Jump to content

Γεννα !!!!!!!!


Recommended Posts

καλυσπερα σε ολουσ και χρονια πολλα,θελω βοηθεια απο καποιους ποιο εμπειρους,δυο ψαρακια ειναι συνεχως μαζι εδω και 2-3 εβδομαδες,μολις σημερα παρατηρισα πως το ενα ψιλοτσιμπαει το αλλο,το θεμα ειναι πως εκεινο που δεχετε τα τσιμπιματα καθε φορα βγαζει και απο ενα αυγοοοοοο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!με το που το βγαζει ομος το αλλο το περνει στο στομα και φευγει..... :bigemo_harabe_net-88: μηπως τα τρωει τα αυγα και πανε στραφι.......η ετσι γινετε συνιθως....οποιος γνωριζει κατι ασ μου πει,μιλαμε παντα για neolamprologus brichardi ετσι?

Link to comment
Share on other sites

το ειδα 3 φορες,τρια τεταρτα κοιτουσα

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς κάνουν? Κυνηγιούνται μεταξύ τους? Βλέπεις κάτι άλλο?

Αυτό που λές ότι αφήνει αυγά έχει φουσκωμένη κοιλιά?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ περίεργη συμπεριφορά...

Τι συνθήκες έχεις στο ενυδρείο σου Νίκο (θερμοκρασία-ph)?

Απο αυτά που έχω διαβάσει γι΄ αυτά τα ψάρια, ξέρω ότι το θηλυκό γεννά και προσκολλά τα αυγά (100 με 150) σε κάποιο πλατύ βράχο, ανάποδα, στο ¨ταβάνι¨ κάποιας σπηλιάς και στην συνέχεια τα γονιμοποιει ο αρσενικός. Για να γίνει αυτό η θερμοκρασία πρέπει να είναι υψηλή, περίπου 28 C και το ph στο 8,5.

Αλλά και απο την άλλη σκέφτομαι αν τα ψάρια μας είναι κιόλας αναπαραγωγικά ώριμα.

Εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμη όπότε θα περιμένω την άποψη κάποιου φίλου που τα έχει στην κατοχή του και τα γνωρίζει πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια εχω 27-28

ph 8

σημερα το ενα ψαρακι ειναι μονιμα μεσα σε μια σπηλια....δεν ξερω τι παιζει,συμφωνω φιλε παρη οτι τα ψαρακια μασ πιστευω πως ειναι μικρα ακομη....δεν ξερω τι να πω ...θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολύ περίεργη συμπεριφορά...

Τι συνθήκες έχεις στο ενυδρείο σου Νίκο (θερμοκρασία-ph)?

Απο αυτά που έχω διαβάσει γι΄ αυτά τα ψάρια, ξέρω ότι το θηλυκό γεννά και προσκολλά τα αυγά (100 με 150) σε κάποιο πλατύ βράχο, ανάποδα, στο ¨ταβάνι¨ κάποιας σπηλιάς και στην συνέχεια τα γονιμοποιει ο αρσενικός. Για να γίνει αυτό η θερμοκρασία πρέπει να είναι υψηλή, περίπου 28 C και το ph στο 8,5.

Αλλά και απο την άλλη σκέφτομαι αν τα ψάρια μας είναι κιόλας αναπαραγωγικά ώριμα.

Εγώ δεν έχω προσωπική εμπειρία ακόμη όπότε θα περιμένω την άποψη κάποιου φίλου που τα έχει στην κατοχή του και τα γνωρίζει πολύ καλύτερα

Βοήθησε μας λίγο ,δωσε μας το λίνκ ή το βιβλίο που το διάβασες εμένα με ενδιαφέρει πολύ γιατί δεν την έχω δει πουθενά αυτή τη λεπτομέρεια περί θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Από εληνικές σελίδες αλλά και σε κάποια ξένη σελίδα που αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να βρώ, γιατί δυστυχώς δεν το είχα κάνει σελιδοδείκτη, αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν μια συζήτηση σε κάποιο φορουμ.

