Jump to content

Αρρωστια


linglong

Recommended Posts

καταρχην καλως σας βρηκα.συγχαρητηρια για την καλη δουλεια και σας ευχαριστω για την βοηθεια που χωρις να ειμαι μελος μου εχετε ηδη δωσει......εχω ενα ενυδρειο εδω και περιπου 3-4 μηνες και επειδη εχω ζαλισει ολους τους γνωστους και αγνωστους για διαφορα θεματα κατεληξα να ζητησω βοηθεια και απο εσας.....εχω ψαξει σχεδων ολα τα θεματα που εχουν σηζητηθει και δεν βρηκα θεμα με αρρωστιες μαζι με φοτογραφιες ψαριων και επειδη τα αγγλικα μου δεν ειναι τοσο καλα θα ηδελα να ρωτησω αν μπορω στελνοντας φοτο και κατασταση ενυδρειου μπορειτε να βοηθησετε με καποιες αρρωστιες που αντιμετοπιζω.εκ τον προτερων να αναφερω οτι στο ενυδρειο μου γινεται χαμος απο διαφορα ηδη ψαριων που αποκτηθηκαν απο αγνοια.....περιμενω απαντηση συντομα

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Καλως ηρθες στην παρεα μας :)

Συμπληρωσε την φορμα ,και θα βρουμε λυση στο προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

στο ενυδρειο υπαρχουν 2 socolofi albino,2 demasoni,1 molli,1 πλακοστομος(γληφτης),1glyptoperichthys σε ενυδρειο 96λιτρα ονομαστικα περιπου 75αληθινα.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωσε τη φορμα που σου εδωσε ο κιχλιδατος , ανοιγοντας ενα θεμα στις ασθενειες. Μην ξεχασεις φωτογραφια, ριναι δημαντικο στοιχειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας και καλη διαμονη!

Ανοιξε ενα νεο θεμα στις ασθενεις και συμπληρωσε την φορμα που σου εδωσε πιο πανω ο kixlidatos.

ΥΓ Εχεις προβλημα και με την ψαροσυνθεση σου..

Link to comment
Share on other sites

redcross.gif




ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :εχασα 1 μολλυ πριν μια εβδομαδα και το αλλο εχει κατι σημαδια επανω στο δερμα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:75
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):200 γραμμαρια μακαρονι μπιλια-----1 φορα το μηνα καθαρισμα σφουγγαρι
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3-4μηνες -αλλα αλαγη ενυδρειου πριν 15 μερες λογο διαροης του παλιου
- Ψάρια (είδη και αριθμός):2socolofi albino,2demasoni,1molli,1γληφτη(pleco),1 glyptoperichthys
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ)¨ταισμα-1πρωι,1 βραδυ,1 καθολου flaces και spiroulina-----αλλαγη νερου 1 φορα το μηνα----

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7,4
- KH:5
- GH:>21
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):50
- Θερμοκρασία:26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:serra
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:μολλι
- Ιστορικό Ψαριού:το εχω 40 μερες
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):διαφανες περιτοματα κανονικη κινητικοτιτα-μικρος αποχροματισμος σε4-5 σημεια του σωματος.νομιζω δεν ειναι ich γιατι τα πτερυγια του τα εχει τεντομενα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:το ενυδρειο εχει περασει ich και τα μονα ψαρια που επεζησαν ηταν ο pleco και ο glyptoperichthys

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)το εβγαλα απο το ενυδρειο(το εχω σε ενα μικρο 10 λιτρων)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)συντομα και φοτο
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ αν και θπειρχε φιλικοτιτα με τα ψαρια, στο θανατο του προτου μολλι υπεθεσα νυχτερινες επιθεσεις τον κιχλιδων στα μολλι......τωρα ομως βλεπωντας τα σημαδια νομιζω οτι ειναι καποια ασθενια.δεν ειμαι απολυτα σιγουρος ομως νομιζω το ενα socofoli εχει 2-3 διαφανη σημαδια στο πισω πτερυγιο

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα κοπο σε παρακαλω και ανοιξε ενα νεο θεμα εδω με το προβλημα σου και με την φορμα που συμπληρωσες γιατι εδω ειναι ειναι η ενοτητα του καλωσορισματος και μετα απο μερικες μερες το θεμα κλειδωνει.

Link to comment
Share on other sites

το μολλι απεβιωσε και στις φοτο εξω απο το νερο δεν φενετε το προβλημα και τα σημαδια....παντως ευχαριστω για το ενδιαφερων.....θα σημπληρωσω την φορμα για τις κιχλιδες γιατι εχουν και αυτες καποια θεματα.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...