Jump to content

Καλησπέρα Με Βοήθεια Κι Απορίες..


Recommended Posts

Καλησπέρα,



Πρόσφατα κληρονόμησα ένα ενυδρείο από φίλο ο οποίος ενώ το αγόρασε, δεν ασχολήθηκε ποτέ και καθόταν. Ως αρχάριος όμως κι εγώ, ξεκίνησα με αγωνία να ψάχνω πληροφορίες κτλ για αυτόν τον υπέροχο κόσμο. Πήγα σε διάφορα pet shop εδώ στη Θεσσαλονίκη, ρώτησα, ξαναρώτησα αλλά σαφή άποψη και εικόνα δεν έβγαλα καθώς οι περισσότεροι λένε τα δικά τους και μάλιστα έτυχε να ακούσω άλλα πράγματα από τον ίδιο πωλητή την δεύτερη φορά που πήγα..



Τέλος πάντων, το ενυδρείο έχει διαστάσεις 80x30x40 αλλά είναι κουρμπαριστό μπροστά και φτάνει τα 112 λίτρα (ουσιαστικά η πρόσοψη έρχεται στους 35 πόντους).


Έχω φίλτρο, θερμαντήρα και επίσης αντιχλώριο, βακτήρια και προληπτικό ασθενειών. Δεν το έχω στρώσει ακόμα, περιμένω τις συμβουλές σας!


Μαζί όταν το πήρε ο φίλος μου του έβαλαν μια ελάχιστη στρώση λευκής άμμου και μερικές μπλε πετρούλες τα οποία θα αφαιρεθούν και σκέφτομαι να βάλω μαύρο χαλίκι και υπόστρωμα για φυτά. Έχει κάποια διακοσμητικά αλλά δε με ενδιαφέρουν και πολύ.



Από εσάς θα ήθελα κάποιες προτάσεις όσον αφορά τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω και τα φυτά που θα βάλω. Ως αρχάριος όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα κάτι "εύκολο" και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις..



Από ψαράκια μου αρέσουν τα guppy και τα platy, αλλά φοβάμαι γενικότερα τις γέννες καθώς δε ξέρω τι θα κάνω με τα μικρά αργότερα.


Επίσης σκέφτομαι τα cardinal tetra, κυρίως λόγω των χρωμάτων τους, αλλά δε θέλω να βάλω μόνο μικρού μεγέθους, αλλά και κάτι λίγο μεγαλύτερο, χωρίς όμως το φόβο απώλειας των μικρών.


Τέλος μου αρέσουν, τιγράκια, ινδιανάκια και αρλεκίνοι. Ίσως και καμιά γαριδούλα


Για κακή μου τύχη μου αρέσει κι ο Red-Tailed Shark, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά και κάτι μου λέει ότι θα θρηνήσουμε θύματα...


Φυσικά δε θέλω να τα βάλω όλα αυτά μαζί, απλά θα ήθελα τη βοήθειά σας ως προς τη ψαροσύνθεση που θα καταλήξω.



Όσον αφορά στα φυτά, επίσης θέλω όσο το δυνατόν πιο εύκολα και με χαμηλότερες απαιτήσεις. Θα ήθελα να αποφύγω τη χρήση CO2 και να μπλέξω με περισσότερα..


Σκέφτομαι να βάλω κάποια ρίζα στα αριστερά, να στρώσω ίσως, περιμετρικά "γκαζόν-χαλί" (δε ξέρω με ποιο φυτό) και να βάλω ένα φυτό πάνω στη ρίζα κι ένα στα δεξιά που να ψηλώνει για να καλύψω το φίλτρο μου, ίσως και κανένα "θαμνάκι" (στρόγγυλη άλγη) μπροστά.


Δε ξέρω βέβαια αν όλα αυτά γίνονται εύκολα και τι απαιτήσεις χρειάζονται. Αυτό το είδος βοήθειας χρειάζομαι εδώ :P



Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα!


Θοδωρής

Link to comment
Share on other sites

Να ΄μαστε πάλι....

Σε γενικές γραμμές όπως μας περιγράφεις τα πράγματα, το δικό μου μυαλό πάει στην σε κοινονικό ενυδρείο ή Ασία.

Εκεί έχεις πολλές επιλογές σε όμορφα- εύκολα ψάρια και χωρίς απαιτήσεις για πολλά λίτρα, σε πολλά εύκολα φυτά, χωρίς την χρήση CO2.

Το set up του ενυδρείου θα το δείς στην πορεία, θα ψάξεις, θα δείς τι μπορείς να βρείς απο αυτά που θές, σε φυτά και ξύλα, θα πάρεις ιδέες από ενυδρεία μελών μας και από ψάξιμο γενικότερα.

Για το χαλί που σκέφτεσαι, δεν θα στο πρότεινα γιατί όλα αυτά τα φυτά που χρησιμοποιούμε για χαλί είναι απαιτητικά σε φωτισμό και CO2.

Έγινε επεξεργασία - parisMJT
Link to comment
Share on other sites

ωραια λιτρα μπορεις να κανεις ομορφα πραγματακια!