Δεν είναι απόλυτη η θερμοκρασία των 28 C για να επιτευχθή αναπαραγωγή, απλά κατάλαβα ότι βοηθάει.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αύξηση της θερμοκρασίας αυξάνει τον μεταβολισμό των ψαριών. Αυτό είναι γεγονός. Αλλά η χαμηλότερη θερμοκρασία τους δίνει ζωντάνια και περισσότερα χρόνια ζωής. Για μένα η ιδανική θερμοκρασία για τανγκανίκα είναι 25, εκτός και αν θέλουμε να ξυπνήσουμε τα ψάρια μας, τότε θα έλεγα ότι την ανεβάζουμε μισό βαθμό την ημέρα ώστε να την πάμε 27.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αύξηση της θερμοκρασίας αυξάνει τον μεταβολισμό των ψαριών. Αυτό είναι γεγονός. Αλλά η χαμηλότερη θερμοκρασία τους δίνει ζωντάνια και περισσότερα χρόνια ζωής. Για μένα η ιδανική θερμοκρασία για τανγκανίκα είναι 25, εκτός και αν θέλουμε να ξυπνήσουμε τα ψάρια μας, τότε θα έλεγα ότι την ανεβάζουμε μισό βαθμό την ημέρα ώστε να την πάμε 27.

Το ζήτημα της θερμοκρασίας έχει ενδιαφέρον ,ας δούμε λοιπόν τι γράφει γιαυτό ο Konings στο βιβλίο του " Back to Nature guide to TANGANYIKA CICHLIDS " σελ21

Μεταφράζω " Η θερμοκρασία νερού στη λίμνη Ταγκανίκα είναι κατά μέσο όρο 26 βαθμοί κελσίου και ελαφρώς κυμαίνεται ανάλογα των εποχών.Στη " ξηρά" εποχή μπορεί να ενα ή δύο βαθμούς χαμηλότερα και στα στους προστατεύομενους κόλπους στην εποχή των βροχών ενα ή δύο βαθμούς ψηλότερα.

Η ελαστικότητα των κιχλίδων της Ταγκάνικας όσον αφορά τη θερμοκρασία δεν θα πρέπει να δοκιμάζεται στα ενυδρεία .Ετσι προτείνεται η θερμοκρασία να είνια σταθερή μεταξύ 25-27 βαθμούς κελσίου".

Αυτά από τον Konings ,;ετσι για την βιβλιογραφία αφού μας έδωσε και την ευκαρία με τα γραφόμενα του ο αγαπητός Παναγιώτης.

Προσοωπικά΄όλο τον Χειμώνα τα φιλοξενουσα στους 24 βαθμούς χωρίς να λέω οτι ήταν και το πιο ιδανικό τουλάχιστον θεωρητικά παλιότερα τα φιλοξενούσα στους 26.Αυτό που έχω τώρα να πω είναι οτι έχοντας ενα ζευγάρι Daffodil ενήλικο πια δεν έχουν γεννήσει ακόμα ,το χειμώνα παρότι είχαν ετοιμάσει χώρο δεν είχε γίνει κάτι ,τώρα με την ζέστη και το ενυδρείο έχει φτάνοντας 28 αυτές τις μέρες βλέπω κινητικότητα ,θα δούμε πρέπει να έχουμε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη, μήπως 28 βαθμοί είναι πολλοί?

Πάντως έχει ενδιαφέρον να βγάλεις γέννα απο το συγκεκριμένο είδος.

Έχει διαφορές στην αναπαραγωγή απο το brichardi? Γιατί μου φαίνεται πως δεν έχει.

ΥΓ: Ξεφύγαμε μου φαίνεται απο το θέμα του παιδιού :D

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη, μήπως 28 βαθμοί είναι πολλοί?

Πάντως έχει ενδιαφέρον να βγάλεις γέννα απο το συγκεκριμένο είδος.

Έχει διαφορές στην αναπαραγωγή απο το brichardi? Γιατί μου φαίνεται πως δεν έχει.

ΥΓ: Ξεφύγαμε μου φαίνεται απο το θέμα του παιδιού :D

Είναι αρκετοί ωστόσο βλέπω το ζευγάρι ζωηρό ,έχω και κυκλοφορία που λίγο βοηθά παρόλα αυτά αύριο θα μπούν τα ανεμιστηράκια μην μας βρεί καμμιά συμφορά.

Ακόμα δεν εχω αναπαραγωγή από τα ψαράκια αυτά αλλά βλέπω οτι συντομα θα πάμε καλά οι παράμετροι νερού είναι αυτές που απαιτούνται.Καμμιά διαφορά από τα Brichardi ή ίδια οικογένεια είναι.

