Jump to content
bouldoza

Παρουσίαση Lido 120

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κρύου νερού

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 61 x 41 x 58 cm

Συνολικά Λίτρα:120

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια: 1 comet χρυσόψαρο
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες: 3
Ξύλα: 1
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός: λεπτόκοκκο χαλίκι

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρια και siporax
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: tetra pro sriroulina

Παράμετροι
pH: 7.6
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 25 to καλοκαίρι

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 25-30% κάθε 10-15 μέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

post-19873-0-52983400-1369132363_thumb.jpg

post-19873-0-49125700-1369132372_thumb.jpg

Edited by bouldoza

το ψάρι μετακόμισε σχεδόν πριν ένα μήνα στο lido μετα από παραμονή 2 ετών στο record 800. παρατηρήσεις προτάσεις ευπρόσδεκτες. Επίσης ζητούνται και συγκάτοικοι (χρυσόψαρα στο ίδιο μέγεθος πάνω κάτω (8-10εκ μαζί με την ουρά)

Καλοριζικο.

Προτεινω να δεσεις καμια ανουμπια ή/και καμια φτερη στο ξυλο να πρασινίσει λιγο το τοπιο.

Με ποιο τροπο κρατας 25 το καλοκαιρι? (δεν βλεπω να αναφερεις ψυξη)

Μονο αυτη την τροφη ταιζεις?

Ξερω οτι τωρα πια ειναι αργα και δυσκολο να αλλαξει κατι, αλλα αναφερω τα παρακατω για τον επομενο αναγνωστη.

Το μηκος του ενυδρειου αυτου δεν ειναι ιδανικο για τετοια ειδη χρυσοψαρων που γινονται μεγαλα (αν και το ψαρι οπως το βλεπω εχει ελλειπη αναπτυξη για δυο ετων ψαρι - προφανως λογω του μικρου ενυδρειου που βρισκοταν ηδη)

Εχω το ιδιο (lido) με 2 fancy χρυσοψαρα (fantail, veiltail) και ηδη μετα απο 3-4 χρονια ειναι μικρο ενυδρειο ακομα και για αυτο το ειδος.

Για να καταλαβεις, τα μετακομιζω προσεχως σε 1.5 μετρο μηκος (και ετσι θα προσθεσω 2-3 ακομα σταδιακα)

Edited by delta66

ανούμπιες είχα στο προηγούμενο αλλά τις διέλυσε το ψάρι. την θερμοκρασία την κρατάω στους 25 με πιο συχνές αλλαγές το καλοκαίρι. Κυρίως με αυτή την τροφή. Δοκίμασα και pellets αλλά δεν τα γούσταρε πολύ. Το ψαράκι όταν το είχα πάρει ήταν μικρότερο από το μισό από ότι είναι τώρα.

και μερικές νέες φότο μετά και την προσθήκη δεύτερου ψαριού από τον φίλο Giorgos Kk

post-19873-0-39343500-1369910564_thumb.jpg

post-19873-0-60690500-1369910575_thumb.jpg

post-19873-0-29878900-1369910587_thumb.jpg

μια χαρα το βλεπω το ψαρακι ;) θα καλοπερναει ;)

κομπλέ φαίνεται. προσαρμόστηκε άμεσα

ναι ;) τωρα η ουριτσα πιστευω σε 1-2 μηνες να ειναι μια χαρα..

Άρχισε να χρησιμοποιείς melafix! Το ψαράκι είναι λίγο ταλαιπωρημένο!

Και για το καινουριο ψαρι (comet φτανει τα 25-35 εκ) το μηκος του ενυδρειου ειναι ακαταλληλο.

Notes: Comets are now the world’s most common goldfish variety, as many standard single-tail goldfish we buy for tanks and ponds have an elongated, comet tail. They are large fish, regularly reaching 30cm/12” in length, and so are best kept in filtered outdoor ponds or very large aquaria.

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php?sid=3763

Edited by delta66

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Nikos Zaxaropoylos
      Γει σας είμαι αρχάριος και εγω και ήθελα να ρωτήσω πως βλέπεται το ενυδρείο ειναι μικρο κ 2 χρυσόψαρα? Εβαλα και φώς και ενα μικρό φίλτρο HY-500F  

• By VforVictory
      Καλησπέρα σε όλους και συγνώμη εκ των προτέρων για το μακροσκελές κείμενο που θα ακολουθήσει.

