Jump to content

Κατασκευή Diy Καπακιού Ενυδρείου Με Φωτισμό & Ψύξη


christosvas

Recommended Posts

Αφού κατέληξα στην τοποθέτηση για τις κόντρες στο νέο ενυδρείο μου (60x35x40), τώρα είμαι έτοιμος να κατασκευάσω το καπάκι με φωτισμό και ψύξη. Επειδή είναι η πρώτη προσπάθεια κατασκευής καπακιού ενυδρείου, θα ήθελα την γνώμη σας ώστε να διορθώσω τα λάθη στον σχεδιασμό πριν προχωρήσω στην τελική κατασκευή.
post-53210-0-29156700-1368221591_thumb.jpg
Επειδή έχω βάλει κρεμαστό φίλτρο στο πίσω μέρος του ενυδρείου (Fluval C2), το καπάκι καλύπτει μόνο τα 2/3 του ενυδρείου και έτσι δημιουργεί κάποιες ιδιαιτερότητες στην κατασκευή. Οι λάμπες είναι 2 x Τ5 με ανακλαστήρες Juwel (τους περιμένω για να δω το τελικό πλάτος τους) και με ηλεκτρονικό dimmable ballast το οπoίο θα ελέγχεται από ένα arduino board ώστε να μπορώ να προγραμματίσω το σταδιακό άναμμα και σβήσιμο των λαμπών (σύστημα ανατολής - δύσης)
post-53210-0-28828100-1368221611_thumb.jpg
Για ψύξη θα βάλλω δύο ανεμιστηράκια (KONIG 80mm και κάλυμμα για σκόνη Sharkoon aluminum). Στην αρχή σκέφτηκα να μπουν μπροστά στο ανοιγόμενο κάλυμμα, αλλά μετά σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερο να μπουν πίσω, όπως φαίνεται στο σχέδιο. Θα μπουν σε γωνία (είναι καλύτερα έτσι?) και για να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια σκέφτηκα να βάλω την πίσω κόντρα αρκετά χαμηλά, κάτω από την επιφάνεια του νερού (όπως φαίνεται στο διάγραμμα). Θα μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα αυτό? Οι λάμπες έχουν στεγανά ακροφύσια, οπότε θα μπορώ το καλοκαίρι να αφαιρώ τα γυάλινα καλύμματα για να υπάρχει καλύτερη ψύξη του ενυδρείου αλλά και των λαμπών.
post-53210-0-95663400-1368221625_thumb.jpg
Μπροστά το καπάκι θα ανοίγει για τάισμα και πρόσβαση στο ενυδρείο. Επίσης, σκέφτομαι να βάλω επάνω ένα ανοιγόμενο πορτάκι για να έχω εύκολη πρόσβαση στο ballast και την καλωδίωσή του).
Η κατασκευή θα γίνει με κόντρα πλακέ 10mm το οποίο θα βάψω άσπρο με αστάρι και οικολογική μπογιά.
Κάποιες αρχικές ερωτήσεις:
1. Τα 10mm κόντρα πλακέ είναι αρκετά για το καπάκι?
2. Οι ανεμιστήρες είναι καλό να μπουν σε γωνία, ώστε η ροή του αέρα να χτυπάει την επιφάνεια και μετά να βγαίνει από μπροστά?
3. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αν βάλω την πίσω κατά μήκος κόντρα χαμηλά, μες στο νερό? (περίπου 5-6cm από επάνω). Έτσι ο αέρα θα χτυπάει την επιφάνεια του νερού, αντί για την γυάλινη κόντρα, αφήνοντας μόνο 4cm πλάτος νερού.
Οποιαδήποτε σχόλια, παρατηρήσεις ή και ιδέες για βελτίωση του σχεδίου είναι ευπρόσδεκτα :)
Link to comment
Share on other sites

1) Μια χαρά. Καλό βάψιμο για να μην ρουφήξουν νερό και σκεβρώσουν/φουσκώσουν.

2)Αν και νομίζω οτι η κάθετη ροή θα βοηθούσε παραπάνω(εντελώς εμπειρικά το λέω αυτό, χωρίς να έχω αποδείξεις), πιστεύω οτι 2 80ριδες σε τόσα λίτρα θα κάνουν παπάδες όπως και να τους βάλεις(Εγώ στα 130λ με 2 60ριδες ρίχνω 1,5 βαθμό στο μπαμ καταμεσήμερο).

