Jump to content

Δημιουργία Ενυδρείου 40Lt Με Ζωοτόκα


Lilianna Loca

Recommended Posts

Καλησπέρα, όπως έχω αναφερθεί και σε άλλη ενότητα έχω στην κατοχή μου 2 χελώνες και τώρα ετοιμάζομαι να ξαναγεμίσω το παλιό μου 40λτ ενυδρείο με ζωοτόκα! Πριν 3 χρονια ειχα επιχειρήσει το ίδιο, με το ίδιο είδος ψαριών αλλά γέννησαν απίστευτα πολλά μικρά που δεν είχα τι να τα κανω, τα αφηνα μέσα και σιγά σιγά μέσα σε 2 χρόνια εξαφανίζονταν σχεδόν τα περρισσότερα, μαλλον ψόφαγαν, τα τρώγανε και εγώ δεν έπαιρνα χαμπάρι τοσα πολλά που ήταν.

Τότε δεν ήξερα τι να κάνω, όμως τώρα φρόντισα να ενημερωθώ και να διαβάσω αρκετά ετσι ώστε να είμαι σήμερα σε θέση να δημιουργήσω ένα σωστό και υγιές ενυδρείο...

Το μόνο για το οποίο είμαι σίγουρη είναι ότι θα βάλω 5 αρσενικά γκάπυ.

Θα ήθελα τι συμβουλές σας σχετικά με το τι ακόμα μπορώ να βάλω σε ψάρια και σε φυτά και γενικά οτιδηποτε άλλο κρίνετε ότι θα ήταν καλό να ξέρω...

Μια βασική ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι πόσο καιρό θα χρειαστεί στρώσιμο το ενυδρείο μου και πώς θα κάνω αυτήν τη διαδικασία?

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :bigemo_harabe_net-66:

Έγινε επεξεργασία - Lilianna Loca
Link to comment
Share on other sites

από ψάρια είσαι καλά πιστεύω

αν έχει φωτισμό μπορείς να βάλεις μερικά εύκολα φυτά ψάξε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=333

για να ξεκινήσεις το στρώσιμο πρέπει να προμηθευτείς τεστ νερού και κάποια ζωντανά βακτήρια για να ξεκινήσει το σύστημα σε 24 ώρες ανάλογα κιόλας με το τι θα δείξουν τα τεστ νερού μπορείς να βάλεις τα μισά ψαράκια από ότι θα έβαζες συνολικά καθημερινό τάισμα σε μικρές ποσότητες και σε 30 μέρες περιπου βάζεις και τα υπόλοιπα ψαράκια

Link to comment
Share on other sites

και επίσης μπορείς να στρώσεις το ενυδρείο σου με μπόλι και δεν χρειάζεται να περιμένεις τόσο

Link to comment
Share on other sites

Απο βακτηρια εχω μεινει πολυ ιακνοποιημενος απο το start up της prodibio, πιστευω θα σε βοηθησουν να ξεκινησεις το ενυδρειο σου. στο στρωσιμο εγω θα προτεινα λιγο υπομονη. βαλε το start up, κανε τις μετρησεις σου και οταν ολα ειναι καλα οπως ειπε και ο Χρηστος παραπανω βαζεις και τα ψαρακια.

Γραφεις οτι εχεις γυαλα με μονομαχο, τι γυαλα εννοεις? Ο μονομαχος χρειαζεται ενυδρειο (please μην με παρεξηγησεις δεν θελω να στην πω ουτε να στο παιξω εξυπνος)

Link to comment
Share on other sites

εγώ από βακτηρία χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο το special blend της microbe lift είμαι πολύ ικανοποιημένος αλλά υπάρχουν και πολλά άλλα καλά σκευάσματα

ψάξε και διάλεξε ποιο σε βολεύει από τιμή ποιότητα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σε 40 λίτρα μπορείς να προσθέσεις γαρίδες και σαλιγκάρια.Αργότερα μερικά ακόμα ζωοτόκα ψάρια όπως Platy, Molly ή ξιφοφόρους, αν παίξεις μονο με αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

αν θες να φτιαξεις "ένα σωστό και υγιές ενυδρείο... " τα 5 γκαπυ ειναι μια χαρα βαλε κανα 2 σαλιγκαρια, γαριδα οχι πριν στρωσει ο βυθος...

