Jump to content

Αλλαγές Νερού Με Προσθήκη Αλατιού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά :),

Εχω μερικές ερωτήσεις σχετικά με την χρήση αλατιού κατά τις αλλαγές νερού.

Κάνω 4 αλλαγές το μηνα (καθε εβδομάδα) 30 λίτρα την κάθε φορά. Στην τελευταια αλλαγη πρόσθεσα ποσοτητα αλατιού ανάλογη με την συνολική χωρητικότητα του ενυδρείου (περιπου 80λ καθαρα) συμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας.

Αυτό που έκανα είναι σωστό ή πρέπει να βάζω την ανάλογη ποσοτητα αλατιου μόνο για το νερό που προετοιμάζω για αλλαγή (30λ)?

Αλάτι βάζουμε σε κάθε αλλαγή νερού ή δεν χρειάζεται? Τα φυτά υπάρχει περίπτωση να παρουσιάσουν πρόβλημα απο το αλάτι?

Link to comment
Share on other sites

Αλατι δεν χρειαζεται να βαζεις μονο εαν θελεις να κανεις θεραπεια,ναι χαλαει τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αλατι δεν χρειαζεται να βαζεις μονο εαν θελεις να κανεις θεραπεια,ναι χαλαει τα φυτα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο θεμα που εχει ακομα μεγαλυτερη ανάλυση! Αν δεν χρειάζεται λίγο αλάτι τότε γιατι το ektozon (που αποτελείται κυρίως απο αλατα) χρησιμοποιείται κυρίως για προληπτικούς λόγους;

Φυσικα δεν είμαι ειδικός ουτε έμπειρος οπότε θα ήθελα και εγω την άποψη έμπειρων ατόμων σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγάλο θεμα που εχει ακομα μεγαλυτερη ανάλυση! Αν δεν χρειάζεται λίγο αλάτι τότε γιατι το ektozon (που αποτελείται κυρίως απο αλατα) χρησιμοποιείται κυρίως για προληπτικούς λόγους; Φυσικα δεν είμαι ειδικός ουτε έμπειρος οπότε θα ήθελα και εγω την άποψη έμπειρων ατόμων σε αυτο!

Kαλημέρα παιδια,

Και γω αυτό εννοούσα. :) Το χρησιμοποιώ για προληπτικούς λόγους αφού διάβασα εδώ στο φόρουμ οτι τονώνει την υγεία των ζωοτόκων. Βέβαια δεν γνωρίζω την συχνότητα που πρέπει να το χρησιμοποιούμε καθώς και αν κάνει καλό για τα φυτά μας. Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας και ας περιμένουμε για απαντήσεις εμπειρότερων.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα το αλάτι και άλλο πράγμα τα άλατα , διαβάστε τα συστατικά .

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αποφεύγουμε τα περιττά πρόσθετα στο ενυδρείο μας αν δεν είναι άκρως απαραίτητα. Το ektozon δεν είναι πρόσθετο,άλλη συζήτηση...

Όπως και να έχει η προσθήκη γίνεται βάση των λίτρων του προετοιμασμένου νερού και όχι των συνολικών του ενυδρείου.

Πιστεύω οτι στις οδηγίες το γράφει ξεκάθαρα,τουλάχιστον όσα προϊόντα έχω διαβάσει το γράφουν.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Σταμάτη,

Εχω διαβάσει σε κάποιο θέμα εδώ στο φόρουμ συγκεκριμένα για το αλάτι οτι κανει καλό στα ζωοτοκα ψαρια, για άλατα δεν έχω διαβάσει κάτι, και φυσικα συμφωνω οτι άλλο πράγμα το αλάτι και άλλο τα άλατα. Σε ευχαριστώ:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...