Jump to content

Ανεμιστηράκια Και Μείωση Θορύβου


Force

Recommended Posts

Ψάχνοντας κάποιον τρόπο να μπορέσω να χαμηλώσω τον θόρυβο που έκαναν τα ανεμηστηράκια (μιας και το ενυδρείο είναι στο σαλόνι) έκανα μια κατασκευή η οποία κατέβασε σημαντικά τον θόρυβο από σε αυτά.

Λοιπόν βασικά τα ανεμiστηράκια είναι αυτά από το ebay.

d322_1_zps7c543435.jpg

Όταν δουλεύεαν μετρημένα με όργανο έβγαζαν 61db θόρυβο αρκετά ενοχλητικό.

Αφού ανοίχτηκε μια τρύπα στο καπάκι του ενυδρείου αφοράστηκε αυτό το υλικό

adamhall019505speakerfoam_zpsc440a514.jp

από εδώ http://www.artsound.gr/catalog/adam-hall-019505-ixodiaperato-afroleks-ixeia-timi-metroy-p-4303.html με το οποίο ντύθηκαν τα ανεμιστηράκια μόνο από το επάνω μέρος

και μείωθηκε ο θόρυβος κατά 10 db

Το αποτέλεσμα ήταν αυτό

2013-05-121118_zpsa055c558.jpg

Πάλι όμως ο θόρυβος ήταν αρκετός έπρεπε να πέσουμε και άλλο

οπότε αγοράστηκε αυτό το υλικό

Capture_zpscac01f62.jpg

Το οποίο είναι ηχοαποφητικό από εδώ

http://lazarakis-constructions.gr/products.php?cid=393

και έγινε μια ξύλινη κατασκευή και επενδύθηκε μέσα με αυτό το υλικό

2013-05-12111600_zps23ccb3b9.jpg

και σκεπάστηκαν τα ανεμιστηράκια αφήνοντας μια απόσταση περίππου 2 εκατοστά από το επάνω μέρος για να μπορούν να παίρνουν το αέρα που θέλουν για να τον στέλνουν στο ενυδρείο

Το τελικό απότέλεσμα είναι αυτό και ο θόρυβος έπαισε στο 36 db που πλέον είναι σχεδόν αθόρυβα.

2013-05-081721_zps8f8271ce.jpg

Link to comment
Share on other sites

ο θορυβος επεσε στο μισο... η αποδοση τους??

Link to comment
Share on other sites

Αερα απο που τραβαει?

Link to comment
Share on other sites

Αερα απο που τραβαει?

αυτη την απορια εχω και εγω.....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη πατεντα. Απο οτι καταλαβα τραβαει αερα απο πισω που ειναι ανοιχτο.

το ρικοφορμ (ετσι λεγεται αυτο το ηχοαποροφητικο υλικο) αποροφαει τον ηχο

και αυτο που ακους ειναι μια μικρη αντανακλαση απο τον τοιχο πισω του.

Link to comment
Share on other sites

Από πίσω που είναι ανοιχτό δεν έχει πέσει η απόδοσή τους καθόλου, το ενυδρείο απέχει από τον τοίχο περίπου στα 15+ εκατοστά

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Βαλε μας μια φωτο από πίσω αν μπορείς!

Τη θερμοκρασία είχες πριν? Πόσο κατέβηκε ?πόσες ώρες τα δουλεύεις? Πόσα λίτρα?

Αυτά για τώρα :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Ήδη υιοθέτησα την πολύ ωραία πατέντα σου....απλά στην πίσω μεριά έβαλα και μια κόντρα και έτσι κάνει ένα μικρό Γ, ώστε ο θόρυβος να μειωθεί και άλλο λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω από πίσω μιας και δεν έχω πολύ χώρο για φωτογραφία, το ενυδρείο είναι 350 lt η θερμοκρασία που ζητάω από τον controller είναι 26,6 και τα ανεμιστηράκια ανάβουν στους 27 C με μισή ώρα και κάτι λειτουργίας κατεβαίνει στους 26.6 άνετα, με τις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα, αλλά πλέον δεν ακούγονται όπως πριν και όλη την ημέρα να δουλεύουν εάν ανέβουν οι θερμοκρασίες μια χαρά είναι από θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Η απορία μου ήταν ως προς την απόδοση λόγο ότι το κλίνεις σχετικά..

Έμενα προσωπικά πάντως με κάλυψες θετικά και θα περιμένω μετά από καιρό που θα έχουν ανέβει οι θερμοκρασίες να μας κάνεις ένα update θετικό η αρνητικό (λογικά θετικό θα είνα :bigemo_harabe_net-64: ι)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι τώρα να κάνω είναι να αντιστρέψω τα φίλτρα δηλ τι θέλω να πώ, κάτω από τα ανεμηστηράκια δουλεύει το eheim 2227 το οποίο βγάζει νερό για λίγη ώρα και μετά κάνει παύση για λίγο και ξαναβγάζει νερό, ενώ από την άλλη μεριά το eheim 2074 έχει συνεχείς ροή εάν αλλάξουν πλευρά τα φίλτρα και τα ανεμηστηράκια ψύχουν το νερό που έχει σταθερή ροή ίσως να ψύχεται πιο γρήγορα το ενυδρείο τι λέτε μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο να το δοκιμάσω.

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά από την στιγμή που θα έχει κυκλοφορία θα το ψύχει μεν αλλά δεν ξέρω για ποιο γρήγορα....

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω σήμερα το απόγευμα και εγώ αυτό πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα με σταθερή ροή

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω σήμερα το απόγευμα και εγώ αυτό πιστεύω ότι θα είναι καλύτερα με σταθερή ροή

Οι ανώδυνες δοκιμές ποτέ δεν βλάπτουν!!! :bigemo_harabe_net-72:

Έγινε επεξεργασία - Bloster
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή έγινε χτες το απόγευμα, τι είδα.

Η σκέψη μου ήταν να μπορέσω να ψύξω όσο μπορώ ένα spray bar από τα 2 σαν που υπάρχουν στο ενυδρείο γιαυτό και πήγα σε ανεμηστηράκια όλα συγκεντρωμένα και όχι σε όλο το καπάκι του ενυδρείου, όταν πήραν μπροστά τα ανεμιστηράκια, αυτό που παρατήρησα ήταν ότι άργησε λίγο να ξεκινήσει η πτώση θερμοκρασίας αλλά όταν ξεκίνησε να πέφτει έπεσε πιο γρήγορα, να σημειώσω ότι όλα τα ανεμιστηράκια βαράνε πάνω από το spray bar και τα 6.

Θα το παρακολουθήσω και τις επόμενες μέρες να δω εάν ήταν η ιδέα μου και θα σας ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι πολύ ευχάριστα αποτελέσματα!! :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Περιμένουμε την συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...