Jump to content

Αρχάριος Με 130 Λιτρα


Recommended Posts

Πρόκειται να αποκτήσω ενυδρείο τύπου cube (51 x 57 x 67) 130 λίτρων. Θα μπορούσα να βάλω σε αυτά τα λίτρα με τις διαστάσεις αυτές αφρικανικές κιχλίδες ;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον ,καλή διαμονή στο φόρουμ ,το ενυδρείο σου είναι κύβος οπότε θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με νανοκιλχλίδες Ταγκανίκας ,θα κάνεις ενα κόπο να διαβάσεις αυτό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115#entry550987 και αυτό για γενικότερες γνώσεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=30086

Καλώς ήλθες :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Οι νανοκιχλιδες της Ταγκανικα,ειναι μονοδρομος για τις διαστασεις του ενυδρειου σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα !

Έχω ρίξει ήδη μια ματιά στα άρθρα του φόρουμ και προσανατολιζομαι στις νανοκιχλίδες. Τι πληθυσμό μπορώ όμως να φιλοξενίσω ;

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα !

Έχω ρίξει ήδη μια ματιά στα άρθρα του φόρουμ και προσανατολιζομαι στις νανοκιχλίδες. Τι πληθυσμό μπορώ όμως να φιλοξενίσω ;

Μπορείς να βάλεις 5 άτομα για αρχή. :)

Link to comment
Share on other sites

5 από ένα είδος ή μπορώ κ συνδυασμό ;

Εναλλακτική για τις διαστάσεις του ενυδρείου υπάρχει κάποια πρόταση ;

Link to comment
Share on other sites

Με πεντε multies εισαι οκ. Δεν προτεινω δευτερο ειδος. :)

Link to comment
Share on other sites

Ενώ μου αρέσουν φοβάμαι ότι θα δείχνει άδειο (κυρίως λόγω ύψους ). Εκτός από κιχλίδες υπάρχει κάποια άλλη σύνθεση πιο κατάλληλη για cube ?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι διαστάσεις σου είναι περίεργες φίλε μου. Καταλαβαίνω οτι μπορεί να φαίνεται άδειο λόγο ύψους αλλά η συμπεριφορά είναι αυτή που θα σε κερδίσει.

Πάντως τα multis που σου προτάθηκαν μπορεί στην αρχή να βάλεις 5άδα αλλά μόλις αρχίσουν τις γέννες, θα σπάσει το ενυδρείο από τα ψάρια. :D

Να πω και μια ακραία πρόταση(εξάλλου μ' αρέσουν τα δύσκολα), να φτιάξεις κάτι σαν vivarium που περιέχει το νερό σαν βασικό στοιχείο με τα multis και ύψος περίπου 40 εκατοστά και στο υπόλοιπο να μπουν διάφορα υδρόφυτα, moss, αν θες καταρράκτης κ.τ.λ. (ξέφυγα εντελώς έτσι? χαχαχαχαχαχαχαχα!)

Link to comment
Share on other sites

Όντως !! Εγω θα τα κάνω αυτά ;;

Σκεφτόμουν το εξής : multis και julidochromis. Κ να κάνω ψηλό στήσιμο πετρών για να κινούνται τα julidochromis κ πιο ψηλά.

Γίνεται ;;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα ένα είδος στο ενυδρείο, λόγο της ιδιαιτερότητας των διαστάσεων.

Τα λιτρα τα εχεις για συνδυασμό 2 ειδών αλλά το μικρό πλάτος δυστυχώς δεν βοηθά. :meh:

Κατα την γνώμη μου το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ενα ζευγάρι Neolamprologus brichardi ή Νeolamprologus daffodil.

Link to comment
Share on other sites

Το vivarium όλοι μαζί θα το κάνουμε εδώ και πίστεψε με δεν είναι κάτι το πολύ δύσκολο. Αρκεί να έχεις όρεξη και μερικά λεφτά να επενδύσεις. :)

Ο συνδυασμός των 2 μπορεί να γίνει γιατί είναι δοκιμασμένο, αλλά συνήθως το ελάχιστο μήκος|(γιατί αυτό έχει σημασία) είναι στα 80 εκατοστά. Θα μου πεις για 20 εκατοστά? Και όμως στην Αφρική έτσι είναι.
Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις φιλαράκι(αυτό είναι στην κρίση σου) απλά εγώ σε ενημερώνω για το τι ισχύει. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την σειρά μου θα σου έλεγα να δοκιμάσεις shell-dwellers.

Τσέκαρε τα παρακάτω είδη.

Μερικά είναι εύκολο να τα βρεις μερικά πιο σπάνιο:

lamprologus multifasciatus

lamprologus brevis

lamprologus stappersi

lamprologus speciosus

lamprologus signatus

lamprologus ocellatus

lamprologus callipterus

lamprologus kungweensis

Όλα τους τρομερά ψάρια! Κάνε μια αναζήτηση, λίγο υπομονή, και μάλλον θα βρεις αυτό που σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Παναγιώτη.

Μία άλλη διαφορετική πρόταση από ποτάμια της Αφρικής είναι ένα ζευγάρι African butterflyfish που είναι καθαρά ψάρι επιφανείας, με μια 5άδα από Synodontis nigriventris που είναι βυθού. Έτσι θα γεμίσει όλο το ενυδρείο, αλλά φοβάμαι οτι πολύ δύσκολα θα τα βρεις. Ειδικά το 2ο, γιατί αν θυμάμαι καλά το 1ο το έχω δει κατά καιρούς. Οπότε καταλήγουμε στο ποστ του Παναγιώτη. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...