Jump to content

Recommended Posts

Παιδιά μάλλον το χάνω το φιλαράκι μου! Εδώ και τρεις μέρες έτρωγε μεν αλλά δεν κολυμπούσε. Ηταν ακίνητος στην επιφάνεια του νερού σε διάφορα σημεία και πολλές φορές σε κάθετη στάση (με το κεφάλι πάνω). Χθες είπα να μην τον ταίσω και σήμερα που φαινόταν πιο αδύναμος του έκανα αλλαγή νερού. Αρχικά τον τάισα και όταν τον έβγαλα από το ενυδρείο και τον έβαλα σε ένα δοχείο , έκανε εμετό.. Τωρα που ξαναμπήκε στο ενυδρείο βρίσκει στήριγμα στα φυτά. Δεν ανταποκρίνεται σε καμια μου κίνηση, όπως παλιά..

Τον έχω σχεδον 1.5 χρόνο. Μήπως γέρασε; Επίσης πέρασε και δυο φορές φινροτ και το αντιμετώπισα με melafix. Ετσι πιστεύω δηλαδή.

Ζει σε 20λιτρο , φυτεμένο ενυδρείο με φίλτρο και φωτισμό. Δυστυχώς πέρα από πρόσφατα τεστ με χαρτάκια (φυσιολογικά αποτελέσματα) , δεν έχω κάνει άλλα τεστ τον τελευταίο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Το ψαρακι γιατι το εβγαλες απο το ενυδρειο και το εβαλες σε δοχειο?

Link to comment
Share on other sites

Αχ σ ευχαριστω για την αμεση απαντηση. Γιατί ήθελα να χρησιμοποιησω σκουπα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μας δεν τα βγαζουμε ποτε απο το ενυδρειο και για κανενα λογο,μονο σε αλλαγη ενυδρειου..

Θα σου μεταφερω το θεμα στις ασθενειες και συμπληρωσε την φορμα μαζι με φωτογραφια του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 20
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):
- Ιστορικό 16 μήνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): ένας μονομάχος
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): αλλαγή νερού κάθε 10 μέρες το 30%. Τον τελευταίο καιρό του έδινα μόνο φυλλαράκι sera.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία: 28 βαθμούς (χωρίς θερμοστάτη πλέον)
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: Ναι
-Strips: Ναι
-Ηλεκτρονικά: Οχι

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Μονομάχος
- Ιστορικό Ψαριού: Δυο φορές φινροτ
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Ακινησία στην επιφάνεια κυρίως του νερού και κάθετη στάση σώματος.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: melafix
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης: μια βδομάδα
-Αναλυτική περιγραφή:

Ανεβαίνουν και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτή είναι μια φωτογραφία του μονομάχου μου τον Αύγουστο του 2012

ddddP6050173.jpg

Link to comment
Share on other sites

γιατι τοση πολυ αλγη στο ενυδρειο? ο δικος μ μονομαχος ειναι 2 χρονον και κατι πριν λιγες εβδομαδες ειχε τα ιδια σημαδια με τον δικο σου το εδωσα βιταμινες και αμεσως ζωντανεψε κανε το ιδιο μπορει να εχει αποτελεσμα !

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας εχεις βαλει μετρησεις που ειναι σημαντικες.Επεισης δεν εχεις γραψει για φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έκανα αλλαγή νερού χωρίς να κάνω μετρήσεις. Έβαλα μόνο χαρτάκι που ξέχασα να το δω κ δεν βγάζω ασφαλή συμπεράσματα γιατί είχε ξεραθεί. Όσο φαίνονται, καταλαβαίνω οτι το ΝΟ3 ήταν λίγο πιο πάνω από το 0. Το φίλτρο μου είναι με σφουγγάρι.

Σήμερα το ψαράκι μου είναι πολύ καλύτερα από χθες. Του έδωσα βιταμίνη κ είναι πιο δραστήριο αλλά πάλι σε μη φυσιολογικά επίπεδα. Το πρώτο φυλλαρακι που του έδωσα το έκανε πάλι εμετό. Το δεύτερο που το έκοψα πιο μικρό το έφαγε χωρίς να το βγάλει. Επίσης παρατήρησα οτι το φινροτ μάλλον δεν αντιμετωπιστηκε. Έχει επηρεάσει κ το μπροστινό του πτερύγιο.

