Jump to content

Ενυδρειο Αφρικης Χωρις Πετρες!


Recommended Posts

Καλησπερα!

Μου μπαινουν στο μυαλο σκεψης για 100 λιτρα αφρικης αλλα το ενυδρειο δεν παιρνει αλλα βαρος καθως ειναι πανω σε συνθετο!

Οποτε δεν μπορω να βαλω πολυ βαρος!

Τ εχετε να προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις αμμο, κελυφη απο κοχυλια και neolamprologus multifasciatus?

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στο μυαλο μου αλλα ηθελα να δω αν υπαρχει καποια λυση με λιγες πετρες και φυτα και κανα ξυλο ας πουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κάντο με κριμπς, ή λιφαλίλι. Αν και ξεφεύγουν απο την κατηγορία της αφρικής έτσι όπως τα έχουμε συνηθίσει τα αφρικάνικα και αμαζονίζουν λίγο, αλλά είναι και αυτό μια λύση εκτός των shell-dwellers.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας στα ποτάμια τις Αφρικής.. κριμπενσακια, τζουλιδοκρομις ανάλογά τι σου αρέσει :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας στα ποτάμια τις Αφρικής.. κριμπενσακια, τζουλιδοκρομις ανάλογά τι σου αρέσει :)

Αγαπητέ μου τα julidochromis είναι λίμνης Ταγκανίκας και όχι από ποτάμι αν θέλετε λιγη προσοχή δεν κάνει κακό ......

Link to comment
Share on other sites

Το εχω στο μυαλο μου αλλα ηθελα να δω αν υπαρχει καποια λυση με λιγες πετρες και φυτα και κανα ξυλο ας πουμε!

Savou άκουσε με και σου το έχει γράψει ο φίλος πιο πάνω ,κελύφη και καμμιά δύο πέτρες μέτριες προς μικρές απλά για διακόσμηση και λίγες Βαλισνέρειες και 5-6 multies και είσαι έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Κάντο με κριμπς, ή λιφαλίλι. Αν και ξεφεύγουν απο την κατηγορία της αφρικής έτσι όπως τα έχουμε συνηθίσει τα αφρικάνικα και αμαζονίζουν λίγο, αλλά είναι και αυτό μια λύση εκτός των shell-dwellers.

Παναγιώτη Αφρική δεν είναι ; απλά είναι ποταμίσια

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Savou άκουσε με και σου το έχει γράψει ο φίλος πιο πάνω ,κελύφη και καμμιά δύο πέτρες μέτριες προς μικρές απλά για διακόσμηση και λίγες Βαλισνέρειες και 5-6 multies και είσαι έτοιμος

Ακομα στην σκεψη ειμαι!

Δεν υπαρχει καποια αλλη επιλογη!

Δεν θα μου αρεσε πολυ μονο κοχιλια και multies!

Βεβαια εαν ειναι ειναι η μοναδικη επιλογη θα το σκυτω καλητερα αλλα ακομα ειμαι στην αναζητηση!

Link to comment
Share on other sites

Κύριέ Σωκράτη έχετε δίκιο..από κεκτιμενη ταχύτητα έγραψα τζουλιδοκρομις αντι για χεμικρομις λιφαλιλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ελαφροπετρες σαν μικρα πεπονια,τις κολλας μεταξυ τους και στον πατο,και εισαι μια χαρα.Αν σου αρεσει η ιδεα μου,και δεν τις βρεις στην Αθηνα,στειλε μου πμ,εχω αρκετες,μπορω να σου τις στειλω με κουριερ .Τα εξοδα δικα σου.

Link to comment
Share on other sites

Κύριέ Σωκράτη έχετε δίκιο..από κεκτιμενη ταχύτητα έγραψα τζουλιδοκρομις αντι για χεμικρομις λιφαλιλι. :)

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο Γιάννη?

70*35*43!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη Αφρική δεν είναι ; απλά είναι ποταμίσια

Ναι βρε! Ίσως ναμην πρόσεξες καλά τι λέω. Αναφερω ότι είναι αφρικάνες απλά αμαζονίζουν λίγο στην διακόσμηση και στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

70*35*43!

Θα έλεγα οτι είναι ενα ωραίο ενυδρείο για κογχυλόψαρα ,τώρα για ποταμίσια δεν ξέρω αν οι διαστάσεις αυτές είνια οι κατάλληλες θα μας πούν όμως οι φίλοι που έχουν ασχοληθεί με τα ψάρια αυτά

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη Αφρική δεν σημαίνει πάντα πέτρα. Υπάρχουν τα ποτάμια που θα μπορούσες να βάλεις ένα ζεύγος Pelv. Pulcher οριακά.
Επίσης σκέτη πέτρα συναντάμε στην βιοτοπική προσέγγιση των λιμνών. Αν θες μπορείς να τραβηχτείς λίγο από αυτό, φτιάχνοντας κάτι στα μέτρα σου ενώ συγχρόνως φροντίζεις τις κατάλληλες συνθήκες για τα ψάρια σου.
Αν βάλεις ένα ζευγάρι από νανοκιχλίδες δεν θα χρειαστείς πολλές πέτρες. Επίσης δεν χρειάζεται να έχεις μέσα μόνο πέτρες.

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες για να δεις τι εννοώ.

Φυτεμένο κοινωνικό Tanganyika 240 gallon(900 λίτρα).

8-foot-view-1.jpg

tank-1.jpg

Tropheus 900 λίτρα(φαντάσου το με πολύ λιγότερες πέτρες)

240Tanganyikan_060113.jpg

Φωτογραφία από Tanganyika με αρκετές βαλισνέριες

vallisneria3.jpg

Απόσπασμα απο Tanganyika με κοχυλόψαρα και αρκετά φυτά.

shelldweller1.jpg

Όπως καταλαβαίνεις, αν θες, μπορείς να φτιάξεις κάτι στα μέτρα σου το οποίο δεν θα έχει πολλές πέτρες ή και καθόλου και χωρίς να χρειάζεται να είναι σκέτη ξεραΐλα. Όλα αυτά αρκεί να έχεις την όρεξη, την θέληση και την τρέλα να μπεις στην Αφρική. :)

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

αν μπορω να βοηθησω,εγω εχω βαλει υφαιστιογενες πετρομα,ειναι παναλαφρες αυτες που εχω εγω και κανουν αρκετο ογκο(βλεπε παρουσιαση ενυδριου μου)δυσκολευτικα λιγο μεν να τις βρω γιατι ευρισκα τις ιδιες αλλα με πολυ περισοτερο βαρος,πιστευω ειναι μια καλη λυση αν το ψαξεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...