Jump to content

στρώσιμο για χρυσοψαρα


Dark_Soul

Recommended Posts

Τι «στρώσιμο» πρεπει να κανω σε ενα ενυδρειο 25λ για χρυσοψαρα και ποια πρεπει να ειναι τα αποτελεσματα????HELP

εχω διαβάσει καποια πραγματα εδω αλλα επειδη εχω μπερδευτεί λιγο θελω να ειμαι σιγουρος για αυτα που θα κανω για να εχω χαρουμενα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Κανένα στρώσιμο δεν επαρκεί για ενυδρείο 25 λίτρων με χρυσόψαρα... γιατί σε 25 λίτρα ΔΕΝ βάζουμε χρυσόψαρα!

Υπάρχει ένας θεωρητικός κανόνας που λέει ότι για κάθε χρυσόψαρο απαιτούνται τουλάχιστον 40 λίτρα νερό (το λιγότερο). Τα χρυσόψαρα από τη μια παράγουν ιδιαίτερα μεγάλες ποσότητες "ρύπων" και από την άλλη χρειάζονται αρκετό χώρο για κολύμπι. Γνώμη μου είναι ότι εάν θέλεις να έχεις 3 χρυσόψαρα σε ενυδρείο, αυτό θα πρέπει να είναι 120 - 150 λίτρα και με καλή φίλτρανση. Διάβασε σχετικά θέματα και θα καταλάβεις καλύτερα αυτό που σου λέω. Και φυσικά μη βλέπεις τι κάνουν και μην ακούς τι λένε οι διάφοροι "επαγγελματίες" του χώρου. Ενα από τα μεγαλύτερα λάθη που γίνονται στο χώρο του ενυδρείου είναι και ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπίζονται αυτά τα ψάρια, γενικώς... Στο βωμό του κέρδους αλλά και της άγνοιας...

Καλή συνέχεια στο χόμπι. ;)

Υ.Σ.: Στα λίτρα που λες, κατά τη γνώμη μου πάντα, το μόνο που μπορείς να έχεις είναι "στριμωγμένα" μερικά αρσενικά γκαππάκια ή ακόμα καλύτερα ένα Μονομάχο. Μια τελευταία λύση είναι φυτεμένο με μερικές γαρίδες. Τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου 25 λίτρα είναι πολύ λίγα ακόμη και για ένα χρυσόψαρο. Ωστόσο αν δεν έχεις ήδη διαβάσει τα παρακάτω ρίξτα μια ματιά.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Link to comment
Share on other sites

με απογοητεύσατε μάγκες ;) .......τοσα λιτρα εεεε!!!!βασικα καποτε πριν πολλά χρονια οταν ειχα μια γυάλα πλαστικη ειχα ενα χρυσόψαρο τουλάχιστον 12μηνες...πιστεύετε οτι δ μπορουν να αντεξουν??αυτα που εχω τωρα τα 2τα εχω 1,5μηνες και το αλλο το πιτσιλοτο 2+

Link to comment
Share on other sites

Τι «στρώσιμο» πρεπει να κανω σε ενα ενυδρειο 25λ για χρυσοψαρα και ποια πρεπει να ειναι τα αποτελεσματα????HELP

εχω διαβάσει καποια πραγματα εδω αλλα επειδη εχω μπερδευτεί λιγο θελω να ειμαι σιγουρος για αυτα που θα κανω για να εχω χαρουμενα ψαρια

Μόλις διάβασα σε άλλο θέμα που έχεις γράψει, ότι έχεις ήδη το ενυδρείο με τα 3 χρυσόψαρα. Εγώ νόμιζα ότι θέλεις να το στήσεις τώρα και προσπάθησα να σε αποτρέψω, γιατί είναι λάθος.

Εφ' όσον λοιπόν το έχεις και ρωτάς για στρώσιμο, θα πει ότι είναι άστρωτο... 25 λίτρα ενυδρείο με 3 χρυσόψαρα μέσα και άστρωτο φίλτρο, σημαίνει αργός βασανιστικός θάνατος για τα ψάρια σε σύντομο διάστημα. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, μόνο 2 λύσεις έχεις :

1. Δίνεις αύριο το πρωί τα ψάρια σε κάποιον που μπορεί να τα φιλοξενήσει σωστά, μετά ξεκινάς να στρώνεις το ενυδρείο σου με βάση τα όσα διάβασες στα σχετικά άρθρα και μετά βάζεις ψάρια (όχι όμως 3 χρυσόψαρα..!)...

2. Πας αύριο το πρωί σε κάποιον που έχει καλά στρωμένο φίλτρο και σου δίνει υλικά να βάλεις μέσα (έτοιμη αποικία ικανοποιητικής ποσότητας ωφέλιμων βακτηριδίων) ώστε να αρχίσουν άμεσα να έχουν τουλάχιστον σχετικά καθαρό νερό και μετά ψάχνεις να δώσεις τα ψάρια...

Πρόσεξε όμως... ΑΥΡΙΟ ΤΟ ΠΡΩΙ..!

Οσο το καθυστερήσεις, τόσο περισσότερη μόνιμη ζημιά γίνεται στα ζωντανά και τόσο πιο δύσκολα θα είναι μετά τα πράγματα γι' αυτά...

Καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις ή καταφέρεις.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

βασικα τα εχω τα ψαρια μεσα αλλα επειδη θα παω να παρω νεο φιλτρο και θα αλλαξω διαφορες πετρες μπορει και χαλίκι στο ενυδρείο και θα το καθαρισω ειναι σαν να αρχιζω απο την αρχη...κανω λάθος?

Έγινε επεξεργασία - Dark_Soul
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις φίλτρο και είναι στρωμένο, βγάζεις τα υλικά του (σφουγγάρι, μακαρόνια κλπ) και τα βάζεις στο καινούριο και δεν έχεις πρόβλημα ξαναστρωσίματος. Οι αποικίες είναι πάνω στα υλικά.

Πάντως πρέπει να κάνεις κάτι σύντομα γιατί μόνον εσύ μπορείς να καθορίσεις τη μοίρα τους. Αυτά δεν μπορούν.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...