Jump to content

Recommended Posts

ναι όντως αυτές πρέπει να είναι http://www.planetinverts.com/Green%20Shrimp.html

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πουμε οτι κανει η τυρφη για τις crs θα πρεπει να εχεις συνεχεα ετοιμο νερο με τις ιδιες ακριβως συνθικες οπως του ενυδρειου για να αναπληρωνεις το νερο που θα εξατμιζετε.

Link to comment
Share on other sites

Αν πουμε οτι κανει η τυρφη για τις crs θα πρεπει να εχεις συνεχεα ετοιμο νερο με τις ιδιες ακριβως συνθικες οπως του ενυδρειου για να αναπληρωνεις το νερο που θα εξατμιζετε.

κανένα πρόβλημα

αλλά είπα ότι θα το ξανασκεφτώ για τις crs γιατί κρίμα θα είναι να τις πάρω και να τις χάσω από χαζομάρες

Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα

αλλά είπα ότι θα το ξανασκεφτώ για τις crs γιατί κρίμα θα είναι να τις πάρω και να τις χάσω από χαζομάρες

Θα χαλασεις ενα τσουβαλι τυρφη σε ενα χρονο,αυτο δεν ισχυει μονο για τις crs αλλα για ολες του γενους caridina Χρηστο.

Με τα λεφτα που θα δωσεις στη τυρφη,παιρνεις χαλαρα μια οσμωση..

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο μου φαινεται με τυρφη δεν νομιζω να βγάλεις ακρη,...

Κανε ενα πειραμα να δεις , οι παραμέτροι που πρεπει να εχεις εινα kh0-1 gh 5-6 ph 6-6.5 tds 80-120 , no3 0- 10 ,.

Ναι αλλα και πάλι με τα ιχνοστοιχεια που χρειαζονται στο νερο τι θα κανεις, τα μινεραλς εκτως απο ασβεστειο και μαγνησιο εχουν και αλλα μεταλα μεσα που χρειαζονται στην εκδυση.

Link to comment
Share on other sites

μα θα πάρω έτσι και αλλιώς όσμωση το ξεκαθάρισα από την αρχή :)

για ιχνοστοιχεία κάνει κατι τετοιο http://www.ebay.com/itm/Mineral-Rock-For-Live-Aquarium-Plant-Fish-Tank-SI-/250445534396?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item3a4fb794bc

Link to comment
Share on other sites

όταν είδα το πρώτο σοκαρίστηκα από την τιμή και τα μεταφορικά :bigemo_harabe_net-134:

τα μινεραλ αυτά θα τα βάζω μόνο κατά την αλλαγή νερού,

αυτά που σου έδειξα ποιο πάνω δεν βοηθάν καθόλου στο χρώμα ή όταν αλλάζουν κέλυφος ;;;

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο ειναι πετρα, δεν την εχω χρησιμοποιησει, το δευτερο δεν ξερω τι ειναι .

Πολοι βαζουν τελευταια αυτες

http://www.ebay.com/itm/BENIBACHI-Crimson-Bee-Ball-absorbing-ammonia-nitrogen-and-harmful-matters-/170945985915?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27cd2cbd7b

Εμ γιατι ειναι ακριβες οι crs ?

Απο τροφες εχει ειδικές παλι για crs , και του εμποριου, πρεπει να πάρεις baby shrimp food , για τα μικρα αλλιως δεν θα επηζησουν πολλά, θέλεις αεροφιλτρα για να τρεφονται τα μικρά απο τα σφουγγαράκια, και φυτά ωστε να τρεφονται απο το biofilm.

Link to comment
Share on other sites

οι μετρήσεις του νερού που έχω στο βαρελάκι προετοιμασίας είναι

no3 10

no2 0

gh 7

kh

15

ph 6.4

μέσα έχω μόνο τύρφη σε ένα φίλτρο που την άλλαξα το πρωί

το νερό είναι τής βρύσης με αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καταφέρεις τιπτα χωρις οσμωση και μινεραλς...

ΝΟ3 10 ?

gh 7

kh 15

Μηπως αναποδα?

Link to comment
Share on other sites

To πρωτο ειναι πετρα, δεν την εχω χρησιμοποιησει, το δευτερο δεν ξερω τι ειναι .

Πολοι βαζουν τελευταια αυτες

http://www.ebay.com/itm/BENIBACHI-Crimson-Bee-Ball-absorbing-ammonia-nitrogen-and-harmful-matters-/170945985915?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item27cd2cbd7b

Εμ γιατι ειναι ακριβες οι crs ?

Απο τροφες εχει ειδικές παλι για crs , και του εμποριου, πρεπει να πάρεις baby shrimp food , για τα μικρα αλλιως δεν θα επηζησουν πολλά, θέλεις αεροφιλτρα για να τρεφονται τα μικρά απο τα σφουγγαράκια, και φυτά ωστε να τρεφονται απο το biofilm.

αυτές οι μπάλες μπαίνουν στο φίλτρο απ οτι κατάλαβα

από τροφές το έχω ψάξει το θέμα

αφού στα φίλτρα θα βάλω τούλι δεν θα μπορούνε να τσιμπάνε από εκεί κάτι

πάνω στην moss δεν αναπτύσσετε biofilm

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα καταφέρεις τιπτα χωρις οσμωση και μινεραλς...

ΝΟ3 10 ?

gh 7

kh 15

Μηπως αναποδα?

