Jump to content

Φυτεμα Φυτων Με Αρκετη Ανωση


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! έχω πρόβλημα με τα περισσοτερα φυτα που εβαλα καινουρια...συγκεκριμένα την Ροταλα και την Εγερια Ντενσα! πάλι ξεφυτεύτηκαν.... έχω ακουαλίτη για βυθό και μόνο τα πιο βαρια καταφέρνουν και στερεόνονται.... τι να κάνω? βαρέθηκα....

Link to comment
Share on other sites

Ύψος βυθού ; Γενικά τα stem φυτά είναι ζόρικα. Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει αυτό το βίντεο

Σε γενικές γραμμές προσπάθησε να βάλεις το φυτό αρκετά μέσα και μετά με τις κινήσεις που θα κάνεις , βγάζοντας τη λαβίδα , να "ρίξεις" το βυθό γύρω γύρω από το φυτό.

Δεν μπορώ να το περιγράψω με λόγια μάλλον... :)

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα! ευχαριστώ! καταλαβα....κανενα βαρος που θα μπορούσα να βάλω? τσιμπίδα είναι πλαστικη....η αλλη ηταν ακριβη και εκανα λαθος αγορα....

περιπου 4 -5 εκατοστα και ειανι ζόρικο με το νερο....

Link to comment
Share on other sites

Βάρος ; Δε νομίζω, δεν πειράζει που είναι πλαστική , κοίτα στο βίντεο για την κίνηση που σου λέω. :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ! κοιταξε...αν ξεκινουσα τωρα θα ηξερα πολλα περισσοτερα και θα τα έκανα από την αρχη πιο σωστα ;) με εχει βοηθήσει πολύ το φορουμ! ευχαριστώ πάντως! καληνύχτα! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να φυτεψεις τα φυτα οσο πιο μεσα γινετε,αν μπορεσεις να φτασεις τον πατο ακομα καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μπορώ να προτείνω κάτι ( δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό εγώ έδενα ένα πολύ μικρο βαριδάκι ψαρέματος και τα εφαβα με αυτό ) και δεν εβγεναν πότε!

αν ειμαι λαθος διορθωστεμαι

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρησιμοποιήσει κάτι αντίστοιχο με αυτά τις φωτό αλλά της dennerle.Μπορώ να πω οτι σώθηκα.....
30127401.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα!

Υπαρχει και ο τροπος τις μπετονιας. Δηλ. Δενεις 2 η 3 κλοναρακια μαζι οχι πολυ σφυχτα για να

μην τα κοψεις και την ωρα που τα φυτευεις το χαλικι η χωμα μπενει αναμεσα στα κλοναρια

και δεν φευγει.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κατι δαχτυλιδια της dennerle που ειναι και βαριδια,στο κεντρο εχει βαμβακι για να μη πληγωνει τα φυτα,ειναι πολυ καλη λυση αν και εγω προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα με τα φυτα,αν τα φυτεψεις βαθια δεν φευγουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! να στε καλά! Τωρα είδα τις έξτρα απαντήσεις! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει βαρυδια ψαρεματος οχι γιατι το μολυβι ειναι τοξικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...