Jump to content

Χρειάζομαι Βοήθεια Με Καινούργιο Ενυδρείο


TheMiltos21

Recommended Posts

Θα αγοράσω ενυδρείο (50L κομπλέ για 60€) από ένα Pet Discount και θέλω να με βοηθήσετε ως προς το τι extra να αγοράσω ώστε να είναι κατάλληλο για προσθήκη 1 αρσενικού και 2 θηλυκών Guppy (και θα θέλω κάποια στιγμή οι θηλυκές να γεννήσουν,γι'αυτό θα πάρω μόνο αυτά).

Εκτός από το ενυδρείο,την τροφή,άμμο (αν είναι κατάλληλη,εννοώ άμμο για ενυδρεία) και αντιχλωριακό,τι άλλο χρειάζομαι? Κάπου διάβασα πως χρειάζομαι φυτά για να κρύβονται τα μικρά και κάπου αλλού πως χρειάζεται και λίπασμα για τα φυτά!

Δεν θέλω να μου βγει πάνω από 70€ και θέλω ολοκληρωμένες οδηγίες ως προς τις ώρες αναμονής πριν την προσθήκη των γκάπυ κλπ.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω ενυδρείο (50L κομπλέ για 60€) από ένα Pet Discount και θέλω να με βοηθήσετε ως προς το τι extra να αγοράσω ώστε να είναι κατάλληλο για προσθήκη 1 αρσενικού και 2 θηλυκών Guppy (και θα θέλω κάποια στιγμή οι θηλυκές να γεννήσουν,γι'αυτό θα πάρω μόνο αυτά).

Εκτός από το ενυδρείο,την τροφή,άμμο (αν είναι κατάλληλη,εννοώ άμμο για ενυδρεία) και αντιχλωριακό,τι άλλο χρειάζομαι? Κάπου διάβασα πως χρειάζομαι φυτά για να κρύβονται τα μικρά και κάπου αλλού πως χρειάζεται και λίπασμα για τα φυτά!

Δεν θέλω να μου βγει πάνω από 70€ και θέλω ολοκληρωμένες οδηγίες ως προς τις ώρες αναμονής πριν την προσθήκη των γκάπυ κλπ.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Καλησπέρα και από εμένα.

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε φίλτρο για μηχανική και βιολογική φίλτρανση.

Αν θέλεις να αυξήσεις τις πιθανότητες επιβίωσης των μικρών, μπορείς να βάλεις κάποιο φυτό επιφανείας.

Σε 50 λίτρα μικτά δεν θα πρότεινα χαρέμι guppies γιατί μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα έχεις να κάνεις με υπερπληθυσμό. :)

Ρίξε μια ματιά στα άρθρα στις αντίστοιχες κατηγορίες και ότι απορίες έχεις τις συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε φίλτρο για μηχανική και βιολογική φίλτρανση.

Αν θέλεις να αυξήσεις τις πιθανότητες επιβίωσης των μικρών, μπορείς να βάλεις κάποιο φυτό επιφανείας.

Σε 50 λίτρα μικτά δεν θα πρότεινα χαρέμι guppies γιατί μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα έχεις να κάνεις με υπερπληθυσμό. :)

Ρίξε μια ματιά στα άρθρα στις αντίστοιχες κατηγορίες και ότι απορίες έχεις τις συζητάμε.

Ποια η διαφορά ενός κανονικού από ενός μηχανοβιολογικού φίλτρου;

Επίσης,θα μπορούσες μήπως να μου πεις λίγα πράγματα για τα φυτά; Μόνο ψεύτικα είχα ως τώρα..διάβασα για λίπασμα κλπ αλλά αυτό θέλει να αγοράσω το λίπασμα,να βάλω χαλίκι,να βάλω τα φυτά,να βάλω ένα υγρό,να περιμένω,και έπειτα να κάνω τα υπόλοιπα (αν κατάλαβα καλά).Και τι είναι αυτά τα "επιφάνειας"? Να ξέρεις,πες τα μου όσο πιο απλά γίνεται γιατί μιλάς με 13χρονο σε πολύ limited budget :P

ευχαριστώ για την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Πιο απλά δεν γίνεται , Δευτέρα του Πάσχα , σχολείο δεν έχεις , ρίξε ένα διαβασματάκι : (αν έχεις τελειώσει με τις υποχρεώσεις για το σχολείο ) :P

Φίλτρο

Ο κύκλος του Αζώτου

Συγκεντρωμένοι σύνδεσμοι

Για τα φυτά , ρίξε διάβασμα εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Δημήτρης ήταν απόλυτα κατατοπιστικός.Από εσένα το μόνο που χρειάζεται τώρα είναι να διαβάσεις προσεκτικά τα link που σου έδωσε.