διαλεξε τι σαρεσει περισσοτερο και τι μπορει να βρεις και μετα θα δεις τι υποστρωμα κτλ θα χρειαστεις

υγ Red-Tailed Shark το ξεχνας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Πρόσφατα κληρονόμησα ένα ενυδρείο από φίλο ο οποίος ενώ το αγόρασε, δεν ασχολήθηκε ποτέ και καθόταν. Ως αρχάριος όμως κι εγώ, ξεκίνησα με αγωνία να ψάχνω πληροφορίες κτλ για αυτόν τον υπέροχο κόσμο. Πήγα σε διάφορα pet shop εδώ στη Θεσσαλονίκη, ρώτησα, ξαναρώτησα αλλά σαφή άποψη και εικόνα δεν έβγαλα καθώς οι περισσότεροι λένε τα δικά τους και μάλιστα έτυχε να ακούσω άλλα πράγματα από τον ίδιο πωλητή την δεύτερη φορά που πήγα..

Τέλος πάντων, το ενυδρείο έχει διαστάσεις 80x30x40 αλλά είναι κουρμπαριστό μπροστά και φτάνει τα 112 λίτρα (ουσιαστικά η πρόσοψη έρχεται στους 35 πόντους).

Έχω φίλτρο, θερμαντήρα και επίσης αντιχλώριο, βακτήρια και προληπτικό ασθενειών. Δεν το έχω στρώσει ακόμα, περιμένω τις συμβουλές σας!

Μαζί όταν το πήρε ο φίλος μου του έβαλαν μια ελάχιστη στρώση λευκής άμμου και μερικές μπλε πετρούλες τα οποία θα αφαιρεθούν και σκέφτομαι να βάλω μαύρο χαλίκι και υπόστρωμα για φυτά. Έχει κάποια διακοσμητικά αλλά δε με ενδιαφέρουν και πολύ.

Από εσάς θα ήθελα κάποιες προτάσεις όσον αφορά τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω και τα φυτά που θα βάλω. Ως αρχάριος όπως καταλαβαίνετε θα ήθελα κάτι "εύκολο" και χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις..

Από ψαράκια μου αρέσουν τα guppy και τα platy, αλλά φοβάμαι γενικότερα τις γέννες καθώς δε ξέρω τι θα κάνω με τα μικρά αργότερα.

Επίσης σκέφτομαι τα cardinal tetra, κυρίως λόγω των χρωμάτων τους, αλλά δε θέλω να βάλω μόνο μικρού μεγέθους, αλλά και κάτι λίγο μεγαλύτερο, χωρίς όμως το φόβο απώλειας των μικρών.

Τέλος μου αρέσουν, τιγράκια, ινδιανάκια και αρλεκίνοι. Ίσως και καμιά γαριδούλα

Για κακή μου τύχη μου αρέσει κι ο Red-Tailed Shark, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να πάω σε μεγαλύτερο ενυδρείο αλλά και κάτι μου λέει ότι θα θρηνήσουμε θύματα...

Φυσικά δε θέλω να τα βάλω όλα αυτά μαζί, απλά θα ήθελα τη βοήθειά σας ως προς τη ψαροσύνθεση που θα καταλήξω.

Όσον αφορά στα φυτά, επίσης θέλω όσο το δυνατόν πιο εύκολα και με χαμηλότερες απαιτήσεις. Θα ήθελα να αποφύγω τη χρήση CO2 και να μπλέξω με περισσότερα..

Σκέφτομαι να βάλω κάποια ρίζα στα αριστερά, να στρώσω ίσως, περιμετρικά "γκαζόν-χαλί" (δε ξέρω με ποιο φυτό) και να βάλω ένα φυτό πάνω στη ρίζα κι ένα στα δεξιά που να ψηλώνει για να καλύψω το φίλτρο μου, ίσως και κανένα "θαμνάκι" (στρόγγυλη άλγη) μπροστά.

Δε ξέρω βέβαια αν όλα αυτά γίνονται εύκολα και τι απαιτήσεις χρειάζονται. Αυτό το είδος βοήθειας χρειάζομαι εδώ :P

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ζητώ συγνώμη αν σας κούρασα!

Θοδωρής

Για το στρώσιμο, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω :

Ο κύκλος του Αζώτου

Στρώσιμο ενυδρείου

Στρώσιμο ενυδρείου

Στρώσιμο με ψάρια και βακτήρια

Στρώσιμο με τροφή

Στρώσιμο με μπόλιασμα φίλτρου

Μπορείς να βάλεις ζωοτόκα που σου αρέσουν, θα έχεις κίνηση και γέννες και τα μικρά μπορείς να τα δίνεις σε συγχομπίστες ή να τα ανταλλάσσεις, ώστε να ανανεώνεις και το γενετικό υλικό.

Cardinal tetras δεν θα πρότεινα σε αυτό το μήκος, έχω κάνει το λάθος... :)

Για τον rad tailed shark, είναι όπως τα λες τα πράγματα. ;)

Για εύκολα φυτά, ρίξε μια ματιά εδώ

Φυτά Με Βάση Το Βαθμό Δυσκολίας

επάνω στα ξύλα, μπορείς να δέσεις moss και anubias.

Υ.Γ. Είναι από τις λίγες φορές που βλέπω ολοκληρωμένες και σωστά διατυπωμένες ερωτήσεις, φαίνεται ότι έχεις κάνει το διάβασμά σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...