Jump to content

54 Lt Wanna Be Reef


danosss

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι μου εδώ και καιρό είχα γλυκό ενυδρείο αλλά λόγω του οτι ο φίλος μου ( giannisss ) φτιάχνει reef-άκι ζήλεψα και είπα να φτιάξω κατι και εγω ... Και θελω την βοήθεια σας για συμβουλές ... Καταρχάς θα ήθελα να πω οτι είμαι 16 στα 17 και δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για να πάρω πολλά πράγματα ... Αυτό σημαίνει οτι θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια να το συντηρήσω χωρίς σκιμμερ.(αν δεν γίνετε κάποια στιγμή θα προσπαθήσω να πάρω ).Απο εκεί και πέρα.πριν λιγο καιρο το έβαλα σε λειτουργία! αυτην την στιγμη τρεχει με 6κιλα και κατι αραγωνιτη και σχεδον 2 κιλα ζ.β(σιγα σιγα θα προσθετετε και αλλος) και το φιλτρο το οποιο ειναι ενα εσωτερικο της hydor με 350 l/h και μεσα εχει ανθρακα.Τωρα θελω να σας ρωτησω τι πρεπει να κανω με το θεμα της κυκλοφοριας,Εννοω τι να χρησιμοποιησω.

Πρως το παρων αυτα σας ευχαριστω και ακουω τις προτασεις σας :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

Εκτός απο το φιλτράκι δεν έχεις κάτι άλλο για κυκλοφορία?

Τσέκαρε τις korallia nano 900 & 1600 αν σου κάνουν. Πρόσφατα είχα και και μια αγγελία με δελεαστική τιμή!

Πόσο καιρό το τρέχεις?

Απο φωτισμό τι σκέφτεσαι να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχω κατι αλλο.Λες να παρω τους κοραλια η τιποτα σαν σαν που ειναι και πιο φθηνοι?Και σε τι ροη μου προτεινεις?τρεχει περιπου μια βδομαδα.Απο φωτισμο δεν ξερω ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη φωτισμο εχει την PC που ειχε απο την αρχη για ευκολα ( πολυποδες κτλ ?) δεν θα εκανε ? εαν επαιρνε και μιση μιση ακτινικη ?

το τρεχει μιαμιση βδομαδα το ενυδρειο ... ( δανο τα γραμματα μεγαλωνουν απο πανω που λεει Size :bigemo_harabe_net-55::bigemo_harabe_net-146: στο 14 ειναι τα φυσιολογικα )

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν εχω κατι αλλο.Λες να παρω τους κοραλια η τιποτα σαν σαν που ειναι και πιο φθηνοι?Και σε τι ροη μου προτεινεις?τρεχει περιπου μια βδομαδα.Απο φωτισμο δεν ξερω ακομα..

Καλοί και τίμιοι είναια αυτοί:

http://www.petsupermarket.gr/2901/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/resun-1000lh-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D.html

Ροή 1000l/h. Έχω έναν τέτοιο να σπάω το αλάτι.

Με 2 τέτοιους είσαι κομπλέ. Κοίτα πάντως και στις αγγελίες, γιατί είχα δει κάτι καλές τιμές σε κοράλια νανο.

Για τον φωτισμό, πόσο μήκος έχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Για φωτισμό θα σου πρότεινα μιας και θέλεις κάτι οικονομικό και καλό, να βγάλεις ότι φοράει επάνω το juwel, και να του βάλλεις αυτό το φωτιστικό:

http://www.petsupermarket.gr/3128/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/glo-t5-ho-linear-lighting-system-2x-24watts-%CE%BC%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CF%82:-61cm.html

Link to comment
Share on other sites

Για φωτισμό θα σου πρότεινα μιας και θέλεις κάτι οικονομικό και καλό, να βγάλεις ότι φοράει επάνω το juwel, και να του βάλλεις αυτό το φωτιστικό:

http://www.petsupermarket.gr/3128/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/glo-t5-ho-linear-lighting-system-2x-24watts-%CE%BC%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CF%82:-61cm.html

+1

λαμπες 1 Αquablue special και μια Βlue plus

κυκλοφορητες μην μου αγχωνεσαι θα βρουμε και στον κ.Βασιλη :bigemo_harabe_net-65:

Link to comment
Share on other sites

Οκ .ευχαριστω :bigemo_harabe_net-64: Οσο για το σκιμμερ λες να εχω προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα καλύτερα 1 blue plus + 1 coral plus.

εμενα μου ειχες πει Αquablue special & blue plus :waaa:

o συνδυασμος blue & coral ειναι ποιο μπλε εε??

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχες πει Αquablue special & blue plus :waaa:

o συνδυασμος blue & coral ειναι ποιο μπλε εε??

Και αυτός που έχεις καλός είναι, απλά πιστευω ο 2ος είναι ένα τακ καλύτερος!

