Jump to content

Reef Με Ηφαιστειογενησ Πετρα????


xaxanouleis

Recommended Posts

θα μπορουσε να γινει ενα θαλασσινο ενυδρειο με ηφαιστειογενης πετροματα??? εχω στην κατοχη μου γυρω στα 50 κιλα που διαφερουν κιολας στους χρωματισμους, αλλες πετρες ειναι κοκκινες, ασπρες, μαυρες και αλλα χρωματα οπου η καθε μια εχει τα δικα της tips σε διαφορους χρωματισμους. Εχει κανεις καμια αποψη??? Να το επιχειρησω???

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα και Χρονια Πολλα

Οι πετρες που εχεις δεν κανουν για θαλασσινο ....

Πρεπει να παρεις ζωντανο βραχο .....

Link to comment
Share on other sites

μα την ζωη στον βραχο την ξεκιναω εγω....αφου του κανω start up πρωτα για να μην βαλω τιποτα ανεπυθημιτο μεσα. Αρα και ζωντανο να αγωρασω θα τον νεκρωσω πρωτα.... και μετα θα μπει. Ειχα δωσει τσαμπα λεφτα και γω και ειχα αγορασει ταχα μου ζωντανο βραχο πιο παλια για το ενυδρειο μου.... αλλα δεν σου λεει κανενας οτι ειναι τα πιο πεταμενα λεφτα που μπορεισ να δωσεις!!! Οτι βαζεις μεσα στο ενυδρειο περνει ζωη..οπως αν βαλεις και νεκρο αραγωνιτη ( αλλα χαζα λεφτα να τον παρεισ ζωντανο). Του ρειχνεις special blend και σιγα σιγα φτιαχνετε το συστημα.... Αλλο ρωταω εγω, αν το πετρομα ως πετρομα ειναι καταλληλο, δηλαδη, το ηφαιστειογενης πετρομα ειναι πλουσιο σε συστατικα...... θα δωσει το κατι παραπανω στα κοραλια μεσα στο ενυδρειο???? θα μου κραταει τις παραμετρους σταθερες η' θα μου κανει καμια γκελα και θα μου βγαλει τιποτα οξηνο??? θα πειραματιστο αλλα θα μου παρει πολλες μερες γιατι θα το κανω ξεχωριστα για τον καθε χρωματισμο της πετρας οπου η καθε μια ειναι πλουσια σε ενα συγγεκριμενο πετρομα για να δω τι κανει η καθε μια στο νερο. Μηπως εχει πειραματιστει κανεις σας, να ακουσω αποψεις?? η' και καποιο σχολειο που θα μπορουσε να κανει πιο επιτυχες το πειραμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει το χρώμα του πετρώματος μιας και θα πιάσει κοραλινη.

Το ηφαιστειακό πέτρωμα έχει συστατικά που δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή τα οποία κακό θα σου κάνουν παρά καλό

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό που λες για νεκρό και ζωντανό βράχο είναι λίγο σχετικό…

Με ζωντανό βράχο φτιάχνεις ποιο γρήγορα βιολογία, οπότε για κάποιον που δεν έχει υπομονή δεν είναι πεταμένα λεφτά…

Το ίδιο είναι να πάρεις ένα δέντρο και να το φυτέψεις και το ίδιο είναι να το φυτέψεις από σπόρο και να περιμένεις να μεγαλώσει???

Link to comment
Share on other sites

Υποσημείωση, σε κάτι κοραλλιογενείς τόπους που έχω δει ο θαλάσσιος βυθός είναι από ηφαιστειογενή πετρώματα, και το συν (+) είναι ότι αυτή η πετρά δεν πιάνει άλγη – γλίτσα ( κοραλινη ναι ). Έχουμε και πολλές παράλιες εδώ στην Ελλάδα με ηφαιστειογενής πετρώματα και έχουν πάνω τους κοραλάκια ( βέβαια αυτά είναι μεσογειακά κοκαλάκια αλλά το πέτρωμα είναι ίδιο με αυτά της καραϊβικής και της Αυστραλίας αφού είναι από το εσωτερικό της γης ). Οσο εχει να κανει με το χρωμα ειναι οτι καθοριζει τα συστατικα της πετρας... δηλαδη π.χ. η κοκκινη η' η μαυρη να μου δεινει ασβεστειο... να μου φτιαχνει την σκληροτητα, το καθε πετρομα αμα το ψαξεις σου δεινει και καποια συστατικα στο νερο... αλλα κακα και αλλα καλα. θελω να κανω αυτον τον διαχωρισμο στα χρωματα με τις πετρες ωστε να βαλω μονο αυτες μου δεινουν οφελειμμα συστατικα. Θα βαλω και φοτο απο τις πετρες για να εχετε και μια εικονα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δε θα σου κανει τα κοραλια τουμπανο και σιγουρα δε σου κρατησει καμια τιμη σταθερη.