3)Η κόντρα δεν θα φαίνεται καθόλου ωραία μέσα στο νερό, άσε που δεν θα "κόβει" πολύ επιφάνεια αφού οι ανεμιστήρες θα βαράνε πλάγια.

Link to comment
Share on other sites

Και μένα δεν μου αρέσει η κόντρα βυθισμένη, αλλά αν την βάλω κανονικά αφήνει μόνο 4εκ πλάτος νερού, το οποίο δεν ξέρω αν είναι αρκετό. Ίσως αν βάλω τα ανεμιστήρια πλάγια αυξήσει την επιφάνεια ροής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά, επειδή δεν μου άρεσε η ιδέα της βυθισμένης κόντρας, απλοποίησα το σχέδιο και έβαλα μόνο κόντρες στα πλαϊνά και μία στην μέση. Έτσι τα ανεμιστηράκια θα μπορούν να έχουν όλη την επιφάνεια του νερού (8cm πλάτος).

post-53210-0-40377500-1369521195_thumb.jpg

post-53210-0-51642200-1369521161_thumb.jpg

Έκανα και μερικές αλλαγές στο σχέδιο του καπακιού, όπως φαίνεται στο διάγραμμα. Οι λάμπες και το ballast θα βιδωθούν σε λαμαρίνα, η οποία θα μπει εσωτερικά. Ακόμα περιμένω του ανακλαστήρες για να δω τι πλάτος έχουν ώστε να δω πως θα μπουν ακριβώς στο καπάκι.
post-53210-0-22388300-1369521213_thumb.jpg
Μερικές ερωτήσεις πριν προχωρήσω ;)
1. Που μπορώ να βρω κόντρα πλακέ θαλάσσης? Στο Leroy Merlin έχει δύο τύπους ΟΚΟΥΜΕ (?) και σημύδα, αλλά δεν ξέρω αν είναι θαλάσσης-νομίζω ότι πρέπει να γράφει WBP για να είναι θαλάσσης, δηλαδή ανθεκτικό στην υγρασία. Που άλλου μπορώ να βρω, προτιμότερο στην Ανατολική Θεσσαλονίκη?
2. Σκέφτομαι να πάρω 10mm πάχος, θα είναι αρκετό για καπάκι 60cm? Δεν θα σηκώνει κανένα βάρος, εκτός από το dimmable ballast και τις δύο Τ5 λάμπες.
3. Να κάνω δύο τρύπες στα πλαϊνά, ώστε στο μέλλον αν χρειαστεί να βάλω και άλλα δύο ανεμιστηράκια για ψύξη εσωτερικά του καπακιού?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.και το ογκουμέ και η συμίδα σου κάνει αφού θα τα βάψεις με το σωστό βερνίκι και όπως πρέπει .εγώ έχω ογκουμέ και δεν έχω πρόβλημα .

τώρα αν θες να βρείς υπάρχει μια μάντρα με ξυλεία στην περιοχή αεροδρομίου μία διασταύρωση μετά το ρύσιο αλλά δεν θυμάμαι πώς τον λένε.

2.το 10 άρι δεν έχει θέμα αλλά προτείνω 15αρι για να το δουλέψεις καλύτερα και για να υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια στο κόλλημα στα σόκορα .

3.αν μπορείς να τα κάνεις απο τώρα να είσαι έτοιμος θα είναι σίγουρα καλύτερα για να μην αναστατώνεις τα πάντα μετά .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις!

1. Τελικά πήρα το ΟΚΟΥΜΕ από το Leroy Merlin. Είδα ότι γράφει επάνω WBP, το οποίο σημαίνει ότι είναι θαλάσσης (αυτό μου είπε και ο υπάλληλος). Θέλω να το βάψω λευκό, οπότε πήρα το Aquachrom-eco. Μου είπανε από το κατάστημα (DIY) ότι δεν θα έχει πρόβλημα με την υγρασία - ελπίζω να έχουν δίκιο!

Δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω μια στρώση από ακρυλικό στόκο ή όχι?

2. Είχανε μόνο 12αρι, οπότε πήρα αυτό. Και εγώ νομίζω ότι όσο πιο παχύ πιο εύκολα δουλεύετε, και μπορώ να βάλω και βίδες για στερέωση της μεταλλικής βάσης για τον φωτισμό.

