Jump to content

Πληροφορίες Για Nimbochromis Venustus


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Όπως λέει και ο τίτλος που έβαλα στο θέμα, χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες σχετικά με τις nimbochromis venustus.

Από τι περιβάλλον πρέπει να πετύχω στο ενυδρείο μέχρι και αν είναι ευφικτό να αναπαραχθεί μέσα σε ενυδρείο και σε πόσα λίτρα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν πολλά λίτρα.

500+

Ζουν σε χαρέμι. Θέλουν πετρώδες περιββάλον και σκληρό νερό(βασικά το νερό του δυκτύου μας είναι αρκετό).

Ναι μπορούν να αναπαραχθούν σχετικά εύκολα αν τηρηθούν όλα τα παραπάνω.

Έχεις κάποια ιδέα του τι εστί αφρική? Πές μας λίγα πράγματα παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι ψαρι ηγετης,οταν ωριμασει,δεν ασχολειται με το να τσακωνεται με αλλα ψαρια,αρκει να υπαρχει το μηκος 160 ποντους ,και 500 λιτρα τουλαχιστον.Θελει πολυ καλη τροφη με πρωτεινες.Τρωει και λερωνει παρα πολυ,γιαυτο θελει καλη φιλτρανση.Ειναι ψαρι που κολυμπα,και δεν του αρεσουν η φωλιες,οποτε δεν θελει και παρα πολλες πετρες μεσα.Αλλο αρσενικο βενουστους δεν ανεχεται.

Η αναπαραγωγη του ειναι πολυ ευκολη,και γεναει πολλα μωρα,αλλα πρεπει οπωσδηποτε την θηλυκια να την βαλεις σε γεννηστρα,γιατι τα αλλα μελη θα φανε τα μωρα.

Ποσα λιτρα διαθετεις?,και εαν σκοπευεις να να λεις μονο βενουστους? :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ότι γνώσεις έχω, τις έχω από διάβασμα από δω κι από κει (Internet) και συγκεκριμένα για αυτό το ψάρι έχω ψάξει πληροφορίες. Γενικά για Αφρικανικά δεν ξέρω τίποτα ιδιαίτερο, και αυτό που ήθελα να μάθω είναι αν κάποιος γνωρίζει κάτι περαιτέρω για το συγκεκριμένο ψάρι, από εμπειρία του.

Επίσης, για αρχή σκέφτομαι να ασχοληθώ μόνο με Venustus και ένα χαρεμάκι από αυτά. Έχω διαβάσει βέβαια πως μπορώ να βάλω με στον ίδιο χώρο και ψάρια όπως Labidochromis species “yellow” και Melanochromis auratus, ισχύει κάτι τέτοιο; Αν γνωρίζετε και κάτι παραπάνω γι αυτά τα είδη θα με ενδιέφερε να μάθαινα κάτι περισσότερο.

Τα λίτρα που έχω είναι στα 1,300 καθαρά!

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγώ δυο πράγμτα τα Nimbochromiς ανήκουν στα haps αλλά ανήκουν στην ιδιαίτερη ομάδα των μεγάλων θηρευτών ,τα ψάρια που αναφέρεις οτι πιθανόν μπορείς να τα φιλοξενήσεις μάλλον κάποια στιγμή θα γίνουν μεζές τους,κοίτα ενα ποστ για την ομάδα των λεγόμεων μεγάλων θηρευτών που είχα απαντήσει κάποτε σε κάποιο άλλο φίλο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69900&p=613873

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι οι Venustus όταν ενιληκειωθούν ίσως γίνουν πιο επιθετικά προς τα άλλα πέραν του είδους τους, απλά ρώτησα μήπως και γνωρίζετε κάτι παραπάνω σχετικά με τη συμβίωσή τους με αυτά τα είδη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα δωμάτιο μέσα στο οποίο θα μπει η πισίνα που έχω με ύψος 50cm και διάμετρο 220cm

Link to comment
Share on other sites

Ναι πισίνα, για φίλτρο θα έχω ενυδρείο, κυκλωφορητή για να γυρίζουν τα νερά, φωτισμό κρεμαστό από πάνω με φθορίου και για θέρμανση 2-3 από τις κλασσικές αντιστάσεις 300άρες.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι οι Venustus όταν ενιληκειωθούν ίσως γίνουν πιο επιθετικά προς τα άλλα πέραν του είδους τους, απλά ρώτησα μήπως και γνωρίζετε κάτι παραπάνω σχετικά με τη συμβίωσή τους με αυτά τα είδη.

Προσωπικά με venustus θα έβαζα ψάρια της ομάδας των μεγάλων θηρευτών που αναφέρω στο ποστ που σου παρέθεσα ,δεν έβαζα mbuna γιατί θα τα φάνε ,εξάλλου τέτοιου μεγέθους ενυδρείο τους πάει πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ναι πισίνα, για φίλτρο θα έχω ενυδρείο, κυκλωφορητή για να γυρίζουν τα νερά, φωτισμό κρεμαστό από πάνω με φθορίου και για θέρμανση 2-3 από τις κλασσικές αντιστάσεις 300άρες.

