Jump to content

Ιδεες Για 60 Λιτρα!!!!


Recommended Posts

γεια σας και παλι θα ηθελα να μου προτεινετε ψαρια για ενα 60 λιτρο ενυδρειο , ειμαι αρχαριος και για αρχη θα ηθελα κατι ευκολο το ενυδρειο μου συγκεκριμενα ειναι αυτο εδω http://enudreio.com/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=4&category_id=1&flypage=flypage.tpl〈=el&limitstart=0&page=shop.product_details&product_id=113&vmcchk=1&Itemid=4. Θα ηθελα κατι που να κυμενετε στο ph του νερου της βρυσης διοτι δεν ξερω πως να το ρυθμιζω και αν αυτο ειναι ευκολο.θα ηθελα να παρω μια ιδεα για να κανονισω τα φυτα και την διακοσμηση , το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω ενα φυτεμενο ενυδρειο (με ευκολα φυτακια για αρχη).Θα απεφευγα τα ζωοτοκα διοτι δεν μου αρεσει η νοοτροπια του να βλεπω μικρα ψαρακια να φαγονταιι απο μεγαλυτερα η εστω να γεμισω μικρα απο κει που δεν το περιμενω και να μην ξερω τι να τα κανω......οσο αναφορα την διακοσμηση σκεφτομαι και για μια ρυζα ξυλινο καθως και καποιο διακοσμητικο σαν σπηλια για κρυψωνες. Οι γαριδες και τα σαλιγκαρια δεν μου πολυ αρεσουν και για τον καθαρισμο του βυθου θα ηθελα κατι σαν πλεκοστομο η γατοψαρο..... ολες οι γνωμες δεχτες! απλα ζητω κατι σχετικα ευκολο και ιδιοτροπο ! :bigemo_harabe_net-64: ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν θες γαριδες για καθαρισμο λογικα δεν θα θες και γαριδαδικο , οποτε βαλε guppie και με τις γεννες θα σου κρατησουν το ενδιαφερον !

Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν θες γαριδες για καθαρισμο λογικα δεν θα θες και γαριδαδικο , οποτε βαλε guppie και με τις γεννες θα σου κρατησουν το ενδιαφερον !

Δηλαδη οι γαριδες ειναι για καθαρισμο του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι γαριδες ειναι για καθαρισμο του ενυδρειου?

φυσικα και δεν ειναι , ειναι απο τα ποιο τελεια ζωντανα που μπορει να εχει ενας χομπιστας , αναφερθηκα απλα επειδη ο φιλος ειπε οτι σαλιγκαρια και γαριδες δεν θελει και πως για τον καθαρισμο θα ηθελε καποιο αλγοφαγο ....

τωρα εαν η εκφραση ''οι γαριδες ειναι και για το καθαρισμο του ενυδρειου'' θεωρειται λαθος συγνωμη ,,, δεν ηθελα να θίξω τα ζωντανα αντιθετα... κατα την γνωμη μου παντως τονιζεται η πολύτιμη συμβολη τους στο ενυδρειο και ως καθαριστες , καλως η κακος βοηθανε παρα πολυ στην καθαριοτητα του ενυδρειου και βοηθανε πολυ το τεχνητό μας συστημα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες οπως και τα υπολοιπα ζωντανα στο ενυδρειο δεν ειναι ουτε καθαριστες ουτε δουλοι μας,ασχετα αν καποια πετ σοπ προσπαθουν να περασουν το αντιθετο!Τα ψαρια και τις γαριδες τις εχουμε στο ενυδρειο μας γιατι μας αρεσουν,η καθαριοτητα που μπορει να μας προσφερουν ειναι σε δευτερη-τριτη-τελευταια μοιρα.Οσο για τον καθαρισμο του ενυδρειου υπαρχουν τα χερια μας που κανουν καταπληκτικη δουλεια,οπως επεισης και διαφορα εργαλιακια οπως μαγνητες,σκουπες ακομα και οδοντοβουρτσα.Οσον αφορα τις αλγες και τα αλγοφαγα δεν θα πρεπει να περνουμε καποιο για να φαει τη αλγη που εχουμε αλλα θα πρεπει να βρουμε την αιτια της αλγης και να την διορθωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οι γαριδες οπως και τα υπολοιπα ζωντανα στο ενυδρειο δεν ειναι ουτε καθαριστες ουτε δουλοι μας,ασχετα αν καποια πετ σοπ προσπαθουν να περασουν το αντιθετο!Τα ψαρια και τις γαριδες τις εχουμε στο ενυδρειο μας γιατι μας αρεσουν,η καθαριοτητα που μπορει να μας προσφερουν ειναι σε δευτερη-τριτη-τελευταια μοιρα.Οσο για τον καθαρισμο του ενυδρειου υπαρχουν τα χερια μας που κανουν καταπληκτικη δουλεια,οπως επεισης και διαφορα εργαλιακια οπως μαγνητες,σκουπες ακομα και οδοντοβουρτσα.Οσον αφορα τις αλγες και τα αλγοφαγα δεν θα πρεπει να περνουμε καποιο για να φαει τη αλγη που εχουμε αλλα θα πρεπει να βρουμε την αιτια της αλγης και να την διορθωσουμε.

