Jump to content

Ποσο Συχνα Γεννανε Οι Κιχλιδεσ Archocentrus Nigrofasciatus ;


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος για την συχνότητα γέννησης από τα Archocentrus nigrofasciatus.Ξέρω πως είναι εύκολη η αναπαραγωγή τους, όμωσ δεν ξέρω πόσες φορές π.χ. μπορεί να γεννήσουν μέσα σε ένα έτος.

Πρόσφατα πριν 15 μέρες είχα μια μικρή γέννα (είδα μερικά μικρά)αλλά τα έχασα γιατί -βλακεία μου- άλλαξα την διακόσμηση θεωρώντας πως έπρεπε να προστατεύσω τα μικρά από το αρσενικό(μην τα φαέι)κι έτσι τα έχασα.

Πιστεύετε πωσ σύντομα θα έχω μια δεύτερη γέννα ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Σε τι ενυδρείο τα έχεις? Έχουν συγκάτοικους?

Εγώ όταν είχα την αλμπίνο έκδοση του ψαριού(καμία διαφορά με την κανονική, πέρα την χρωματική), κάθε μήνα και κάτι σχεδόν είχα γέννα. Οπότε δεν νομίζω να αργήσουν. Εσύ κοίτα να τους προσφέρεις το σωστό περιβάλλον και μην ανησυχείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Σε τι ενυδρείο τα έχεις? Έχουν συγκάτοικους?

Εγώ όταν είχα την αλμπίνο έκδοση του ψαριού(καμία διαφορά με την κανονική, πέρα την χρωματική), κάθε μήνα και κάτι σχεδόν είχα γέννα. Οπότε δεν νομίζω να αργήσουν. Εσύ κοίτα να τους προσφέρεις το σωστό περιβάλλον και μην ανησυχείς. :)

Η αλήθεια είναι πως στο κανονικό μου ενυδρείο 180λιτρ έχω αφρικάνες κιχλίδες και ήθελα να πειραματιστώ με τις εν λόγω κιχλιδες τις οποίες έχω σαν ζευγάρι μόνο του αλλά σε πολύ μικρό ενυδρείο (20 λιτρ)-έγκλημα; :bigemo_harabe_net-74:

Οπότε αν δω πως έχω γέννες πολλές πρέπει να ετοιμάζομαι για μεγάλο ενυδρείο πχ 80λιτρ είναι καλό μέγεθος ;

Link to comment
Share on other sites

Τα 80 είναι μια χαρά για ένα ζευγάρι. Τα 20 από την άλλη, είναι όντως πολύ λίγα. Δεις δεν δεις γέννες(που σίγουρα θα δεις), θες οπωσδήποτε μεγαλύτερο.

Είναι πολύ όμορφα και τσαμπουκαλίδικα ψάρια. Ειδικά την περίοδο ζευγαρώματος ακόμα και το χέρι μου τσιμπούσαν. Σε αυτά τα λίτρα δυστυχώς δεν θα μπορέσεις να δεις και πολλά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα 80 είναι μια χαρά για ένα ζευγάρι. Τα 20 από την άλλη, είναι όντως πολύ λίγα. Δεις δεν δεις γέννες(που σίγουρα θα δεις), θες οπωσδήποτε μεγαλύτερο.

Είναι πολύ όμορφα και τσαμπουκαλίδικα ψάρια. Ειδικά την περίοδο ζευγαρώματος ακόμα και το χέρι μου τσιμπούσαν. Σε αυτά τα λίτρα δυστυχώς δεν θα μπορέσεις να δεις και πολλά. :)

Τελικά προχτές είχαμε την γέννα(έστω και σε 20 Lt ενυδρείο).Περίπου 50-70 μικρά.Τώρα πρέπει και να ξηλωθώ,για μεγαλύτερο ενυδρείο(και σε ποιο χώρο που δεν μπορεί να βρεθεί εύκολα να το βάλω στο σπίτι-είναι ένα θέμα)και να αρχίσω την διανομή(ο κουνιάδος έχει το παλιό το δικό μου 120Lt) και ίσως σε κανένα petshop.

Λέω ν αρχίσω εμπόριο με τα συγκεκριμένα ψαράκια.Πόσο πάει το ένα μικρό στην χονδρική ;

:bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66: :bigemo_harabe_net-66:

Αστειεύομαι !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο σου φίλε μου!

Όπως είπες, τώρα βουρ για ένα αξιοπρεπές ενυδρείο για τις ψαρούκλες σου. ;)

Link to comment
Share on other sites

εμένα τα convict γέννησαν 2 φορές μέσα σε ένα μήνα! τώρα να καταλάβεις έχω γύρω στα 150 μικρά! άντε φίλε μου να σου ζήσουν τα μωρά!! και όπως είπε και ο adlib σιγουρα από 80 λιτρα και πάνω για το ζευγάρι!!

Link to comment
Share on other sites

Πριν προλάβω να πάρω νέο ενυδρείο (δεύτερο) - αφού έχω ένα 180 λτ με τις αφρικάνες κιχλίδες μου - για τα μικρά των Archocentrus Nigrofasciatus βλέπω πως μέσα στο 20αρι ενυδρείο έχουν μείνει πολύ λίγα (υπολόγιζα 50 - 70 μικρά όταν γεννήθηκαν) και τώρα είναι πιθανόν 5-6 μέσα.

Τα έφαγαν οι γονείς τους ; Τι να κάνω τελικά ; Να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο για τις αμερικάνες και τα μωρά τους ή όχι (τιθεται και θέμα χώρου στο σπιτι);;

Για το ζευγαράκι - και με την προοπτική νέων γεννών στο μέλλον- και για τα μωρά 100 λτ θα είναι αρκετά ;

Σε 100 λτ ενυδρείο πόσες Archocentrus Nigrofasciatus μπορούν να ζήσουν ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...