μερικα ευκολα φυτα,ομορφο χαλικι και πετρουλες...καμια ριζουλα και πολυ φαντασια.....

μονο ετσι θα ειναι υγιες το ενυδρειο σου....αν το φορτωσεις με ψαρια θα εισαι ολη την ωρα με αλλαγες νερου και προβληματα.

στρωσιμο ειμαι υπερ του μπολι αλλα απο ενυδρειο που γνωριζεις..

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει 3-4 ξιφοφορους δεν θα γινει μαχη? Εγω εχω 2 σε 150 λιτρα πυκνοφυτεμενο και ολο κρυμενος ειναι γιατι ο αλλος ειναι νταης...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, αλλά δεν ξέρω πως να τα κάνω αυτά που μου λέτε, θα μπορούσατε να είστε λίγο πιο αναλυτικοί... Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω, π.χ πως να χρησιμοποιήσω το τεστ, πως θα το ζητήσω, ποιες ενδείξεις είναι καλές κτλ..

Τα βακτήρια τι είναι? είναι κάποιο διάλυμα? πόσο βάζω?

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας, αλλά δεν ξέρω πως να τα κάνω αυτά που μου λέτε, θα μπορούσατε να είστε λίγο πιο αναλυτικοί... Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω, π.χ πως να χρησιμοποιήσω το τεστ, πως θα το ζητήσω, ποιες ενδείξεις είναι καλές κτλ..

Τα βακτήρια τι είναι? είναι κάποιο διάλυμα? πόσο βάζω?

το τεστ νερού γράφει πάνω πως το χρησιμοποιείς

θα πας στο pet shop και θα ζητήσεις τεστ νερού για ενυδρείο γλυκού νερού

δες το προφίλ των ψαριών http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906#entry323428

επίσης στο pet shop θα ζητήσεις ένα μπουκαλάκι με ζωντανά βακτηρία

θα καταλάβουν μην ανησυχείς

Link to comment
Share on other sites

yonigr

όχι προς Θεού δεν σε παρεξηγώ! Ίσα ίσα που συμφωνώ και πολύ άμεσα θα μετακομίσει σε ενυδρειάκι :bigemo_harabe_net-66: έχεις απόλυτο δίκιο!

Link to comment
Share on other sites

το τεστ νερού γράφει πάνω πως το χρησιμοποιείς

θα πας στο pet shop και θα ζητήσεις τεστ νερού για ενυδρείο γλυκού νερού

δες το προφίλ των ψαριών http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36906#entry323428

επίσης στο pet shop θα ζητήσεις ένα μπουκαλάκι με ζωντανά βακτηρία

θα καταλάβουν μην ανησυχείς

Σε ευχαριστώ πολύ θα ξεκινήσω με αυτές τις αγορές λοιπόν και στην πορεία αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα θα ξαναρωτήσω! Το έχω διαβάσει το προφίλ των γκάπυ καθώς και όλων των άλλων ζωοτόκων.

Link to comment
Share on other sites

οκ και ενημέρωνε μας για την εξέλιξη του ενυδρείου :bigemo_harabe_net-134: :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

τώρα κάτι άλλο, επειδή όπως είπα και πριν δεν ξέρω τίποτα για το στρώσιμο... τι κάνω ακριβώς?

το γεμίζω νερό, στρώνω τα χαλίκια ρίχνω τα βακτήρια και περιμένω? πότε βάζω τα φυτά και τα πρώτα ψάρια?

φιλικό ενυδρείο για μπόλι δεν έχω...

Link to comment
Share on other sites

τώρα κάτι άλλο, επειδή όπως είπα και πριν δεν ξέρω τίποτα για το στρώσιμο... τι κάνω ακριβώς?

