Jump to content

Επικίνδυνο Έπιπλο;;;


Safarpn

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Στις φωτογραφίες βλέπετε το ενυδρείο μου (80*40*50) 110 λίτρων (καθαρά). Όταν το έστησα αποφάσισα να παραγγείλω σε ξυλουργό το έπιπλό του. Το έχω ούτε ενάμιση μήνα και άρχισε να φουσκώνει από τη μία πλευρά (εκεί που δείχνει το βέλος) από το νερό που πέφτει κατά τη διάρκεια των εργασιών μου. Ανάμεσα από έπιπλο και ενυδρείο υποάρχει λεπτό στρώμα σαν αφρολέξ και δε ξέρω αν συνεχίσει να φουσκώνει το ξύλο τι πρόκειται να γίνει στο μέλλον. Λέω να το αδειάσω και αφού το σηκώσω με τη βοήθεια φίλων, να βάλω από κάτω ενα πιο παχύ στρώμα αφρολέξ ή φελιζόλ οικοδομών. Προτείνετε κάτι άλλο; Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και να το ντύσεις με αυτό που ντύνουν τα σχολικά βιβλία.

Link to comment
Share on other sites

Να ντύσιμο το επιπλο για να μη πιάνει νερο εννοείς; Το θέμα ειναι τώρα τι κάνω για να μην ακούσω κανένα κρακ!

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι βλεπω εχει φουσκωσει απο υγρασια. Προσπαθησε να μην σου πεφτουν νερα πανω στο επιπλο. Δε νομιζω οτι υπαρχει προβλημα εαν παραμεινει σε αυτο το επιπεδο η ζημια.

Link to comment
Share on other sites

Λες να μη το σηκώσω και να βάλω απο κάτω κάτι σε πιο παχύ στρώμα; Το αφρολεξάκι που έχω απο κάτω, σε εκείνη την πλευρά έχει πατηθεί πολύ. Να το ρισκάρω και να το αφήσω έτσι; Ξέρω γω; Το φοβάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαω για την ζημια. Το αν θα το σηκωσεις το ξερεις εσυ απο αυτο που βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να σηκωθεί, εκτός από το νερό, πρέπει να βγάλω και το χαλίκι; υπάρχει περίπτωση με το που θα το σηκώσω να φύγει το γυαλί από κάτω λόγω του βάρους;

Δε ξέρω τι θα κάνω τελικά. Σίγουρα πάντως από δω και πέρα θα προσέχω περισσότερο τα νερά. Το σκέφτομαι πιο ψύχραιμα οσο περνάει η ώρα και λέω να το αφήσω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Λες να μη το σηκώσω και να βάλω απο κάτω κάτι σε πιο παχύ στρώμα; Το αφρολεξάκι που έχω απο κάτω, σε εκείνη την πλευρά έχει πατηθεί πολύ. Να το ρισκάρω και να το αφήσω έτσι; Ξέρω γω; Το φοβάμαι.

Και το δικό μου έτσι είναι λόγω βάρους. Το θέμα είναι να μοιράζεται ομοιόμορφα το βάρος και να μην κάνει καμπύλη ο πάτος.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αν δεν επεκταθεί το φούσκωμα.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Εαν ημουν στη θεση σου και ηθελα να κανω αυτη την αλλαγη, θα το αδειαζα εντελως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συμβουλές και το ενδιαφέρον. Θα το αφήσω έτσι και θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον. Θα το παρακολουθώ βέβαια....δε θέλουμε να κολυμπήσουμε μαζί με τα ψαράκια μας στο σαλονάκι, έτσι δεν είναι;.... Νίκο Π. κι εγώ αυτό θα έκανα, αν το σήκωνα τελικά. Καληνύχτα παίδες και ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Τι πάχος έχει το τζάμι του πάτου;Έχει κόντρες; Το φελιζόλ "απορροφά" τις ανωμαλίες της βάσης οπότε αν το φούσκωμα είναι μικρό δε νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα.

Εξαρτάται πάντα από την κατασκευή του ενυδρείου.Αν είναι από κατασκευής οριακό μην το ρισκάρεις να το αφήσεις έτσι.Πρόσεξε λίγες μέρες τις κινήσεις σου, ώστε να αποβάλει την υγρασία.Μπορείς να περάσεις τους αρμούς με σιλικόνη διάφανη ώστε σε περίπτωση που πέσουν ξανά νερά,να είναι μονωμένοι.

