Jump to content

Νέο ενυδρείο με σκαλαρια.


LARISEOS

Recommended Posts

Καλημέρα. Μετά στις αφρικανές είπα και εγώ να ασχοληθώ με τα σκαλαρια :D . Έκανα καινούριο ξεκίνημα στο ενυδρείο μου. Μετά από το στρώσιμο ..φιλοξενώ 2 ζευγάρια σκαλαρια (που μου είναι κριμένα ακόμα ) και μερικά νέον- καρντιναλιους- γαρίδες.

Δεν φαίνονται στρεσαρισμένα αλλά είναι μόνιμα κριμένα. Τη πρέπει να κάνω για να εμφανιστούνε και λίγο???

Και μια Φωτό από το νέο ξεκίνημα ;)

post-289-1171015741_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - LARISEOS
Link to comment
Share on other sites

ομορφο ενυδρειο αλλα για να εμφανιστουν θα πρεπει να βγαλεις καποια απο τα ξυλα σου

Link to comment
Share on other sites

ομορφο ενυδρειο αλλα για να εμφανιστουν θα πρεπει να βγαλεις καποια απο τα ξυλα σου

Λογικά δεν φταίνε τα ξυλα...θα προσαρμοστούν και εφόσον τρώνε ήδη σε λίγες μέρες μπορεί να νοσταλγήσεις τις μέρες που κυκλοφορούσαν και λίγο γύρω από τις κρυψώνες...θα ζητιανεύουν συνέχεια φαγητό...και τρώνε απίστευτες ποσότητες...και να δεις πως βλέπουν τα νεόν...σκέτη λιχουδιά, για μένα βγάλτα είναι αμαρτία!!!...Και για να προλάβω αυτούς που θα σου πουν, αν μπουν μαζι κτλ, κτλ θα το συνειδητοποιήσεις στις πρώτες διακοπές, εκει που συνήθως μειώνουμε λίγο τη ποσότητα φαγητού (ειδικά αν λείπεις πχ 10 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ;):thumbup: για τις πληροφορίες. Προς το παρόν τα νέον δεν αισθάνονται :buttrock: λουκουμάκια Βασικά ποτέ δεν μένουνε ατάιστα η μισοταϊσμένα τα ψαράκια μου γιατί τα έχω στο μαγαζί . Και είμαι πολλές ώρες εδώ. Άρα περνάνε καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον φίλε μου τα δικά μου δεν ξεψαρώσανε ακόμα…έχουνε μια εβδομάδα περίπου στο νέο ενυδρείο. Να βγάλω τα νέον και γενικά όλα τα μικρά και να βάλω μελανοτενίες???? Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου,

δεν νομιζω οτι πρεπει να αφαιρεσεις ξυλο,

τα σκαλαρια θα εμφανιστουν απο μονα τους μολις προσαρμοστουν. δεν ανηκουν στα ντροπαλα ειδη, αλλα το αντιθετο.

μπορεις να βαλεις καποιο ansistrus ακομη για καθαρισμο ξυλων και φυτων.

εγω εχω νεον με σκαλαρια εδω και ενα χρονο χωρις προβλημα, δεδομενου οτι εχουν σχηματιστει δυο ζευγαρια σκαλαριων και υπαρχουν και δυο εργενικα. εχουν μεινει και πσκ χωρις τροφη και στην αναφορα μετα ηταν ολα παροντα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Το ενυδρείο μου από την μέρα που έβαλα την λάβα στον βυθό …έχει δείξει εντελώς διαφορετικά όλα τα χρώματα των ζωντανών και των φυτών .Θα ανεβάσω και καινούριες φοτο μιας και έγιναν κάποιες αλλαγές και τοποθέτηση μερικών ακόμα φυτών. Αλλά να σε ρωτήσω . τα ansistrus πια είναι. Sorry αλλά δεν τα γνωρίζω. Που μπορώ να μάθω πληροφορίες γ αυτά ???

Link to comment
Share on other sites

δες εδω:

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...lichopterus.htm

και εδω για γνωμες απο χομπιστες:

http://www.aquahobby.com/gallery/e_bristle.php

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τη να κάνω? Εγώ νομίζω πως δεν πρέπει να βγάλω γιατί όλα και όλα είναι 2 κορμοί μέσα . για βοηθείστε για το γένος. Τουλάχιστον να ξέρω τι έχω. Και αν δεν σας κουράζω πέστε μου για τις τιμές… στην περίοδο ζευγαρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις πανω απο 10 ψαρια πρεπει να βγαλεις εναν κορμο.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα δειχνει το ενυδρειο σου. χρησιμοποιεις αεραντλια? δεν βοηθαει τα φυτα.