Προχτές μου έκαναν δώρο χρυσόψαρο σε ένα 5λιτρο "δοχείο" (γιατί ενυδρείο δε το λες). Στο petshop (επισκέφτηκα το ίδιο απ' όπου αγοράστηκε) η ταμπέλα έλεγε "Χρυσόψαρο lemon". Από λίγο που το έψαξα αντιλαμβάνομαι ότι μάλλον μιλάμε για common. Πήγα να ζητήσω επιστροφή του 5λιτρου για να αγοράσω μεγαλύτερο αλλά δε δέχτηκαν. Τελικά, μετά από λίγο διάβασμα, παρήγγειλα ένα 60λιτρο το οποίο θα παραλάβω την Παρασκευή. Είχα σκοπό να βάλω στο 60λιτρο το χρυσόψαρο που μου πήρανε, ένα φυτό και ένα ακόμη χρυσόψαρο μετά από 15 μέρες (σύμφωνα με τις οδηγίες του πετσοπά) γιατί διάβασα ότι είναι κοινωνικά ψάρια και στεναχωριέμαι να το βλέπω μόνο του.  Διαβάζοντας όμως εδώ στο φόρουμ διάφορες συζητήσεις και άρθρα έχω απελπιστεί. Ούτε τον χώρο ούτε την οικονομική δυνατότητα έχω για ένα ενυδρείο 100-120 λίτρων αλλά δε θέλω να βασανίζεται και το χρυσόψαρο μου. Θέλω τις συμβουλές σας.. Τι θα ήταν καλύτερο να κάνω? Βοηθήστε την απελπισμένη :/

Υ.Γ. Αντιλαμβάνομαι οτι μπορεί να είναι χιλιοσυζητημένο το θέμα και ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. Παραπέμψτε με σε αρχεία αν πιστεύετε ότι θα καλυφθώ.
    • By ????
      Καλημέρα σε όλους....Μόλις εχθές ξεκίνησα να φτιάχνω ένα όμορφο σπιτάκι στο μικρό μου χρυσοψαράκι αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας για να το κάνω σωστά  γιατί είμαι και λίγο (πολύ) άσχετη!!!!
      Το χρυσοψαράκι μου είναι αυτά τα δίχρωμα άσπρο-πορτοκαλί και είναι μικρούλι....Του φτιάχνω μόνη μου ένα μικρό ενυδρείο....Έχω αγοράσει μια διάφανη λεκάνη αποθήκευσης η οποία χωράει 20 λίτρα νερό....έχω μαζέψει και διάφορες πετρούλες ξυλαράκια και άμμο από την θάλασσα, τα οποία και αποστείρωσα πρώτα πριν τα χρησιμοποιήσω, στο νερό χρησιμοποιώ κανονικά αντιχλώριο όπως και πρίν που το είχα σε μια μικρή γυάλα..!!! Από εχθές το ψαράκι μου φαίνεται πολύ χαρούμενο, εκτός και αν καταλαβαίνω εγώ λάθος...Το  μόνο που μου κάνει το οποίο δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό ή όχι είναι ότι κάνει πλαγιαστές τούμπες (ούτε δελφίνι νατανε)..μου έκανε και πριν κάτι τέτοιες τούμπες αλλά όχι τόσες πολλές όπως τώρα..(πριν το είχα σε γυάλα με 5λίτρα νερό)..!!!
      Ερωτήσεις:
      1)Είναι φυσιολογικές οι τούμπες;;;
      2)Κάθε πότε πρέπει να του αλλάζω τώρα νερό;;;
      3)Σε αυτά που σας είπα ότι έχω κάνει μήπως έχω κάνει κάτι λάθος και βλάψει το ψαράκι μου;;;
      4)Τι άλλο πρέπει να κάνω για να είναι χαρούμενο το ψαράκι;;;

