Jump to content

Και Να Θέλεις Να Φύγεις....


GKAZI

Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα

μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα να γράψω για μία από αυτές τις εμπειρίες που κάνουν τη διαφορά στο χόμπυ μας.

Πριν από αρκετό καιρό -μέσα Δεκεμβρίου- και μετά από ένα ατύχημα, καθώς από άγνωστη αιτία έχασα όλα τα ψάρια μου, να εγκαταλείψω τα ενυδρεία. Έτσι μάζεψα ό,τι είχε απομείνει, χάρισα 1-2 plecos που ήταν και αρκετά μεγαλούτσικοι και κράτησα ένα ζευγαράκι ancistrus albino και τρία σαλιγκαράκια blue apple snails για τα οποία δεν ενδιαφέρθηκε κανείς.

Τα έβαλα σε ένα 40λιτρο, bare bottom με μόνο διάκοσμο δύο ξύλα που είχα δέσει πάνω τους κάποιες ανούμπιες νάνες και... τα ξέχασα.

Ταμπλέτες βυθού κάθε πρωί εκτός Κυριακής και αλλαγές νερού κάθε 2 μήνες, μόλις το 30%, χωρίς μετρήσεις, χωρίς τίποτε.

Τέτοια ήταν η απογοήτευσή μου από την απώλεια, που το άφησα στην τύχη του.

Έτσι κι αλλιώς με γέννες δεν ήμουν ποτέ τυχερός, πόσο μάλλον από ancistrus που δεν είχαν φωλιά ή μηλοσαλίγκαρα, που όσα είχα πάρει μέχρι τότε είχαν αποδημήσει.

Έτσι πέρασε καιρός, όταν στα τζάμια του ενυδρείου είδα αυτό:

post-12103-0-86907800-1368369473_thumb.jpg

Κατάλαβα, πως πρόκειται για αυγά από τα σαλιγκάρια. Κάπου είχα διαβάσει πως έτσι είναι και θέλησα να τα σώσω.

Την επόμενη μέρα και κάθε μέρα για αρκετό καιρό και νέο τσαμπάκι.

Κατάλαβα πως στα τρία σαλιγκάρια έτυχε να είναι ο Μήτσος με την Κική και την Κοκό.

Και αφού δεν ήξερε από την Κική και την Κοκό ποιά να διαλέξει, τις... φλέρταρε και τις δύο.

Για να δω αν μπορώ να βγάλω σαλιγκαράκια πήρα ένα πλαστικό ταπεράκι από σούπερ μάρκετ που είχε φέτα το έπλυνα καλά και του έβαλα μέσα ένα κομμάτι βαμβάκι και πάνω του τα τσαμπάκια.

post-12103-0-30911500-1368370063_thumb.jpg

Μου φάνηκε περίεργο πως γέννησαν αφού τα είχα αφήσει στην τύχη τους, αλλά τέλος πάντων.

Συνέχιζα να μαζεύω τσαμπάκια, ψέκαζα με νερό ενυδρείου, αλλά είχα την τύχη το ταπεράκι να κλείνει με καπάκι. Οπότε το έβαλα στην επιφάνεια του νερού σε απόσταση 15 cm από το φως, με τη ζέστη το νερό εξατμιζόταν, μαζευόταν στο καπάκι, ξανάπεφτε πάνω στο βαμβάκι και τα αυγά ήταν πάντα υγρά.

Μόλις βγήκαν τα πρώτα σαλιγκαράκια

post-12103-0-92405900-1368370226_thumb.jpg

τα πήρα, άνοιξα πολλέέέέέέές τρύπες σε ένα πλαστικό ποτηράκι, του έβαλα "σωσίβιο" από σωλήνα 12/16 και το άφησα στην επιφάνεια του νερού.

post-12103-0-41198700-1368370327_thumb.jpg

Έτσι το νερό ανανεωνόταν μέσα στο ποτηράκι, ενώ μπορούσα να ταΐσω τα σαλιγκαράκια με μια ταμπλέτα βυθού χωρίς να τρώνε την τροφή τα μεγαλύτερα. Μόλις κάποιο δυνάμωνε περισσότερο το πέταγα μέσα στο ενυδρείο

Κάποια μέρα -σημειωτέον χωρίς να φορώ τα γυαλιά μου- έβλεπα τα σαλιγκαράκια να γυροφέρνουν, όταν η κόρη μου με ρώτησε: "Αυτό γιατί κουνάει την ουρά του?"

Έβαλα τα γυαλιά και τι να δω?

post-12103-0-10213200-1368370559_thumb.jpg

και λίγο πιο κάτω

post-12103-0-60489500-1368370591_thumb.jpg

αλμπινάκια. Έπαθα πλάκα γιατί όπως είπα το είχα αφήσει στην τύχη του.

Ήθελα όμως να βρω που ζευγάρωνε το ζευγαράκι, αφού δεν υπήρχε φωλιά, οπότε λίγες μέρες μετά το ανακάλυψα. Στο βαθούλωμα μίας από τις ρίζες ένα μπαλάκι αυγά.

post-12103-0-40950700-1368370752_thumb.jpg

άρχισα να παρακολουθώ τη διαδικασία, οπότε είδα τον... "μπαμπά" να αερίζει τα αυγά.

