Jump to content

Άρρωστα Zoanthus?


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Εδώ και κανα μήνα έχω ένα φραγκ με πρασινα ζοανθους. Είναι απο τα μεγάλα ζοανθους σε μέγεθος button polyp για να καταλάβετε.

Η αποικία είναι περίπου 20 κεφάλια. Όλα μια χαρά, πέταγαν νέα κεφάλια, μέχρι που κάποια στιγμή(πριν καμια 15ρια μερες) είδα ένα απο τα μεγάλα κεφάλια να συρρικνώνεται, και δεν έκλεινε όταν πλησίαζα το χέρι μου σε σύγκριση με τα άλλα. Μέρα με την μέρα χειροτέρευε, και κάποια στιγμή του έφυγαν τα πέταλα και έμεινε μόνο το κεφάλι. Κάποια στιγμή του έφυγε και το κεφάλι και έμεινε μόνο ο κορμός του. Σαν κάτι να τα τρώει, αλλά δεν τα τρώει όλα. Μόνο το κεφάλι. Εδώ και 15 μέρες που ήταν έτσι δεν έδωσα σημασία και είπα ότι μπορεί να ήταν άρρωστο το κεφάλι. Αλλά απο προχθές παρατήρησα άλλο 1 το οποίο σήμερα του έφυγαν τα πέταλα(δεν ξέρω αν τα λέω σωστά) και του έχει μείνει μόνο το κεφάλι, και άλλα 2 που πάνε να την πάθουν και αυτά.

Τι μπορεί να είναι? Ζωήφιο δεν βρήκα να τα τρώει. Δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι. Ούτε συρρικνώνονται για να πεις ότι καίγονται. Να κόψω τα άρρωστα κεφάλια με ένα κοπίδι και να αφήσω μόνο τα καλά? Παρατήρησα επίσης ότι το παθαίνουν τα μεγάλα κεφάλια και όχι τα μικρά που πετάγονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Dip σε οξυζενέ ΤΩΡΑ Πάνο!

Δοσολογία?

Θύμισε μου λίγο.

Λογικά μόλις θα ντιπάρω αυτά που δεν κλείνουν θα μας χαιρετίσουν. Τα άλλα δεν θα την ακούσουν? Μετά τα χαλασμένα θα τα κόψω?

Link to comment
Share on other sites

Κανένα δεν θα σε χαιρετίσει.....λοιπόν,στα εκατό μλ νερό από το ενυδρείο,βάζεις τριάντα μλ οξυζενέ.Στα διακόσια,εξήντα κ.ο.κ.

ΑΥΣΤΗΡΑ μόνο πέντε λεπτά μέσα.

Είμαι σίγουρος ότι κάτι τα τρώει,το οποίο δεν φαίνεται με γυμνό μάτι.....ντίπαρε και πες μου αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Πανο ριξε κι εδω μια ματια:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=34561

Ωραίο το λινκ! Άρα, λογικά όλο και κάποιο απο όλα αυτά τα παράσιτα θα έχω λογικά.

Το ντιπάρω οπότε σε οξυζενέ έ?

Να ντιπάρω και τις άλλες αποικίες που έχω? Ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις παρασιτο σε μια αποικια,πρεπει να γινει dip σε ολες Παναγιωτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις παρασιτο σε μια αποικια,πρεπει να γινει dip σε ολες Παναγιωτη.

Συμφωνω μαζι σου στράτο, γι'αυτό και ρώτησα, απλά φοβαμαι μήν τις χάσω τις αποικίες, γιατί είναι 6 στο σύνολο(δεν είναι και λίγες).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Παναγιώτη δεν έχω χάσει καμία μέχρι στιγμης......κάντ dip όπως σου είπα και πριν τα βάλεις πάλι μέσα,ξέπλυνε τα με νερό από το ενυδρείο.Απλά πρόσεχε πόσο θα τα αφήσεις.......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. όλες οι αποικίες ντιπαρίστικαν.

Την άκουσαν λίγο βέβαια, και στην αρχή ήταν όλα σαν στραπατσαρισμένα.

Αλλά τώρα αρχίζουν και ανοίγουν.

