Jump to content

Απορια Για Μονομάχους!!!


bilisios

Recommended Posts

Γεια σας, έχω από παλιά ένα 10λίτρο ενυδρείο και λέω να πάρω μονομάχο,μάλλον από οτι διάβασα είναι μικρό αλλά το χειμώνα θα πάρω άλλο.Θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Αρχικά δεν θά ήθελα να πάρω όλα τα εξαρτήματα για το ενυδρείο(γιατί θέλω να τα πάρω όλα μαζί με το άλλο) αλλά τα πολύ απαραίτητα για να ζήσει ο μονομάχος!
όποτε θέλω να μου πείτε ποια είναι τα άκρος απαραίτητα μηχανήματα για τον μονομάχο επίσης θα θέλω να μου πείτε αν θα χρειαστεί να βάλω σε αυτό το ενυδρείο χαλίκια και πέτρες και αφίσα από πίσω(δεν ξέρω πως λέγεται αλλά είχα μικρός)
και τέλος θέλω να μου πείτε ποιο είδος μονομάχου μου προτείνεται και τι, πότε και πόσο να τον ταΐζω και περίπου πόσο ζει!

α και κάτι ακόμα,το καπάκι από το ενυδρείο έχει στην άκρη ένα κομμάτι κομμένο που δεν ξέρω για τι είναι,μήπως για να ρίχνεις την τροφή?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ!!  :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Οριστε το προφιλ του μονομαχου για να διαβασεις τι χρειαζεται και γενικα για ολες τις ερωτησεις σου.

Ολος ο εξοπλησμος ειναι απαραιτητος δυστοιχος..

Link to comment
Share on other sites

και περίπου πόσο κοστίζουν όλα αυτά που θα μου πείτε να πάρω(ξεχωριστά πόσο κοστίζουν)

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τι θα παρεις και τι μαρκα.Οι τιμες παιζουν απο μαγαζι σε μαγαζι και απο μαρκα σε μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν περιμενεις τοτε μεχρι τον χειμωνα για να μην μπαινεις σε τζαμπα εξοδα απο τωρα; Κανε λιγη υπομονη και φτιαξε κατι καλο απ την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν περιμενεις τοτε μεχρι τον χειμωνα για να μην μπαινεις σε τζαμπα εξοδα απο τωρα; Κανε λιγη υπομονη και φτιαξε κατι καλο απ την αρχη.

Μάλλον έτσι θα κάνω,αλλά για να μου φύγει η περιέργεια μπορείτε να μου πείτε που χρησιμεύει εκείνο το κομμάτι που λείπει απ'την άκρη του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έτσι θα κάνω,αλλά για να μου φύγει η περιέργεια μπορείτε να μου πείτε που χρησιμεύει εκείνο το κομμάτι που λείπει απ'την άκρη του ενυδρείου?

Μπορει να ειναι για να βγαινουν τα καλωδια του εξοπλησμου αν ειναι στο πισω μερος,αν ειναι στο μπροστα μαλλον για να ριχνεις τροφη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι για να βγαινουν τα καλωδια του εξοπλησμου αν ειναι στο πισω μερος,αν ειναι στο μπροστα μαλλον για να ριχνεις τροφη ειναι.

αυτό το άνοιγμα ανάλογα με το πώς θα βάλεις το καπάκι μπορεί να μπει και μπροστά και πίσω,οπότε μάλλον θα είναι και για τα δυο!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε, το ανοιγμα ειναι για ταισμα...... για εξοπλισμο επειδη πηρα πριν κανα μηνα για την ξαδερφη μ φιλτρο+αν8ρακας+υαλοβαμβακας κατι λιγοτερο απο 10ευρο..... οι ποσοτητες αν8ρακα κ υαλοβαμβακα ειναι για πανω απο 2 χρονια.... αμα θες ν βαλεις κ βιολογικο δεν αξιζει να αγορασεις γιατι μπορεις να βαλεις πολυ λιγο...... αμα εχεις κανα γνωστο ζητα ν σου δωσει λιγακι σιγουρα 8α εχει

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις παρε κανα 30λιτρο για το μονομαχο σου. (ή καλυτερα; κολλα ενα μονος σου, για να εχει περισσοτερο μηκος και πλατος παρα υψος)

Θα τον λυπηθει η ψυχη σου σε 10 λιτρα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε, το ανοιγμα ειναι για ταισμα...... για εξοπλισμο επειδη πηρα πριν κανα μηνα για την ξαδερφη μ φιλτρο+αν8ρακας+υαλοβαμβακας κατι λιγοτερο απο 10ευρο..... οι ποσοτητες αν8ρακα κ υαλοβαμβακα ειναι για πανω απο 2 χρονια.... αμα θες ν βαλεις κ βιολογικο δεν αξιζει να αγορασεις γιατι μπορεις να βαλεις πολυ λιγο...... αμα εχεις κανα γνωστο ζητα ν σου δωσει λιγακι σιγουρα 8α εχει

Μην τον μπερδεύουμε τον φίλο και έχει ακόμα πολύ διάβασμα.

