Jump to content

Ερώτηση Για Φυτό!!


Recommended Posts

Άκου λοιπόν τι θα έκανα στην θέση σου, σε μια (απεγνωσμένη) :D προσπάθεια να συνδιάσω φυτά και το ταπεραμέντο αυτών των ψαριών.

Ο πρώτος κίνδυνος είναι να σκάψουν δίπλα τους ή από κάτω τους και να τα ξεριζώσουν. Δοκίμασε λοιπόν οι κρυψώνες - σπηλιές των ψαριών να είναι στη μια πλευρά του ενυδρείου και τα φυτά στην άλλη. Όπου υπάρχουν φυτά να μην υπάρχουν ξύλα ή πέτρες που να δίνουν την ευκαιρία στα convit να σκάψουν και να αναστατώσουν όλη την περιοχή. Βέβαια, όταν έχουν μικρά, συνηθίζουν να ανοίγουν λάκους σε άσχετα σημεία χωρίς κάλυψη και να μεταφέρουν εκεί τα μικρά τους. Σε αυτή την περίπτωση δε μπορείς να κάνεις κάτι για να τα αποτρέψεις. Κάποιοι έχουν δοκιμάσει να βάλουν σχετικά ανθεκτικά φυτά (echinodorus) με τα γλαστράκια τους και να τα σφηνώσουν με τέτοιο τρόπο ανάμεσα σε πέτρες, ώστε να μη μπορούν τα ψάρια να τα ξεπατώσουν. Βέβαια δε ξέρω τι ανάπτυξη μπορούν να έχουν έτσι τα φυτά. Αλλά αξίζει να δοκιμάσεις. Επίσεις μπορείς να δοκιμάσεις με φυτά που πιάνονται σε πετρες ή ξύλα. Πχ anubias, m. pteropus, moss. Ένας δεύτερος κίνδυνος είναι τα φυτά να φαγωθούν. Δεν ξέρω αν όντως αυτό ισχύει για τα cinvict, αλλά αν ισχύει δεν μπορείς να το εμποδίσεις. Όταν είχα ένα ζευγάρι πριν από πάρα πολλά χρόνια δεν είχα ιδέα ότι μπορούσαν να μπουν πραγματικά φυτά σε ενυδρείο :D

Link to comment
Share on other sites

εκτιμώ παρά πολύ τη βοήθεια σου theodor και εσένα αλλά και όλων των παιδιών που προσπαθειται κάθε φορά να δίνεται λύση στα προβλήματα που δημιουργούνται! όπως είπες και εσύ παραπανω (σε μια απεγνωσμένη προσπάθεια) προσπαθείς να μου βρεις μια λύση.πιστεύω πως και αυτό δεν θα είναι κάτι σωστό από την άποψη οτι πάλι ίσως δαπανηθούν κάποια χρήματα χωρίς αντίκρυσμα!

εγω λέω καλύτερα να ακολουθήσουμε μια πιο λογική οδό και αφού βασικά η μεγαλύτερη μου απόλαυση είναι το ενυδρείο μου να είναι φυτεμενο να μετακομισω τα convict στο 80λιτρο που έχω και να φτιάξουμε το μεγάλο ενυδρείο όπως το θέλουμε,τι λέτε υπάρχει όρεξη για βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να βαλεις καποιο ειδος υποστρωματος και θελεις απλα καποια σχετικη λιπανση για ευκολα φυτα τοτε θα σου προτεινα καλυτερα καποιο flouorish της Seachem μια που τα συγκεκριμενα ψαρια οντως μπορουν να σκαψουν παντου. Αν ειναι ομως να μετακομισεις τα ψαρια γιατι θελεις φυτεμενο καποιον απαιτησεων περαν του υποστρωματος θα χρειαστεις και επιπλεων εξοπλισμο, οπως φωτισμο και διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο μεγάλες οι απαιτήσεις μου που να θελω τόσο δύσκολα φυτά ώστε να μπω στη διαδικασία για να βάλω διοξείδιο απλά θελω να είναι αρκετα φυτεμενο με φυτά εύκολα σε γενικές γραμμές! ας κοιτάξουμε πρωτα πως μπορω να έχω πρωτα ένα τέτοιο ενυδρείο και οσο για τη ψαροσυνθεση μετά βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα φυτα δεν ειναι αναγκη να βαλεις υποστρωμα..