Για την άλγη έχω μαγνήτη που την καθαρίζω αλλά υπάρχουν σημεία όπως οι γωνίες που δεν μπορεί να καθαρίσει. Οι φωτογραφίες που έβγαλα είναι στην γωνία του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

μια οδοντοβουρτσα θα βοηθουσε στο να καθαριστει :rolleyes: το ψαρι φενεται αδυναμο συνεχισε με τις βιταμινες μπας και εχεις αποτελεσμα εγω στον γερακο μου δινω μια φορα την εβδομαδα και του κανει καλο!

Link to comment
Share on other sites

επισης στο φιλτρο πρεπει να υπαρχει βιολογικο υλικο..το εστρωσες πριν βαλεις το ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις είναι πολύ σημαντικές για να μας οδηγήσουν σε κάποια συμπεράσματα, οπότε πρέπει να τις ξανακάνεις.

Συνέχισε τις βιταμίνες, και μην ξαναβγάλεις εκτός του ενυδρείου το ψάρι για κανένα λόγο (το στρεσάρεις άσχημα).

Η διάρκεια ζωής ενός μονομάχου μπορεί και να φτάσει στα δυόμιση με τρία χρόνια. Ομως τα περισσότερα από τα ψάρια που αγοράζουμε από τα petshop λόγω των άσχημων συνθηκών που έχουν ζήσει και αναπτυχθεί, έχει σαν αποτέλεσμα τη μεγάλη μείωση του προσδόκιμου της ζωής τους.

Link to comment
Share on other sites

η παλια φωτο με το βελακι, τί δειχνεις? υπηρχε καποια ασθενεια ?

εγω παλι τον βλεπω πολυ αδύνατο. ετρωγε καλα το τελευταιο καιρο.

τροφη εκτος απο τα φυλλαρακια που αναφερεις ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Στην παλιά φωτογραφία ήθελα να ρωτήσω τι είναι αυτό το φουσκωμα κ μου είπαν να του δώσω αρακά. Τον τελευταίο ένα μήνα του έδινα μόνο φυλλαρακι. Γενικά όμως του έδινα αρτεμια, bloodworms κατεψυγμένα και τροφή σε κόκκους.

Σ αυτόν τον ένα μήνα του έδινα ένα μεγάλο φυλλαρακι διαφορετικού χρώματος την κάθε φορά.

Οι εξελίξεις μέχρι στιγμής είναι ελάχιστα θετικές καθώς ξαναβρίσκει τις δυνάμεις του αλλά δυστυχώς ξανακάνει εμετό την τροφή. Έβγαλε κ το φυλλαρακι που το είχα με βιταμίνη και τα bloodworms.

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Του ξεκίνησα σήμερα αγωγή με μελαφιξ. Δεν ξέρω αν κολυμπάει. Πάντως τον βρίσκω κάθε τόσο σε διαφορετικό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω στην ουσία του θέματος σου φίλη myrsine.

Θέλω μόνο να αναφέρω πως έχω διαβάσει για μονομάχο στη Θεσσαλονική που έζησε σχεδόν 5 χρόνια. Βέβαια δεν ξέρω αν ήταν αγορασμένος από μαγαζί ή είχε αποκτηθεί από αναπαραγωγή χομπίστα. Γενικά οι μονομάχοι του εμπορίου είναι πολύ ταλαιπωρημένοι, ζουν σε κάκιστες συνθήκες και δεν ξέρω αν τους δίνεται και "ειδική" διατροφή για πιο γρήγορη ανάπτηξη. Βέβαια και οι συνθήκες που τους προσφέουμε εμείς παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο προσδόκιμο ζωής τους. Αν όμως κάποιο ψάρι έχει αποκτήσει μόνιμα προβλήματα από την "φιλοξενία" του μέσα στα ποτηράκια, δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Το ιστορικό με το fin rot πιθανός να δείχνει πρόβλημα στις συνθήκες που έχεις το ψαράκι σου.

Το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί τώρα είναι οι άλγες. Μην ανησυχείς τον ασθενή για να τις καθαρίσεις τώρα. Δώστου όση περισσότερη ηρεμία μπορείς τωρα.

Ελπίζω κάποιος που ξέρει από ασθένειες να βοηθήσει και να μην είναι αργά...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω στην ουσία του θέματος σου φίλη myrsine.

