Jump to content

Αγγελοψαρα Και Γεννα


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια τη κανετε καταρχας και πως περνατε? Θελω να σας κανω μια ερωτηση εχω αγωρασει 2 αγγελοψαρα εδω και κανενα 6μηνω ισως και παραπανω και ειμουν αρκετα τηχερος γιατι πειρα ενα θυληκο και ενα αρσενικο και μου βγηκαν ζευγαρακη καλα εως εδω.

Ενα πρωινο μου κανανε αυγουλακια στης 1 του μηνα ακριβως πανικοβληθηκα και εφνιδιαστικα να πω την αληθεια και αρχισα να διαβαζω ολλα τα post εδω στο φορουμ για της γεννες τον σκαλαριων εκανα καπιες ενεργιες αλλα η προτι γενα απετιχε την 3 μερα ενω μετεφεραν τα αυγα δεν ειχα προλαβη να βαλω σχιστολιθο τα πιγανε πανω στα φυτα επεφταν κατω το εκανε 2 με 3 φωρες η θυληκια αυτο μετα τα παρατησε....

Διαβασα ομως οτι μετα απο περιπου 30 μερες ξανα γενανε προετιμαστικα καλητερα αυτη την φωρα μεσα σε 14 μερες εμενα ειδα τα πρωτα συμπτωματα εβαλα αμεσως σωληνα PVC και σχιτολι8ο ενα αρκετα μεγαλουτσικο κομματι 8α ελεγα κανανε τα αυγα ολλα πανω στο πλαστικο σωληνα τα ειχανε εκει 2 μερες σχεδων 36 ωρες ελειψα απο το σπιτι για λιγες ωρες και μετα εως διαμαγειας ειδα οτι λειπανε ολλα και δεν υπηρχαν πουθενα ξερει κανεις τη κανω λαθος η που πηγαν τα αυγα???Και ποτε υπαρχει παλι περιπτωσει να γενησουν παλη??

Σας ευχαριστω πολυ ολλους..

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκίνησαν να γεννανε δεν θα σταματάνε. Βάλε ένα δωράκι κοντά στο ενυδρειο για το βράδυ για να βλέπουνε. Κατα πάσα πιθανότητα τα φάγανε τα αυγα αλλα μην αγχωνεσαι. Στην αρχη μπορεί να κάνουν κάποιες αποτυχημένες γέννες μέχρι το ζευγάρι να αποκτήσει εμπειρία.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενυδρείο τα έχεις και με τι συγκάτοικους;

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενυδρείο τα έχεις και με τι συγκάτοικους;

Βαλε αν μπορεις και μια φωτογραφια :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκίνησαν να γεννανε δεν θα σταματάνε. Βάλε ένα δωράκι κοντά στο ενυδρειο για το βράδυ για να βλέπουνε. Κατα πάσα πιθανότητα τα φάγανε τα αυγα αλλα μην αγχωνεσαι. Στην αρχη μπορεί να κάνουν κάποιες αποτυχημένες γέννες μέχρι το ζευγάρι να αποκτήσει εμπειρία.

Sent from my iPhone using Tapatalk

φωτακι.... το κινητο μου εγραψε για δωρακια

Link to comment
Share on other sites

Τους εβαζα ενα φωτακι το βραδυ ωστε να βλεπουνε και να μπωρουν να δουλευουν και το βραδυ και οπως και γυνωτανε τα αεριζαν συνεχεια να σας πω οτι ειναι η δευτερη φωρα που γενανε οποτε συγουρα δεν ειναι εμπειρα...

Το ενυδριο μου δεν ειναι μεγαλο και ξερω οτι δεν ειναι και οτι καταληλο για αγγελοψαρα ειναι 100λτ και εχω μονο τα 2 αυτα αγγελοψαρα 2 Corydoras trilineatus και 5 γκαπη αν δεν κανω λαθος ειναι τα μικρουλικα ψαρια σαν τα νεον που εχουνε λιγο κοιλιτσα :bigemo_harabe_net-134: .....

Γιατι τα τρωνε τα αυγα τους η γωνεις? υπαρχει καπια εξηγησει?