Αυτό που είναι πολύ βασικό γιαυτό δεν πρέπει να βιαζόμαστε είναι οτι δεν πρέπει να τους ενοχλούμε το aquascaping να τα αφήσούμε μόνα τους να σκάψουν μέσα στις πέτρες όπως θέλουν αυτά και όλα θα πάνε καλά

Συγνώμη ξεφύγαμε και θα μας δείρουν :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι πολύ βασικό γιαυτό δεν πρέπει να βιαζόμαστε είναι οτι δεν πρέπει να τους ενοχλούμε το aquascaping να τα αφήσούμε μόνα τους να σκάψουν μέσα στις πέτρες όπως θέλουν αυτά και όλα θα πάνε καλά

Αυτό ξαναπές το! Πόσες φορές μου είχαν κάνει εργοτάξιο το ενυδρείο και σε κάθε αλλαγή τους το έκανα επίπεδο και απο αντίδραση αμέσως το ξαναέσκαβε!

Αλλά είναι ανάλογα στα ψάρια.

ΥΓ: Φίλε noa1978 ελπίζω να μην σε πειράζει που φύγαμε λίγο απο το θέμα σου! :D

Πάντως ψάξε το στο ίντερνετ να δεις αν η συμπεριφορά αυτή είναι φυσιολογική, ή αν παίζειται κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείτε Κύριοι πιο πάνω ο φίλος parisMJT στο ποστ 8 παρέθεσε ενα λινκ μετά από ερώτημα μου και πιο κάτω μετά απο παράθεση του ποστ του τον ευχαριστώ ,απο οτι είδα τώρα και τα δύο ποστ έχουν γίνει επεξεργασία από τον συντονιστή adlib σβήνοντας το λινκ .

Εσείς τώρα όπως το βλέπετε βγάζετε νόημα ; Ακούστε με γιατί και εγώ κάποτε πέρασα από συντονιστής και ξέρω τα πιθανά προβλήματα αλλά δεν έιναι καιρός πια να ξεπεραστούν αυτές οι ανόητες και ξεπερασμένες παιδικές ασθένειες ;

Φανταστείτε ενα φίλο να διαβάσει αυτά τα ποστ και να μην μπορεί να βγάλει άκρη ,εκτός αν καταλήξουμε τελικά να μιλάμε μόνο με πμ πράγμα που προσωπικά το σιχαίνομαι και δεν το κάνω για ενυδρειακά θέματα

Λοιπόν επειδή τα λόγια δεν οδηγούν πουθενά αν δεν το διορθώσετε , το ποστ μου με αριθμό 10 να το σβήσετε για το 8 ας αποφασίσει τι θέλει ο φίλος parisMJT

Τίποτα άλλο

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει ρε παιδια,τι συγνωμες και χαζομαρες,μ αρεσει να ακουω αυτα που λετε γιατι μαθαινω συχρονος,θελω επεισης να προσθεσω οτι τα ψαρακια μου οχι μονο εργοταξιο εχουν κανει το ενυδριο....ορυχειο ενα πραγμα....κατι τετοιο,απλα δεν τα πειραζω,το μονο που κανω ειναι να προσεχω μην εχουμε καμια κατολισθιση.κατα τα αλλα τα αφηνω να κανουν τη δουλεια τους!!!!!οσο για τα αυγα,αναμενω να δω την καταληξη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν μου αρέσουν όπως είπα τα πμ να ζητήσω δημοσιως δύο πράγματα

1. το ποστ μου αρ. 10 να σβηστεί

2.Να ανακοινώσετε ποια λινκ απαγορεύονται να μπαίνουν στο φόρουμ για να μην μπλέκεται ο κόσμος

Πραγματι λυπάμαι πολύ γιατί νόμιζα οτι θα περνούσαμε κάποτε τους μαγουλάδες αλλά μάλλον η θεραπεία δεν πιάνει

Απο κει και πέρα αφού σβήσετε το ποστ νούμερο 10 ,μπορείτε να καθαρισετε και τα ποστ μου που έιναι άσχετα με το θέμα του φίλου εδώ

Και κάτι άλλο για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αλλά θέλω να το δούν όλοι δημοσίως ,κατά καιρούς παλιότερα μέλη για διάφορους λόγους και θα μιλήσω μόΝο για μένα έγραφαν πολύ αραιά τώρα που πιθανόν προσπαθώ να επανέλθω μάλλον θα μου χαλάσει την λειτουργία μου οπότε πάλι θα επανέλθω στη κρίση και κάποια στιγμή όταν νομίσω οτι αξίζει πιθανόν να επιστρέψω

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ήξερα ότι δεν μπορούσα να ανεβάσω κάποιο τέτοιο σύνδεσμο και δεν ήθέλα να δημιουργηθεί τέτοιο θέμα.