ναι 10 μου έβγαλε

gh ,7 έβγαλε

αλλά το kh δεν πρόσεξα το χρώμα εγώ καλά είναι 10 τελικά

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετρας ?

Τις μπάλες τις βαζουν απλα επάνω στο υποστρωμα ...
Απο το τουλι συνηθως περνάνε πιο καλά σφουγγάρι τυπου σαν αυτά των αεροφιλτων .

Τι να τσιμπησουν απο το τουλι?

Αναπτυσεται αλλα οσο αυξανονται οι γαριδες στο ενυδρειο τοσο μειωνεται οπότε,πας σε κάτι τετοιο..

http://www.shirakura-shop.de/en/shirakura_chi_ebi_baby_shrimp_food_feed_nutrition.htm

Link to comment
Share on other sites

Με τι μετρας ?

Τις μπάλες τις βαζουν απλα επάνω στο υποστρωμα ...

Απο το τουλι συνηθως περνάνε πιο καλά σφουγγάρι τυπου σαν αυτά των αεροφιλτων .

Τι να τσιμπησουν απο το τουλι?

Αναπτυσεται αλλα οσο αυξανονται οι γαριδες στο ενυδρειο τοσο μειωνεται οπότε,πας σε κάτι τετοιο..

http://www.shirakura-shop.de/en/shirakura_chi_ebi_baby_shrimp_food_feed_nutrition.htm

μετράω με υγρά τεστ της api αλλά το kh το μετράω με χαρτάκι γιατι με τελείωσε το υγρό οπότε αυτό φταίει

σκέφτηκα να βάλω τούλι για τα τρώνε τα μικρά από εκεί διαφόρους οργανισμούς είχες πει ποιο κάτω ότι τσιμπάνε από τα σφουγγάρια των αεροφιλτρο δεν γίνετε κάτι παρόμοιο με το τούλι

Link to comment
Share on other sites

αφού μου τελειώνουν τα api τι τεστ νερού μου προτείνετε είμαι ανάμεσα στο sera aqua test set και το tetratest laborett ποιο από τα δυο είναι ποιο ακριβή

Link to comment
Share on other sites

την ξανασκέφτηκα την γαριδοσυνθεση και λέω να βάλω στο πρώτο ενυδρείο tiger shrmps με τις yellow fire και στο δεύτερο τις sakura με τις malaya

είχε ποτέ κάποιος μalaya shrimps γιατί διάβασα ότι αυτές οι γαρίδες γεννάνε λαρβες αλλά μεγαλώνουν κανονικά στο γλυκό νερό αλλά το θέμα είναι τι θα τρώνε οι λαρβες;;

Link to comment
Share on other sites

ή αντί για malaya να βάλω green shrimps

Link to comment
Share on other sites

γιατί από ένα είδος moss στο ενυδρείο δεν μπορώ να βάλω την cladophora και την moss στο ίδιο ενυδρείο

Σε 30 λίτρα ένα είδος θα ‘‘δείξει‘‘ τα δύο θα είναι κάυι τουρλού

γιατί να αποφύγω τα πλέγματα αφού κάνουν για ενυδρείο τα πλέγματα είναι αυτά http://www.ebay.com/itm/3x-Pad-7cm-x-7cm-Stainless-Steel-Wire-Mesh-for-Mosses-fissidens-Aquarium-Plants-/181111069471?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item2a2b0f9b1f

Γενικά αποφεύγουμε οτιδήποτε σε μέταλλο στις γαριδες. Αλλά στο είπα γιατί δεν θεωρώ ότι θα σου δείξει ωραίο.

η java fern δεν γίνετε μεγάλη σε σχέση με το ενυδρείο μου σε πλάτος εννοώ

Αργάει να γίνει μεγάλη. Είναι ιδανική για κάτι κεντρικό ή σε γωνία.

Και συμφωνώ με όσα σου έγραψαν οι φίλοι nicpapa και rastafarian

Το πιο σωστό είναι ένα είδος σε κάθε ενυδρείο. Υπάρχουν πολύ όμορφες neocaridina για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

απλά σκεφτόμουν να βάλω 2 είδη γαρίδων σε κάθε ενυδρείο για να φαίνονται κιόλας αφού δεν θα βάλω ψάρια για να υπάρχει κίνηση

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να χρησιμοποιήσω στις γαρίδες κάποιο από αυτά τα minerals post-14047-0-18408700-1367998207_thumb.jpgpost-14047-0-15217800-1367998213_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

από ότι έψαξα σε ξένα φορουμ βρήκα ότι το tropic marine re -mineral άμα το ρίξεις σε σκέτο νερό όσμωσης βγάζει

TDS - 37
PH - 7.4
GH 3-3.5
KH 1.5

και λένε ότι σχεδόν οι περισσότεροι κρατάνε τις γαρίδες τους έτσι ακόμα και τις crs

Link to comment
Share on other sites

και επίσης ότι το υπόστρωμα που χρησιμοποιώ το fluval stratum είναι πάρα πολύ καλό για γαρίδες γιατί ρίχνει το ph και από ότι διάβασα σε αγγλικό φόρουμ το χρησιμοποιούν πάρα πολλά άτομα και είναι πολύ ικανοποιημένα

Link to comment
Share on other sites

κανένας

έστω να συμπληρώσει κάτι

κάνουν κάτι αυτά τα minerals

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...