Jump to content

Pearl Goyrami Και Διακόσμηση!


Recommended Posts

καλησπερα εχω μοναχα μια ερωτηση σε 62 λιτρα ενυδρειο για 3 pearl goyrami (ενα αρσενικο δυο θηλυκα) πρεπει να υπαρχει καποιο ιδιαιτερο διακοσμητικο στοιχειο πχ σπηλιες (διοτι ειναι λαβυρινθοψαρα) και τι απο φυτα ειναι καλο?Επισης για αυτα τα λιτρα καλα δενε ειναι τα ψαρακια και τι γινετε με τις γεννες? ευχαριστω πολυ αναμενω απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Αν θέλεις, κάνε μας και μια παρουσίαση του ενυδρείου σου στην κατάλληλη κατηγορία.

Για τα ψαράκια σου, ρίξε μια ματιά εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

λιγα τα λιτρα για τοσα ψαρια....

επισης επειδη ειναι λαβυρινθοψαρα δεν χρειαζονται σπηλιες....δεν ειναι πτυχιουχοι αρχαιολογοι...

για γεννες το πιθανοτερο ειναι να μην δεις.

διαβασε σχετικα με τα συγκεκριμενα ζωα εδω μεσα.φαινεται πως εχεις πολυ σοβαρες ελλειψεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω απλα διαβασα στο προφιλ του οτι ειναι ιδανικα 60 λιτρα για 3 τετοια... σε τι να κοιταω δηλαδη? το ενυδρειο ειναι υπο παραγγελεια θα ερθει την αλλη εβδοαμαδα αγοραστηκε την παρασκευη αυτη.επισης αγορασα ενα floyrite καπωσ ετσι για υποστρωμα και 2 φυτα που ειναι να τα παρω μαζι με το ενυδρειο. ο πετσοπας απλα μου ειπε αναλογα το τι ψαρια να βαλω θα πρεπει να επιλεξω την διακοσμηση και το υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

ασχολησου να στρωσεις το φιλτρο σωστα να γινει και ο κυκλος του αζωτου και μετα σκεφτεσαι για ψαρια....

υποστρωμα και λιπασματα για φυτα εαν δεν εχει σωστο φως το ενυδρειο,ειναι πεταμενα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

οκ οποτε οταν παρω το ενυδρειο και αρχισω σας ενημερωνω! ευχαριστω, παντος οσο αναφορα τα ψαρακια θα μου αρεσε να υπαρχαν αρκετα μικρα (πολυ μικρου μεγεθους) και ενα μεγαλο μονο του, ισως λεω υπερβολεςςςς.......θα δω στην πορεια για ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Όταν πάρεις το ενυδρείο στα χέρια σου, αποφάσισε τον τρόπο με τον οποίο θα στρώσεις το φίλτρο και άνοιξε ένα θέμα με τα ψαράκια που σου αρέσουν για να σου πουν γνώμες τα υπόλοιπα μέλη.

Ρίξε διάβασμα ! ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου εχω ηδη ξεκινηση το διαβασμα!!! απο οτι εχω καταλαβει το μεγα λαθος ειναι να πληνουμε το φιλτρο (το σφουγκαρακι) σωστα? διοτι χανετε το βιολογικο του υλικο. οταν ειχα εναν μονομαχω σε ενα ψευτο ενυδρειο τα κοινα του jumbo επλενε και αλλαζα το σφουγκαρακι καθε 2 βδομαδες....

Link to comment
Share on other sites

οκ φιλε μου εχω ηδη ξεκινηση το διαβασμα!!! απο οτι εχω καταλαβει το μεγα λαθος ειναι να πληνουμε το φιλτρο (το σφουγκαρακι) σωστα? διοτι χανετε το βιολογικο του υλικο. οταν ειχα εναν μονομαχω σε ενα ψευτο ενυδρειο τα κοινα του jumbo επλενε και αλλαζα το σφουγκαρακι καθε 2 βδομαδες....

Υπομονή , ήρεμες κινήσεις , ενημέρωση , για να φτιάξεις ένα σωστό ενυδρείο που θα το χαίρεσαι εσύ και τα ζωντανά που θα επιλέξεις να φιλοξενήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας στο ιντερνετ βρικα το ενυδρειο που πηρα απο το πετ σοπ ειναι αυτο http://enudreio.com/Ενυδρεία/Ενυδρείο-Hailea-F60-3-ΔΩΡΑ

ο πετ σοπας μου ειπε πως ειναι 62 λιτρα παντος και οχι 60 τελοσ παντων. το βαζω για τον φωτισμο κυριως να εχω μια ιδεα για καποια φυτακια.μια ριζα για διακοσμηση μπαινει η ειναι μικρο και θα τρωει χωρο? ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

καληησπερα και παλι για μην ανοιγω καινουργιο θεμα ρωταω εδω, ενα χαρεμι mollies ειναι καλα για 60 λιτρα? το μονο που με ανυσηχει ειναι οι γεννες τους και μετα τι θα τα κανω εγω, επισης δεν μου αρεσει η ιδεα να βλεπω μικρα ψαρακια να φαγονονται.......αυτο δεν μου αρεσει στα ζωοτοκα........ σκεφτηκα και για νεον τετρα αλλα εχει 59 εκ το ενυδρειο μου και οχι 100+ που χρειαζονται.

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα σου μπορείς να πας σε ένα κοπαδάκι 7-8 ατόμων από cpd, αν είσαι διατεθειμένος να φτιάχνεις λίγο το νερό στις παραμέτρους που χρειάζονται.

Εννοείτε σε φυτεμένο ενυδρείο. :)

Και εαν έχεις γέννες δεν θα έχεις πρόβλημα με τη διάθεση των νέων ψαριών μιας και είναι από τα είδη που έχουν αρκετή ζήτηση, και σαν ψάρια είναι υπέροχα.

Για ρίξε μια ματιά εδώ.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42310

Link to comment
Share on other sites

φενονται να εχουν πλακα σαν ψαρακια τι αλλες εναλλαχτικες εχω? ειναι ευκολο να αλλαζω το ph του νερου?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εδω ειναι η κατηγορια των λαβυρινθοψαρων αν θελεις να ρωτησεις για ψαροσυνθεσεις για τα λιτρα σου καλυτερα να ανοιξεις ενα θεμα στο γενικα γλυκου για να παρεις περισσοτερες ιδεες.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...