Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα, εχθες γυρισα απο ταξιδι για το πασχα και παρατηρησα οτι το νερο στο ενυδριο με τις κιχλιδες εχει αποκτησει μια καφετια αποχρωση. Παρομοιο φαινομενο ειχα δει παλαιοτερα οταν ειχα βαλει στο ενυδριο ριζα δεντρου η οποια χρωματιζε σταδιακα το νερο. Τωρα μεσα στο ενυδριο δεν εχω τιποτα αλλο παρα πετρες απο τη θαλασσα (ασβεστολιθο κυριως) και λευκη αμμο. Το ενυδριο ειναι 150 λιτρα και το τρεχει ενα eheim 2211. Μεσα εχω 4 yelow labs, 3 flametail peacock, 3 ps.lombardoi (γεννητουρια), 1 ps. acei 1 burundi frontosa και 1 synodontis, ολα κατω απο 8 cm. Εκανα αλλαγη νερου 8 μερες πριν φυγω(12 περιπου μερες απο σημερα). μετα την αλλαγη μεσα σε 1 εβδομαδα προσεθεσα τα yellow labs και τα peacocks. Μεχρι οταν εφυγα ηταν ολα καλα, οποτε η αλλαγη χρωματος εγινε τις 3 αυτες μερες που ελοιπα. Δεν ξερω αν το επηρεασε το γεγονος οτι ειχαν ελαχιστο φως αυτες τις μερες. Και τελος παρατηρησα οτι ειχε μειωθει σημαντικα η αποδοση του φιλτρου οταν γυρισα.(υπαρχει προλημα στην προπελα την οποτα θα αντικαταστησω συντομα). Επειδη δεν μου εχει ξανασυμβει κατι τετοιο και δεν μπορω να εντοπισω την αιτια θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε κατι παραπανω.

ευχαριστω προκαταβολικα για την βοηθεια :) :)

post-54052-0-09264700-1368009133_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...