Αν και παλιό μέλος, λόγω μακροχρόνιας αποχής μου έχω χάσει κάποια επεισόδια. Καλό είναι να προσπαθούμε να αποφεύγουμε παρεξηγήσεις και εντάσεις σχετικά με άλλα φόρουμ, μίας κι υπάρχει κάποιο παρελθόν.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να σβηστούν τα post μου που πιθανώς να δημιουργούν σύγχηση αλλά να υπάρχει κάποια συνοχή και να βγαίνει νόημα στο θέμα που άνοιξε ο φίλος Νίκος.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Σωκρατη Χρονια πολλα και απο εδω...

Εισαι απο τα ατομα που εχουν διατελεσει σε αναλογη θεση ετσι ωστε να γνωριζεις τους εσωτερικους κανονισμους.

Οι συντονιστες προσπαθουνε να ειναι οσο το δυνατοτερο διακριτικοι σε τετιες καταστασεις με αναλογη ενημερωση.

Δυστυχώς να σου θυμίσω οτι αυτό δεν εχει ξεκινήσει απο το ΑΖ και για πολύ μεγάλο χρονικό δεν δύναμαι καμία σημασία.Μπορεί να το εχεις ξεχάσει αλλα να σου θυμίσω οτι πουθενά δεν θα βρεις link που να παραπέμπει για παράδειγμα στην πλούσια αρθρογραφία της Αφρικής του ΑΖ η γενικά στην αρθρογραφία που υπάρχει εδω και σκοπο εχει να εμπλουτίσει με γνώσει κάθε ελληνα χομπιστα του ενυδρείου.

Δεν ξεκινήσαμε εμείς ανάλογα γεγονότα και δεν θα κατηγορηθούμε για κάτι τέτοιο,οι ηθικοί αυτουργοί είναι άλλοι...

Καλή σου μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Λογος να συνεχιζεται η κουβεντα δε νομιζω οτι υπαρχει.Οι εσωτερικοι κανονες επισης ειναι κατι που αφορα την ομαδα,και δεν πρεπει να αναφερονται εξω.

Καλυτερα ας διαγραφουν λοιπον τα ασχετα ποστ,και να συνεχισει καθαρο το θεμα του φιλου μας.

:)

Link to comment
Share on other sites

Λογος να συνεχιζεται η κουβεντα δε νομιζω οτι υπαρχει.Οι εσωτερικοι κανονες επισης ειναι κατι που αφορα την ομαδα,και δεν πρεπει να αναφερονται εξω.

Καλυτερα ας διαγραφουν λοιπον τα ασχετα ποστ,και να συνεχισει καθαρο το θεμα του φιλου μας.

:)

:bigemo_harabe_net-117: +1

Αλλα δεν ξέρω κατα πόσο το θέμα των παραπομπών πρέπει να παραμείνει στους εσωτερικούς κανόνες ή στους όρους χρήσης, ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-117: +1

Αλλα δεν ξέρω κατα πόσο το θέμα των παραπομπών πρέπει να παραμείνει στους εσωτερικούς κανόνες ή στους όρους χρήσης, ώστε να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

Αυτο αγαπητε μου φιλε δεν ενδιαφερει εμας,και αυτο ηθελα να τονισω ωστε να μην "οξυνονται" τα πνευματα :D

Αυτο ειναι κατι που αφορα τη διαχειριστικη ομαδα,και νομιζω ηταν ξεκαθαρη η θεση του Θαναση πιο πανω.

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιαααααααα

εχω γεννα

βγηκαν τα ψαρακια,τι τα ταιζω τωρα,βοηθηστε μην τα χασω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις!!!! :bigemo_harabe_net-59:

Άντε μπράβο συγχαρητήρια!!!!!

Θα ψάξεις τροφή για νεογέννητα ψάρια σε μορφή σκόνης πχ. Tetramin babay, Tropical Mikrovit High-Protein και πολλές άλλες, σχεδόν κάθε εταιρεία βγάζει την δική της.

Δες κάποια απο αυτές για αρχή και στη συνέχεια μπορεις να ετοιμάζεις artemia.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

Πόσα μικρά διακρίνεις?

Το πρώτο πράγμα που θα κάνεις τώρα είναι να διώξεις τα περιτά ψάρια και να μείνουν μόνο το ζευγάρι και τα μικρά.

Για την διατροφή των μικρών μπορείς να τρίψεις φλέικς απο αυτά που δίνεις και στα μεγάλα και να τα ρίχνεις. Αλλά μέχρι να πάρουν λίγο μπόι πρέπει κάθε λίγο να κάνεις αλλαγή νερού. Πχ κάθε 3 μέρες.

Διώξε όμως τα περιτά ψάρια όσο είναι καιρός γιατί δεν θα μείνουν μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...