Το αν θα σου βγαλει τπτ βλαβερο στο νερο δε το ξερω...

Χμ... ηφαιστοογενης πετρωμα.. πως εισαι σίγουρος οτι δεν έχει χαλκο?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

φιλε bloster, εσυ μου ειπες πως δεν κανουν για θαλασσινο.........!!! εκει σταθηκε η παρατηρηση μου. Και οπως ξερεις ενα θαλασσινο ενυδρειο χρειαζεται πρωτα υπομονη και μετα ολα τα αλλα. Αντε εβαλα ζωντανο βραχο και μαζι του εχουν μπει και αλλα 1000 προβληματα... ποσο υπομονη χρειαζεται να το κανεις καλα το ενυδρειο με εναν ανθρωπο που δεν ειχε υπομονη να το στυση σωστα απο την αρχη το ενυδρειο για να μην εχει προβλημματα μετα. Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΗΜΙΣΥ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΣ.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δε θα σου κανει τα κοραλια τουμπανο και σιγουρα δε σου κρατησει καμια τιμη σταθερη.

Το αν θα σου βγαλει τπτ βλαβερο στο νερο δε το ξερω...

Χμ... ηφαιστοογενης πετρωμα.. πως εισαι σίγουρος οτι δεν έχει χαλκο? :bigemo_harabe_net-117:

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Ο ζωντανος βραχος είναι οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο σου αρκει να τον κουραρεις καλα και να ξερεις να τον αποπαρασιτωσεις σωστα.

Σιγουρα με νεκρο βραχο εχεις το κεφαλι σου ήσυχο αλλα κ παλι ποτε δεν θα φτασει την ζωντάνια που θα εχει ενας ζβ.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

για τον χαλκο δεν το γνωριζω και γενικα δεν ξερω τι σ****α μεταλλα μπορει να εχει η καθε πετρα για αυτο θα μπω και στην δοκιμη. Αλλα η απορεια μου οτι πανω σε αυτες τις πετρες εχω δει κοραλια.... Δωστε μου λιγο θαρος ντε να μπω στο επιχηρημα της δοκιμης. :P

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι το έχεις αποφασίσει οπότε κάνε το πείραμα σου και πες και σε εμάς!!

Ποτέ δεν ξέρεις… και για τον λόγο ότι όσο ζεις μαθαίνεις μακάρι να σου πάει καλά!!

Απλά μην ξεχάσεις να μας ενημερώνεις και να κρατάς και φωτογραφικό υλικό για παρουσίαση άσχετα αν το πείραμα είναι θετικό η αρνητικό :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

επισης σε ενα ηφαιστειογεννες νυση βρηκα ενα φοβερο κοκκινο κοραλι στα 4 μετρα βαθος... εδω στην Ελλαδα. θα βγαλω ενα κομματακι να το βαλω στο ενυδρειο να δω αμα την παλεψει απλα θελω να πιασει ο Ιουνης να εχουμε ειδιες θερμοκρασιες με το ενυδρειο. δεν ειναι το γνωστο κοκκινο κοραλι ειναι σαν seriatopora, ειχε και αλλα 2-3 διαφορετικα μ****α κοραλια. Πανω σε ηφαιστειογεννες πετρομα.