το γεμίζω νερό, στρώνω τα χαλίκια ρίχνω τα βακτήρια και περιμένω? πότε βάζω τα φυτά και τα πρώτα ψάρια?

φιλικό ενυδρείο για μπόλι δεν έχω...

βάζεις τα χαλικάκια βάζεις το νερό τα φυτά βάζεις και σε λειτουργιά το φίλτρο ρίχνεις και τα βακτηρία και σε 24 ώρες + βάζει τα μισά ψαράκια από ότι θα έβαζες πχ άμα βάλεις 6 guppy βάζεις τα 3

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος 96
Link to comment
Share on other sites

τώρα κάτι άλλο, επειδή όπως είπα και πριν δεν ξέρω τίποτα για το στρώσιμο... τι κάνω ακριβώς?

το γεμίζω νερό, στρώνω τα χαλίκια ρίχνω τα βακτήρια και περιμένω? πότε βάζω τα φυτά και τα πρώτα ψάρια?

φιλικό ενυδρείο για μπόλι δεν έχω...

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ που είναι όλα συγκεντρωμένα.

Είναι σχεδόν όλες οι πληροφορίες που χρειάζεσαι για να ξεκινήσεις σωστά. ;)

Link to comment
Share on other sites

dpap σε ευχαριστώ πολύ τα περισσότερα τα έχω διαβάσει και συνεχίζω!

να ρωτήσω, το υπόστρωμα για τα φυτά τι είναι και πού μπαίνει? είναι σε μέρος εμφανές?

επιπλέον από φυτά σκεφτόμουν να βάλω κερατόφυλλο και java moss επειδή είναι εύκολα, καλά δεν είναι? χρειάζονται υπόστρωμα τα συγκεκριμένα?

νόμιζα ότι το στρώσιμο παίρνει πολύ περισσότερο καιρό... 1-2 μηνες. αυτό ισχύει για τα μεγαλύτερα ενυδρεία ή υπάρχει κάποιος άλλος παράγοντας που καθορίζει το χρονικό διάστημα στρωσίματος?

Link to comment
Share on other sites

dpap σε ευχαριστώ πολύ τα περισσότερα τα έχω διαβάσει και συνεχίζω!

να ρωτήσω, το υπόστρωμα για τα φυτά τι είναι και πού μπαίνει? είναι σε μέρος εμφανές?

επιπλέον από φυτά σκεφτόμουν να βάλω κερατόφυλλο και java moss επειδή είναι εύκολα, καλά δεν είναι? χρειάζονται υπόστρωμα τα συγκεκριμένα?

νόμιζα ότι το στρώσιμο παίρνει πολύ περισσότερο καιρό... 1-2 μηνες. αυτό ισχύει για τα μεγαλύτερα ενυδρεία ή υπάρχει κάποιος άλλος παράγοντας που καθορίζει το χρονικό διάστημα στρωσίματος?

Φυτεμένο ενυδρείο και βυθός Ceratophyllum demersum 'Foxtail'

Java moss

Στρώσιμο Ενυδρείων

Στρώσιμο ενυδρείου

Στρώσιμο με ψάρια και βακτήρια

Στρώσιμο με τροφή

Στρώσιμο με μπόλιασμα φίλτρου

Υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που καθορίζουν το στρώσιμο.

Θερμοκρασία , υλικά φίλτρου , τρόπος στρωσίματος ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν βαζεις τον μονομαχο σε αυτο το ενυδρειο των 40 λιτρων;

Link to comment
Share on other sites

δες λιγο το βιντεο πιστεύω θα καταλάβεις........

Link to comment
Share on other sites

stav επειδή είχα κάτι διαφορετικό στο μυαλό μου... έχω ήδη δρομολογήσει να πάρω ενυδρειάκι για τον μονομάχο και το 40lt το θέλω για να ξεκινήσω με τα αγαπημένα μου γκάπυ, αφού αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω χρήματα για κάτι μεγαλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ παιδιά για τα λινκ, τα διάβασα και το βιντεάκι το είδα, ευχαριστώ πολύ!