Αποτέλεσμα? Το 70άρι που τα μετέφερα όλα να έχει γεμίσει μπλε μηλοσαλίγκαρα και αλμπινάκια.

Αν κάποιος φίλος θέλει σαλιγκαράκια μπορεί να μου στείλει μήνυμα και να του δώσω μία πεντάδα για να πέσουν και τα δύο φύλα. Η ποσότητα φτάνει για 10-12 άτομα, αλλά βγαίνουν συνεχώς και νέα.

Μόλις μεγαλώσουν τα αλμπινάκια θα πάρουν σειρά για άλλα φιλόξενα ενυδρεία.

Μοναδική προϋπόθεση να τα παραλάβει από σταθμό του μετρό σε Κεραμεικό (κατά προτίμηση) ή Σύνταγμα.

Link to comment
Share on other sites

Και σαληγκαράκια και αγκιστράκια αλπινάκια....τέλεια... Η καλύτερη ανταμοιβή του χόμπι.Σου ευχομαι να γεμίσεις αρκετά ενυδρεία συχομπιστών με αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλοστη φορα που διαβαζω για γεννες απο ενυδρειο που αφηνεται στην τυχη του. Ρε μπας και κανουμε κατι λαθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολλοστη φορα που διαβαζω για γεννες απο ενυδρειο που αφηνεται στην τυχη του. Ρε μπας και κανουμε κατι λαθος;;;

Πρέπει να παραδεχτώ ότι εγώ το... παράτησα στην τύχη του από απογοήτευση, αλλά κάτι ανάλογο είχα δει και στον Σταμάτη, ένα ενυδρείο του οποίου είχε... εγκαταλειφθεί αλλά έσφυζε από ζωή. Μάλλον τον κυριότερο ρόλο παίζει η καλή και δυνατή φίλτρανση και να μην πολυεπεμβαίνουμε μέσα στο νερό....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ενα σημαδι που λεει να μην απογοητευεσαι και να μην αφησεις το χομπι Νεκταριε..Να σου ζησουν!:)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νεκτάριε! Η ανταμοιβή όλων αυτών των προσπαθειών δεν άργησε να έρθει!

Ειδικά μετά από την τελευταία αναποδιά το άξιζες φιλαράκι!

Να είσαι καλά και να σου ζήσουν!

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο!! Μπράβο σου φιλαράκι, να σου ζήσουν όλα. :)

Link to comment
Share on other sites

. Μάλλον τον κυριότερο ρόλο παίζει η καλή και δυνατή φίλτρανση και να μην πολυεπεμβαίνουμε μέσα στο νερό....

Σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φιλαράκια για τις ευχές σας.

Τώρα όλο και κάποια ενυδρεία θα βρεθούν να τα φιλοξενήσουν, γιατί σαλιγκαράκια βγαίνουν συνέχεια. :bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-66:

Link to comment
Share on other sites

Νεκτάριε στο είχα πεί και το λέω και σε όλους εδω μέσα , αφήστε τα ψαράκια στην ησυχία τους και απολαύστε τα !!!

Νεκτάριε χτύπα ενα τηλέφωνο σε θέλω για το γερανάκι σου (αν το έχεις ακόμα ) .

Το Σαββάτο το απόγευμα μετακομίζουμε τα ενυδρεία .

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν!!! Νομίζω ότι όταν βλέπεις μια αναπαραγωγή στο ενυδρείο σου ότι και να είναι αυτή, η επιβράβευση και η ηθική ικανοποίηση που παίρνεις είναι μαγική!!

Link to comment
Share on other sites

Και μία παρατήρηση μέσα από αυτή την εμπειρία.

Όπου κι αν βρήκα πληροφορίες για την αναπαραγωγή των apple snails, παντού διάβασα ότι τα νέα σαλιγκαράκια βγαίνουν από τα αυγά τους μετά από μιάμιση με τρεις εβδομάδες, δηλαδή 10 - 20 μέρες.

Άγνωστο γιατί τα τσαμπάκια που βρήκα στα τζάμια και έμπαιναν στο ταπεράκι, δεν τα πέταξα όταν πέρασαν οι 20 μέρες αλλά τα κράτησα.

Δεν ξέρω αν είναι συνηθισμένο ή δεν έχει ξανασυμβεί, αλλά σαλιγκαράκια βγήκαν και μετά από 40 - 50 μέρες.

Όχι πολλά, όχι όλα τα τσαμπιά αλλά συνολικά 4-5 σαλιγκαράκια από τα συγκεκριμένα αυγά, τα οποία δεν θα είχαν εκκολαφθεί αν τα είχα πετάξει στις 25 μέρες.

Οπότε ίσως όλα να είναι σχετικά αναφορικά με τα όρια εκκόλαψης των αυγών από τα apple...

Link to comment
Share on other sites

μετα την λυπη..η χαρα..ωραια εμπειρια απο το πουθενα :)

Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά σε βρίσκω φίλε. Όλα να σου πάνε καλά απο εδώ και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...