Jump to content

Προτασεις Ψαροσυνθεσης Για 220Λιτρα Φυτεμενο!


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους και εδω! θα ηθελα να μου προτεινεται ψαροσυνθεση για το ενυδρειο μου το οποιο ειναι 220λιτρα και πολυ συντομα θα φυτευτει κιολας! κυριοτερο ειναι να μπορουν τα φυτα μου να επιζησουν!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου ρε πατριδα!δωσε κανενα στοιχειο παραπανω.θα το μαλακωνεις το νερο η θα εχεις βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

πριν απο αρκετο καιρο ειχα δοκιμασει και εβαλα στο φιλτρο μου μια καλτσα με τυρφη για να μαλακωσω το νερο αλλα το χρωμα που ειχε παρει το νερο δεν μου αρεσε καθολου,οποτε λεω καλυτερα να το αφησω να ειναι λιγο πιο σκληρο το νερακι!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βρει κατι που σου αρεσει?Ζωοτοκα ισως?Και μενα δεν μου αρεσει και τοσο το black water της τυρφης.Γιατι δεν παιρνεις μια φθηνη οσμωση ωστε να εχεις περισσοτερες επιλογες σε ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει πως η οσμωση δεν κανει και πολυ δουλεια! τωρα οσο για τα ψαρακια δεν εχω ψαξει κατι συγκεκριμενο.ειμαι ανοιχτος σε ολες τις αποψεις!

Link to comment
Share on other sites

Με νερο βρυσης εγω θα σου προτεινα ζωοτοκα.

Link to comment
Share on other sites

Η οσμωση αν την χρησιμοποιησεις σωστα μια χαρα δουλεια κανει.

Τωρα αφου θες να παιξεις με βρυση προτεινω τα εξης:

Συνδιασμος απο ζωοτοκα και γαριδες red cherry

Ενα μεγαλο κοπαδι απο cpd,red cherry και ισως και ενα ζευγαρι ancistrus sp3

Κοπαδι απο iriatherina μαζι με pseudomugil furcatus η gertrudae και red cherry

Υπαρχουν και αλλοι συνδιασμοι αλλα δεν μου ερχονται :P

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα τρομερο ψαρακι ειναι το Tateurndina ocellicauda που συνδιαζεται ανετα με pseudomugil furcatus η gertrudae.

Επεισης καποια ειδη μελανοταινιας μπαινουν θελουν σκληρο νερο και μπορεις να βαλεις ενα κοπαδι.

Link to comment
Share on other sites

αν πάμε στο συνδυασμό ζωοτοκα και red cherry ποσά ψαράκια μπορω να βάλω μέσα με βάση τα λιτρα μου? και οταν λέμε ζωοτοκα εννοούμε οτι μπορω να βάλω μαζί πλατυ,μολυ,ξιφοφορους και γκαπυ?

Link to comment
Share on other sites

Τα πλατυ δεν μπορεις να τα βαλεις με ξιφοφορους γιατι υπαρχει κινδυνος υβριδισμου.Οποτε καλυτερα να διαλεξεις ενα απο τα δυο ειδη.Τωρα για το ποσα να βαλεις ειναι σχετικο καθως εχεις αρκετα λιτρα.Παντως μην αγχωνεσαι σε λιγο καιρο θα στο γεμισουν αυτα με τις συνεχεις γεννες τους

Link to comment
Share on other sites

Μη ξεχνας οτι μαζι με καποια ειδη ζωοτοκων μπορεις να βαλεις και edler.

Link to comment
Share on other sites

τα endlers ομως δεν πανε με guppy λογω υβριδισμου

Link to comment
Share on other sites

τα endlers ομως δεν πανε με guppy λογω υβριδισμου

Το ξερω,γι αυτο εγραψα οτι μπορει να τα βαλει με καποια ειδη ζωοτοκων και οχι με ολα.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις όσμωση πάντως θα μπορούσες να βάλεις ένα κοπάδι με μικρά σκαλάρια σε συνδυασμό με κάποιο είδος τέτρα. Καλή συνέχεια :):)

Link to comment
Share on other sites

καθως εμεις προσπαθουμε να βρουμε μια λυση για το ενυδρειο μου,εκει μεσα γινεται παρτυ :bigemo_harabe_net-122: αυτη τη στιγμη!! τα convict που κατοικουν εκει σε λιγοτερο απο 40 μερες μου δινουν και δευτερη γεννα!!! εχω ειδη καμια 40αρια μωρα και καμια 150αρια αυγα!!! με βλεπω να μην το εχει η μοιρα μου για φυτεμενο!

Έγινε επεξεργασία - JOHN1801
Link to comment
Share on other sites

τι γνωμη έχετε για το jbl manado για υπόστρωμα? μπορει να χρησιμοποιηθεί μόνο του χωρίς τίποτα άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ναι , εγώ το έχω βάλει σε 3 ενυδρεία μου. Από τον κατασκευαστή προτείνεται ο συνδυασμός του όμως. :)

Link to comment
Share on other sites

αυτό γινεται σαν λάσπη με την πάροδο του χρόνου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται, τι εννοείς σαν λάσπη ;

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιες φωτογραφίες που το έχω δει φαίνεται σαν ψιλο χαλικακι,λέω μήπως με τη πάροδο του χρόνου αρχίζει να διασπάται και κολλάει μεταξύ του!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου πω για τη δική μου εμπειρία. Το έχω σε ένα 20λιτρο πάνω από 2 χρόνια και δεν έχει συμβεί αυτό που αναφέρεις. :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σήμερα τα ψαράκια μου όλα μεταφερθηκανε σε άλλο ενυδρείο,το ενυδρείο άδειασε,η άμμος η λευκή έφυγε και τη θέση της πήρε ένα 25λιτρο jbl manado! θα φυτευτεί και σε λίγες μέρες θα μπούνε τα καινούργια ψαράκια μου(ζωοτοκα)! πρέπει να συμπληρώσω stress coat ή stress zyme της API?

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση πρέπει να προσθέσεις φωτογραφίες ! :)

Τα ψαράκια πότε θα μπουν ; Τη βιολογία πως θα την συντηρείς ;

Link to comment
Share on other sites

τα φυτά τα έχω είδη παρει και σε λίγη ώρα θα ξεκινήσει το φυτεμα! μόλις θα τελειώσει το φυτεμα θα ξανά βάλω πάλι μέσα τα δύο σκαλαρια μεχρι να βάλω τα ζωοτοκα! θα έχω προβλημα με τη βιολογία εάν το κάνω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...