Jump to content

Αλλαγές Διακοσμου Και Φίλτρων.


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Ελπίζω όλοι να περάσατε όμορφα. Θα ήθελα να διευκρινύσω το εξις.

Θα ήθελα να κάνω κάποιες αλλαγες στον ήδη υπάρχοντα διάκοσμο του ενυδρείου μου καθώς και στο που είναι τα φίλτρα και ο θερμοστάτης. Πιο συγκεκριμένα θέλω να αλλαξω θέση στη ρίζα και να βάλω τα φίλτρα δεξια μαζι με τον θερμοστάτη έτσι ώστε να εκμεταλευτω τον χαμένο χόρο που ότα έστηνα, όντας άπειρος έκανα λιγο χαζομαρούλες. Αυτό είναι θεμιτό? και αν ναι, ακολουθουμε διαδικασία? Με αυτήν την αλλαγή θα μπορέσω να βάλω και λίγα φυτα επιπλέων. επίσις τις 2 ριζες ανούμπια τις έχω στο χαλίκι όχι πολι βαθια αλλα στερεώθηκαν σε αυτό. και η ρίζες έχουν φτασει παντού κάτω από αυτό. κανονικα φυτεύονται στη ρίζα έτσι? απαγορέυεται η μετατοτποθέτηση?

Ευχαριστώ! :)

Κ.Π.

post-52019-0-34000800-1368201814_thumb.jpg

post-52019-0-19851000-1368201816_thumb.jpg

post-52019-0-03312600-1368201818_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις οτι αλλαγες θελεις,μονο προσεχε να μην ανακατεψεις το βυθο και γενικα να μη σηκωθει πολυ βρωμια.Εχε και ετοιμο νερο για αλλαγη για καλο και για κακο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο γιατί το ένα έχει κεραμικο. Σε κάνα 2 μηνο μπαίνει εξωτερικό. Γιατί υπάρχει φόβος για το βυθό και την βρωμιά; Αλλαγή κανονική; 30 τιςεκατό;

Link to comment
Share on other sites

Αν ανακατεψεις τον βυθο και σηκωθει πολυ βρωμια μπορει να σου ανεβασει αμμωνια,εκτος οτι θα αιωρουνται και σωματιδια.Αν δεις κατι τετοιο κανε μια αλλαγη νερου για καλο και για κακο,

Link to comment
Share on other sites

A! Τέλεια! ευχαριστώ... Και κάτι ακόμα σε παρακαλώ. ο θερμοστάτης κοντα στα φίλτρα είναι καλό να είναι? Φυτα πόση απόσταση από φίλτρο και θερμοστάτη? Η 2 ανούμπιες που έχω μπορούν να ξεφυτευτουν και να δεθόυν στη ρίζα? με πετονια? η ρίζες τους που είναι θηρία? κοβονται? πρέπει? και αν ναι πόσο? Ευχαριστω πολύ ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης πρέπει να είναι κοντά στην εισαγωγή των φίλτρων γιατί έτσι τραβάει το ζεστό νερό και το διαχέει ομοιόμορφα η εξαγωγή του φίλτρου σε όλο το ενυδρείο.

Τα φυτά δεν παίζει ρόλο πόσο κοντά είναι στο φίλτρο αρκεί να μην του κόβουν την εισαγωγή του νερού.

Τις ανούμπιες πρέπει να τις ξεφυτεύσεις (γιατί αλλιώς θα σαπίσουν) και να τις δέσεις πάνω στην ρίζα σου με πετονιά.Προσοχή στο ξεφύτεμα να μην ανακατευτεί πολύ ο βυθός σου

Τις ρίζες κόφτες και άστες περίπου 1 με 1.5 cm.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Επειδή ήταν ανάγκη έκανα ότι έγραψες πριν το γράψεις! :-D παρόλα αυτά ο βυθός ανακατεύτήκέ! Έκανα 40 περίπου τις εκατό την αλλαγή και έχει λίγο θολούρα. Τα τεστ αμμωνίας τελείωσαν και δεν μέτρησα. Αύριο θα δω νιτρικα και από δευτέρα αμμωνία και φώσφορο. Οι ρίζες στην ανουμπια πρέπει να κοπούν στο 1 με 1 μίση εκατοστό και τώρα που τις έπιασα; Όταν μεγαλώσουν που θα παν; Κόβουμε και πάλι; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά το σκέφτηκες και έκανες αλλαγή.Στην ανούμπια εννοώ να μείνει 1 με 1.5 cm ρίζα μετά από το κόψιμο.Μετά δεν χρειάζεται να ξανακόψεις γιατί οι ρίζες της θα τυλίγονται στη ρίζα για να κρατηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Α! Τέλεια! Την πέτονια την αφαιρούμε αργότερα! Δεν είναι πολύ σφιχτό ούτε Λασκα. Για να μην πληγώσει τον κορμό. Έριξα και βακτήρια λίγες σταγόνες. Ελπίζω να μην την ακούσουν τα ψάρια! :-D Αν γίνει οτιδήποτε θα ενημερώσω στο θέμα αυτό. Καληνύχτα και ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...