Jump to content

Προβλημα Με Καινουριο Fluval 206 Η Οχι?


noa1978

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,εχω ενα ριο 180 και ειναι σε λειτουργεια εδω και 2 μηνες +,ετρεχε με το δικο του φιλτρο που ειχε το ενυδριο,σημερα παρελαβα και εβαλα και το καινουριο fluval 206!!!!!λειτουργει κανονικα αλλα παρατηρησα πως το παλιο (και μικροτερο) φιλτρο του ενυδριου εχει δυνατοτερη ροη απο το καινουριο fluval......δηκαιολογειτε αυτο?δεν θα επρεπε το fluval να ειναι ποιο δυνατο στο θεμα ροης?οποις γνωριζει σχετικα παρακαλω ας βοηθησει!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησες την τρόμπα που έχει για να το γεμίσεις νερό ; Κάνει θόρυβο το φίλτρο ; Κάνε έναν έλεγχο στα λάστιχα μην έχει "τσαλακώσει" πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα ειναι,το γεμισα με την τρομπα,τα λαστιχα ειναι μια χαρα,θορυβο δεν κανει καθολου,απλα παραξενευομαι που εχει λιγοτερο ροη απο το παλιο το ποιο μικρο

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το έχεις παραγεμίσει ; Κάνε μια σύγκριση με αυτό που είναι 206 :

και με αυτό που είναι 306 :

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει κι ο Δημητρης μηπως το εχεις στουμπωσει; Τι υλικα εχεις βαλει;

Link to comment
Share on other sites

με το προτο βιντεο λογικα η ροη ειναι η ιδια,απλα εγω το εχω λιγο ποιο βαθεια το στομιο που βγαζει το νερο,τα υλικα που εχω στο φιλτρο ειναι ακριβος αυτα που εχει μεσα απο μονο του,ενα σφουγγαρι μακαρονια βιολογικα,θαλοβαμβακα,ανθρακα και αυριο τηα βαλω και λιγα σπασμενα κοχυλια για να ανεβασω λιγο το gh kai kh!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Που εχεις βαλει τον υαλοβαμβακα και σε τη ποσοτητα?

Τι αποσταση εχεις τα λαστιχα μεχρι το ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

ο υαλλοβαμβακας ςιναι στο τελευταιο κουτακι πανω πανω μαζι με τον ανθρακα,και ειναι 2 ποντους σχεδον, αυτος που δινει το φιλτρο μαζι!!!!οσο για τα λαστιχα εινα κοντα στους 50 ποντους καω απ το ενυδριο...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει εδω και καιρο σωστα; τον ανθρακα τον χρειαζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Τα κουτακια ειναι καλα κουμπομενα γιατι εαν δεν ειναι μπορει να πιεζουν το στρογκυλο το πλαστικο

και να φρακαρει την φτερωτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα να βγαλεις τον υαλοβαμβακα απο το εξωτερικο και να το βαλεις επανω - επανω στο εσωτερικο

του Rio για να μπορεις να το αλλαζεις ευκολα, να μην ανοιγεις τακτικα το εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Η ροή του εσωτερικού φίλτρου είναι θεωρητικά 600 Lt/h , η ροή του 206 είναι 780 Lt/h. (Σωστά? )

Στην πρώτη περίπτωση το μανομετρικό είναι "0" ενώ στη δεύτερη έχεις τη διαφορά ύψους του ενυδρείου.

Η έξοδος του εσωτερικού είναι στενή οπότε το νερό βγαίνει με μεγαλύτερη ταχύτητα (όχι ποσότητα).

Η έξοδος του εξωτερικού έχει ειδική σχεδίασει ώστε να δημιουργεί αναρρόφηση του νερού που βρίσκεται γύρω της (τζιφάρι) και να δημιουργεί καλύτερη κυκλοφορία.

Είναι πιο φαρδιά από αυτή του εσωτερικού οπότε βλέπεις το νερό να βγαίνει με μικρότερη ταχύτητα. Αν θες να τα συγκρίνεις δοκίμασε σε πόσο χρόνο μπορεί να γεμίσει το καθένα ένα ίδιο δοχείο.

Έγινε επεξεργασία - FotisGt
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Φώτη,μάλλον έχεις απόλυτο δίκιο,απλά μου φαίνεται,λογικά το φιλτρο είναι μια χαρά,το εψαξα και ΚΑΤΑΛΑΒΑ πως παίζουν ρόλο όλα τα παραπάνω που είπες,σε ευχαριστώ για την βοήθεια,όπως και όλους τους υπολοιπους

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.... 10 ευρώ! :P

Link to comment
Share on other sites

Να σου κόψω μια επιταγή καλύτερα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

να κανω μια ερωτηση και εγω εχω το fluval 406 αλλα πρεπει να εχω το spray bar ας το πω αυτο που βγαζει το νερο,εξω απο το νερο?γιατι εγω το εχω μεσα στο νερο...επισης στην εισοδο που ρουφαει επειδη εχω γκαπυ-σαλιγκαρια-γαριδες,τι να βαλω?φοβαμαι μην ρουφιξη κατι,η δεν εχει θεμα?επισεις πιο το μανομετρικο του 206 και πιο του 406?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

τα μανομετρικα τους ειναι 1,45 και 2,25 αντιστοιχα,βαζεις στην εισοδο ενα σφουγγαρι η καποιο τουλι με μικρο ματι για να μη χωραει ο γονος!στρεφεις την εξοδο προς την επιφανεια για να κανει αναταραξη και οξυγονωση του νερου!

Link to comment
Share on other sites

Το τουλι να το βαλω απο εξω ε??Και πως θα μαζευει την βρωμια ομως?ναι ετσι το εχω,αλλα οχι να πεφτει το νερο απο εξω γιατι κανει αρκετο θορυβο,δεν εχει καποιο θεμα ηλαδη?το εχω 3 εκατοστα κατω απο το νερο

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι για το συγκεκριμενο φιλτρο,το πηρα και εκει που θα το βαλω το φιλτρο τα λαστιχα θα ειναι ανομιομορφα,δηλαδη το ενα πιο μακρυ απο το αλλο,πιο ειναι καλυτερα να ειναι πιο μακρυ απο εκει που βγαινει το νερο ή απο εκει που ρουφαει?Πιο να κοψω πιο μακρ?

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα δυο να ειναι ιδια και ευθεια! Δηλαδη λιγο παραπανω απ το ισα ισα!

Link to comment
Share on other sites

βασικα δεν μπορω να το βαλω κατω απο το ενυδρειο για να ειναι ισα και το βαζω κατω και αριστερα ας πουμε,οποτε ειναι πιο κοντα στην αριστερη πλευρα,αυτο λεω,οποτε δυο επιλογες εχω η τα κοβω ισα και απλα το αριστερο θα εχει μακρυτερο σωληνα η το κοβω πιο κοντο το αριστερο

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Αχαααα! Ωραια, αναλογα πιο σωληνα θα βαλεις στην δεξια μερια που ειναι και πιο μακρια, εκεινος θα ειναι και ο πιο μακρυς. Απλα πρεπει να ειναι σχεδον τσιτα. Να μην κανει κοιλια! Πισω δεν εχεις δυνατοτητα να το βαλεις; Καλυτερα νομιζω να ειναι ευθεια!

Ανοξε ενα θεματακι δικο σου αν θες μην χαλαμε αυτο εδω!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

H έξοδος προς το ενυδρείο να είναι όσο πιο κοντή γίνεται. Η είσοδος προς το φίλτρο ας είναι 5 χιλιόμετρα, αρκεί να μην έχει σημεία που μπορεί να παγιδέψει αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...