Το αν θα βάλουμε βιολογικό υλικό δεν έγκειται στην επιθυμία μας. ;)

Το βιολογικό υλικό είναι απαραίτητο για το ενυδρείο. :)

Link to comment
Share on other sites

ο λωγος π λεω αν θες ειναι καθαρα επειδη στα μικρα φιλτρα ειναι πολυ δυσκολο να χωρεσεις κ βιολογικο μαζι με τα αλλα (προσωπικη εμπειρια με φιλτρο της hagen)....... και ο λογος που του το ειπα ειναι καθαρα αν θελει να ξεκινησει με οτι εχει.....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί να βάλει βιολογικό υλικό στο φίλτρο καλύτερα να μην ξεκινήσει τώρα. :)

Το αναφέρω γιατί μπορεί να διαβάσουν και άλλα μέλη. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω μαζι σ..... μαλλον εγω το διατυποσα λαθος......

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν διαφωνούμε , απλώς έκανα τη διευκρίνηση γιατί μπορεί να το διαβάσει και κάποιο άλλο μέλος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι δεν διαφωνούμε , απλώς έκανα τη διευκρίνηση γιατί μπορεί να το διαβάσει και κάποιο άλλο μέλος. ;)

επειδή μπερδεύτηκα παιδιά,πείτε μου σας παρακαλώ τι θα χρειαστώ από εξοπλισμό!

και απο χαλικια,φυτα,φυλλα κ.λ.π να αγορασω η να μαζεψω απο την φυση(αν ειναι να μαζεψω πειτε μου και τι)

Έγινε επεξεργασία - bilisios
Link to comment
Share on other sites

κατι ακομα,ενα τετοιο ενυδρειο πως καθαριζεται?
πρεπει να τα βγαλεις ολα και μετα να τα ξανα βαλεις
(την εικονα την βρικα στο google)

imag0186w.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έβαλες είναι θαλασσινό ενυδρείο..

Τι σχέση έχει με του γλυκού?? :umm:

Link to comment
Share on other sites

δεν το ήξερα.
Απλος ρωταω,τετοια μεγαλα ενυδρεια με πολλα μπιχλιμπιδια μεσα,πως καθαριζονται?

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη , αν κρίνω σωστά από το nick , για αρχή πρέπει οπωσδήποτε να διαβάσεις εδώ.

Υπάρχουν συγκεντρωμένες όλες οι πληροφορίες που χρειάζεσαι για αρχή.

Αν τα διαβάσεις όλα αυτά, ή τουλάχιστον αυτά που σε ενδιαφέρουν, είμαι σίγουρος ότι οι απορίες σου θα γίνουν πιο συγκεκριμένες.

Ξεκίνα το διάβασμα και εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα και καλη αρχη.

οπως προαναφερθηκε πιο πανω ενα φιλτρακι 100-200 L/h ειναι αρκετο. απο e-bay μπορεις να προμηθευτεις ευκολα (aquarium filter) με κοστος κατω απο 10 ετρω. ενα θερμομετρο (1-2 ευρω) θα το χρειαστεις σιγουρα και αναλογα πραξε : αν η θερμοκρασια του νερου σου ειναι κατω απο 25 βαθμους τοτε θα χρειαστεις κ θερμοσταστη (εναν μικτο 25watt) 5 ευρω περιπου παλι απο e-bay. υπαρχει η λυση απο jumbo (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85100) με 20 ευρω γυαλα 15 λιτρων φιλτρο χαλικι και ψευτικα φυτα αλλα αν ειναι να αγορασεις στα κοντα μεγαλυτερο παρε τα κομματια που σου προανεφερα. σε πρωτη φαση αυτα, αργοτερα ταισματα κλπ. οσο για το ειδος του μονομαχου ετοιμασε το ενυδρειο πρωτα (στρωσιμο κλπ) ξεκινας διαβασμα κυριως για τον κυκλο του αζωτου και στην συνεχεια τα ξαναλεμε. οτι απορεις εχεις ρωτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...