Θέλω μόνο να αναφέρω πως έχω διαβάσει για μονομάχο στη Θεσσαλονική που έζησε σχεδόν 5 χρόνια. Βέβαια δεν ξέρω αν ήταν αγορασμένος από μαγαζί ή είχε αποκτηθεί από αναπαραγωγή χομπίστα. Γενικά οι μονομάχοι του εμπορίου είναι πολύ ταλαιπωρημένοι, ζουν σε κάκιστες συνθήκες και δεν ξέρω αν τους δίνεται και "ειδική" διατροφή για πιο γρήγορη ανάπτηξη. Βέβαια και οι συνθήκες που τους προσφέουμε εμείς παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στο προσδόκιμο ζωής τους. Αν όμως κάποιο ψάρι έχει αποκτήσει μόνιμα προβλήματα από την "φιλοξενία" του μέσα στα ποτηράκια, δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Το ιστορικό με το fin rot πιθανός να δείχνει πρόβλημα στις συνθήκες που έχεις το ψαράκι σου.

Το τελευταίο που πρέπει να σε ανησυχεί τώρα είναι οι άλγες. Μην ανησυχείς τον ασθενή για να τις καθαρίσεις τώρα. Δώστου όση περισσότερη ηρεμία μπορείς τωρα.

Ελπίζω κάποιος που ξέρει από ασθένειες να βοηθήσει και να μην είναι αργά...

Link to comment
Share on other sites

το φουσκωμα που εχει δεν ειναι στομαχικο. εκει πισω δεν υπαρχουν οργανα εσωτερικα. εχει περασει αυτο?

βιταμινες sera fishtamin δοκιμασες να του δωσεις? ή του εδινες ποτε? καλο ειναι μια φορα την εβδομαδα να παιρνει και βιταμινες...

και θα λεγα να του δωσεις αμεσα. ή μουλιαζεις την τροφη του πριν το τάισμα σε 3-4 σταγονες, ή ριχνεις αναλογα με τα λιτρα σου καποιες σταγονες χυμα στο νερο (6-7 σταγονες ανα 50 λιτρα βαση οδηγιων). και λιγη πρωτείνη ισως χρειαζεται γιατι τα φυλαρακια μπορει να ειναι vegeterian. οποτε και κανενα bloodworm σε συνδιασμο πιστευω ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις αυτη την στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

fishtamin του έδινα κ του δίνω αλλά εδώ κ δύο μέρες κάνει εμετό την τροφή μισό με ένα λεπτό μετά την κατάποση. Επομένως βγάζει κ την βιταμίνη. Έβγαλε μέχρι Κ τα bloodworms που πάντα έκανε σαν τρελός

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα νέα είναι άσχημα. Τρίτη μέρα σήμερα που ο μονομάχος μου παίρνει την τροφή κ μετά από λίγο την φτύνει. Κι αν αυτό συνέβαινε εδώ κ καιρό κι εγώ δεν το παρατήρησα;; Θα μου πεθάνει από ασιτία. Σας παρακαλώ πείτε μου μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω οτι εχει καποιο προβλημα εσωτερικο καποιο βακτηριο ισως..ας σε συμβουλεψουν οι πιο εμπειροι...

Link to comment
Share on other sites

Από τις περιγραφές σου και από την αδυνατισμένη του εμφάνιση αυτό που μπορώ να φανταστώ είναι ότι το ψάρι δεν μπορεί να φάει πια. Δοκίμασες με σκορδόζουμο μήπως και φανεί κάποια διαφορά.

Τα αίτια μπορεί να είναι πολλά και δεν ξέρω κατά πόσο τα σφουγγάρια των 2 φίλτρων σου μπορούσαν να κρατήσουν σωστή βιολογία. Ίσως υπάρχει πλέον βλάβη εσωτερική στο ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ευτυχώς έφαγε χωρις να το βγάλει. Τουλάχιστον όσο τον παρατηρούσα επι 5 λεπτά. Παρατήρησα επίσης κατι σοβαρό. Τα "φτερά" κάτω από την κοιλιά του είναι κολλημένα. Και κρέμεται κάτι σαν "σκουπιδάκι" . Σίγουρα θα τον δυσκολεύει στο κολύμπι. Πως να του το βγάλω όμως; Δε θέλω να το στρεσάρω άλλο.

Link to comment
Share on other sites

να μην κανεις τιποτα αμα ειναι ακαθαρσιες θα φυγουν απο μονες τους

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...