Όταν λες για φίλτρο θα έχεις ενυδρείο λογικά λές θα έχεις κάποιο σαμπ.

Καλά εξηγιέσαι! Με τζάμι θα είναι?

Πάντως σε τέτοια λίτρα κάνεις τρελές καταστάσεις απο αφρική! Όχι μόνο βενούστους, αλλά βάζεις και άλλους πολλούς θηρευτές στο ενυδρείο σου! Απο αφρική και μαλάουι πάντα!

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Ναι σαμπ θα βάλω, αλλά όταν λες όχι μόνο Venustus, τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα ώστε να μην έχω προβλήματα αργότερα; Θέλω να κάνω σωστή δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαμπ θα βάλω, αλλά όταν λες όχι μόνο Venustus, τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα ώστε να μην έχω προβλήματα αργότερα; Θέλω να κάνω σωστή δουλειά...

Ρίξε μια ματιά:

http://www.cichlid-forum.com/profiles/results.php

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαμπ θα βάλω, αλλά όταν λες όχι μόνο Venustus, τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα ώστε να μην έχω προβλήματα αργότερα; Θέλω να κάνω σωστή δουλειά...

Θες να κανεις σωστή δουλειά αλλά αγαπητέ μου μάλλον δεν διαβάζεις τα ποστ που σου παρουσιάζουμε ,ξανά λοιπόν για τελευταία φορά http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85754&p=802589

Link to comment
Share on other sites

Χθες δεν μπορούσα να μπω σε αυτό το link. Οπότε αν κατάλαβα καλά κ. Σωκράτη, μαζί με αυτά που θέλω να βάλω που ανήκουν στα Nimbochromis, είναι καλό στα λίτρα μου να βάλω και 2-3 ακόμα είδη από τα παρακάτω με έναν αρσενικό και 2 θηλυκά χωρίς να έχω προβλήματα επιθετικότητας;

Aristochromis, Buccochromis, champsochromis ,dimidiochromis, exochochromis , fossorochromis ,hemitaeniochromis, lichnochromis, Mylochromis , Naevochromis , Nimbochromis ,Stigmatochromis ,Taeniochromis , Tyrannochromis

Link to comment
Share on other sites

Χθες δεν μπορούσα να μπω σε αυτό το link. Οπότε αν κατάλαβα καλά κ. Σωκράτη, μαζί με αυτά που θέλω να βάλω που ανήκουν στα Nimbochromis, είναι καλό στα λίτρα μου να βάλω και 2-3 ακόμα είδη από τα παρακάτω με έναν αρσενικό και 2 θηλυκά χωρίς να έχω προβλήματα επιθετικότητας;

Aristochromis, Buccochromis, champsochromis ,dimidiochromis, exochochromis , fossorochromis ,hemitaeniochromis, lichnochromis, Mylochromis , Naevochromis , Nimbochromis ,Stigmatochromis ,Taeniochromis , Tyrannochromis

Να ενας δυνατός συνδυασμός

Link to comment
Share on other sites

Αν γίνει αυτο το ενυδρείο θα βγάζει μάτια!

Αλλά δεν πάντησες όμως σε κάτι βασικό.

Θα είναι απο τζάμι? Δηλαδή Θα φαίνεται πλαγίως ή θα είναι σαν πισίνα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως θα βγει λογικά πολύ καλό, ναι σωστά. Σαν πισίνα φαντάσου το, αλλά η εικόνα που περιμένω να βγει θα είναι καλή. Δεν θα είναι με τζάμι...

Link to comment
Share on other sites

Η πισίνα θα είναι χαμηλά και στο ύψος που θα είναι θα βλέπεις πολύ καλά τα ψαράκια. Είναι ένα δωμάτιο το οποίο το έχω μόνο γι αυτό. Να πίνω τον καφέ μου και να τα χαζεύω!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να ρωτήσω, η ροή του νερού χρειάζεται να είναι χαμηλή ή υψηλή;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θέλω να ρωτήσω, η ροή του νερού χρειάζεται να είναι χαμηλή ή υψηλή;

Μέτριο προς το υψηλό!

Κανόνισε την φίλτρνση σου, και την κυκλοφορία αν δεις ότι είναι ελειπής την φτιάχνεις στην πορεία με εξτρα κυκλοφοριτές.

Για φίλτρανση εγώ θα σου πρότεινα 2 fluval fx5.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες που μου δώσατε. Όταν θα το υλοποιήσω το σύστημα, θα σας ενημερώσω! :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αναμενουμε φωτο ή βιντεο με αγωνια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...