Link to comment
Share on other sites

Μια βασικη εξηγηση,ειναι το στρες :)

Link to comment
Share on other sites

ναι ε σε αυτο ισως να φταιω και εγω γιατι λιγες ωρες πριν χαθουν τα ψαρια τοποθετισα αλλο ενα κομματι σχιστολιθο και ισως τα στρεσαρα :(

Link to comment
Share on other sites

επισης καλο ειναι να ειναι μονο του το ζευγαρι

Link to comment
Share on other sites

ναι το διαβασα και αυτο αλλα δεν εχω καπιοω αλλο χωρο για να τα παω εχω μονο μια μικρι γενιστρα για Αρτεμια αν χριαστει.

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαπυ τα βλεπω να γινονται μεζες! Καλο ειναι να βγουνε. Ασε την φυση να δουλεψει. Δεν εχεις και παρα πολλα ψαρια απ οτι βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχω πολλα ψαρια μιας και εχω μικρο ενυδριο κιολας το εχω και φυτεμενο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όντως τα γκάπυ (ή ότι άλλο είναι) πρέπει να φύγουν. Μπορεί για καιρό να τα βλέπεις να πάνε καλά αλλά κάποια στιγμή τα σκαλάρια σου θα καταλάβουν οτι ζουν μαζί με κινούμενα μεζεδάκια και τότε αντίο γκάπυ. πιθανότατα φταίει το στρες, το ενυδρείο είναι οριακού μεγέθους για τη δουλειά που θέλεις γιαυτό καλύτερα να μείνει το ζευγάρι μόνο του. Επίσης να έχεις υπόψιν σου οτι αν τα καταφέρεις μετά από λίγο θα χρειαστείς και δεύτερο ενυδρείο είτε για τα μικρά είτε για τους γονείς. Πάντως μην απογοητέυεσαι, εγώ με την τέταρτη τα κατάφερα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μιας και που εμένα, χτες βγήκαν ουρίτσες στα αγγελόψαρα και αγόρασα μία καλλιέργεια γκρίνταλ και αρτέμια, τα σκαλάρια γεννάνε κάθε 12-14 ημέρες (σε εμένα κάθε 12), καλό θα ήταν να βγάλεις τα γκάπυ και να τα χαρίσεις γιατί άμα αρχίσουν να γεννάνε την έβαψες... Καλό θα ήταν να βγάλεις και τα κόρυ γιατί και αυτά θέλουν μεγάλο κοπάδι γύρω στα 8 άτομα, αυτά από εμένα καλή συνέχεια :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εγω εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο στο οποιο εχω 2 μεγαλα αγγελοψαρα..και αποτι εχω καταλαβι ειναι αρσενικο θυλικο.... θα μου γενησουνε??? το μονο ψαρι που ειναι εξτρα ειναι ενασ πλεκο

Link to comment
Share on other sites

Λίγες πληροφορίες μας δίνεις για το ενυδρείο σου. Τα έβαλες εκεί για να γεννήσουν ; Τα έχεις κανονικά σε μεγαλύτερο ενυδρείο ;

Κάνε μας μια παρουσίαση συμπληρώνοντας την φόρμα και ανοίγοντας ένα θέμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει πολύ ψάξιμο από την στιγμή που υπάρχουν και αλλα ψάρια μέσα στο ενυδρείο τότε πολύ πολύ δύσκολα θα δούμε μικρά.-

Όσο και προσεκτική να είναι οι γονείς σε κάποια φάση θέλουν να ξεκουραστούν και συνήθως σε αυτήν την φάση ορμούν τα άλλα ψάρια και κάνουν το τσιμπούσι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας θελω να κανω μια ερωτηση.
μεσα στο ενυδρειο εχω μονο ενα αγγελοψαρο το οποιο το πηρα απο μικρο και τωρα εχει γινει τερας.
χθες γεννησε.πως γινεται να γεννησε χωρις να υπαρχει αλλο αγγελοπσαρο μεσα.
απο τα αυγα της θα βγει τπτ η θα φαει? (εχω βγαλει απο μεσα τα αλλα ψαρια και ειναι μονη της)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας θελω να κανω μια ερωτηση.

μεσα στο ενυδρειο εχω μονο ενα αγγελοψαρο το οποιο το πηρα απο μικρο και τωρα εχει γινει τερας.

χθες γεννησε.πως γινεται να γεννησε χωρις να υπαρχει αλλο αγγελοπσαρο μεσα.

απο τα αυγα της θα βγει τπτ η θα φαει? (εχω βγαλει απο μεσα τα αλλα ψαρια και ειναι μονη της)

Καμια φορα γεννανε κι ετσι αλλα τα αβγα χαλανε γιατι δεν ειναι γονιμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...