Jump to content

Σαλιγγαρια Σε Φυτεμενο


Recommended Posts

Χαιρεται ,τον τελευταιο καιρο εχω μια εξαρση σε σαλιγγαρια.Θα εχω προβλημα με τα φυτα μου?Θα πρεπει να κανω κατι η να τα αφησω να αναπτυσσονται?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Αν ειναι πολλα και δεν τα θες μπορεις να βαλεις μερικα helena για να μειωθει ο πληθυσμος τους.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η σωστη κατηγορια??Και τα helena τι ειδος ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η σωστη κατηγορια??Και τα helena τι ειδος ειναι??

Ρίξε μια ματιά εδώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Η σωστη κατηγορια φιλε μου ειναι η κατηγορια των γαριδων,σαλιγκαριων και αλλων ασπονδυλων στην οποια μετεφερα το θεμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ειχα δει καν να φανταστεις :bigemo_harabe_net-69: .Απλα επειδη δεν ξερω,κανουν κακο στα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτας για τα helena, οχι δεν κανουν κακο στα φυτα , μειωνουν τον πληθυσμο των λαθρεπιβατων.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που μιλάμε για σαλιγκάρια <<λαθρεπιβάτες>> το μεγαλύτερο πρόβλημα που δημιουργούν είναι το αισθητικό όταν αρχίζει και ξεφεύγει ο πληθυσμός τους. Μπορείς να κάνεις τις εξής ενέργειες. Να αφαιρέσης με το χέρι όσα μπορείς, χρήση παγίδας, έλεγχος της τροφής που ρίχνεις στο ενυδρείο ώστε να μην υπάρχουν πλεονάσματα, και πρόσθεση στο ενυδρείο σου των φυσικών θηρευτών τους anentome helena. Δεν χρειάζεται η πλήρη εξαφάνισή τους αλλά ο έλεγχος του πληθυσμού τους.

Link to comment
Share on other sites

Aνέβασε μια φωτογραφία να δούμε για ποια σαλιγκάρια μιλάς αν θες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου ειπε ενας γνωστος να χρησιμοποιησω ενα eSHa GASTROBAC 10 ml.Εκανα καλα λετε?Θα κανει δουλεια?Πριν που ρωτησα για τα σαλιγγαρια ειναι αν κανουν κακο στα φυτα η στην βιολογια γενικα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω το φάρμακο, αλλά δεν υπάρχει λογος να βάλεις κάτι χημικό στο ενυδρείο σου χωρίς να υπάρχει λογος. Καποια σαλιγκαρια θα ειναι ενοχληση για τα φυτά σου, κάποια όχι. Γι αυτό προτεινα να ανεβάσεις μια φωτό, να δούμε περι τίνος προκειται

Link to comment
Share on other sites

Το εχω βαλει,λεει οτι δεν επιρεαζει καθολου το ενυδρειο,μαλιστα γραφει τα εξης-Θεραπεία κατάλληλη για την καταπολέμηση ανεπιθύμητων σαλιγκαριών στο ενυδρειο μας. Είναι ασφαλές για τα ψάρια και τα υδρόβια φυτά. Καθαρίζει το νερό και καταπολεμά το bacterial bloom. Μετά την χρήση δεν χρειάζεται να πραγματοποιηθεί αλλαγή νερού στο ενυδρειο.

Το θεμα ειναι οτι δεν τα εχω ξεπαστρεψει ολα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου έγραψαν και τα παιδιά προηγουμένως, ο ασφαλέστερος φυσικοτερος αποτελεσματικότερος και με διάρκεια είναι η χρήση σαλιγγαριών Anetone Helena γνωστά και ως σαλιγγάρια δολοφόνοι.

Αυτά τρέφονται αποκλειστικά με σαλιγγάρια και παραμένουν στο ενυδρείο σου χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα στα φυτά.

Μην τα βάλεις όμως τώρα στο ενυδρείο σου μιας καινέχεις ρίζει φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην κάνει κακό στα ψάρια το σαλιγκαροκτόνο σου, αλλά δεν παύει να είναι μια προσθήκη μία αχρείαστης χημικής ουσίας, τη στιγμή που υπάρχουν φυσικοί τρόποι καταπολέμησης...

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα γιατι δεν ηθελα να αντικαταστησω τα σαλιγκάρια με σαλιγκάρια !Αν ομως δεν δω -αποτελεσμα θα κοιταξω και για αυτη την μεθοδο.Απλα ειχα αρχισει να γεμιζω πολλα μικρα ..

