Jump to content

Αύξηση Θερμοκρασίας


Recommended Posts

Γύρισα απο τις διακοπές του Πάσχα και η θερμοκρασία του νερού ήταν και είναι 30 βαθμοί !!!!!! Τι ανοχές έχουν τα ψαράκια και τα φυτά?

Σε τι θερμοκρασία πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ? Αν τώρα ανεβαίνει 30 πόσο θα φθάσει τον Ιούλιο?

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα απο τις διακοπές του Πάσχα και η θερμοκρασία του νερού ήταν και είναι 30 βαθμοί !!!!!! Τι ανοχές έχουν τα ψαράκια και τα φυτά?

Σε τι θερμοκρασία πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ? Αν τώρα ανεβαίνει 30 πόσο θα φθάσει τον Ιούλιο?

Πρέπει να αρχίσεις να ανησυχείς ήδη. :)

Τα ζωντανά μας (φυτά και ψάρια) δεν αντέχουν σε τέτοιες θερμοκρασίες για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως έχει ανέβει στους 30 βαθμούς όταν μέσα στον χώρο η θερμοκρασία είναι στους 25. Ο θερμοστάτης είναι εκτός ρε'υματος αλλά το νερό στους 30.

Εκανα αλλαγή νερού 30% και έπεσε στους 27 αλλά σήμερα το πρωί ήταν πάλι 30 !!!

Τι να κάνω για να πέσει άμεσα η θερμοκρασία? Τι είναι αυτό που την κρατάει τόσο ψηλά?

Βοήθεια !!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα φιλε μου και χριστος ανεστη.δεν μπορω να ξερω τον ακριβης λογο που αυξανεται η θερμοκρασια στο ενυδρειο σου αλλα δες μηπως εκει που το εχεις στο διαστημα της μερας το βλεπει ο ηλιος?υπαρχουν ομως πολλοι τροποι να κρυωσεις το νερο σου.με διαφορα ανεμιστηρακια του εμποριου ,με το να βαζεις το air-condition του σπιτιου τις μεσημεριανες ωραις σε λιτουργια κ.α. .Εγω για παραδειγμα εχω 2 μπουκαλια 1 λιτρου στην καταψυξη και τα βαζω μεσα 1 το πρωι και το μεσημερη το δευτερο.2 με 3 βαθμους καταφερνω να ριξω απο 29 με 30 που επιανε πριν το κανω αυτο με τα μπουκαλια τωρα εχω 25 και 26 το μεσημερη.το ενυδρειο μου πχ το καπακι εχει πολλα πλαστικα κομματια που ανοιγουν και ετσι τα ανοιγω να φευγει η ζεστη.Εχω ακουσει μεχρι και καποιο ατομο το μεσημερη εβγαζε το καπακι εντελος και εβαζε τον ανεμιστηρα του σπιτιου να το φυσαει.βεβαιος καποια παιδια στο φορουν ειναι ποιο αμπιροι και θα σου δωσουν και καλητερες λυσεις.

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44222

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18537

η μπορείςνα πας σε αγορα έτοιμου συστήματος από 15ευρώ έωςκαι όσα διαθέτεις. :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα φιλε μου και χριστος ανεστη.δεν μπορω να ξερω τον ακριβης λογο που αυξανεται η θερμοκρασια στο ενυδρειο σου αλλα δες μηπως εκει που το εχεις στο διαστημα της μερας το βλεπει ο ηλιος?υπαρχουν ομως πολλοι τροποι να κρυωσεις το νερο σου.με διαφορα ανεμιστηρακια του εμποριου ,με το να βαζεις το air-condition του σπιτιου τις μεσημεριανες ωραις σε λιτουργια κ.α. .Εγω για παραδειγμα εχω 2 μπουκαλια 1 λιτρου στην καταψυξη και τα βαζω μεσα 1 το πρωι και το μεσημερη το δευτερο.2 με 3 βαθμους καταφερνω να ριξω απο 29 με 30 που επιανε πριν το κανω αυτο με τα μπουκαλια τωρα εχω 25 και 26 το μεσημερη.το ενυδρειο μου πχ το καπακι εχει πολλα πλαστικα κομματια που ανοιγουν και ετσι τα ανοιγω να φευγει η ζεστη.Εχω ακουσει μεχρι και καποιο ατομο το μεσημερη εβγαζε το καπακι εντελος και εβαζε τον ανεμιστηρα του σπιτιου να το φυσαει.βεβαιος καποια παιδια στο φορουν ειναι ποιο αμπιροι και θα σου δωσουν και καλητερες λυσεις.

