Jump to content

25L Ενυδρείο


Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό, Φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):40χ30χ30
Συνολικά Λίτρα:25
Sump (λίτρα):-

Οργανισμοί
Φυτά: Anubia nana, Valisneria Asiatica (Twisted)
Ψάρια:Guppies,Neon Tetras,Pleco

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:-
Πέτρες:-
Ξύλα:-
Άλλα διακοσμητικά :Βράχος, ξύλο από αμπέλι
Βυθός:-

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2x24 LED
Διάρκεια φωτισμού:14 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Magi 380
Θέρμανση/ Ψύξη:50 watt θερμαντήρας
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:7,2
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
Αμμωνία (ΝΗ3):-
Νιτρώδη (ΝΟ2):-
Νιτρικά (ΝΟ3):-
Φωσφορικά (PΟ4):-
Μέση Θερμοκρασία (°C):25-27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: Κάθε βδομάδα το 25%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα :Αντιχλώριο, Βακτήρια
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

Φωτογραφίες: (Σύντομα)

Link to comment
Share on other sites

Η ψαροσυνθεση σου ειναι λαθος διοτι τα λιτρα ειναι πολυ λιγα για τα ψαρια που εχεις

επισης ζουνε σε διαφορετικες συνθηκες νερου

καλο θα ηταν να μειωσεις τις ωρες φωτισμου στις 8-9

και τα λιτρα σου με αυτες τις διαστασεις βγαινει 36 λιτρα

ΥΓ βαλε μας και καμια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Η ψαροσυνθεση σου ειναι λαθος διοτι τα λιτρα ειναι πολυ λιγα για τα ψαρια που εχεις

επισης ζουνε σε διαφορετικες συνθηκες νερου

καλο θα ηταν να μειωσεις τις ωρες φωτισμου στις 8-9

και τα λιτρα σου με αυτες τις διαστασεις βγαινει 36 λιτρα

ΥΓ βαλε μας και καμια φωτο

Δυστυχώς τα γνωρίζω, απλά περιμένω σύντομα ένα λιγάκι μεγαλύτερο ενυδρείο (40L) μιας και δεν μου επιτρέπεται μεγαλύτερο λόγω κοπέλας. Και αυτό με το ζόρι το έχω... να φανταστείς έχω ένα 75άρι ιδιοκατασκευή από plexiglass... (σιγά σιγά την πηγαίνω). Τοποθέτησα ψάρια ανεκτικά σε τέτοιες συνθήκες, γιατί ουκ ολίγες φορές αυτό το μικροσκοπικό ενυδρειάκι έχει φιλοξενήσει το συγκεκριμένο πλήθος (και μεγαλύτερο μπορώ να πω) επιτυχημένα, γιατί (τουλάχιστον κατά τα πιστεύω μου) το να έχει ένα ενυδρείο επιτυχημένες γέννες το θεωρώ καλό σημάδι. Λίγο το ph να ανέβει που δεν ξέρω πως έπεσε και θα είμαι σε ανεκτικά όρια.

Για τις ώρες φωτισμού, τις έχω ψιλά μιας και τώρα δοκιμάζω τις ledοταινίες και μου φαίνεται χαμηλός ο φωτισμός. Κάποιος που να γνωρίζει πως να υπολογίσω Kelvin; Πάντως θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα δω πως θα πάει.

Για τα λίτρα τώρα το πρόσεξα, αυτό το copy/paste.... όλο κάτι ξεχνάς να αλλάξεις! :bigemo_harabe_net-55:

Υ.Γ: Η φωτογραφίες έρχονται μόλις μου έρθει και η κάμερα μου πίσω από μακροχρόνιο δανεισμό! :bigemo_harabe_net-101:

Σε ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου. Δεν θα πάνε στο βρόντο! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,τετρα και πλεκο θελουν πιο μαλακο νερο σε σχεση με τα γκαπυς,Για να καταλαβεις μιλαμε για 6-7ph για tetra και pleco και 8+ για γραπυς.Επισης τα λιτρα σου ειναι παααρα πολυ λιγα,ενα χαρεμακι γκαπυς αν και σε 1-2 μηνες με τις γεννες θα ψαχνεις μερος να τα δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ την λογική της ασυμβατότητας όπως την αναφέρεις, απλά δεν κατανοώ ένα πράγμα. Όταν πας να αγοράσεις από ένα pet-shop και ρωτάς με τι ταιριάζουν τα Neon Tetras ή τα Guppies, σου λένε Guppies και Neon αντίστοιχα. Άσχετα του κορυφαίου ότι ενυδρείο χωρίς pleco δεν υφίσταται... σύμφωνα με τα λεγόμενα τους. Μεγάλο θέμα και δεν θα βρούμε λύση.