Αυτά.....συγνώμη που σας κούρασα και ευχαριστώ για το χρόνο σας προκαταβολικά....περιμένω τις απαντήσεις σας και αν έχετε κάτι άλλο να μου πείτε ή να σχολιάσεται.....!!!!!
      Ευχαριστώ πολύ!!!!
    • By Thanasis97
      Καλησπέρα σας !
      Είμαι νέος στο φορουμ και νεος στον κοσμο των ψαριών !
      Προσφατα κέρδισα στο λουνα παρκ ενα χρυσόψαρο και αφου το πηρα σπίτι είχα πολλες απορίες και αρχισα να ψαχνω στο ιντερνέτ για πληροφορίες! Ετσι αρχισα να δειχνω ενδιαφέρον για το θεμα και αποφασισα να το κανω σωστα. Ελπιζω να μπορέσει καποιος να με καθοδηγησει ωστε να μπορέσω να στησω ενα σωστο ενυδρείο.
      Αρχικά να πω οτι αυτη τη στιγμη το χρυσοψαρο βρισκεται σε ενα μικρο "κουτακι" 2-3 λίτρων και του αλλαζω καθε μερα νερο με μια σταγόνα αντιχλωριο. Σημερα λοιπόν ανακαλυψε η κοπελα μου καπου ξεχασμενα στο σπιτι στο χωριό ενα παλιο ενυδρείο 30λιτρα και ενα φιλτρο επισης παλιο..και τα δυο φαίνεται να έχουν φθορα και φοβαμαι να βαλω το ψαρακι μεσα. Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε πως να κινηθω ωστε να στησω κατι νορμαλ για το ψαρι.
      Να χρησιμοποιησω αυτο το ενυδρείο και να το καθαρισω με καποιο συγκεκριμένο τροπο η να παρω καινούριο? Επισης το φιλτρο θα μπορει να χρησιμοποιηθεί? Τι να ελεγξω ? Φανταζομαι θα έχει βρωμιες και επιβλαβης ουσίες απο παλια(δεν εχω ιδεα τι ειχε μεσα τοτε ποσα ψαρια και αν δουλευε κανονικά)
      Ελπιζω να παρω καποιες απαντήσεις ωστε να αποφασισω τι θα κανω!
      Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα!!

• By nikospat
      Γεια σας παιδια. Μετα την απωλεια του ψαριου, παρατηρησα απο χτες το βραδυ κατι περιεργο. Ενα μικρο χρυσοψαρο κυνηγαει συνεχεια και στριμωχνει ενα μεγαλύτερο (!) σχεδον ολη την ωρα. Απο χτες το βραδυ που το παρατηρω το κανει συνεχεια ακομα και τωρα μετα απο εικοσι ωρες. Το κανει μονο στο συγκεκριμενο ψαρι και σταματαει μονο για να φαει. Ανεβαζω και βιντεο
    • By stathis spithas
      Η ιστορια ενος χρυσοψαρου που καταφερε και την σκαπουλαρε για 7 ολοκληρα χρονια μεσα σε ενυδρειο με arapaima...
      Ηταν προορισμενο για τροφη και τελικα "τρυπωνοντας" μεσα στο συστημα φιλτραρισματος βρηκε και στεγη και τροφη φτανοντας τα 25 εκατοστα!!
      Το σχετικο αθρο...
      http://en.rocketnews24.com/2015/06/23/giant-25cm-long-miracle-goldfish-found-after-hiding-in-japanese-aquarium-for-seven-years/
    • By kalliroi
      ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :Παρατήρησα λευκά στίγματα στα βράγχια του χρυσόψαρου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - Λίτρα: 110 μικτά
      - Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Juwel Biobox με σφουγγάρι, μακαρόνι και ενυδρειακό βαμβάκι
      - Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): Είναι στον 8ο μήνα.
      - Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 χρυσόψαρα, ένα common κι ένα oranda red cap.
      - Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα 3 φορές την ημέρα: με διαφορετική τροφή κάθε φορά, μία φορά την εβδομάδα βιταμίνες. Αλλαγή νερού 30% εβδομαδιαίως (συχνά με καθυστέρηση μερικών ημερών): προετοιμασία νερού με θερμαντήρα και seachem prime.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
      - ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
      - ΝΟ3 (νιτρικά): 10
      - Θερμοκρασία: 19,2
      ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
      -Υγρά Τεστ: ναι
      -Strips: όχι
      -Ηλεκτρονικά: όχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
      - Είδος Ψαριού: χρυσόψαρο common
      - Ιστορικό Ψαριού: Πριν περίπου 2 εβδομάδες τον έβγαλα από το ενυδρείο γιατί έδειχνε επιθετικός απέναντι στο άλλο ψάρι, αλλά τελικά φάνηκε ότι τα ψάρια είναι σε περίοδο αναπαραγωγής. Έμεινε για περίπου 10 μέρες σε ένα δοχείο 30 λίτρων με ένα μικρό φίλτρο με μπόλι από το ενυδρείο και αεραντλία. Δυστυχώς εκτέθηκε σε αμμωνία και νιτρώδη, παρά το μπόλι, την προσθήκη prime, τις αλλαγές νερού και την προσθήκη βακτηρίων. Επέστρεψε χθες στο ενυδρείο και σήμερα παρατήρησα τα λευκά στίγματα.
      - Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Μικρά λευκά στίγματα, μέχρι στιγμής μόνο στα βράγχια τα έχω δει. Όλα τα υπόλοιπα δείχνουν φυσιολογικά.
      - Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Στα τέλη Νοεμβρίου είχε εμφανιστεί στο ψάρι ύδρα, η οποία θεραπεύτηκε με μπάνια σε General Cure.

( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
      -Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: κανένα
      -Δοσολογία: -
      -Χρόνος Χρήσης: -
      -Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
      1.
      2.
      3.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: Το πρώτο πράγμα που μου πέρασε από το μυαλό είναι το ικ, μιας και το καημένο ταλαιπωρήθηκε τελευταία. Αλλά ξέρω ότι υπάρχει και το velvet, οι μύκητες και οι ύδρες. Δεν θέλω να βιαστώ να βγάλω συμπέρασμα, αλλά από την άλλη ανησυχώ γιατί τα ψάρια είναι σε περίοδο αναπαραγωγής, έχω αυγά στο ενυδρείο και πιθανόν γόνους.
      Να τον βάλω σε καραντίνα προληπτικά ή το στρες θα τον κάνει χειρότερα;
      Αν μείνει στο ενυδρείο κινδυνεύει το άλλο ψάρι, τα αυγά και οι γόνοι; Αν ζούνε ακόμα, γιατί από χτες το απόγευμα δεν βλέπω κανέναν.
      Από φάρμακα έχω Melafix, General Cure και ενυδρειακό αλάτι. Χρειάζομαι κάτι;
    • By ΝΙΚΟΛΑΚΙΣ
      καλησπερα νεος στο φορουμ αλλα σχετικα 5-6 χρονια με ενυδρειο εχω ενα 100 ενυδρειο  με 4 χρυσοψαρα αρκετα μεγαλα το 1 (4 ΧΡΟΝΩΝ )μετα απο 3-4 γεννες πρηστικε οι κοιλια του νομιζω οτι ειναι dropsy δοκιμασα θεραπιες αντιβιωσης απομονωση και ολα τα σχετικα ,δεν βλεπω ομως λυση  ειναι 6 μηνες τωρα ετσι συμπεριφερεται τελεια ομωσ και τρωει κανονικα και ειναι πολυ ζωηρο τι να κανω ,,βοηθεια ,,,,,,,,,ανεβαζω φωτο

• By gyristroula
      Γενική κατηγορία ενυδρείου 
      Κρύου νερού, χρυσοψαράδικο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 65x50x40
      Συνολικά Λίτρα: 130
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubia gigantea, Vallisneria
      Ψάρια: 3 χρυσόψαρα φάνσι
      Άλλα είδη: 1 σαλιγκάρι αγνώστου ταυτότητος, αγνοείται τις τελευταίες μέρες

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: όχι ακόμα
      Πέτρες: ναι
      Ξύλα: ετοιμάζεται ένα ξύλο
      Άλλα διακοσμητικά : -
      Υπόστρωμα: -
      Βυθός: άμμος ποταμίσια

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού: 1 λάμπα philips 28w,2800k,370lm
      Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες περίπου

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: Aquael turbo 500, σε αναμονή για 1000
      Θέρμανση/ Ψύξη:-
      Λίπανση:-
      Παροχή CO2:-
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
      Διατροφή: Dajana gold flakes, Sera goldy color spirulina

Παράμετροι
      pH:-
      Γενική σκληρότητα (GH):-
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):-
      Αμμωνία (ΝΗ3):-
      Νιτρώδη (ΝΟ2):-
      Νιτρικά (ΝΟ3):-
      Φωσφορικά (PΟ4):-
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 20-22

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: Kάθε εβδομάδα 50 λίτρα
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Σε κουβάδες
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθάρισμα βυθού σε κάθε σχεδόν αλλαγή

Φωτογραφίες: 