3. Το σκέφτομαι γιατί δεν ξέρω αν θα επηρεάσει την σταθερότητα των πλαϊνών η μεγάλη τρύπα, αλλά τώρα που πήρα 12αρι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα υποστρωμα καποιο ασταρι δηλαδη δεν θα ηταν και κακο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχουμε καμια εξελιξη;

Link to comment
Share on other sites

Προχωράει λίγο αργά η δουλειά λόγω φόρτου εργασίας. Μόλις τελειώσει το εξάμηνο ελπίζω να προχωρήσω γρήγορα ώστε να έχω το καπάκι έτοιμο για το καλοκαίρι :)

Έχω κόψει όλα τα ξύλα με μια σέγα (με πολύ μεγαλύτερη ακρίβεια απ' ότι στο κατάστημα!) και μόλις τελειώσουν οι βροχές κάνω την συναρμολόγηση και μετά το βάψιμο. Αστάρι δεν πήρα γιατί υπάρχει μόνο σε μεγάλες συσκευασίες, οπότε θα βάλω 2-3 χέρια από την μπογιά. Πήρα και στόκο για να καλύψω τα πλαϊνά από τα κόντρα πλακέ.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά .καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

τι γίνεται εδώ ? τελείωσε?

Link to comment
Share on other sites

γενικά τα πας καλά.

δεν μου αρέσει όμως το μπάλλαστ στο καπάκι.

για μένα φτιάξε και μια βάση για το ενυθδρείο όπου θα χωρά μπάλλαστα τροφοδοτικά ανεμιστήρων και ίσω κάποιο κοντρόλλερ.

θα μπορείς να βάλεις και διακοπτακια να ανάβεις τις λάμπες χωριστά.

φιλικά πάντα αυτό σχεδίαζα εγώ αλλά έχει μείνει ημιτελές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συγνώμη για την μεγάλη καθυστέρηση! Λόγω μεγάλου φόρτου εργασίας = σχεδόν μηδέν ελεύθερος χρόνος :( , κατάφερα μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων να τελειώσω το καπάκι με το φωτιστικό.

Τα τελικά σχέδια φαίνονται εδώ. Έκανα αρκετές τρύπες για αερισμό, και δύο μεγάλες (60mm) στα πλαϊνά για να βάλω ανεμιστηράκια αν χρειαστεί.

post-53210-0-69029300-1392940933_thumb.jpg

Χρησιμοποίησα κόντρα πλακέ 12mm, για μεγαλύτερη ευκολία στην συναρμολόγηση, από το Leroy Merlin το οποίο το έκοψα με ένα Bosch Jig Saw. Τα κομμάτια τα κόλλησα με ξυλόκολλα και τα στερέωσα με καρφάκια για να κρατήσουν το σχήμα και να στεγνώσει η κόλλα.

Το καπάκι το έβαψα με υδατοδιαλυτή μπογιά άσπρη με 3 περάσματα (δεν πήρα αστάρι για οικονομία ;). Το πρώτο χέρι το έκανα πιο υδαρές για να απορροφήσει καλύτερα. Η μπογιά άργησε αρκετά να στεγνώσει, νομίζω το αστάρι θα ήταν καλύτερη λύση για την επόμενη φορά.

post-53210-0-90000100-1392941013_thumb.jpg

post-53210-0-68342200-1392941016_thumb.jpg

post-53210-0-60681400-1392941019_thumb.jpg

post-53210-0-86947900-1392941022_thumb.jpg

Για φωτισμό χρησιμοποίησα δύο 24 Watt λάμπες φθορισμού, Sylvania GrowLux T5HO 24Watt & AquaLight 6500K T5HO 24Watt. To Ballast είναι dimmable της OSRAM για δύο λάμπες.

