Jump to content

Αφαίρεση Αυτοκόλλητου Θερμόμετρου


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Το ενυδρειο που μου έδωσε ένας δικός μου άνθρωπος έχει πάνω στο τζάμι κολλημένα αυτά τα δυο θερμόμετρα. Το μικρότερο που είναι από κάτω δε φαίνεται ίσως και τόσο καλά. Οι ενδείξεις μεταξύ τους διαφέρουν αρκετά αν και το μεγάλο φαίνεται πιο αξιόπιστο. Τέλος πάντων θέλω να τα αφαιρεσω γιατί έχω τοποθετήσει κάποιο εσωτερικό πιο ακριβές (αλλά και πολλοί με κράξανε που τα χρησιμοποιώ). Αυτά πως βγαίνουν χωρίς να χαράξω το τζάμι; Προσπάθησα με πολυ απαλές κινήσεις βέβαια αλλα φαίνονται σα καρφωμένα. Εχει αφαιρέσει κάποιος από εσάς για να μου δώσει τα φώτα του; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ξύστρα για τζάμια ή καλύτερα για κεραμικές εστίες.

Ποιος σε έκραξε για το εσωτερικό;

Link to comment
Share on other sites

Φωτη μαλλον για τα εξωτερικα τον κραξανε, ηρεμησε ωρε!

Link to comment
Share on other sites

Φώτη, για τα εξωτερικά με κράξανε, γι' αυτά που θέλω να αφαιρέσω!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα....σα να σε έχω μπροστά μου. Τα μάτια γουρλωμενα, οι φλέβες στο λαιμό πεταμένες έξω και....: "ΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΚΡΑΞΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ;;;;"

Link to comment
Share on other sites

χαχααχχααχχα

τον φανταζομαι και εγω!!!

τι εγινε τα εβγαλες??

Link to comment
Share on other sites

Αλλη λυση περα απο την ξυστρα ειναι να ριξεις λιγο οινοπνευμα απο την πανω του μερια και να το ξυσεις μετα!

Αλλη ειναι να το ζεστανεις λιγο με ενα μπιστολακι μαλλιων και παλι με την ξυστρα να το αφαιρεσεις! Ετσι αφαιρεσα εγω το δικο μου!

Link to comment
Share on other sites

Ζεστάθηκε λοιπόν με το σεσουάρ για λίγα λεπτά (σταδιακό ζέσταμα και ξεκόλλημα) και με τη βοήθεια σπάτουλας αφαιρέθηκε εύκολα. Θα έλεγα να μη γινει χρηση ξυραφιού ή φαλτσέτας γιατί είναι πολυ εύκολο να χάραξει το γυαλί με μια αδέξια κίνηση. Τα υπολείμματα της κόλλας ΠΟΛΥ δύσκολα με το οινόπνευμα αλλα ΠΟΛΥ εύκολα με το ασετόν. "Τζάμι" το τζάμι λέμε. Ευχαριστω για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Ζεστάθηκε λοιπόν με το σεσουάρ για λίγα λεπτά (σταδιακό ζέσταμα και ξεκόλλημα) και με τη βοήθεια σπάτουλας αφαιρέθηκε εύκολα. Θα έλεγα να μη γινει χρηση ξυραφιού ή φαλτσέτας γιατί είναι πολυ εύκολο να χάραξει το γυαλί με μια αδέξια κίνηση. Τα υπολείμματα της κόλλας ΠΟΛΥ δύσκολα με το οινόπνευμα αλλα ΠΟΛΥ εύκολα με το ασετόν. "Τζάμι" το τζάμι λέμε. Ευχαριστω για τις συμβουλές σας.

Συγχαρητήρια!!! :bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-122:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: ο σωστος συνδιασμος σπατουλας/ξυραφιου ειναι αυτο.... 9374_prev.jpg

αυτο σου ελεγα εγω σαν ξυστρα ....και μαλλον και ο Φωτης!

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

Άλλο κατάλαβα.... :bigemo_harabe_net-111:

Καλά έκαναν και σε έκραξαν... Αφού έχουν απόκλιση 5-6 βαθμούς.... Χαχαχαχαχαχαχα

Σωστός ο Λάμπρος, αν και για κεραμική εστία είναι ακόμα καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστος....απλα ειναι πολυ ακριβοτερη για μια χρηση....βεβαια αν καταλαβουμε και μαθουμε την σωστη χρηση της κανει για πολλες δουλειες ! :whistling:01065471a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...