Γιάννη δεν έχεις πρόβλημα. ΑΠλά όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις λάμπες πάρε την κοραλ.

Οκ .ευχαριστω :bigemo_harabe_net-64: Οσο για το σκιμμερ λες να εχω προβλημα ?

Αν δεν το πάς για απαιτιτικά κοράλια, τότε με συχνές αλλαγές μπορείς. Αλλά είναι λίγο παρακυνδινευμένο.

Για σκίμμερ τσέκαρε αυτό:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85981&hl=

Εγώ έχω το μεγάλο και κάνει καλή δουλειά. Τιμή δεν γνωρίζω, αλλά λογικά θα είναι καλή!

Αν σε ενδιαφέρει πές μου.

ΥΓ: Πάλι μόνος μου γράφω? Και σήμερα και στην θάλασσα. Που είναι οι γκουρού? Πήγαν στον Αγάθωνα? :bigemo_harabe_net-150: :bigemo_harabe_net-150:

:D :D

Link to comment
Share on other sites

Και αυτός που έχεις καλός είναι, απλά πιστευω ο 2ος είναι ένα τακ καλύτερος!

Γιάννη δεν έχεις πρόβλημα. ΑΠλά όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις λάμπες πάρε την κοραλ.

ελπιζω να χρειαστει οι επομενες λαμπες να ειναι 2x39 παναγιωτη :bigemo_harabe_net-74:

Αν δεν το πάς για απαιτιτικά κοράλια, τότε με συχνές αλλαγές μπορείς. Αλλά είναι λίγο παρακυνδινευμένο.

Για σκίμμερ τσέκαρε αυτό: χαχαχα ημουν σιγουρος οτι θα το προτεινες ... αλλα Παναη μου δεν παιζει να μπορεσει το γειτονακι γιατι τα οικονομικα μας ειναι χαλια ... δεν θα το εφτιαχνε απλα το μικροβιο ξερεις του reef μεταδιδεται :bigemo_harabe_net-111: οποτε θα το δοκιμασει ετσι για αρχη...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=85981&hl=

Εγώ έχω το μεγάλο και κάνει καλή δουλειά. Τιμή δεν γνωρίζω, αλλά λογικά θα είναι καλή!

Αν σε ενδιαφέρει πές μου.

ααα και μια ερωτηση εκ μερους του γιατι ειχαμε συζητηση το απογευμα ... μεχρι τι πιστευεις θα μπορουσε να βαλλει χωρις σκιμμερ ?? 1 , 2 ocellaris ?? ( μην μου τον απογοητευσεις :bigemo_harabe_net-74: χαλαρα η απαντηση )

ΥΓ: Πάλι μόνος μου γράφω? Και σήμερα και στην θάλασσα. Που είναι οι γκουρού? Πήγαν στον Αγάθωνα? :bigemo_harabe_net-150: :bigemo_harabe_net-150:λες? δεν λες που ηρθαμε ''νικητες'' πισω και οχι 26οι να κλαιμε !! παντως δεν εχει σημασια και εσυ γκουρου εισαι ! :bigemo_harabe_net-146:

:D :D

Link to comment
Share on other sites

Eγώ δεν είμαι γκουρού! Άλλοι είναι οι γκουρού! Εγώ είμαια κόμα πολύ αρχάριος στην θάλασσα και έχω ακόμα πολλάαα να μάθω!

ένα ζευγαράκι κλοουν και εύκολα μαλακά ίσως μπορέσει να βάλλει.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με ζωανθάκια και ρικορντέες θα γίνει σούπερ...

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρείο θαλασσινό πάνω από 30 λίτρα χωρίς skimmer κατ'εμέ,είναι θάλασσα δίχως κύμα....Οπότε θα έλεγα όχι μεγάλο βιοφορτίο,και σίγουρα να μείνει το παιδί στα μαλακά....το skimmer λειτουργεί σαν πνεύμονας στο θαλασσινό ενυδρείο,και χωρίς πνεύμονα.....θα χρειάζεται τεχνητή αναπνοή!Οπότε μιλάμε για καθιέρωση εβδομαδιαίας αλλαγής νερού της τάξεως του 30%.Αν τα βάλεις κάτω,πιο πολύ σε συμφέρει η αγορά skimmer,με τόσο αλάτι που θα χρειάζεσαι για να κρατάς το ενυδρείο σε σωστό επίπεδο....

Από ψαράκια δύο κλόουν το πολύ και έκλεισες....κοράλλια μπορείς να βάλεις μερικές ricordea,zoanthus και μανιταράκια.....

Πάντως αν θες την γνώμη μου,πάρε ένα μικρό skimmer,έστω και φθηνό....