Οι λάμπες στερεώθηκαν με στεγανά ακροφύσια σε μια λαμαρίνα η οποία εφάρμοσε μέσα στο καπάκι. Για να γίνουν τρύπες για να περάσω βίδες και τα καλώδια στην λαμαρίνα, παιδεύτηκα αρκετά γιατί τις έκανα με φορητό δραπανοκατσάβιδο και έπαιρνε πολύ ώρα για την κάθε τρύπα.

post-53210-0-11089500-1392941088_thumb.jpg

post-53210-0-72313800-1392941090_thumb.jpg

post-53210-0-50157000-1392941098_thumb.jpg

post-53210-0-15935800-1392941124_thumb.jpg

post-53210-0-15272400-1392941126_thumb.jpg

Και το τελικό αποτέλεσμα φαίνεται εδώ. Το μόνο που απέμεινε είναι να μπουν τα ανεμιστηράκια στο πίσω μέρος του καπακιού για το καλοκαίρι σε συνδυασμό με τον Controller θερμοκρασίας STC1000 για να ολοκληρωθεί το καπάκι.

post-53210-0-99045200-1392941167_thumb.jpg

post-53210-0-85067300-1392941169_thumb.jpg

Στη συνέχεια έχω ήδη ξεκινήσει το “Dry start method” El Natural φυτεμένο ενυδρείο με DIY υπόστρωμα. Θα το παρουσιάσω σε επόμενη ανάρτηση.

Έγινε επεξεργασία - christosvas
Link to comment
Share on other sites

Constantinos,

Το ballast στο καπάκι ταίριασε πολύ καλά. Το έχω βάλει μέσα σε μια λαμαρίνα και έχει χωριστό καπάκι και τρύπες για εξαερισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη δουλεια και μερακλιδικη! Το παρακολυθω απ την αρχη το θεμα!

Τωρα το μονο που μενει ειναι να το δουμε γεματο και να δουμε κατα ποσο ειναι αξιοπιστο και λειτουργικο!

Πολλα μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

Όμορφη δουλειά και αρκετά μελετημένη.Μπράβο.

Όσο για το αστάρι που έγραψες πιο πάνω για μια επόμενη κατασκευή θα ήθελα να σου δώσω μια συμβουλή (φιλικά πάντα) από μια αντίστοιχη εμπειρία

που είχα εγώ.

Πριν δύο χρόνια σε μία αντίστοιχη κατασκευή με κόντρα πλακέ http://www.aquazone.gr/forums/topic/75973-diy-eaoaoeaaoth-eadhaeeiy-adhu-euiona-dheaey/

είχα περάσει πρώτα όλα τα ξύλα με διάφανο βερνίκι νερού και μετά πέρασμα (αφού είχε προηγηθεί ένα πέρασμα με λεπτό γυαλόχαρτο) με υδατοδιαλυτή μπογιά.

Για 1,5 χρόνο που το δούλευα (με αρκετή εξάτμιση και υγρασία δεν είχα κανένα πρόβλημα).Σε μια όμως ίδια κατασκευή μικρότερων διαστάσεων (για ένα 40Lt)

το είχα βάψει πρώτα με αστάρι δύο χέρια και μετά με την μπογιά.Σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα το καπάκι άρχισε να έχει προβλήματα από την υγρασία.Άρχισε να

ξερνάει την μπογιά οπότε με την υγρασία θα έπεφτε μέσα στο ενυδρείο (μιλάω για τις εσωτερικές επιφάνειες στο καπάκι).Εξωτερικά δεν είχα κάποιο πρόβλημα

εκτός από κάποιες διογκώσεις του ξύλου με αποτέλεσμα να μην κλείνουν καλά τα καπάκια.

Οπότε για μένα καλύτερα είναι το βερνίκι με το χρώμα και εσωτερικά μόνο βερνίκι.

Υ.Γ συγνώμη για το off topic αλλά καλό είναι να προλαμβάνουμε κάποιες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

manoswolf, δεν είναι καθόλου off-topic αυτό που ανέφερες. Μου άρεσε η ιδέα του βερνικιού για τις εσωτερικές επιφάνειες. Ιδιαίτερα αν μπορεί να περαστεί με μπογιά από επάνω. Θα το εφαρμόσω στην επόμενη κατασκευή μου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

manoswolf, δεν είναι καθόλου off-topic αυτό που ανέφερες. Μου άρεσε η ιδέα του βερνικιού για τις εσωτερικές επιφάνειες. Ιδιαίτερα αν μπορεί να περαστεί με μπογιά από επάνω. Θα το εφαρμόσω στην επόμενη κατασκευή μου!

:thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Είναι κάνεις εδώ;  ωραίο το καπάκι αντέχει ακόμη; είχες θέμα με υγρασία μούχλα κλπ ;σου στράβωσε καθόλου; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...