Jump to content

Ερώτηση Για Φυτό!!


Recommended Posts

καλησπέρα και χρονια πολλα σε όλους! θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια φυτά που να μπορω να βάλω στη πίσω μεριά του ενυδρειου μου και να ψηλωνουν αρκετα για να δημιουργήσω ένα φυσικό background από φυτά! υπόψιν οτι Co2 δεν διαθέτω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Κοιτά τα 2 links που σου στέλνω. Το ένα ειναι για valisneria και το άλλο έχει όλα τα εύκολα φυτά της tropica. Ελπίζω να βοηθάει.

http://www.tropica.com/en/plants/difficulty/easy.aspx

http://www.tropica.com/en/plants/plantdescription.aspx?pid=055A

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά φίλε μου.. φυτά με χαμηλές απαιτήσεις σε co2 και φωτισμό:

-Cryptocoryne crispatula

-Rotala rotundifolia

-Τα περισσότερα είδη Vallisneria

Ρίξε μια ματιά κ στο προφίλ φυτών.. πολύ καλή δουλεία από τα παιδιά.. :bigemo_harabe_net-92:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=333

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω μερικα φυτα και τι απαιτησεις εχουν.

ΥΓ Υπαρχουν και εδω προφιλ φυτων και ειναι κριμα για τα παιδια που βγαζουν τα ματια τους για να τα φτιαξουν να μην τα χρησιμοποιουμε και ν δινουμε λινκ απο αλλου..

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ!! ξεκιναω διαβασμα!!

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω μερικα φυτα και τι απαιτησεις εχουν.

ΥΓ Υπαρχουν και εδω προφιλ φυτων και ειναι κριμα για τα παιδια που βγαζουν τα ματια τους για να τα φτιαξουν να μην τα χρησιμοποιουμε και ν δινουμε λινκ απο αλλου..

Έχεις δίκιο. Sorry
Link to comment
Share on other sites

θα εχω προβλημα για τα φυτα μου με το συγκεκριμενο υποστρωμα? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3294

Για ποια φυτα μιλας?

Αυτο που δειχνεις στο λινκ δεν ειναι υποστρωμα,ειναι χαλικι.Αλλο το υποστρωμα αλλο ο βυθος.

Link to comment
Share on other sites

οκ λαθος διατυπωση! για τα περισσοτερα ειδη valisneria και echinodorus κανει αυτο το χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Κανει αλλα οι Εχινοδοροι καλο ειναι να εχουν και υποστρωμα,αν δεν εχεις βαλε ταμπλετα κοντα στις ριζες του.

Link to comment
Share on other sites

οταν το φυτο ειναι καινουργιο πρεπει απο τη πρωτη μερα που θα φυτευτει να μπει η ταμπλετα λιπανσης? ρωταω γιατι καποια στιγμη ειχα διαβασει πως αν τοποθετησεις ταμπλετα απο την αρχη οι ριζες του φυτου καιγονται!

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

Οι ριζες του φυτου καιγονται αν η ταμπλετα τοποθετηθει ακριβως κατω απο τις ριζες η πολυ κοντα τους.

Βαλτη μετα απο μια εβδομαδα απο τη μερα που θα το φυτεψεις.

Link to comment
Share on other sites

στη περιπτωση που χρησιμοποιησω υποστρωμα ποσα κιλα περιπου θα χρειαστω? οι διαστασεις του βυθου ειναι 100*45

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις υποστρωμα θα πρεπει να ξυλωσεις τα παντα μεσα στο ενυδρειο και να το στησεις απο την αρχη,εισαι διατεθημενος για κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

το εχω παρει αποφαση εδω και λιγες μερες γι'αυτο και σε ρωταω! ειδη εχω εφοδιαστει με ενα ενυδρειο 80 λιτρων για να μεταφερω τα ψαρια μου εκει! εχω πληρωσει αρκετα χρηματα απο λαθος επιλογες,βασικα λογω απειριας και τωρα πλεον θελω να κανω απο την αρχη κατι σωστο.το μονο που δεν θελω να αποχωριστω ειναι τα αγαπημενα μου convict που πριν απο μερικες μερες μου εδωσαν τη πρωτη γεννα και οπως καταλαβαινεις εχω γινει εντελως χαζομπαμπας με καμια 40αρια μωρα!!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο μου όπως είναι αυτη τη στιγμή!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη , να πω και εγώ τη γνώμη μου :

Νομίζω ότι θα μπεις σε μεγάλη φασαρία αν αλλάξεις τα πάντα. Μπορείς να βάλεις Vallisneria Gigantea με μερικές ταμπλέτες λίπανσης δίπλα και θα είσαι μια χαρά. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με χαλαει ειναι οτι τα convict δεν καθονται καθολου σε ησυχια και συνεχεια πανε διπλα στα φυτα ανοιγουν λακουβες και τα φυτα ξεριζωνονται.γι'αυτο λεω να βαλω καλυτερα χαλικι ωστε να μην γινεται αυτο! και απο τι στιγμη που θα κανω αυτη τη διαδικασια λεω να βαλω και υποστρωμα για μπορεσω να φιλοξενησω και καλυτερα φυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις υποστρωμα και ξεκινησουν τα σκαψιματα την εκατσες τη βαρκα φιλε μου...θα βγει το υποστρωμα πανω και θα γεμισεις αλγες..

Link to comment
Share on other sites

αν πανω απο το υποστρωμα βαλω το χαλικι θα μπορουν να σκαψουν?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να σκαψουν παλι,αλλα αν δε σκαψουν πολυ πιθανον να τις τραυματισεις με το χαλικι

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να βάλεις θα σκάψουν. Είναι στη φύση τους. Εκτός βέβαια αν βάλεις τίποτα κοτρώνες και δε μπορούν να τις σπρώξουν :D

Επίσης είναι λίγο δύσκολο να τραυματιστούν οι convict αν το χαλίκι ή ο διάκοσμος δεν είναι αιχμηρά. Κάτι τέτοιο φυσικά είναι ακατάλληλο για κάθε είδος ψαριού και για κάθε είδος ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

οποτε αυτο που θελω με λιγα λογια δεν γινεται.. :bigemo_harabe_net-87:

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ενυδρείο 220 λίτρων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...