Jump to content

Βοηθεια Για Ενυδρειο?


Recommended Posts

ειχα απαντησει πριν πολυ καιρο, αλλα τωρα ειδα οτι δεν ειχε σταλει (ή σβηστηκε καπως). το λινκ που μου εδωσες ειναι για τον "τοιχο" του ενυδρειο, οχι ολοκληρο ενυδρειο. σε ευχαριστω πολυ ομως. μου ετυχαν διαφορα τις τελευταιες μερες και δυστυχως δεν μπορεσα να κανω ακριβως αυτο που ειχα στο μυαλο μου, οποτε για προσωρινη και αναγκαστικη λυση εφτιαξα το εξης:

30kvpk0.jpg

1z709s6.jpg

Κουτι απο ικεα (Πλάτος 57 cm Βάθος 39 cm Ύψος 42 cm Όγκος 65 l ) 10 ευρω και πλαστικο πλεγμα (η κανονικη του χρηση ειναι για να στεγνωνεις το ρολλο του βαψιματος. εψαχνα egg crate αλλα δεν βρηκα) 4 ευρω τα 5 κομματια. Σημερα θα παω να παρω ενα φιλτρο εσωτερικο και ενα αντιχλωριο.

Μιλησα με κτηνιατρο και μου ειπε να ξεκινησω θερμοστατη απο φθινοπωρο, λογω του οτι ζουσανε ετσι τοσα χρονια, θα ειναι αποτομη η αλλαγη, και καλυτερα να τα αφησω το καλοκαιρι εξω κ οταν αρχισει να κρυωνει να αρχισω να φτιαχνω την θερμοκρασια.

Λαμπα ακομα δεν εβαλα, εφοσον ειναι στο μπαλκονι σε μερος με ηλιο. Ο σκοπος μου ειναι να φτιαξω ενα ομορφο κουτι πλεξι κ να τα μεταφερω μεσα στο σπιτι με λαμπες και θερμοστατες και απ'ολα. Το παω σιγα σιγα και η μανα μου το αποδεχεται.

Το κουτακι που τους εφτιαξα τωρα τους αρεσει πολυ, ολο κολυμπανε ή κοιμουνται στον πατο, δεν φαινονται πολυ φοβισμενα. Στο μπαλκονακι ακομα δεν τα βλεπω να θελουν να ανεβουν. Τους εβαλα ψωμακι πανω και ανεβηκε το ενα, το αλλο δεν ηθελε καν. Ανησυχησα λιγο μηπως κουραστουν απο το κολυμπι, αλλα διαβασα εδω οτι ισως παρει καιρο να συνηθισουν να ανεβαινουν (και εφοσον μπορουν, και τα κραταει, ειπα να τα αφησω να κανουν κουμαντο μονα τους). Τρωνε κανονικα οπως τρωγανε, δεν αλλαξε τιποτα στην συμπεριφορα τους, το μονο που παρατηρησα ειναι οτι κοιμουνται πιασμενα απο την σκαλιτσα, κ οταν πλησιαζω βουτανε κ φευγουν. Αυτα. Σε καποια αλλαγη θα ενημερωσω. Σασ ευχαριστω πολυ και παλι για την βοηθεια σας

βασικα μαλλον καταλαβαινει... θα ηταν καλυτερο απο εμενα να ηταν ενυδρειο αλλα δεν λεω και αυτο πολυ ωραιο παρε αντυχλοριο και συριγγα οπως διποτε ομως γιατι τους βλαπτει αμα δεν υπαρχει πριν το νερο ηταν ουτος η αλλος λιγο...οκ πολυ ωραιο αλλα θα χρειαζοταν μεγαλυτερο π ...αλλα αυτο ειναι μια συμβηβαστικη λυση που θα σου κρατησει για καιρο μπραβο για αυτο !!θα τις χαρεις και εσυ η ιδια οταν της δεις να κολυμπανε κλπ παρολαυτα αμα θες σου βρισκω ενα ωραιο ενυδρειο με λιγοτερο απο 50 ευρω και μεγαλυτερο απο το κουτι ...μην φοβασε να γεμισεις το νερο βαλε νερο αλλα να μην μπορουν να βγουν ...αμα εισαι απο θεσσαλονικη μπορω να σου βρω τα παντα σε μαγαζια και καλες τιμες ;p

