ειναι.Αλλά αν χαλάσει η ηλεκτροβάνα δεν μπορει να μπει άλλη?Πετιέται όλο όπως είναι?

Link to comment
Share on other sites

Το μαγαζί ειναι όντως αυτο.

Όσο για την ηλεκτροβάνα δεν το γνώριζα οπότε δεν μπορω να εκφερω γνώμη αλλά για να το λέτε έτσι θα ειναι.Αλλά αν χαλάσει η ηλεκτροβάνα δεν μπορει να μπει άλλη?Πετιέται όλο όπως είναι?

Αυτό ακριβώς εξήγησα στο φιλαράκι πιο πάνω. Πως στον συγκεκριμένο ρυθμιστή η ηλεκτροβάνα είναι φιξ. Δεν αποσπάται από το υπόλοιπο σύστημα. Κάνω λάθος; Βλέπεις εσύ κάποιο παξιμάδι που την αποσυνδέει από τον υπόλοιπο ρυθμιστή; Παρατήρησε αυτόν ή αυτόν τον ρυθμιστή για να καταλάβεις τι εννοώ. Υπάρχει ένας σύνδεσμος (με παξιμάδι) ανάμεσα στον ρυθμιστή και την ηλεκτροβάνα.

Επειδή και εγώ έλεγα να πάρω τον ίδιο ρυθμιστή για να μην μπλέκω με παραγγελίες από εξωτερικό (γιατί στην Ελλάδα είναι πανάκριβοι) όταν τον περιεργάστηκα στο μαγαζί είδα μετά λύπης μου ότι είναι φιξ το όλο σύστημα. Το είπα στον Πάνο και συμφώνησε μαζί μου. Μου είπε πως οι άλλοι ρυθμιστές που είχε με τις αποσπώμενες ηλεκτροβάνες του είχαν τελειώσει και θα έφερνε πάλι μόλις του τελείωναν αυτοί που είχε εκεί (σαν αυτόν που πήρες). Μου είπε πως αν πάρω τελικά αυτόν και χαλάσει η ηλεκτροβάνα μπορώ να την ανοίξω και να την γεφυρώσω ώστε να είναι συνέχεια ανοιχτή. Μετά θα μπορούσα να πάρω μια άλλη και να την βάλω με πατέντα σε σειρά ώστε να μπορώ να ανοιγοκλείνω την μπουκάλα. Μ' αυτά και μ' αυτά αποφάσισα να μην τον πάρω από τον Πάνο τον ρυθμιστή και να κάνω λίγο υπομονή μέχρι να μου έρθει ο ρυθμιστής απ' έξω όπως και έγινε. Εγώ πήρα αυτόν και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Μάλιστα μου ήρθε πολύ πιο γρήγορα απ' ότι περίμενα. Κάπου στις 10 ημέρες έκανε αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει,για να το λές έτσι θα είναι απλά δεν ειχα δώσει σημασία σε αυτήν την τελικά σημαντική λεπτομέρεια.

Ελπίζω να μην εχω θεμα με την ηλεκτροβάνα μιας και δεν παίζει φράγκο για αντικατάστση σε περιπτωση βλάβης.Θα το αφήσω να ριχνει μερα νύχτα μέσα ....

Δυστυχώς εκεί μας έφτασαν.....

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει,για να το λές έτσι θα είναι απλά δεν ειχα δώσει σημασία σε αυτήν την τελικά σημαντική λεπτομέρεια.

Ελπίζω να μην εχω θεμα με την ηλεκτροβάνα μιας και δεν παίζει φράγκο για αντικατάστση σε περιπτωση βλάβης.Θα το αφήσω να ριχνει μερα νύχτα μέσα ....

Δυστυχώς εκεί μας έφτασαν.....

Στο εύχομαι!!! Δεν νομίζω και εγώ να χαλάνε τόσο εύκολα. Αν παρόλα αυτά σου συμβεί (κούφια η ώρα) μπορείς να την ανοίξεις να δεις ακριβώς το ηλεκτρικό της κύκλωμα πως λειτουργεί και να την γεφυρώσεις ώστε να είναι συνέχεια ανοιχτή. Θα σου τραβάει βέβαια συνέχεια ρεύμα και ίσως σου ζεσταίνεται, ειδικά τώρα το καλοκαίρι αλλά από το να δώσεις ένα σωρό λεφτά για να πάρεις άλλο ρυθμιστή και εγώ αυτό θα έκανα.

Καλό σου βράδυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι γνώστες θα ήθελα την γνώμη σας για τα παρακάτω :

http://www.ebay.co.uk/itm/250692507511

http://www.ebay.co.uk/itm/170959977962

http://www.ebay.co.uk/itm/261165759762

Ευχαριστώ

Το πρώτο το έχω και το δουλεύω με 2 κιλη φιάλη είναι πολύ καλό

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Στο εύχομαι!!! Δεν νομίζω και εγώ να χαλάνε τόσο εύκολα. Αν παρόλα αυτά σου συμβεί (κούφια η ώρα) μπορείς να την ανοίξεις να δεις ακριβώς το ηλεκτρικό της κύκλωμα πως λειτουργεί και να την γεφυρώσεις ώστε να είναι συνέχεια ανοιχτή. Θα σου τραβάει βέβαια συνέχεια ρεύμα και ίσως σου ζεσταίνεται, ειδικά τώρα το καλοκαίρι αλλά από το να δώσεις ένα σωρό λεφτά για να πάρεις άλλο ρυθμιστή και εγώ αυτό θα έκανα.

Καλό σου βράδυ!!!!!!

Nα σαι καλά φίλε μου, θα το έχω υπόψιν αν συμβει ...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή και τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον θα καταλήξω σε κάποιο απο αυτά τα μοντέλα http://aquatek-california.com/co2-regulator-solenoid/

Το θέμα είναι αν θα έχω πρόβλημα με το σπύρωμα γιατί είναι για αμερικάνικες φιάλες.

Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...