Jump to content

Black Moor Με Άσπρες Κηλίδες


Recommended Posts

Αλλαγή νερού και άνθρακα και μετά απο τρεις ημέρες έξω ο άνθρακας και πάλι αλλαγή .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν όλα τελειώσουν με το καλό θα σε περιμένουμε να κάνεις και μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου σου!

50% είναι μια χαρά, την επόμενη καντη 30% και μην ξεχάσεις να βάλεις και βακτήρια!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

OK ακολουθώ τις οδηγίες σας. Όταν με το καλό τελειώσει όλο αυτό θα γίνει και η παρουσίαση.

Σήμερα δείχνει ακόμη καλύτερα είναι βέβαια λίγο αδύναμο αλλά δεν πέρασε και λίγα.

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η αλλαγή 50%, μπήκε και ο άνθρακας. Το ψάρια έιναι μια χαρά ζωηρά. Έκανα και μετρήσεις αμμωνία δεν έχω μέχρι τώρα, ΝΟ2:0 και ΝΟ3:10.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα ψάρια είναι φυσιολογικά και χαμήλωσα 1 βαθμό τη θερμοκρασία. Στις μετρήσεις της αλλαγής που έκανα το stick έδειξε χλώριο που δεν έιχα ποτέ. Μπορεί να είναι από το φάρμακο;

Link to comment
Share on other sites

Μην λαμβάνεις υποψην σου το χλώριο στα χαρτικά τεστ!

Φαντάζομαι ότι χρησιμοποιείς αντιχλοριο στις αλλαγές σου!

Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι φυσιολογικές? Βακτήρια βάζεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά βάζω αντιχλώριο στις αλλαγές και μέχρι τώρα το stick μου έδειχνε 0, αν και γνωρίζω ότι δεν είναι αξιόπιστο. Οι υπόλοιπες μετρήσεις ήταν ίδιες με αυτές πριν το πρόβλημα. Βακτήρια έβαλα με την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε το γενικά αλλά μην σε απασχολεί ιδιαίτερα!

Είναι και πρωί τώρα, πιες το καφέ σου χαλάρωσε! :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ καλό καφέ επίσης.

Ελπίζω να μην γίνομαι κουραστικός, αλλά με αυτό που έγινε έχω γεμίσει με τόσες πληροφορίες απ'το διάβασμα στο φόρουμ, που μερικές φορές μπερδεύομαι με τα απλά και φοβάμαι μην κάνω κανα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αν κουραζόμασταν δεν θα ήμασταν εδώ!

Μην ανησυχείς καθόλου!

Ότι χρειαστείς πες μας!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μήνα, έγινε η αλλαγή 30% με αντιχλώριο και βακτήρια βγήκε ο άνθρακας έπεσε και η θερμοκρασία.

Έκανα μετρήσεις και είχα:

- PH:7,4
- KH:7
- GH:6
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):10
- Θερμοκρασία:26

Τα ψάρια είναι καλά και δραστήρια (ευτυχώς λόγω του aquazone). Το νερό στο ενυδρείο έχει μια ελαφριά πρασινάδα.

Θα φύγει αυτό με τις επόμενες αλλαγές;

Πιστεύετε ότι έχουμε λήξη συναγερμού και συνεχίζω με τη ρουτίνα;

Έγινε επεξεργασία - pptom
Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχει η ελαφρα πρασινάδα , σημαίνει οτι υπάρχει ακόμα το φάρμακο .

Θα κάνεις κι άλλη αλλαγή νερου τη Δευτέρα .

Νομίζω ναι έχουμε λήξη συναγερμού .

Και για να το κάνουμε και ποιό εποικοδομητικό το μάθημα :

Τα αίτια τα εντόπισες ;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το παράσιτο ήρθε με το καινούριο ψάρι στο ενυδρείο, είτε πάνω σε αυτό είτε με το νερό, γιατί έκανα το λάθος και μου έπεσε λίγο και στο ενυδρείο.

Συμπέρασμα: ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ή πολύ το ίδιο μας κάνει .

Ακόμα και μια σταγόνα είναι ικανή να μας μεταφέρει ασθένειες .

Με τη καραντίνα δεν νομίζω να έκανες κάτι .

Περάσαμε δύο ασθένειες .

Η μία θεραπεύτηκε με άνοδο της θερμοκρασίας στο νέο ψάρι .

Η άλλη μεταφέρθηκε απο το νέο ψάρι ( χωρίς να την έχει εκδηλώσει ) στο παλιό και χρειάστηκε φάρμακο .

Δεν θα μεταδιδόταν η ασθένεια αν το ανοσοποιητικό του παλιού ψαριού ήταν σε καλή κατάσταση .

Δεν είμαι υπέρ της καραντίνας για τα κλασικά ψάρια που η αναπαραγωγή τους γίνετε σε ελεγχόμενες συνθήκες απ τον άνθρωπο . Θεωρώ οτι μεγαλύτερη ζημιά κάνουμε στα ψάρια μας με τη χρήση καραντίνας .

Link to comment
Share on other sites

Άρα σε αυτή την περίπτωση ποιός τρόπος υπήρχε για να το αποφύγω;

Link to comment
Share on other sites

Να είχε καλύτερο ανοσοποιητικό το παλιό ψάρι .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δύσκολο για ένα αρχάριο σαν και μένα να το εκτιμήσει. Πραγματικά δηλαδή πέρα από το να μετράω την ποιότητα του νερού, να κάνω όσο μπορώ σωστά τις αλλαγές αλλά και να ταίζω σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω. Φαντάζομαι ότι κάποια πράγματα τα μαθαίνεις εμπειρικά και σταδιακά. Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια (εγώ και τα ψαράκια μου), ελπίζω να μην ξαναγράψω σύντομα σε αυτό το θέμα, θα συνεχίσω φυσικά σε άλλα.

Υ.Γ. 1 Τελικά το ενυδρείο με το χρυσόψαρο είναι το καλύτερο δώρο που μου έχουν κάνει.

Υ.Γ. 2 Να δώ πως θα πείσω τη γυναίκα μου να πάρω μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι δύσκολο για ένα αρχάριο σαν και μένα να το εκτιμήσει. Πραγματικά δηλαδή πέρα από το να μετράω την ποιότητα του νερού, να κάνω όσο μπορώ σωστά τις αλλαγές αλλά και να ταίζω σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω. Φαντάζομαι ότι κάποια πράγματα τα μαθαίνεις εμπειρικά και σταδιακά. Τέλος πάντων ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια (εγώ και τα ψαράκια μου), ελπίζω να μην ξαναγράψω σύντομα σε αυτό το θέμα, θα συνεχίσω φυσικά σε άλλα.

Υ.Γ. 1 Τελικά το ενυδρείο με το χρυσόψαρο είναι το καλύτερο δώρο που μου έχουν κάνει.

Υ.Γ. 2 Να δώ πως θα πείσω τη γυναίκα μου να πάρω μεγαλύτερο.

Τα είπες και τα τρία!

Ακουλουθησε τα ευλαβικά και δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...