αλλά τι άλλα ψαράκια μπορώ να βάλω εκτός από τα 5 αρσενικά γκάπυ? 1 μόλυ 1 πλάτυ και 2 apple snail καλά δεν είναι?

από φυτά απ' ότι διάβασα στον σύνδεσμο που σύστησε ο dpap μπορώ να έχω σκέτο χαλίκι, ή χαλίκι με υπόστρωμα για πολύ εύκολα φυτά και όλα τα είδη αντιστοίχως.. αν κατάλαβα καλά.

Εγώ τι προτείνετε να κάνω? να βάλω υπόστρωμα ή όχι? και ποια φυτά προτείνετε να χρησιμοποιήσω? και τι είναι επιτέλους αυτό το υπόστρωμα? μπαίνει κάτω απ'το χαλίκι? τι μορφή έχει? σε τι βοηθάει?

Επιπλέον, τι είναι οι δρομείς?

συγγνώμη αλλά μερικά πράγματα και ''ορολογίες'' που εννοούνται για τους υπόλοιπους ή καταλαβαίνω την σημασιολογία από τα συμφραζόμενα, ή αναγκαστικά πρέπει να ρωτάω :bigemo_harabe_net-134: ευχαριστώ πολύ για την ανοχή!

Έγινε επεξεργασία - Lilianna Loca
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ παιδιά για τα λινκ, τα διάβασα και το βιντεάκι το είδα, ευχαριστώ πολύ!

αλλά τι άλλα ψαράκια μπορώ να βάλω εκτός από τα 5 αρσενικά γκάπυ? 1 μόλυ 1 πλάτυ και 2 apple snail καλά δεν είναι?

από φυτά απ' ότι διάβασα στον σύνδεσμο που σύστησε ο dpap μπορώ να έχω σκέτο χαλίκι, ή χαλίκι με υπόστρωμα για πολύ εύκολα φυτά και όλα τα είδη αντιστοίχως.. αν κατάλαβα καλά.

Εγώ τι προτείνετε να κάνω? να βάλω υπόστρωμα ή όχι? και ποια φυτά προτείνετε να χρησιμοποιήσω? και τι είναι επιτέλους αυτό το υπόστρωμα? μπαίνει κάτω απ'το χαλίκι? τι μορφή έχει? σε τι βοηθάει?

συγγνώμη αλλά μερικά πράγματα και ''ορολογίες'' που εννοούνται για τους υπόλοιπους ή καταλαβαίνω την σημασιολογία από τα συμφραζόμενα, ή αναγκαστικά πρέπει να ρωτάω :bigemo_harabe_net-134: ευχαριστώ πολύ για την ανοχή!

Στα λίτρα σου, εγώ δεν θα έβαζα άλλα ψαράκια.

Το υπόστρωμα μπαίνει κάτω από το χαλίκι. Είναι υλικό πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά που βοηθάει στην αρχική ανάπτυξη των φυτών με ρίζες.

Για φυτά ρίξε μια ματιά εδώ στα προφίλ που έχουν φτιαχτεί συνολικά και επέλεξε τα εύκολα.

Σημείωση : Το τι φυτά θα βάλεις, δεν εξαρτάται μόνο από την παρουσία ή μη υποστρώματος. Πρέπει να έχεις στο νου σου και τον φωτισμό, καθώς και την παροχή co2 είτε σε αέρια μορφή είτε σε οργανική.

Link to comment
Share on other sites

οκ, ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Θα λάβω υπ' όψιν μου και αυτές τις παραμέτρους!

Link to comment
Share on other sites

κάτι ακόμα το ενυδρείο το συγκεκριμένο φιλοξενούσε 2 χρόνια τις 2 νεροχελώνες μου μόλις μετακόμισαν.

Τι να κάνω για να μην κολλήσουν τίποτα ψάρια μου? να το πλύνω με ξύδι όπως έχω διαβάσει? θα αλλάξω το κεραμικό υλικό βιολογίας και τον υαλοβάμβακα. Είμαι οκ με αυτά ή πρέπει να κάνω κάτι ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...