Καλό είναι όταν κατασκευάζουμε έπιπλα, οι επενδύσεις στις πλευρές που κόβουμε να γίνονται με χοντρό PVC.Μπορεί να είναι παραπάνω το κόστος, αλλά μονώνει σαφώς καλύτερα κατά την εφαρμογή του.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα λοιπόν είχε λίγο παραπανω δουλίτσα η φροντίδα του ενυδρειου. Το φούσκωμα το φοβήθηκα γιατι δεν ήξερα αν και μέχρι που έφτανε κάτω απο το ενυδρειο. Σε μια τέτοια περίπτωση υπήρχε ο κίνδυνος να ανασηκωθεί σε εκείνο το σημείο ο πάτος και να μη πατάει καλα με το φόβο να ραγίσει και να σπάσει και να βρεθώ στο σαλόνι να κολυμπώ με τα ψαράκια μου. Το στρωματάκι απο κάτω ηταν πολυ λεπτό για να απορροφήσει ενδεχομένως μεγάλο φούσκωμα, οπότε με τη βοήθεια ενός φίλου, αδειάσαμε ολο το νερό σε δυο μεγάλα δοχεία, βγάλαμε πέτρες και αφου το σηκώσουμε με υμάντες που είχαμε περάσει απο κάτω, η σύζυγος τοποθέτησε ενα καινούριο, πιο παχύ στρωματάκι. Νωρίτερα βέβαια όλες οι πλευρές του επίπλου περιμετρικά είχαν επενδυθεί με αδιάβροχο διάφανο αυτοκόλλητο (που έπιανε τους αρμούς) και τώρα και να θέλω να το φουσκώσω, πλέον δε μπορω. Το στρώμα άνετα κρατάει απο κάτω οτιδήποτε χωρίς να έρθει σε επαφή με το γυαλί. Ικανοποιημένος λοιπόν απο την επιτυχία που είχε το εγχείρημά μου,, το γιόρτασα με άφθονες μπύρες....χικ!

Link to comment
Share on other sites

....πάντως πάλι θα έδινες λύση αλάνι...σου χρωστώ αρνί αλλα επειδή το λυπάμαι το ζωντανό, θα σου στείλω χορτόπιτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περιμένω αλλά τζίφος..... Πάντως πρόσεχε και λίγο τα νερά όταν κάνεις δουλειές στο ενυδρείο, στο τέλος θα κάνεις το σπίτι λίμνη.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά. Το forum δε περιλαμβάνει και λίμνες εκτός απο ενυδρεία; Πάλι θα τα λέμε λοιπόν εδω μέσα. Καλα, μη φανταστείς οτι καθε φορα τρέχουν ποτάμια απο το ενυδρειο προς τα έξω. Κάτι ψιλοσταγόνες ξεγλυστρούσαν και στάζανε μέχρι το επιπλο. Είμαι και λίγο ατσούμπαλος σ' αυτα και καταλαβαίνεις! Πάντως σίγουρα θα είμαι πιο προσεκτικός γιατι με αυτο που έπαθα ζορίστηκα αρκετά.....να σου πω, επειδή ούτε για χορτόπιτα το βλέπω, να σου δώσω τη δική μου διεύθυνση να μου στείλεις οτι σου περίσσεψε απο το Πάσχα; Τι φαί είχατε;

Link to comment
Share on other sites

Ψήσαμε κάτι....καφέδες...

Πάντως θέλουν μεγάλη προσοχή τα έπιπλα από μελαμίνη. Στο δικό μου παραλίγο να πάθω χοντρή ζημιά από μικρή διαρροή του φίλτρου.

Φούσκωσε η κάθετη κόντρα και το πήρα χαμπάρι κατά τύχη,ευτυχώς στην αρχή του. Σκέφτηκα μια πατέντα συναγερμού για τέτοιες περιπτώσεις που μπορεί να σώσει καταστάσεις.Δεν έχω αξιωθεί να την ανεβάσω,ντροπή μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ηταν να μας έδειχνες την πατέντα. Πολύς κόσμος θα γλιτώσει απο τέτοια χουνέρια. Περιμένουμε λοιπόν να την ανεβάσεις (παρουσίαση, οδηγίες, φωτο κτλ)......καφέδες ε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...