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Και γενικα η Καραϊβικη και η Αυστραλια ο βυθος τους ειναι απο ηφαιστειακα πετροματα οπου ειναι εχουμε και τους πιο μεγαλους κοραλιογεννης υφαλους, αυτο μου κεντρισε το ενδιαφερον περισσοτερο, γιατι εχουμε εκει τους μεγαλητερους κοραλιογεννης υφαλους??? και γενικα γιατι εχω συναντισει πολλα κοραλια (τα περισσοτερα) πανω σε ηφαιστιακα πετροματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα αν έχεις κανένα μικρότερο ενυδρείο να το βάλεις σε λειτουργία, να μπει εκεί πέρα όλος ο βράχος που έχεις και να παρακολουθείς τις τιμές, προσωπικά δεν θα επιχειρούσα το συγκεκριμένο εγχείρημα σε ενυδρείο που έχω στρωμένο και με κοράλλια την στιγμή που δεν θα είμαι σίγουρος για κάτι, π.χ. μόνο χαλκό να έχει μόνο όπως προείπαν τα παιδιά το τίναξες το ενυδρείο στον αέρα.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα το βαλω στο υπαρχον, η δοκιμη θα γινει χωριστα ζωντανευοντας τον απο την αρχη με καινουργιο νερο για να δω της μεταβολες που τα εχω.

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως άμα πετυχει θα είναι ο πιο ωραίος βράχος για θαλασσινό ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

xaxanouleis διάβασε καλά πρώτα πρίν προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο .

Πιστεύω οτι θα σου φέρει περισσότερα προβλήματα απ όσα φαντάζεσαι και δεν θα μπορεί κανείς να σε βοηθήσει .

Πας να προσθέσεις παράγοντες στο ενυδρείο σου που μπορεί να λειτουργήσουν απρόβλεπτα .

Καλή επιτυχία !!!

Υγ. Αν θέλεις προσπάθησε στις εκφράσεις σου να αποφεύγεις τα υπονοούμενα του στίλ ... "αλλες 1000 - 2 μ...."

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας και κάνοντας….. σου εύχομαι να πάει μπουνια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ακολουθείς την χρυσή τομή,νεκρό βράχο και μερικά κομμάτια ζωντανό από συνχομπίστες,μετά από έλεγχο;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

προβλημματα δεν νομιζω να μου φερει γιατι θα το κανω σε αλλο ενυδρειο, οχι στο υπαρχον με τα ζωντανα. αμα δεν πετυχει...δεν πετυχε. δεν θα πεθανω κιολας...πειραμα κανω.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω ζωντανο βραχο να του βαλω απο το αλλο ενυδρειο μου, απλα σκεφτομαι οτι ετσι και μπει τιποτα μεσα απο το μπολι θα ξενερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε xaxanouleis διορθωσα μερικες εκφρασεις και λεξεις που ηταν λιγο περιεργες :thumbup:

Μην το παρεξηγησεις,μεγαλα παιδια ειμαστε ολοι και λιγο η πολυ τα εχουμε ξανακουσει αλλα διαβαζουν και μικρα παιδια ;)

Το πειραμα σου να το κανεις οπωσδηποτε φιλε μου και να μας ενημερωνεις και με φωτο.

Οπως σου ειπαν ομως και τα παιδια καντο σε ξεχωριστο ενυδρειο και μετρα τα παντα ph,χαλκο,ca,alk οποιεσδηποτε τιμες θα μπορουσε να μεταβαλει η χρηση ηφαιστειογεννους πετρας.

Μην το κανεις σε ενυδρειο που τρεχει ηδη με κοραλακια και ψαρια.

Ειναι πολυ χρησιμο να γινονται πειραματα ακομα και αν δεν εχουν επιθυμητα αποτελεσματα.

Και στην μια και στην αλλη περιπτωση θα βγει καποιο κερδος.

Ισως ο vrilo(σταυρος) να γνωριζει τους ακριβεις λογους που δεν ειναι καταλληλα τα πετρωματα που εχεις.

Προσωπικα μου φαινεται σωστη και η αποψη του γιαννη οτι μπορει να σου "ξερασει" χαλκο.

Κανε το πειραμα σου και ενημερωνε μας σε παρακαλω ωστε να ξερουμε ακριβως τους λογους που ειναι καταλληλα η' οχι τα πετρωματα

που εχεις για reef ενυδρειο.

Εαν μπορεις βγαλε και μια φωτο απο αυτο το κοραλι που ανεφερες οτι μοιαζει με seriatopora :bigemo_harabe_net-64:

Οπως και να εχει ειναι πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω φοτογραφικη να μπενει στο νερο... οταν το βγαλω και μπει στο ενυδρειο θα ανεβασω φοτο...σε ενα με δυο μηνες απο τωρα υπολογιστε να πιασει πρωτα θερμοκρασια η θαλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...