Από ότι έχω προσέξει σε πολλά θέματα δεν κοιτάμε το (πχ) ph 6,5-7,5 αλλά το ιδανικότερο ph. Λογικό μιας και θέλουμε ευτυχισμένα τα ψαράκια μας. Απλά και αν δεν σας είναι δύσκολο, μπορείτε να μου πείτε έναν σωστό/έγχρωμο/όμορφο και οπωσδήποτε συνδυασμό ψαριών που να περιέχει pleco και cory; Αν ήταν στο χέρι μου θα είχα pleco και cory, μιας και παρόλο που είναι σκουρόχρωμα, εμένα μου βγάζουν κάτι το όμορφο. Απλά έχω και μία κοπέλα η οποία εκτός από Neon και Guppy δεν θέλει κάτι άλλο. Όταν είχα τα Guppies με έβαζε να τρέχω να βρω endlers και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς με αποτέλεσμα 2-3 χρόνια πριν να έχω αγανακτήσει, γιατί κανείς δεν έπαιρνε πλέον τα δωρεάν guppies μου, χώρια ότι στάνταρ αν πήγαινα σε pet-shop θα αμολούσαν τα σκυλιά τους. Γεννοβολάνε ασταμάτητα, ειδικά μετά την δεύτερη φορά. Και από ότι πρόσεξα Guppy+endler μπορώ να πω πως έχει και 5 μέρες μικρότερη κύηση... Τέσπα έβαλα τώρα και neon οπότε έχει την πολυμορφία του και από χρώμα δόξα το θεό πολύ. Περιμένω τώρα και το μεγαλύτερο ενυδρείο για να έχουν και τον χώρο τους. Απλά αν υπάρχει κάποιο άλλο ψάρι που μπορώ με κάποιο τρόπο να το συνδυάσω με pleco και guppy πείτε μου!

Συγνώμη για τα τεράστια κείμενά μου, απλά το έχω αυτό το χούι.

Υ.Γ.: Μπορεί κανείς να εξηγήσει γιατί ένα pleco κολυμπάει στο μέσω του ενυδρείου και κυρίως τις βραδυνές ώρες; Μήπως διχασμένη ψαροπροσωπικότητα;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η μοναδικη λυση στα λιτρα σου ειναι τα ζωοτοκα(γκαπι,πλατι,μολι κ.ο.κ) ενα χαρεμακι.Αν δεν θες γεννες παρε αρσενικα μονο!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου και να την προοπτικη να το κανεις μονομαχοενδειο....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον λέω να βγάλω την κοπέλα μου και να επαναφέρω το 70άρι ενυδρείο full pleco.... η πιο απλή λύση με γρήγορα/όμορφα/γαλήνια αποτελέσματα... :bigemo_harabe_net-72:

Μονομάχος... κατεμέ υπερεκτιμημένος (χωρίς παρεξήγηση). Όμορφο ψάρι, αλλά δεν μου κάνει το κλικ. Χώρια ότι ψάχνω σε κάτι κοινωνικό. Επίσης molly/platy θα έβαζα αν μπορούσα να βρω κάποιες ποικιλίες... αλλά δυστυχώς εδώ που βρίσκομαι (Έβρο) και έχοντας όλα και όλα 2 pet-shop στην πόλη μου, τα είδη ψαριών είναι λίγα πόσο μάλλον οι ποικιλίες τους...

Να ρωτήσω... αν κρατούσα τα guppy θα χωρούσε ένα μικρό κοπάδι molly; Ή Swordtails; Αν και τα guppy μπορεί να βρουν παιχνίδι τις ουρές τους. Αυτό φυσικά έως ότου γίνει το μεγαλύτερο ενυδρείο μου. Σύντομα θα έχω ένα 40-45L. Μεγαλύτερο δεν γίνεται προς το παρόν. Φυσικά θα το κάνω μόνος για ευνόητους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

το pleco χρειαζεται πολυ μεγαλο ενυδρειο γιατι μεγαλωνει πολυ

επεισης για τα 40 - 45 λιτρα που λες το καλητερο ειναι να βαλεις μονο μερικα αρσενικα guppy

και κανενα otocinclus γιατι θα neon θελουν τουλαχιστον 80 λιτρα για μια ομαδα τον 10

Link to comment
Share on other sites

Τα 25 λίτρα μικρά είναι λίγα για οποιοδήποτε από τα ψαράκια που έχουν αναφερθεί πιο πάνω.

Ούτε για χαρέμι guppies δεν το προτείνω.

Συμφωνώ με τον μονομάχο που αναφέρθηκε.

Τα ενυδρεία αυτών των λίτρων δεν συγχωρούν λάθη.

Δοκίμασε να φτιάξεις ένα ενυδρείο, σωστό, που θα το χαίρεσαι και εσύ και τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...