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο πειραια δυστυχως :/
εστειλα τον πατερα μου να παει να αγορασει ενα fluval u2 και μου γυρισε με ενα exo terra cliff large απο αυτα που εχουν και το ψευτοφιλτρο μεσα. +55 ευρω απο αυτο που του ζητησα δηλαδη και σχετικα αχρηστο. οπως και να χει ειναι καλο σημαδι, σημαινει οτι αρχιζει να ενδιαφερεται. τωρα του αρχισα το πιπιλισμα "αχ ωραιο ειναι, σε γυαλινο να δεις ποσο πιο ομορφο θα ητανε κτλπ" και μαααλλον επιασε. θα του δωσω καμια βδομαδα περιθωριο, λογικα θα παει παλι μονος του να αγορασει κανα ΚΤΗΝΟΣ. και απο δευτερα αλλαζω μπριζες στο μπαλκονι (για να μην βαλω μπαλαντεζα) και ψαχνω για λαμπα και ισως θερμοστατη. τον χειμωνα με λαμπα και θερμοστατη θα την παλεψουν ή δεν θα ζεσταινει με τιποτα αραγε?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι απο πειραια δυστυχως :/

εστειλα τον πατερα μου να παει να αγορασει ενα fluval u2 και μου γυρισε με ενα exo terra cliff large απο αυτα που εχουν και το ψευτοφιλτρο μεσα. +55 ευρω απο αυτο που του ζητησα δηλαδη και σχετικα αχρηστο. οπως και να χει ειναι καλο σημαδι, σημαινει οτι αρχιζει να ενδιαφερεται. τωρα του αρχισα το πιπιλισμα "αχ ωραιο ειναι, σε γυαλινο να δεις ποσο πιο ομορφο θα ητανε κτλπ" και μαααλλον επιασε. θα του δωσω καμια βδομαδα περιθωριο, λογικα θα παει παλι μονος του να αγορασει κανα ΚΤΗΝΟΣ. και απο δευτερα αλλαζω μπριζες στο μπαλκονι (για να μην βαλω μπαλαντεζα) και ψαχνω για λαμπα και ισως θερμοστατη. τον χειμωνα με λαμπα και θερμοστατη θα την παλεψουν ή δεν θα ζεσταινει με τιποτα αραγε?

παιζεται ....παρε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο αλλα βαλτες μεσα στο σπιτι το καλοκαιρι θα ποιανει αλγες οχι τοσο κακο αλλα οκ αλλα το χειμονα θα παγοσουν ..ειναι ζωο εσωτερικου χωρου απο την στιγμη που θα το παρουμε στην κατωχη μας ...παρε ενα θερμομετρο νερου και ενα ξηρας απο το πετ σοπ της γειτονιας σου γυρο στα τεσσερα με τρια ευρω θα σου κοστισουν συριγκα για ανριχλοριο πειρες ετσι ???

Link to comment
Share on other sites

οχι του ειπα να παρει, και δεν πηρε. πηγε και πηρε μονο την αχρηστη σαβουρα που εκλεισε το μισο ενυδρειο. δεν ξερω, εχω νευριασει παρα πολυ με το θεμα, θα βρω καπου να τα δωσουμε. οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν και κουραστηκα. κριμα τα κακομοιρα να το ζουνε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

οχι του ειπα να παρει, και δεν πηρε. πηγε και πηρε μονο την αχρηστη σαβουρα που εκλεισε το μισο ενυδρειο. δεν ξερω, εχω νευριασει παρα πολυ με το θεμα, θα βρω καπου να τα δωσουμε. οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν και κουραστηκα. κριμα τα κακομοιρα να το ζουνε αυτο.

οτι θες κανε ....εγω ενυδρεια και τα σχετικα απο το ιντερνετ στα βρισκω αμα θελεις και με καλες τμες ,σκεψου το και μην κανες βιαστικες κυνησεις ...μονο μην τις αφησεις σε κανενα ποταμι η οτοιδιποτε ...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο εμενα,

δεν ειμαι εμπειρη γιατι κι εγω τωρα ξεκινησα, αλλα θα ηθελα να σου προτεινω για ενυδρειο να πας σε τζαμα. ειναι πολυ πιο φθηνο και αρκετα ανθεκτικο,(να φανταστεις εγω εκανα 70λιτρο με 35 ευρω). σκεψου το λιγο κι αυτο και αποφασιζεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν παιζει να τις παρατησω πουθενα, τις λατρευω!! (μαλλον αγορακια ειναι γιατι εχουν τεραστια νυχια). γεωργια στην καστορια βρηκες τετοιες τιμες? εδω ζητανε 150 ευρω +++

Link to comment
Share on other sites

150 ? =ο μηπως ρωτησες σε πετ σοπ ? εκει και εμενα μου ειπαν τοσο αλλα σε τζαμα ειναι διαφορετικα...ναι απο καστορια το πηρα εγω(δεν ηξερα οτι εχει τετοια μεγαλη διαφορα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...