Για το μόνο που φοβάμαι λίγο είναι τα watermellon γιατί τα βλέπω δεν έχουν ανοίξει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

ειδες καποιο παρασιτο;

μην φοβάσαι θα ανοίξουν κανονικά!Είδες τίποτε ύποπτο;;;;

Εκτός απο τα εκατοντάδες αμφίποδα, και 1,2 σκουλίκια(απο αυτά τα δίχρωμα) δεν είδα κάτι συγκεκριμένο.

Αν και τα 3 κεφάλια απο τα 4 που προσβλήθηκαν όταν έφτασαν στο 5ο λεπτό του ντιπαρίσματος άρχιζε να ξεφυτρώνει κάτι μέσα απο το στόμα τους. Προσπάθησα να το βγάλω με μια οδοντογλυφίδα, αλλά δεν μπορούσα να το βγάλω. Όταν τα ξαναέβαλα μέσα στο ενυδρείο, αυτό που ξεφύτρωσε μάλλον ξαναμπήκε μέσα, ή έφυγε τελείως.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ανοίγουν κανονικά!

Μόνο τα watermellon είναι τελείως κλειστά! Φοβάμαι μην σοκαρίστηκαν τόσο πολύ που να καούν.

Κρίμα πάντως αν πάθουν κάτι τέτοιο, γιατί ήταν η αγαπημένη μου ποικιλία.

Link to comment
Share on other sites

Τα άρρωστα άνοιξαν;ελπίζω να ανοίξουν και τα "καρπούζια"

Link to comment
Share on other sites

Τα άρρωστα άνοιξαν;ελπίζω να ανοίξουν και τα "καρπούζια"

Τα άρρωστα ήταν γενικά ανοιχτά. Σαν απαθή. Ούτε στο ντιπάρισμα έκλεισαν.

Τα άλλα ζοα έχουν συνέλθει σχεδόν τελείως. Τώρα βλέπω 2,3 κεφάλια απο τα 15 απο τα watermellon να αρχίζουν σιγά σιγά να ανοίγουν, αλλά ακόμα φοβάμαι μήπως τα χάσω, γιατί μου φαίνεται ότι την άκουσαν αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ τα χάνεις από αυτό το dip αν το έκανες σωστά Παναγιώτη μην φοβάσαι!Λογικά ότι παράσιτο είχαν σε χαιρέτησε....

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τσάμπα ντίπαρα. Τι εννοώ: Κάτι σπειρογράφους που είχαν πανω οι πετρούλες, και κάτι πολύχαιτους τους ξαναείδα. Όχι πως ήθελα να τους ξεπαστρέψω, αλλά θέλω να πω ότι δεν ψόφησαν. Μόνο τα αμφίποδα είδα να ψοφάνε.

Τώρα για το παράσιτο θα σας γελάσω αν ψόφησε.

Link to comment
Share on other sites

Mε εμοιαζε αυτο που εβγαινε απο το στομα τους?

Link to comment
Share on other sites

Mε εμοιαζε αυτο που εβγαινε απο το στομα τους?

Oχι Νικο,δε σ'εμοιαζε καθολου :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Όντως με τι έμοιαζε αυτο που βγήκε από τους ζωανθούς;Του σπειρογράφους για να τους σκοτώσεις πρέπει να τους κάψεις με φλογοβόλο.......

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά με τι έμοιαζε αυτό. Πάντως απο το στόμα τους ακόμα που και που βγαίνουν φυσαλίδες απο το οξυγόνο.

Οι watermellon πάντως την άκουσαν καλά! Τα μισά κεφάλια άνοιξαν και αυτά με το ζόρι!

Μου φαίνεται ότι έκανα βλακεία που τα ντίπαρα. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Το dip ποτε δεν ειναι λαθος.Το να μην κανεις εξ'αρχης ειναι!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω ρε παιδιά με τι έμοιαζε αυτό. Πάντως απο το στόμα τους ακόμα που και που βγαίνουν φυσαλίδες απο το οξυγόνο.

Οι watermellon πάντως την άκουσαν καλά! Τα μισά κεφάλια άνοιξαν και αυτά με το ζόρι!

Μου φαίνεται ότι έκανα βλακεία που τα ντίπαρα. Θα δείξει...

θα ανοίξουν και τα άλλα,μην αγχώνεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...