Jump to content

Οδηγός Επίλυσης Προβλημάτων Σε Vortech


Recommended Posts

Εδώ θα πρότεινα να ποστάρουμε όσοι κάτοχοι Vortech έχουμε εμπειρίες σε κάποια θεματάκια που δημιουργούνται με τις αντλίες και τα κοντρόλερ τους αναλύοντας τα προβλήματα και τις λύσεις, το ανοίγω αυτό το θέμα γιατί τις τελευταίες τρεις μέρες είχα σπάσει το κεφάλι μου που σταματούσε να δουλεύει η αντλία της Vortech MP40w και στο κοντρόλερ της αναβόσβηνε η κόκκινη ένδειξη, στην αρχή νόμιζα ότι χάλασε το κοντρόλερ και έπρεπε να πάρω καινούριο, μετά ότι ήθελε μια καλή συντήρηση το wet side και στο τέλος ότι ο μετασχηματιστής δεν έδινε τα κατάλληλα αμπέρ, τελικά τίποτα απο όλα αυτά τα περίπλοκα δεν ήταν, απλά ήθελε καλιμπράρισμα, οπότε ξεκινάω αναλύοντας το δικό μου πρόβλημα και την επίλυση του

Όταν στον κοντρόλερ της Vortech αναβοσβήνει το κόκκινο led και σταματάει να λειτουργεί ο κυκλοφορητής θέλει καλιμπράρισμα και πρέπει να ακολουθήσετε τα παρακάτω βήματα

α) Βγάζουμε το βύσμα του ρεύματος απο τον κοντρόλερ και απο το battery backup αν υπάρχει

β) Ξεχωρίζουμε το wet side απο το μοτέρ ( πρέπει να είναι σε απόσταση οι μαγνήτες τους )

γ) Ξαναβάζουμε το βύσμα στον κοντρόλερ

δ) Πατάμε το κουμπί Mode παρατεταμένα μέχρι να αναβοσβήσει το feeding mode ( αναβοσβήνει το λευκό λεντ )

ε) Πατάμε τώρα μαζί ταυτόχρονα τα κουμπιά του Mode και Set ( αναβοσβήνει τώρα το λευκό - κίτρινο λεντ )

ζ) Βγάζουμε το βύσμα του ρεύματος απο τον κοντρόλερ και τοποθετούμε το μοτέρ στην θέση καλά ευθυγραμμισμένο πάντα με το wet side

η) Ξαναβάζουμε το βύσμα στον κοντρόλερ και στο battery backup και ήμαστε έτοιμοι να επιλέξουμε το κατάλληλο πρόγραμμα ( η αντλία πάει σφαίρα και φεύγει το άγχος )

Εδώ και το βίντεο που με έσωσε

http://community.ecotechmarine.com/ecotechmarine/topics/my_vortech_pump_is_periodically_stopping_and_blinking_red_on_the_controller_how_do_i_fix_this

Αυτά απο εμένα, αν κάποιος άλλος έχει παρόμοια εμπειρία καλό θα ήταν να την μοιραστεί μαζί μας για να ταλαιπωρούμαστε λιγότερο στο μέλλον

Έγινε επεξεργασία - grigoros
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά πρέπει να κανείς πλάκα! σήμερα αυτό έπαθα και ψαχνομουν για καμία ώρα τέλος καλά αλλά δεν έπραξαν ετσι έκανα τα εξής

πήρα τηλέφωνο των αιολο

το έβγαλα απο την πρίζα καθάρισα την φτεροτη μετά παταγα το mode και set για να κάνω ρύθμιση απο την αρχή αλλά δε γινόταν τίποτα άνοιξε το άλλο παιδί το κοντρόλ να δούμε αν είχε κολλήσει κάτι αλλά ήταν οκ μόλις το ξανά κουμπωσε και το έβαλε στην πρίζα όλα οκ εκεί σκαλωσαμε αλλά τουλάχιστον δουλεύει κανονικά!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς καθόλου πλάκα, έφαγα μεγάλο παίδεμα, τώρα αν στο ξανακάνει και 'σένα ξέρεις την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Στις ελληνικές οδηγίες για την Vortech αναφέρονται αυτές οι διαδικασίες.....

Άντε βρε, διαβάστε και κανένα άρθρο, τζάμπα βγάλαμε τα μάτια μας να τα μεταφράζουμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Στις ελληνικές οδηγίες για την Vortech αναφέρονται αυτές οι διαδικασίες.....

Άντε βρε, διαβάστε και κανένα άρθρο, τζάμπα βγάλαμε τα μάτια μας να τα μεταφράζουμε !!!

Πες τα χρυσοστομε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δηλαδή που δεν το ανοίγει το συγκεκριμένο αρχείο ο υπολογιστής μου ρε παιδιά τι να κάνω; Λέτε να ήθελα να παιδεύομαι 3 μέρες και να αγχώνομαι στο τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα παίδες,

Αναβοσβήνει κόκκινο/πράσινο led. Στο manual λεει "φρακάρισμα". Καθάρισα το wet side αλλά μετά από 5-10 λεπτά κάνει το ίδιο.

Καμιά γνώμη? Σε mp40 αν παίζει ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου επειδη ετυχε να ειχα και εγω το ιδιο προβλημα πριν λιγο καιρο θα σου προτεινα να ξαναλυσεις ολο το wet side να κοιταξεις για αρχη αν εχεις πουθενα αλλοιωσεις στα εξαρτηματα και αν οχι τα ξανα βαζεις προσεχοντας μην σφιξεις πολυ το παξιμαδι πανω στην προπελα εγω αυτο επαθα και δημιουργησα προβλημα.πιστευω να βοηθησα και να πανε ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Το παξιμάδι πως το έλυσες? Οτι κατσαβίδι βάζω το διώχνει ο μαγνήτης :D

Φτου φτου μην το ματιάσω, την άφησα εκτός ρεύματος κανα μισάωρο και τώρα δουλεύει καμια ώρα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

το παξιμαδι που σφιγγει πανω στην προπελα εννοω το πρωτο κομματι που ξεβιδωνεις...καλο αυτο που λειτουργησε :bigemo_harabe_net-64: αλλα για καλο και για κακο κανε ενα ελενχω μεσα :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ....

το παξιμάδι σφίξιμο μόνο με το χέρι και όχι με κάποιο εργαλείο, διότι αν το σφίξετε πολύ χαλάνε τα πάσα της πλαστικής βίδας....

Link to comment
Share on other sites

Με το χέρι το έκανα αναγκαστικά Βάγγο :)

Τωρα που δουλεύει δεν την ξανάνοιγω. Θα την αφήσω έτσι και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...