Αυτο καλυτεα να μη το ξανακανεις,οι αποτομες εναλλαγες της θερμοκρασιας δεν κανουν καλο.Η καλυτερη λυση ειναι ανεμηστηρακια,ειτε diy ειτε ετοιμο συστηματακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα ανεμιστηράκια θα χρειαστώ για το δικό μου ενυδρείο (κύβος με ύψος 65cm) και σε τι διάμετρο? Εχω την εντύπωση πως λόγω ύψους και περιορισμένου πλάτους (65 cm) δεν θα έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα. Αντε να μου ''δροσίζει'' το πάνω νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το νερο γυρνάει στο ενυδρειο οπότε δε δροσίζει μόνο η επιφάνεια αλλα όλο. Ποσά λίτρα είναι το ενυδρειο σου για να δούμε ποσά περίπου χρειάζεσαι. ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το νερο γυρνάει στο ενυδρειο οπότε δε δροσίζει μόνο η επιφάνεια αλλα όλο. Ποσά λίτρα είναι το ενυδρειο σου για να δούμε ποσά περίπου χρειάζεσαι. ; Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα λίτρα μου είναι 230. Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 65 Χ 65 Χ65 . Το πίσω καπάκι έχει διαστάσεις 57 Χ 25cm

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως έχει ανέβει στους 30 βαθμούς όταν μέσα στον χώρο η θερμοκρασία είναι στους 25. Ο θερμοστάτης είναι εκτός ρε'υματος αλλά το νερό στους 30.

Εκανα αλλαγή νερού 30% και έπεσε στους 27 αλλά σήμερα το πρωί ήταν πάλι 30 !!!

Τι να κάνω για να πέσει άμεσα η θερμοκρασία? Τι είναι αυτό που την κρατάει τόσο ψηλά?

Βοήθεια !!!!

Υπ' οψη την θερμοκρασια του ενυδρειου την αναβαζουν και οι λαμπες,μειωσε τις ωρες που τις

εχεις αναμμενες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να αποφασίσεις τον τρόπο ψύξης που θα ακολουθήσεις,άνοιξε τα καπάκια.

Link to comment
Share on other sites

Σήκωσε και λίγο το καπάκι να φεύγει η θερμότητα και να μπαίνει νέος ψυχρότερος αέρας.

Βάλε κανά-δυο μανταλάκια να το συγκρατούν.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να αποφασίσεις τον τρόπο ψύξης που θα ακολουθήσεις,άνοιξε τα καπάκια.

χαχαχα Φώτη γράφαμε μαζί και με πρόλαβες!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σημαντικό αυτό που είπε ο stav για τα φώτα και φυσικά μέχρι να δεις τι θα κάνεις ανοιχτά τα καπάκια.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει ήδη αυτά αλλά έχει κολλήσει στο 30. Καλά μόνο σε μένα έχει πάει εκεί ; Εσείς δεν είδατε αύξηση στην θερμοκρασία σας; Θα κοιτάξω από αύριο για κάποια έτοιμη λύση με ανεμιστήρες μέχρι να φτίαξω κάτι δικό μου και πιο μόνιμο. Εχω ΄ηδη παραγγείλει τον STC1000.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα τέτοια αύξηση στο θαλασσινό... άνοιξα το ντουλάπι να παίρνει αέρα και μείωσα τον φωτισμό του κατά 1 ώρα. Όλα αυτά μαζί με ένα αναμεστηράκι συνδεδεμένο στο STC1000. Τώρα είναι 26-27oC

Έγινε επεξεργασία - filfilip
Link to comment
Share on other sites

Φώτα κλειστά, καπάκια ανοικτά, παράθυρα ανοικτά εδώ και 5 ώρες και η θερμοκρασία ανέβηκε !!!!

Αν δεν έχει πέσει μέχρι το πρωί πρέπει να βρώ συνταγή Ψαρόσουπας με Αγγελόψαρα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και κανένα ανεμιστήρα να το φυσάει από πάνω!

Link to comment
Share on other sites

καμιά αεραντλία δεν έχεις;

Δουλεύει και αυτή στο φουλ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς ανεμιστήρα δύσκολα θα δεις αλλαγή αν δεν πέσει και η θερμοκρασία περιβάλλοντος!

Link to comment
Share on other sites

Για σήμερα/απόψε δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο σε ανεμιστήρα. Ουτε δαπέδου !!!! Απο αύριο όμως θα εξοπλιστώ και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει ήδη αυτά αλλά έχει κολλήσει στο 30. Καλά μόνο σε μένα έχει πάει εκεί ; Εσείς δεν είδατε αύξηση στην θερμοκρασία σας; Θα κοιτάξω από αύριο για κάποια έτοιμη λύση με ανεμιστήρες μέχρι να φτίαξω κάτι δικό μου και πιο μόνιμο. Εχω ΄ηδη παραγγείλει τον STC1000.

Καλά, εγώ είμαι πιο βόρεια και έχουμε χαμηλότερες θερμοκρασίες :D

Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως η θερμοκρασία στο δωμάτιο είναι 25 και στο ενυδρείο 30 ; Αφού έχεις κάνει όλα τα παραπάνω κάτι δεν πάει καλά...

Link to comment
Share on other sites

με τι μετράς;τσέκαρε τα θερμόμετρα....

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από λάθος του θερμόμετρου να λάβουμε υπ όψιν και τα μοτέρ που ψύχονται με το νερό του ενυδρείου .

Πάντως ενας τρόπος να τσεκάρεις το θερμόμετρο είναι να το βάλεις κοντά στο άλλο που έχεις και σου δείχνει τη θερμοκρασία του χώρου .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...