Jump to content

Άρρωστα Zoanthus?


Παναγιώτης Κ

Recommended Posts

Εγώ έχω πολλά από αυτά και αλλά ακόμα διάφορα!

Συνήθως δεν δημιουργούν κάποιο πρόβλημα! Είναι οργανισμοί που φιλτράρουν το νερό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παναγιωτη δεν θυμαμαι πως ακριβως τα λενε αλλα ειναι filter feeders και δεν κανουν κατι κακο.

Τα ειχα σε πολλα ενυδρεια και μπορει να πιασουν παντου,σε βραχο,lps ακομα και πανω σε ακροπορες.

Δεν δημιουργησαν ποτε προβλημα σε καποιο κοραλι.

Σε βραδυνες αναζητησεις με φακο τα εχω δει και να "αιωρουνται" μεσα στο νερο για να πανε να πιασουν καπου.

Ποτε δεν μου δημιουργησαν καποιο προβλημα και εξαφανιζοντουσαν μυστυριωδως μετα απο λιγο

καιρο χωρις να κανω κατι.

Απλα η εμπειρια που ειχα με αυτα....

Επισης χωρις προσωπικα δεν εχω κανει ποτε dip με οξυζενε,απλα το αναφερω.

Προτιμαω να κανω με ιωδιο-betadine που ειναι και κατι το οποιο περιεχουν και τα αγοραστα των εταιριων.

Δεν σου προτεινω δοσολογιες γιατι το εκανα παντα με το ματι με βαση την εικονα που ειχα απο τα "αγοραστα".

Για να σου φυγει η ανησυχια παρε ενα dip εταιριας(coral rx π.χ) και κανε dip.

Εαν και μετα απο αυτη τη διαδικασια συνεχισουν τα ιδια προβληματα τοτε ψαξε το προβλημα στο νερο σου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα προσπαθήσω σε λίγο να βγάλω φωτός απο το ενυδρείο γιατί έκανα κάτι εργασίες μέσα και έχει θολώσει.

Πάντως γενικά όλο αυτό τον καιρό μου τραβάει πολύ χρόνο και ενεργητικότητα το ενυδρείο αυτό και δεν ξέρω που θα παέι. Δεν μπορώ να το χαρώ. Κάθε τρις και λίγο κάτι εμφανίζεται. Σημαδεμένος είμαι μάλλον! ;):D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα προσπαθήσω σε λίγο να βγάλω φωτός απο το ενυδρείο γιατί έκανα κάτι εργασίες μέσα και έχει θολώσει.

Πάντως γενικά όλο αυτό τον καιρό μου τραβάει πολύ χρόνο και ενεργητικότητα το ενυδρείο αυτό και δεν ξέρω που θα παέι. Δεν μπορώ να το χαρώ. Κάθε τρις και λίγο κάτι εμφανίζεται. Σημαδεμένος είμαι μάλλον! ;):D

Παναγιώτη,άστο να ηρεμήσει το σύστημα....

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη,άστο να ηρεμήσει το σύστημα....

Αφού δεν θέλει να ηρεμήσει... :bigemo_harabe_net-130:

Όσο και αν θέλω αυτό συνεχίζει.

Αφού με προκαλεί. :bigemo_harabe_net-66:

Θα το αφήσω όμως. Δεν θα ξανακάνω άλλες προσθήκες. Θέλω να κάνω συνολικά 2,3 προσθήκες μαλακών ακόμα, άλλες 2,3 επλεγμένες προσθηκες σκληρών, άλλα 2 ψαράκια και είμαι κομπλέ εκτός εξαιρέσεων! Αλλά θα το αφήσω λίγο καιρό τώρα να τρέξει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω προσθήκες...μόνο 6 κοράλλια και δύο ψάρια ΕΚΤΟΣ των εξαιρέσεων....απλά θεός....! :D

Μπροστά στο δικό σου λίγα είναι! :D

Ελπίζω να αξιωθώ να το βγάλω καμια φωτό(καλή) γιατί με έχει πιάσει η βαρεμάρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...