Ακόμα μπορείς να δεις και στις αγγελίες γλυκού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=248 για κάποια πράγματα που

μπορεί να χρειάζεσαι σε καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Μισό...Τι ακριβώς διαθέτει το ενυδρείο,βλέπω οτι γράφεις τη λέξη "κομπλέ". Ξέρεις ποια μάρκα είναι;Tι φίλτρο έχει; (ροή,όγκος κάδου υλικών) , τι φωτισμό έχει;

Τύπος λάμπας (Τ5,Τ8,PL) και watt. Μην τρελαίνεσαι με τα φυτά και τη λίπανση, υπάρχουν φυτά εύκολα και φυτά επιφανείας (επιφανείας τα λέμε γιατί δε χρειάζονται φύτεμα,επιπλέουν) , που διατηρούνται "στον αυτόματο" με λίγο φωτισμό και λίπανση από τη στήλη του νερού. Πιθανόν να χρειαστείς λίγο βιολογικό υλικό και ζωντανά βακτήρια ή μπόλι από φίλτρο άλλο ενεργού ενυδρείου.Με την ιδέα του χαρεμιού είμαι θετικός αλλά να έχεις υπ'όψην οτι σε λίγους μήνες πρέπει να βρεις κάπου να δίνεις τα μικρά. Για δώσε πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω μερικες συμβουλες απο την δικη μου εμπειρια (35 λιτρα 1 αρσενικο 2 θυλικα και πριν 3 μερες ειχα την πρωτη γεννα)

1. χαλικι φυσικο.....οχι χρωματισμένο ουτε λευκο.

2. λογικα στο κοπλε εχει και φιλτρο αλλα μαλλον ειναι ακατάλληλο..για ενυδρειο με γεννες γκαπυ.

αν σου δινει την δυνατοτητα δωσε ακομα 10 ευρω και παρε ενα μεγαλυτερο αντι αυτο που σου δινει το πετ, που να χωραει και βιολογικο υλικο. εγω εχω αυτο http://www.eheim.com/en_GB/products/technology/hang-filters/liberty

αλλα δες αν μπορει να μπει στο ενυδριεο σου γιατι κρεμάτε απο εξω....αλλιως παρε ενα εσωτερικο για νυδρειο 100λιτρων και ανω.

3.λογικα θερμοστατη σου δινει μαζι με το ενυδρειο αλλα τωρα δεν τον χρειάζεσαι......τον χειμωνα.

τωρα ισως χρειαστείς ενα ανεμιστήρα ψυξης.

4. διακοσμητηκα μην βαλεις ψευτικα....παρε μια ριζα απο ξυλο και μερικες πετρουλες δεν ειναι ακριβα.

5. απο φυτα θες σιγουρα κερατοφυλο αρκετο ......και οτι αλλο σου αρεσει αλλα να ζητας παντα ευκολα φυτα.

6. απο λαμπα οτι εχει το ενυδρειο ειναι αρκετη θα την αναβεις 6-8 ωρες την ημερα.

7. τροφη μονο φλαικς για γκαπυ ειναι καλα για αρχη μετα δοκιμαζεις οτι θες...θα ταιζεις 1 φορα την ημερα οσο δεν εχεις μικρα μετα θα ειναι λιγο δυσκολο....προσοχη να ταιζεις οση τροφη καταναλωνετε σε 2 λεπτα ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΣΤΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΨΑΡΙΑ

αλλαγες νερου θα κανεις 10-15% καθε 3 μερες η 20-25% καθε 5 μερες

τα γκαπυ θελουν μεγαλη προσοχη στο νερο και στα νιτρικα.

για τον καθαρισμο του φιλτρου διαβασε το αρθρο στο φορουμ...αν παρεις μεγαλο φιλτρο να το καθαριζεις ελαφρώς καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...