Link to comment
Share on other sites

ωραια ας συνοψισουμε λοιπον! αυτη τη στιγμη το ενυδρειο μου διαθετει αμμο χαλαζιακη,σε αυτη την αμμο μπορω να χρησιμοποιησω φυτα οπως valisneria,ceratophyllum demersum,rotala rotundifolia,sagittaria sabulata χωρις τη χρηση υποστρωματος και διοξειδιου?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις,το κερατοφυλλο δεν το το φυτευουμε αλλα το αφηνουμε ελευθερο στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπον! τωρα σε αυτα τα λιτρα που ειναι το ενυδρειο μου(220λτ) τι ψαροσυνθεση μπορω να βαλω που εννοειται να μην ανοιγουνε λακουβες οπως τα convict και βρισκω τα φυτα στην επιφανεια του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε ενα θεματακι στο γενικα γλυκου να συζητησουμε εκει για την ψαροσυνθεση για να παρεις περισσοτερες γνωμες.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ψάρι σκάβει ότι και να βάλεις αυτό θα συνεχίσει τον χαβά του εκτός και αν βάλεις κοτρόνες. Δυστυχώς υπάρχουν κάποια ψάρια που δεν μπορούμε να τα συντηρήσουμε εύκολα μαζί με φυτά.

Link to comment
Share on other sites

αφού τα ψαράκια μετακομισανε σε άλλο ενυδρείο ξεκινησανε οι εργασίες! το ενυδρείο άδειασε,καθαριστηκε,η λευκή άμμος έφυγε και τη θέση της πήρε ένα 25λιτρο jbl manado.το πρωί αγοράστηκαν και τα φυτά μετά από πολύ κόπο διοτι πήγα σε 5-6 petshop και φυτά της προκοπής δεν έβρισκα,στο τέλος ευτυχώς τα κατάφερα και βρήκα κάποια που μου άρεσαν!

πριν λιγο τελείωσε το φυτεμα και το αποτέλεσμα έχει ως εξής...

να και πως ηταν πριν...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπαινω απο κινητο , το φυτο στην 5η φωτογραφια ποιο ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδω σχετικά με το φυτό στη 5 φωτογραφία.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22977

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκεφτηκα και εγω Σωτηρη, ευχαριστω. ;) Σου το εδωσαν απο pet shop αυτο τοφυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μπαινω απο κινητο , το φυτο στην 5η φωτογραφια ποιο ειναι ?

δεν ξερω πως λέγεται αλλά από το petshop το πηρα,βασικά το ρώτησα και ούτε αυτη ήξερε να μου απαντήσει! θα έχω προβλημα? να το βγαλω?

επίσης δεν μου είπε ούτε για το φυτό που είναι στη τρίτη φωτογραφία πίσω,οποίος ξέρει ας μου πει!

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

Hygrophilla difformis

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως λέγεται αλλά από το petshop το πηρα,βασικά το ρώτησα και ούτε αυτη ήξερε να μου απαντήσει! θα έχω προβλημα? να το βγαλω?

επίσης δεν μου είπε ούτε για το φυτό που είναι στη τρίτη φωτογραφία πίσω,οποίος ξέρει ας μου πει!

Καλό είναι να το βγάλεις μιας και γρήγορα θα σαπίσει μέσα στο νερό. Φυτεψέτο σε μια γλαστρούλα και κρατα το χώμα του νοτισμένο το πρώτο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδω σχετικά με το φυτό στη 5 φωτογραφία.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22977

Η ολοκληρωμένη μορφή είναι εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43368

:)

Link to comment
Share on other sites

οκ παίδες το φυτό θα φύγει απο μέσα!

ερώτηση......η hygrophila diformis ψηλώνει αρκετα?

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

οκ παίδες το φυτό θα φύγει απο μέσα!

ερώτηση......η hygrophila diformis ψηλώνει αρκετα?

Είναι από τα μεγάλα φυτά των ενυδρείων που φτάνει εύκολα 20-45 cm ύψος και 15-25 cm σε πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

οκ Σωτήρη ευχαριστώ! με ενδιαφέρει γιατι το έχω βάλει πισω-πισω στο ενυδρείο για να μου καλύψει τη πλάτη και να δημιουργήσει ένα ομοιόμορφο backround! μεγαλώνει γρήγορα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...