απο ποικιλιες σκαλαριων αναγνωριζω

ενα silver zebra,

ενα gold stripe και

ενα μιγμα silver zebra με marble coi

οι κορμοι να μεινουν εκει που ειναι.....! ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε....

Ξέχνα τα περί ... να βγάλεις κορμούς από μέσα.

ADMIN NOTE: Παρακαλώ να μην δίνουνουμε οδηγίες αν δεν γνωρίζουμε απλά για να πούμε κάτι... η σιωπή είναι χρυσός

Αν θέλεις να κάνεις αναπαραγωγή στα σκαλάρια σου πρέπει να μείνεις με ελάχιστα ψάρια μέσα.

Είναι πολύ δύσκολο να αναγνωρίσει κάποιος το γένος σε σκαλάρι ακόμα και εάν αυτό είναι σε τελικό μέγεθος απο εξωτερικά χαρακτηριστικά. Μπορείς όμως να τα ξεχωρίσεις από την συμπεριφορά τους σε περίοδο αναπαραγωγής. Σίγουρα τα ψάρια του ίδιου γένους θα παρουσιάσουν επιθετικές τάσεις το ένα προς το άλλο συνέχεια.

Εγώ για να καταλάβεις για να έχω αναπαραγωγές σε σκαλάρια σε ενυδρείο 200 λίτρων έχω μέσα μόνο ένα ζευγάρι σκαλάρια και κάποια 2 είδη από γατόψαρα στο βυθό και μερικά apple snails. Ο μεγαλύτερος εχθρός βέβαια όταν βγαίνουν τα αυγά είναι τα .... apple. Αλλά φτάσε πρώτα μέχρι εκεί και την κατάληλη ώρα λέμε και τα υπόλοιπα. Μέχρι τότε διάβασε και ΑΥΤΟ το άρθρο να δείς τι σε περιμένει με την αναπαραγωγή τους.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον jdp, το φυλο θα το διακρινεις μονο την περιοδο της αναπαραγωγης, αφου τα ψαρια ενηλικιωθουν, προσαρμοστουν στα σωστα λιτρα ενυδρειου με σωστες τιμες μετρησεων, σχηματισουν ζευγαρι και αποφασισουν να αναπαραχθουν!

μια φωτογραφια απο το δικο μου θυληκο silver zebra για να καταλαβεις πως φαινεται η σαλπιγγα οταν προβαλει πριν γεννησει: ;)

post-834-1171278842_thumb.jpg

του αρσενικου... ειναι πιο λεπτο σωληνακι και αιχμηρο. :D

Link to comment
Share on other sites

Ok. Άρα το βασικό είναι η υπομονή . από τροποποιήσει δεν θέλει κάτι το ενυδρείο μου??? (να βάλω -βγάλω). Το μόνο που με προβληματίζει είναι γιατί είναι συνεχεία κριμένα. Τα έχω 10 μέρες περίπου μέσα σε αυτό το περιβάλλων. Το καλό είναι πως τρώνε…αλλά όχι καλά μπορώ να πω. Τι να κάνω ;) ????

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή !!!

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά πάνε. Τα σκαλαρια αρχίσανε και εμφανίζονται. Αλλά όταν περνάω κοντά από το ενυδρείο τρομάζουνε και κρύβονται . έχουνε χωριστ ώμος σε ομάδες . Τα 2 zebra είναι πάντα μαζί όπου πάει το ένα πάει και το άλλο και το ίδιο γίνετε και με τα gold. Είναι φυσιολογικά όλα αυτά???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μετά από πολλές μέρες θα σας αναφέρω κάτι που έχω παρατηρήσει εδώ και 2 εβδομάδες περίπου . το ένα το ζευγάρι(οποσ νομίζω εγώ)εχει πιάσει την μεριά του φίλτρου και δεν αφήνει να πλησίαση τίποτα εκεί...μιποσ σημαίνει κάτι αυτό? τι μπορώ να κάνω να τα βοηθήσω? αλλαγές νερού ανά πόσες μέρες....βοήθειααααα θέλω

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια συμπεριφορά παρουσιάζουν όταν είναι έτοιμα για αναπαραγωγή ή όταν έχουν ήδη γεννήσει. Συνήθως επιλέγουν μία επιφάνεια (φύλλα, πέτρες ή ακόμη και πάνω στο φίλτρο) την οποία καθαρίζουν προσεκτικά πριν την εναπώθεση των αυγών. Την περιοχή γύρω από την επιφάνεια αυτή την προστατεύουν πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...