Συμφωνω σε ολα , απλα γενικα συνηθιζεται να βλεπεται ποιο πρακτικα το θεμα και να βαζουμε καποια ζωντανα στα ενυδρεια μας τα οποια περα απο το αισθητικο κομματι βοηθανε , οπως βοηθανε καποια ψαρια εναντια στις απταιζιες οπως βοηθανε οι ερημιτες και τα σαλιγκαρια στον καθαρισμο ενος θαλασσινου , ετσι και στο γλυκο θα μπορουσαν να θεωρηθουν και οι γαριδες ως καθαριστες ... φυσικα και οχι δουλοι μας , και φυσικα μπορουμε να καθαριζουμε και εμεις αλλα η συμβολη των γαριδων παραμενει αρκετα μεγαλη ... οπως και να εχει για να ληξει εδω το θεμα προσωπικα δεν ειχα σκοπο να θίξω κανενα ζωντανο ουτε να το υποτιμησω ... εξαλλου εγω ο ιδιος δημιουργω αυτη τη στιγμη ( με την βοηθεια σας ) δυο γαριδαδικα ... τελος συμφωνω με την αποψη σου και καλα εκανες που το ανεφερες .... !

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω σε ολα , απλα γενικα συνηθιζεται να βλεπεται ποιο πρακτικα το θεμα και να βαζουμε καποια ζωντανα στα ενυδρεια μας τα οποια περα απο το αισθητικο κομματι βοηθανε , οπως βοηθανε καποια ψαρια εναντια στις απταιζιες οπως βοηθανε οι ερημιτες και τα σαλιγκαρια στον καθαρισμο ενος θαλασσινου , ετσι και στο γλυκο θα μπορουσαν να θεωρηθουν και οι γαριδες ως καθαριστες ... φυσικα και οχι δουλοι μας , και φυσικα μπορουμε να καθαριζουμε και εμεις αλλα η συμβολη των γαριδων παραμενει αρκετα μεγαλη ... οπως και να εχει για να ληξει εδω το θεμα προσωπικα δεν ειχα σκοπο να θίξω κανενα ζωντανο ουτε να το υποτιμησω ... εξαλλου εγω ο ιδιος δημιουργω αυτη τη στιγμη ( με την βοηθεια σας ) δυο γαριδαδικα ... τελος συμφωνω με την αποψη σου και καλα εκανες που το ανεφερες .... !

Δεν ειπα οτι ηθελες να θιξεις καποιο ζωντανο,απλα τα λεω για να τα δουν και οι υπολοιποι που λενε 'βαλε γαριδες για να σου τρωνε την αλγη,η βαλε το χ ψαρι για να καθαριζει'

Στο θαλασσινο δεν ξερω τι γινετε,στο γλυκο τα πραγματα ειναι διαφορετικα,δεν εχουμε συνεργειο καθαρισμο εδω,το συνεργειο ειμαστε εμεις και οχι τα ζωντανα μας.

Αυτο το οτι συνηθιζεται να βλεπετε πιο πρακτικα να βαζουμε ζωντανα για καθαρισμο ειναι λαθος και πρεπει να το ξεπερασουμε καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...