Link to comment
Share on other sites

Τα φαρμακα τα χρησιμοποιουμε ως μια τελευται και αισχατη λυση,υπαρχουν πολλες λυσεις για τα σαλιγκαρια,απο χειροκινητη αφαιρεση,παγιδα,σαλιγκαρια δολοφωνους κ.α

Δεν ριχνουμε με το παραμικρο χημικα στο ενυδρειο μας..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,μαλλον δεν καταλαβες..Ειναι παααρα πολλα τα σαλλιγαρια και σε καμια περιπτωση δεν γινοτανε με το χερι.Επισης παρα πολλα ειναι μικρα και δεν πιανονταν...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ,μαλλον δεν καταλαβες..Ειναι παααρα πολλα τα σαλλιγαρια και σε καμια περιπτωση δεν γινοτανε με το χερι.Επισης παρα πολλα ειναι μικρα και δεν πιανονταν...

Ολα γινονται..πιστεψε με..υπαρχουν και παγιδες και ξαναλεω οτι δεν ριχνουμε χημικα στο ενυδρειο μας με το παραμικρο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χαιρεται επανερχομαι στο θεμα για δυο λογους!1ον να πω οτι το φαρμακο δεν εκανε ουσιαστικα τιποτα αλλα αντιθετως επειδη εχει βαση το χαλκο(οπως συζητησα με ενα φιλο -που ξερει περισσοτερα, απο εμενα) καποια φυτα πηραν την κατω βολτα!! :bigemo_harabe_net-87: 2ον Το προβλημα παραμενει !Αυτο που εκανα λοιπον ειναι να βαλω αυτα τα Helena (σαλιγκάρια δολοφόνους) και ενα κλόουν!Τα σαλιγγαρια δεν ειδα να κανουν κατι ενω σε αντιθεση με τον κλοουν που τον εχω δει και μια φορα στο ενυδρειο να ρουφαει ενα σαλιγγαρι!Ολο κρυβεται γενικα.

Τωρα ερχεται η αποκαλυψη.Μια μερα που γυρισα σπιτι ,το βραδι και ενω ειχαν κλεισει τα φωτα στο ενυδρειο ,πολυ ωρα- απο περιεργεια πηγα κοντα στο τζαμι .Και τι να δω...Απειρα σαλιγγαρια κολλημένα στο τζαμι!Εκατσα λοιπον σιγα σιγα με την αποχη μου και τα μαζευα σιγα σιγα..Αυτο γινεται εδω και 4 μερες.Εχω φτασει στο σημειο να βλεπω καμια δεκαρια στο τζαμι .Δεν ξερω αν αυτη ειναι η λυση αλλα εμενα μου απεδωσε :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Οι κλόουν απο όσο γνωρίζω μπαίνουν σε ομάδες. Μπορεί να ηταν φοβισμένος μόνος του. Τα helena ποσο καιρό τα είχες μέσα και σε τι αριθμο ;

Link to comment
Share on other sites

το κλόουν χρειάζεται πολλά λίτρα γιατί γίνεται τεράστιο .επίσης δεν πάει μόνο του .ναι όντως αυτό το ψάρι συνήθως είναι κρυμμένο .

μου κάνει εντύπωση βέβαια γιατί τα helena δεν κάναν την δουλειά τους .πόσο καιρό τα έχεις μέσα ?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω πει απειρες φορες και θα το ξαναπω αλλη μια,πρωτα δοκιμαζουμε τα ευκολα και μετα παμε στα φαρμακα,οχι το αντιθετο.Απο αυτα που εχεις κανει μονο τα helena και η αφαιρεση με το χερι ειναι σωστα,ολα τα υπολοιπα ειναι λαθος για μενα και ειδικα ο κλοουν που εβαλες.Τα helena χρειαζονται χρονο για τα φανε τα σαλιγκαρια οπωτε πρεπει να περιμενεις.Για μενα η καλυτερη λυση ειναι η παγιδα..

Link to comment
Share on other sites

Eιχα βαλει τρια απο τα σαλλιγαρια αλλα τωρα δεν βλεπω κανεναν.Κλοουν ειχα παντα και τον ειχα βγαλει γιατι ειχε γινει μεγαλος.Ποτε δεν ειχα θεμα με σαλιγγαρια πριν και ετσι αποφασισα να ξαναβαλω..

Link to comment
Share on other sites

Eιχα βαλει τρια απο τα σαλλιγαρια αλλα τωρα δεν βλεπω κανεναν.Κλοουν ειχα παντα και τον ειχα βγαλει γιατι ειχε γινει μεγαλος.Ποτε δεν ειχα θεμα με σαλιγγαρια πριν και ετσι αποφασισα να ξαναβαλω..

Φιλε μου,ο κλοουν δεν κανει για το ενυδρειο σου και τον λογο τον ειπες μονος σου,ασε που πανε και σε κοπαδι και οχι μονο ενα.Καλυτερα να το βγαλεις και ειναι κριμα να βαζουμε ζωντανα που δεν κανουν για το ενυδρειο μας μονο και μονο για να μας κανουν μια δουλεια,δεν ειναι δουλοι και υπαρχουν καλυτερες λυσεις...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...