Jump to content

Πρόταση Φωτισμού


PanaGreco

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα εκτιμούσα πολύ τις προτάσεις σας για αλλαγή φωτισμού στο ενυδρείο μου με κριτήριο την ανάπτυξη φυτών (φυτεμένο).

Το ενυδρείο είναι ένας κύβος 60Χ60Χ65 ύψος 230 λίτρων και φοράει τώρα 2 Χ 15W T8. Η πίσω λάμπα έχει μια ροζ απόχρωση!! Δεν ξέρω λεπτομέρειες γιατί ήρθε μαζί με το ενυδρείο. Απο τα λίγα έως πολλά που εχω διαβάσει εδώ μάλλον ο φωτισμός που έχω τώρα δεν κάνει και την καλύτερη δουλειά. Ηδη έχω πρόβλημα με μερικά φυτά.

Αν κρατήσω αυτές τις λάμπες και βάλω ανακλαστήρες θα βελτιωθεί η κατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Για τα λιτρα του ενυδρειου σου ειναι φτωχος ο φωτισμος. Κοιτα για ταινιες LED υψηλης φωτεινοτητας. Η αλλη λυση ειναι να καταργησεις το καπακι και να βαλεις κρεμαστο φωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Στους 60 πόντους μπορείς έυκολα να βάλεις λάμπες 24w Τ5. Μπορείς να βάλεις μεχρι και 8 (βάση χώρου) αλλά ειναι υπερβολή. Οι 5 είναι αρκετές.

Σε led δε θα σου πρότεινα να πας γιατί απλά είμαι κολλημενος με τις Τ5. Αυτές ξέρω, αυτές εμπιστέυομαι!! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα εκτιμούσα πολύ τις προτάσεις σας για αλλαγή φωτισμού στο ενυδρείο μου με κριτήριο την ανάπτυξη φυτών (φυτεμένο).

Το ενυδρείο είναι ένας κύβος 60Χ60Χ65 ύψος 230 λίτρων και φοράει τώρα 2 Χ 15W T8. Η πίσω λάμπα έχει μια ροζ απόχρωση!! Δεν ξέρω λεπτομέρειες γιατί ήρθε μαζί με το ενυδρείο. Απο τα λίγα έως πολλά που εχω διαβάσει εδώ μάλλον ο φωτισμός που έχω τώρα δεν κάνει και την καλύτερη δουλειά. Ηδη έχω πρόβλημα με μερικά φυτά.

Αν κρατήσω αυτές τις λάμπες και βάλω ανακλαστήρες θα βελτιωθεί η κατάσταση?

Έχω το ίδιο ενυδρείο.....4x24 T5 και καθάρισες.........απλά και ωραία! ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο ενυδρείο.....4x24 T5 και καθάρισες.........απλά και ωραία! ;)

Επιτέλους και κάποιος άλλος με ίδιο ενυδρείο !!!!! Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι ήμουν ο μόνος !!!!

Πως μπορώ να βάλω αυτές που λες? Θέλει πατέντα? Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες?

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδιά βοηθήστε λίγο !!!!!

Πήγα σήμερα να ψάξω τι επιλογές έχω και απογοητεύτηκα. Απο το μαγαζί που πήρα τον κύβο μου είπαν ότι δεν έχω επιλογές. Φαντάζομαι τόσα ξέρουν τόσα λένε.

Ευχαριστώ τα παραπάνω παιδιά που μου πρότεινα κάποιες ιδέες αλλά χωρίς τον τρόπο υλοποίησης δεν μπορώ να τις αξιοποιήσω.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις 2 φωτιστικά GLO 2x24 T5 το καθένα.Θα τα βάλεις επάνω με 4 λάμπες και καθάρισες...τόσο απλά! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Τώρα κατάλαβα αλλά θα ήθελα λύση (αν υπάρχει) που να κρατήσω τα καπάκια αν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς φιλαράκι δεν υπάρχει.....τουλάχιστον όχι σε Τ5.Αν θες κάτι καλό πάντως,πρέπει να πας σε Τ5.Μην μασάς,δώσε πόδι στα καπάκια.....δεν τρέχει και τίποτε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι σε Τ8?

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς φιλαράκι δεν υπάρχει.....τουλάχιστον όχι σε Τ5.Αν θες κάτι καλό πάντως,πρέπει να πας σε Τ5.Μην μασάς,δώσε πόδι στα καπάκια.....δεν τρέχει και τίποτε! ;)

Δεν ξερω αν ισχυει και στο θαλασσινο που ασχολησε εσυ αλλα καποια ψαρια του γλυκου πηδανε απ εξω αν δεν υπαρχει καπακι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά προς το παρόν έβαλα ανακλαστήρα στην μπροστινή λάμπα και άλλαξα την πίσω ροζ με την JBL TROPIC (Τ8/15W στα 7000Κ).

Δεν με ενθουσίασε το οπτικό αποτέλεσμα. Το ενυδρείο έχει τώρα ένα προς ώχρα χρωματισμό. Δεν μου αρέσει αλλά ίσως είναι καλύτερα για τα φυτά. Δεν ξέρω.

Πρώτα μου φαινόταν περισσότερο φωτεινό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ισχυει και στο θαλασσινο που ασχολησε εσυ αλλα καποια ψαρια του γλυκου πηδανε απ εξω αν δεν υπαρχει καπακι..

Ισχύει ρε συ...αλλά αν είναι να έχω "σφραγισμένο" το ενυδρείο για να μην σαλτάρει ο ψάρης.....ούτε καν!Αν θέλει να γίνει παστός,ας σαλτάρει! :P

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να βγάλεις τα καπάκια, τότε μπορείς να ψαχτείς για καμιά πατέντα.

Βγάλε αν μπορείς καμιά φώτο του καπακιού να δούμε μήπως μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να βγάλεις τα καπάκια, τότε μπορείς να ψαχτείς για καμιά πατέντα.

Βγάλε αν μπορείς καμιά φώτο του καπακιού να δούμε μήπως μπορούμε να κάνουμε τίποτα.

Σε ευχαριστώ για την πρόθεση και διάθεση βοήθειας. Θα επανέλθω με φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω είναι κάποιες φωτογραφίες μήπως μπορέσετε να προτείνετε κάτι. Μια απλή απορία μου είναι αν κατά πόσο μπορούν να αλλαχθούν οι Τ8 με αντίστοιχες Τ5 με την ανάλογη μετατροπή εκεί που είναι το balast.

Link to comment
Share on other sites

Μονο του σπανου τα γενεια δεν γινονται...

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Μονο του σπανου τα γενεια δεν γινονται... Mobile klaz speaking...

Δηλαδή μπορούμε να κάνουμε κάτι και να κρατήσω και τα καπάκια και να φθάσω στα watt που χρειάζομαι???????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έτοιμο Τ5 από την ANUBIAS αν θυμάμαι καλά.Κάτσε να το δω και θα σε ενημερώσω και με τιμή.

Μακάριιιιιιιιιιιιι !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι σχετικά εύκολα, αφαιρείτε το παλιό φωτιστικό και αντικαθηστάται με ένα καινούριο DIY, αλλά ας περιμένουμε πρώτα την έτοιμη πρόταση του Κώστα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έτοιμο Τ5 από την ANUBIAS αν θυμάμαι καλά.Κάτσε να το δω και θα σε ενημερώσω και με τιμή.

Κώστα μήπως βρήκες τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι έλειψα λίγο εκτός έδρας,αλλά αύριο θα μάθω και θα σου πω!

Σε περιμένω με αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...