• By Azog
      ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Το ψάρι έχει χάσει την κινητικότητά του, αράζει στο βυθό μόνο του και μερικές φορές το κυνηγάνε τα άλλα ψάρια.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - Λίτρα: ~130lt καθαρά (90x45x50cm διαστάσεις DIY ενυδρείου)
      - Φίλτρανση: Eheim ecco pro 300-2036 / 5lt / μαμίμια υλικά (mech pro, biomech, substrat pro)
      - Ιστορικό: 19 μήνες λειτουργίας με χρυσόψαρα, μηλοσαλίγκαρα και φυτά που αποδειγμένα δεν τρώνε τα χρυσόψαρα μου (Valisneria, Anubias barteri var. Nana, Bacopa monieri, Echinodorus bleheri)
      - Ψάρια: 2xFantail, 1xRedcap Oranda, 1xBlack Moor
      - Ρουτίνες: τάισμα 3 φορές τη μέρα με διάφορες νιφάδες, 1 ημέρα την εβδομάδα νηστεία και μετά τάισμα με αρακά. Εβδομαδιαία αλλαγή ~40% του νερού με βαρέλι και αντιχλώριο (Seachem Prime), καθαρισμός προφίλτρου κάθε εβδομάδα, καθαρισμός φίλτρου κάθε μήνα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
      - PH:
      - KH:
      - GH:
      - ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0
      - ΝΟ2 (νιτρώδη): 0
      - ΝΟ3 (νιτρικά): 10-15
      - Θερμοκρασία: 24.5C (θερμαντήρας EHEIM/Jaeger 150watt, 2 ανεμιστήρες, stc-1000 controller)
      ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
      -Υγρά Τεστ: API

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
      - Είδος Ψαριού: Redcap Oranda
      - Ιστορικό Ψαριού: Είναι το 3ο κατά σειρά χρυσόψαρο που ήρθε στο ενυδρείο και βρίσκεται μαζί μας περίπου 15 μήνες.
      - Συμπτώματα που παρουσιάζει: Εδώ και 2 ημέρες το ψάρι έχει χάσει την όρεξή του και κάθεται στο βυθό. Μερικές φορές ανεβαίνει στην επιφάνεια για να αναπνεύσει. Στο παρελθόν το είχα παρατηρήσει περιστασιακά να τρίβεται στο βυθό. Τα πτερύγιά του και κάποια σημεία στο σώμα του έχουν κοκκινήσει, παλιά ήταν πιο λευκός, παραθέτω στο τέλος και σχετικές photo για σύγκριση.
      - Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Εκτός όσων ανέφερα πιο πάνω για υποψία ick, δεν είχα παρατηρήσει ποτέ στο παρελθόν κάτι ανησυχητικό στη συμπεριφορά του, ούτε έχει γίνει ποτέ κάποια θεραπεία.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ: Τίποτα έως τώρα. Λόγω της κατάστασης, μετά τη σημερινή αλλαγή νερού πρόσθεσα 15ml Seachem Stress Guard. Βάσει αυτών που διάβασα στο forum σκέφτηκα να αυξήσω την θερμοκρασία για θεραπεία ick, αλλά τελικά επικράτησε η λογική του να κάνω εγγραφή και να κάνω μια ολοκληρωμένη παρουσίαση του προβλήματος ώστε να συμβουλευτώ τους πιο έμπειρους.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Ο ΑΔΙΑΘΕΤΟΣ

Η ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΠΑΡΕΑ

ΠΡΟΣΦΑΤΑ VIDEO
      Οι τρεις κάνουν βόλτες...
      ...και ο ένας κάθεται.
      Τάισμα και μετά αραλίκι
      Μετά το φαΐ 1
      Μετά το φαΐ 2

ΠΑΛΙΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
      Δεν έγινε κάποια σημαντική αλλαγή στις ρουτίνες τους ενυδρείου, τις 2 τελευταίες φορές άργησα μερικές ημέρες παραπάνω να αλλάξω το νερό τους.
      Το Black Moor ήταν το τελευταίο ψάρι που μπήκε στο ενυδρείο τον Σεπτέμβριο, προ 2 εβδομάδων έχασα ένα σαλιγκάρι που ήταν περίπου 1 έτους και αγόρασα άλλα 2 μικρά.
      Το Black Moor και το ένα Fantail (πορτοκαλί-λευκό) δεν έχουν καθόλου ορατά συμπτώματα, ενώ στο άλλο Fantail (πορτοκαλί) παρατηρώ κάποιες ασπρίλες στο ραχιαίο πτερύγιο και στο περίγραμμα της ουράς. Στην συμπεριφορά δεν έχουν τίποτα το διαφορετικό ή ανησυχητικό.