ΥΓ.Sorry αν στα λέω χύμα,αλλά πίστεψε με τα λέω μόνο για το δικό σου καλό! ;)

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

εχω αυτο εδω που καθεται

http://p156315.mittwaldserver.info/gr/hauptseiten/sera-produkte/in_category/protein-skimmer-1735/product/sera-marin-protein-skimmer-ps-130.html

Στα λιτρα σου και μεχρι να παρεις κατι καλυτερο θα ειναι μια χαρα. :bigemo_harabe_net-64:

οποτε εχεις χρονο ελα απο τα μερη μου να στο δωσω(χωρις χρηματα εννοειται)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλοι μου για τις συμβουλες ... και εγω πιστευω με ρικορντεες ζωανθους και πολυποδες θα γινει super !

mad23 σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα ! θα παρω αν ειναι και το Γιαννη και θα περασουμε γιατι μονος μου ντρεπομαι :bigemo_harabe_net-130: ....(το σκιμμερ με το που βρω αλλο μικρακι θα στο φερω πισω ! )

ελπιζω να το κανω ενα ωραιο reef-ακι :bigemo_harabe_net-66: περιπιπτοντως τον Γιαννη τον εχει κανει σαν μωρο παιδι να καθεται να χαζευει τα κοραλια του - αρρωστημένη κατασταση :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Και που να δεις μόλις αρχίσει η ανάπτυξη πως κάνουμε όλοι μας....εγώ με την φωτογραφική από πάνω από το ενυδρείο είμαι.....μην χάσω κανέναν καινούργιο πολύποδα.....!!Καλωσήρθες φιλαράκι μου στον κόσμο του θαλασσινού.Μια μόνο συμβουλη θα σου δώσω σαν πιο έμπειρος και κράτα την καλά.Να είσαι υπομονετικός για να ανταμειφθείς!Η βιασύνη μόνο προβλήματα θα σου φέρει.....φεεεεεετα που λέμε. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλοι μου για τις συμβουλες ... και εγω πιστευω με ρικορντεες ζωανθους και πολυποδες θα γινει super !

mad23 σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα ! θα παρω αν ειναι και το Γιαννη και θα περασουμε γιατι μονος μου ντρεπομαι :bigemo_harabe_net-130: ....(το σκιμμερ με το που βρω αλλο μικρακι θα στο φερω πισω ! )

ελπιζω να το κανω ενα ωραιο reef-ακι :bigemo_harabe_net-66: περιπιπτοντως τον Γιαννη τον εχει κανει σαν μωρο παιδι να καθεται να χαζευει τα κοραλια του - αρρωστημένη κατασταση :bigemo_harabe_net-74:

:bigemo_harabe_net-86: μην με καρφωνεις ρεεε !! :bigemo_harabe_net-74::chair:

Και που να δεις μόλις αρχίσει η ανάπτυξη πως κάνουμε όλοι μας....εγώ με την φωτογραφική από πάνω από το ενυδρείο είμαι.....μην χάσω κανέναν καινούργιο πολύποδα.....!!Καλωσήρθες φιλαράκι μου στον κόσμο του θαλασσινού.Μια μόνο συμβουλη θα σου δώσω σαν πιο έμπειρος και κράτα την καλά.Να είσαι υπομονετικός για να ανταμειφθείς!Η βιασύνη μόνο προβλήματα θα σου φέρει.....φεεεεεετα που λέμε. ;)

+ 1

και να προσθεσω και το να κατσεις να διαβασεις !!

( για αρχη ξεκινα με τα μαθηματικα που γραφουμε αυριο και επειτα διαβαζεις τιποτα για ρεεφ .... και που'σαι θα σε παρακολουθω ! :shiftyph34r: )

Link to comment
Share on other sites

Και που να δεις μόλις αρχίσει η ανάπτυξη πως κάνουμε όλοι μας....εγώ με την φωτογραφική από πάνω από το ενυδρείο είμαι.....μην χάσω κανέναν καινούργιο πολύποδα.....!!Καλωσήρθες φιλαράκι μου στον κόσμο του θαλασσινού.Μια μόνο συμβουλη θα σου δώσω σαν πιο έμπειρος και κράτα την καλά.Να είσαι υπομονετικός για να ανταμειφθείς!Η βιασύνη μόνο προβλήματα θα σου φέρει.....φεεεεεετα που λέμε. ;)

Αυτο εννοειται,Οσο μπορει να γινει για την ακριβεια :sarcasm:

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-86: μην με καρφωνεις ρεεε !! :bigemo_harabe_net-74::chair:

χαχαχα εστι πρεπει ρε,αφου εχεις κολλησει :bigemo_harabe_net-74: Θα διαβασω απο ολα χαλαρα :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

υγειες ενδιαφερον για το χομπυ λεγεται αυτο ! :bigemo_harabe_net-74: περιμενε και θα δεις και εσυ πως θα κανεις !!! :bigemo_harabe_net-146:

το χαλαρα με τρομαζει !!! :bigemo_harabe_net-126:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...